Haberler

''Yeni nesil enerjiyle dışa bağımlılıktan kurtulacağız''
''Yeni nesil enerjiyle dışa bağımlılıktan kurtulacağız''
Karaibrahimoğlu, Pelet brülör makineleri ile Türkiye’nin yılda 20 milyar doların üzerinde dışarıdan ithal ettiği yakıtı azaltacağını bu sayede ülkeye ekonomik katkının yanı sıra istihdam da sağlayacağını belirtti.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta , Giresun’da konteyner limanı olmamasının ihracatçılara büyük maliyetler getirdiğine dikkat çeken Karaibrahimoğlu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Isı Üreticiler Derneği(Pelder) yönetim kadrosunda yer alan Altuğ Karaibrahimoğlu’yla, sektördeki gelişimi, yatırımları ve dünya genelinde değerli olan ısınma enerjisi üzerine konuştuk.

-Türkiye’de adını henüz duymaya başladığımız yeni nesil ısınma sistemi ile ilgili yatırımlarınızı yakından izliyoruz. Sorularımıza geçmeden kısaca kendinizi tanıtmanızı rica edeceğiz. Altuğ Karaibrahimoğlu kimdir?

1978 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. İstanbul’da tamamladığım eğitimim sonrasında ticarete atıldım. Bu konuda babamız merhum Ahmet Karaibrahimoğlu’nun yönlendirmeleri çok etkili olmuştu. Aynı zamanda başarılı bir avukat olan babam ve ağabeyim ile birlikte 1996 yılında benzin istasyonu işletmeciliği ile başlayan ticaret hayatımız, sonrasında eşim Selin hanım ile birlikte inşaat, modüler mutfak imalatı ve mobilyacılıkla çeşitlendi.

-Aileden gelen girişimciliğiniz belli ki zamanla bir aile şirketi olmaya doğru götürmüş sizi…

Tabi, inşaat, modüler mutfak ve mobilya imalatı konusunda yatırımlarımıza devam edince yani üretimin içine iyice girince daha farklı neler yapabiliriz diye düşünürken enerji üzerine yoğunlaştık. Belli fizibilite aşamalarından sonra odun pelet tesisini kurma kararı aldık.

-Bildiğimiz kadarıyla bu alanda öncü firmalardan biri oldunuz…

Türkiye’nin en büyük entegre tesisini kurmalıydık. 2014 yılı sonunda bu alanda yatırım kararını aldık. Ve şu anda Türkiye’nin en büyük entegre odun pelet tesisini işletmekteyiz. Şu anda 50 kişilik bir istihdam kapasitemiz var. Ama yaptığımız yatırımlar devam ettiği için sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Çok genç çalışanımız var. Nüfusumuz da genç. Dolayısıyla işsizliği en az seviyelere indirmemiz gerekiyor.

- Bir yakıt üretiminden bahsedip sonra bir yatırım daha gerçekleştirerek pelet yakan cihazları üretmeye başladınız. Kısaca bu geçişten de bahseder misiniz?

Odun pelet üretimini gerçekleştirdikten sonra tabi ki bu ürünü yakacak cihaz veya makinelere de ihtiyaç olacaktı. O nedenle, peletleri tüketebilmek ya da bunları yakabilmek için gerekli cihazlarını geliştirme karar aldık. Makine sanayi üzerine bir yatırım gerçekleştirdik. Şu anda Giresun İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde peletbülör makinaları, cihazları üretiyoruz.

-Az önce de belirttiğim gibi dünyada bilinse de bize henüz yabancı bir enerjiden bahsediyorsunuz? Bu enerji kaynağını nasıl tarif edersiniz?

Pelet bir ısınma enerjisidir. Doğalgaz, sıvı yakıt ve odun-kömür gibi yakıtlarla kıyaslandığında pelet aynı enerjiyi yüzde 45’e varan oranda daha ucuza mal etmektedir. Pelet yakıt tamamen yandığı için enerji kaybı yaşanmamaktadır. Pelet yakıt preslendiği için uzun süre yanma sağlamaktadır. Diğer katı yakıtlara göre kül oranı yok denecek kadar azdır. Bu oran kömürde yüzde 10 ila yüzde 50 arasında değişirken pelet yapılmamış ağaç yakıtta bu oran yüzde 6 ila yüzde 10 arasında değişim göstermektedir. Yanma süresi ve sağladığı enerji olarak aynı miktarda ağaç odununa göre yüzde 400 oranında artış göstermektedir.

-En büyük ithal kalemleri arasında yer alan enerji satın almayı böylece minimize edeceğimizi söylüyorsunuz. Doğru mu anladım?

