Not Defteri
23/01/2019
Sosyal Medya Butonlar
Çarşamba / 16°C
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu
Perşembe / 16°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Cuma / 18°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
Cumartesi / 16°C
Çok Bulutlu
Çok Bulutlu
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM
Murat Gürsoy
murat@karadenizekonomi.com
Murat Gürsoy
Merkez Bankası Döviz Kurları
DolarYönerge
/
EuroYönerge
/
ara
Alanlar İnşaat

​2018 KARNESİ

Kenan Mortan

YILIN İNSANI: Dr. Gazi Yaşargil. "Yüzyılın beyin cerrahı" seçilen prof. Dr. Yaşargil 93 yaşıyla, adına kurulan vakfın Yeditepe Üniversitesi'ndeki kürsüsünde "rehber hekim" olarak hizmete devam etmesiyle.

YILIN KADIN GİRİŞİMCİSİ: Selin Ertür. "Selatin" adlı zeytinyağı kuruluşuyla aldığı 20 uluslararası ödülden sonra, 2018‘de de dünya yarışmalarında 1 bronz ve 2 mansiyon ödülü almasıyla.

YILIN ERKEK GİRİŞİMCİSİ: Hidromek makina ve kurucusu Hasan Basri Bozkurt. 1978'de kurulan firma, iş makinaları alanında 100 milyon lık ihracat yaptı ve "yellow table" listesine girdi. Kurucusu Bozkurt, Hidromek'in 40. Kuruluş yılında 2018'de vefat etti.

YILIN KOBİ'Sİ: Oyun sitesi Gramm Games Zynga'ya 250 milyon a satıldı. Bu yemek sepeti'nden sonra ikinci büyük KOBİ satışıyla.

Aylin Yazıcıoğlu'nun İstanbul'da kurduğu Nicole adlı lokanta "1000 dünya lokantası" sıralamasında 120. oldu.

YILIN KOOPERATİFİ: Mardin Umutyolu İşletme Kooperatifi (Başkan Leylâ Gün) ve Mardin İpekyolu Kadın Kooperatifi (Başkanı Berna Yağcı) Mardin'de 20 yıldır düzenli olarak 500 kadına iş ve geçim olanağı yaratmasıyla.

YILIN OLAYI: Darüşşafaka Lisesi'nin Daçka robotik takımı ABD'deki prestijli awards yarışmasındaki 360 takım arasındaki özel ödülü almasıyla.

YILIN PROJESİ: ABD'nin f35 uçak yapım projesinde Türkiye'den bir konsorsiyum 1.1 milyar lık iş aldı. TAİ orta gövdeyi, Alp Havacılık iniş takımı parçalarını, Kale Havacılık ise gövde ve kanat yapımı parçalarını gerçekleştirmesiyle. Kale Havacılık ve Alp Havacılık'ın Pratt Whitney için uçak motoru parçası üretmesiyle.

YILIN İLİ: Gaziantep. Sanayisi bu yılda da 6 milyar $ ihracat gerçekleştirmesiyle. Türkiye'nin 1000 büyük şirket listesinde yerini koruması. Büyükşehir belediyesinin güneş enerjisiyle 1250 konutun ısınmasını gerçekleştirmesiyle.

YILIN ROBOTİK UYGULAMASI: Türkiye İş Bankası'nın İstanbul şubesinde "pepper" adlı bir robot hizmet vermeye başladı. Konya'da Dr. Özgür Akın tasarımını yaptığı Akın Robotics üretimi insansı robot hibrit projesini tamamlamasıyla.

YILIN SOSYAL GİRİŞİMİ: Türkiye'nin ilk köy tiyatrosu olarak 1933'de kurulan İzmir Bademler Köyü Tiyatrosu'nun 85 yıldır perdelerini açmasıyla.

PÜF NOKTASI: Filozof A. Gramsci "Şüphe duymak aklın gereğidir. İyimserlik ise insanın hep değişmez arzusudur" der. Bunu KOBİ'lerin hep kullanması gereken bir püf noktası olarak panoya asıyorum.

HAFTANIN NOTU: İsrailli yazar Amos Oz geçen hafta vefat etti. "Barış, şimdi" hareketine öncülük eden yazar dilimize çevrili birçok eseri var. Metin Sözen hocaya ise "Anadolu'dan Büyük Şükran Ödülü" verildi. ÇEKÜL kurucusu hocanın elinin değmediği bir Anadolu kenti yok gibi. İş'te Kobi olarak Oz'u anıyor, Prof Sözen'i kutluyoruz.

Yeni yılda hayırlı işleriniz olsun!

Tarih : 06/01/2019


Etiketler : sanayi,dolar,girişimci
Yazdır

Yorum Ekle

Piyasalar

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bir Portre
Birol Yılmaz Birol Yılmaz
Birol Yılmaz kimdir?
Şehir Plancısı
Çok Okunanlar
>> ​Turgay Topkaya ATATÜRK ‘FABRİKALAR KALEDİR’ DİYOR
>> Not Defteri
>> Tayyip Erdoğan 20 Ocak'ta Ordu'da
>> TİM 2019'u ihracatta ilk adım seferberliği ilan etti
>> Hilmi Güler sahaya inmeye hazırlanıyor
>> Yabancı turist sayısı artıyor
>> AK Parti Ordu listesi açıklandı
>> Üretim merkezi Samsun
>> Zihni Şahin'den suya yüzde 15 indirim!
>> Amaç tarım üretiminin katma değerini artırmak