Aslında ısınma enerjisi dünyada çok değerli ve çok önemlidir. Çünkü ısınmaya ciddi bedeller ödüyoruz. Biliyorsunuz Türkiye enerji ithalatında yüklü bedeller ödüyor. Ayrıca enerji, sanayinin çarklarının dönmesi için de olmazsa olmaz. Isınma dediğinizde akla sadece yılın altı aylık dönemi yani kış ayları gelmesin. Fabrikaların ve sanayi tesislerinin buhar ısınmasını da göz ardı edemeyiz. Buhar enerjisi üretmek için sağladığımız buhar ısısını da aldığımız ithal ürünlerle sağlıyoruz. Dolayısıyla, enerjinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Hayatımızın her noktasında ısınma enerjisi var. Ülkemizin yılda 20 milyar doların üzerinde dışarıdan ithal ettiği yakıt düşünüldüğünde ülkeye ekonomik katkının yanı sıra yarattığı istihdam da önemli.

-Pelet’in hammaddesi nedir?

Biyokütlepelet dediğiniz zamanda biz aslında odun peletini konuşuyoruz. Bizim yatırımımız odun peletiüzerine. Türkiye biliyorsunuz biyokütle enerjisi çok büyük bir kavram. Bugün samanı da fındık kabuğunu da pelet olarak biliyorsunuz. Veya çay atıklarının pelet olduğunu biliyoruz. Birçok konu var pelet denilebilecek. İşte çam fıstığı, ceviz kabuğu vs. hepsi pelet olarak biliniyor. Önemli olan bunun doğru şekilde, doğru oranda peletlenmesidir. Başlıca hammaddemiz kerestedir. D. Karadeniz Bölgesi’ndeki fabrikaların kesim atıklarını ve parçalarını öğütüp işleyerek pelet elde ediyoruz. Fabrikamıza bu atıklar kereste fabrikalarınca getiriyorlar. Aslında bölgemizde yeterli kereste fabrikaları da var. Ayrıca orman atığı da fazlasıyla var. Yani, çok geniş ve üzerinde çok da konuşulması gereken bir konudur. Tesisimizde günlük yaklaşık 200 tonluk hammadde ihtiyacımız bulunmaktadır. Yanma sonucu oluşan kül doğal gübre olarak kullanılabilme olanağına sahiptir. Doğaya hiçbir zararı olmamakla beraber yağış sağlama ve bulut tutma özellikleri ile doğaya yarar sağlamakta hava kirliliğine büyük ölçüde çözüm sağlamaktadır.

-Dünyada durum bizden çok farklı galiba… Dolayısıyla bu sizin için ihracatçı kimliğe bürünmenizin de göstergesi midir?

Odun peleti dünyada fazlasıyla yaygın kullanılıyor. İhracat cazip gelmiyor değil. Son dönemde Bulgaristan ve Yunanistan’a kara nakliyesi ile ihracatı gerçekleştirdik. Bizim Giresun’daki en önemli sorunumuz denizi kullanamıyor olmamız. Giresun’da konteyner limanı olmadığı için Trabzon’a ürünü götürmek ve sonrasında İtalya ve Almanya gibi farklı ülkelere taşımak ciddi maliyetler getiriyor. Dolayısıyla önce Bulgaristan ve Yunanistan üzerinde bir çalışma yaptık ve ihracat geliştirdik. Ama takdir ederseniz ki bölgemiz olsun ülkemiz olsun enerjiye o kadar muhtacız ki. Çevremizde her nokta enerji, her nokta ısınma, her nokta sanayi. Dolayısıyla bölgemizde tükettiğimiz zaman hem bölgeye birçok anlamda yarar sağlayacağını düşünüyoruz. Hatta bir adım daha öteye gideyim ihracata gereksinim bile olduğunu düşünmüyoruz odun peleti ile ilgili.

-Üretimini gerçekleştirdiğiniz böylesine önemli bir ısı kaynağını kullanmak için de bir takım cihaz veya makineler ihtiyaç vardı ki yeni yatırımlara yöneldiniz. Biraz da bu yatırımlara ilişkin bilgi verir misiniz?

Makine imalatımızı ve modüler mutfak imalatımızı yürüttüğümüz 10 bin metrekarelik alan kendi malımız. Orada 4 bin metrekare alanda kapalı idari alanımız var. Yine Organize Sanayi Bölgesi’nin tahsis ettiği alanda da 5 bin metrekarelik bir yerimiz var. Bu alanda da peletbiyo kütle üretimini devam ettiriyoruz. Açıkçası yatırımlarımız devam ediyor. Mevcut fabrika sahamızda devam ettirdiğimiz peletbülör makine cihazlarının bir ar-ge çalışması devam ediyor. 20 kw’dan 2 bin 500 kw’ya kadar cihaz çeşitleri yaptık. Bu cihazlarımızın yüzde 90’lık kısmını ihracat özellikli gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde yurtiçi ve yurtdışında 4 ayrı fuara katılacağız. Bu etkinliklerde cihazlarımızın tanıtımını yapacağız.

-Yani bir tanıtım atağına geçtiniz…

Bu ürünün bütün Türkiye’de tasarımını ve projesini yapmanız gerekiyor. Bu konuda Giresun Üniversite’sinden önemli bir destek aldık. Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun’u ziyaret ettik. Üniversitenin Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden projemize danışman olan Birkut Güler ve Muhammet Anıl Kaya ile süreci yönetiyoruz. Bütün modellerimizi beraber oluşturduk, beraber ar-ge aşamalarını geçtik.

-Geldiğiniz noktayı yine de yeterli görmüyorsunuz…

Daha hızlı üretmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Giresun İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nden bir yıl önce gerçekleştirdiğimiz yeni arsa talebimiz var. Konumuzla ilgili briket odun dediğimiz yine peletin hammaddesini oluşturduğumuz bir yatırım talebimiz var. Ciddi bir yatırım olacak. Bu konuda müracaatlarımız sürüyor. Yetkililerden arsa konusunda onaylamalarını bekliyoruz.

-Vazgeçilmez bir enerji kaynağı olan üretiminize Enerji Bakanlığı nasıl bakıyor?

Bu tür üretimler dünyada Enerji Bakanlıklarına bağlı olarak yürütülüyor aslında. Ama ülkemizde henüz bu konuda bir gelişim olmadı. Geçenlerde Bakanlığa gerçekleştirdiğimiz ziyarette bu konudaki görüşlerimizi daire başkanları nezdinde ilettik. Onlardan da bu konuda çalışmalar yürütüldüğünü öğrendik. Çokta önemli olduğunu düşünüyorum.

-Biraz da yönetiminde olduğunuz PELDER’den bahseder misiniz?

Türkiye’deki tüm paydaşlarımızla kurduğumuz bir dernek. Ankara’da bir takım görüşmeler yapıyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji ormanlarının daha çok kurulması, yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Dernek çatısı altında bu türden taleplerin daha hızlı gerçekleşeceğine inandığımız için gerekli girişimleri bu çatı altında sürdürüyoruz. Bu anlamda sadece Enerji Bakanlığı değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile danışma toplantıları düzenlemeyi alışkanlık haline getirmeyi düşünüyoruz.

-Paris İklim Zirvesi anlaşmasına ilişkin görüşlerinizi de merak ediyoruz…

Türkiye’nin de taraf olduğu İklim Zirvesi anlaşması Paris’te imzalandı. Bu protokole göre emisyon oranlarımızı hızla düşürmemiz gerekiyor. Fosil yakıt dediğimiz kömür, flor, motorin gibi petrol türevi yakıtların emisyonu oldukça yüksek. Çevre kirliliği açısından da çok ciddi zararlar getiriyor. Örnek vermek gerekiyorsa; İngiltere’de çevre ile ilgili yapılan araştırmada son 10 yılda emisyon değerleri düştükten sonra sağlık sorunlarında yüzde 40 civarında bir düşüş meydana geldiği ortaya çıktı. Dolayısıyla çevrenin ne kadar olduğu burada ortaya çıkıyor.

-Son olarak firmanızın gözüyle ülke ekonomisini değerlendirmenizi rica edeceğiz?

Firmamız açısından çok başarılı bir yılı geride bıraktık. Ürünümüzün enerji olması biliyorsunuz dövize bağlı ithal ürünlerin kullanıldığı ülkemizde bizi daha çok hızlı büyümeye zorladı. Bu trendin devam edeceğini görüyoruz. Ülkemizin de daha hızlı toparlanmaya başladığını düşünüyor ve seçimsiz bir dönemde hızlı büyümenin gerçekleşeceğini umuyorum.

 

-Teşekkür ediyoruz…
11 Haziran 2019 Salı 09:19:38 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,enerji,yakıt,ihracat,üretim,palet,brülör


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

İstanbul’da 650 bin Orduluyuz

Çelebi, ‘’Kendi öz değerlerimizin olduğu ve herkesin kendinden bir şeyleri bulduğu bu tür kültür etkinlikleri çok önemli. Bizde her yıl bir önceki yıla oranla daha da geliştirerek bunu yapmaya çalışıyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Projelerin toplam bedeli 18,3 milyar lira

Doruk, ‘’Bu projeler için 2019 yılında 1 milyar 975 milyon lira ödenek geldiğini ve dönem sonu itibarıyla bu paranın 1 milyar 717 milyon lirasının harcandı’’

Haberin Devamını Oku

Güler, Tepe’yi ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye’nin sektörel pazar çeşitliliğini artıracak fuar’’

Karaloğlu,‘’ Bize en yakın pazar Ortadoğu pazarıdır, özellikle Türk üreticinin ürettiği tarım ürünlerini orta doğu pazarına sokmamız lazım.”

Haberin Devamını Oku

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler devam ediyor

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” makine-alet dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Gürsoy Holding’in son şantiyesi Cezayir’de

İnşaat sektörünün iç piyasada yaşadığı sıkıntılar taahhüt sektöründeki birçok firmada yoğun kriz baskısı yaratırken sağlam ve istikrarlı yapısıyla dış pazara ağırlık veren Gürsoy Holding son şantiyesini Cezayir’de açtı.

Haberin Devamını Oku

‘’Biz güçlü ve köklü bir devletiz’’

‘’Türkiye birliği beraberliği sayesinde bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır. Türk Milleti olarak ordumuzun yanındayız.’’

Haberin Devamını Oku

Kumru Niksar Yoluna 20 Milyon TL’lik kaynak

Gündoğdu, ‘’Kumru Niksar Yolu çalışmaları için ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL’lik kaynak halloldu. Bahar ayları ile birlikte yol çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak’’

Haberin Devamını Oku

‘’Sakarya sağlık turizmi ile de anılacak’’

Yüce, ‘’Hâlihazırda bildiğiniz üzere Sakarya için önemli projelerimiz var. Sakarya sadece doğa turizmi değil, sağlık turizmi ile de anılacak’’

Haberin Devamını Oku

“Yatırımcılar ellerini çabuk tutmalı”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Sakarya’ya yapılan son OSB ile azami kapasiteye ulaşmış olacaklarını ve başka OSB açmanın söz konusu olmadığını bu yüzden yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6’yı geçmeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0.89 puan artırılarak uygulanacak.

Haberin Devamını Oku

Ordu’dan ’Barış Pınar Harekatı’na destek

Türkiye’nin tüm illerindeki odalar ve borsalar ‘Barış Pınar Harekatı’ için destek mesajı yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Soya fasülyesi, fındık ve mısırdan daha karlı ürün olacak’’

Güler, ‘’Soya fasulyesi dönüm başına getirisinden dolayı fındık ve mısırdan daha karlı bir ürün olmuş olacak. Soya fasulyesi alternatifin de ötesinde önemli bir gelir kaynağımız’’

Haberin Devamını Oku

Aromatik bitki çeşitliliği projesi incelendi

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Şavşat’ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İşsiz sayısı 4 milyon kişiye ulaştı

2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

Haberin Devamını Oku

‘’Kadınlar fındık tarımında hem uygulayıcı hem de karar verici konumunda’’

Fındık Araştırma Enstitüsünce (FAE) "Fındık Okulu: Değişim İçin Eğitim, Fındık İçin Kadın" projesi kapsamında kadın üreticilere fındık tarımı ve sosyal konularda eğitimler verildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar yıllık cirolarının %10’unu inovasyona aktarıyor’’

Aslan, ‘’İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının %10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”

Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Haberin Devamını Oku

ODÜ ve Ordu BŞB Çambaşı için eğitim protokolü imzaladı

Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında “Çambaşı Doğa Tesislerinde Yer Tahsisi İş Birliği ve Eğitim Protokolü” imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu seçildi

Kartaloğlu, ‘’Hep birlikte çalışacağımız çok güzel bir 3 yıl bizi bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum’’

Haberin Devamını Oku

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”

Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Vatandaş Web-Tapu üzerinden işlem yapabilecek

‘’Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok önemli güncellemeler yapıldı.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi’nde güzel şeyler oluyor

Ordu Uğur Okulları ekonomik sıkıntıların izlerini çocuklarda en aza indirmek amacıyla okul bünyesinde kurduğu sosyal sorumluluk kulübünün ilk projesini hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü tek başına ekonomiyi kurtaramaz

Sanat Yapı A.Ş. YKB Eribol, “Ekonominin düzelmesi inşaat sektörüne bağlı değil. Devlet olanaklarını inşaat için değil sanayi ve tarım için kullanmalı. Faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi kurtaramazsınız.”

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.