Bölgesel Ordu Haberleri

Ruhsatlara iç mimarlık proje şartı getirilsin
Ruhsatlara iç mimarlık proje şartı getirilsin
İç mimar Burak Pamuk, iş yerlerine ve konut projelerine ruhsat verilirken iç mimarlık proje şartının getirilmesi için Ordu Büyüksehir ve Altınordu Belediyesi ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

Son yıllarda iç mekanlarda geçirilen sürenin uzamasıyla birlikte iç mimarlığın önemi giderek arttı. Fakat artan ilgi beraberinde sorunları da getirmeye başladı. Bizde Karadeniz Ekonomi olarak iç mimarlık mesleğinin sıkıntılarını Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu olan Oda Projects firmasının sahibi Burak Pamuk’a sorduk. Pamuk iç mimarların öncelikli sorununun imza yetkisinin olmaması olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Gelişmiş ülkelerde sanat ve tasarım değerli olduğu için imza yetkisi pek üzerinde durulan bir konu değil. Ama Türkiye sanat ve tasarım konusunda yeterince bilinçli olmadığı için halkımızda bu bilinç oturana konunun üzerinde durulması gerekiyor. İnsanlar kaliteli, konforlu ve estetik mekanlaraulaşabilmek için kesinlikle iç mimarlarla çalışmalı. Bu durum hem işletmenin kalitesini yukarılara çekiyor hem de oradan faydalananların hayatlarını kolaylaştırmış oluyor. İmza yetkisi önceki dönemlerde iç mimarlar odası tarafından tepeden çözümlenmesi gereken bir problem gibi görünüyordu. Fakat yeni yönetimle bu algı yıkıldı. Bende Ordu’daki İç Mimarlar Odası Temsilcisi olarak yönetimle birlikte çalışmalarımı koordineli bir şekilde sürdürüyorum. Belediyelerden, iş yerlerine ve konut projelerine ruhsat verirken  iç mimarlık proje şartını getirmelerini istiyoruz. Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Manisa’da çalışmalar sürüyor. Bizde Ordu Büyüksehir ve Altınordu Belediyesi ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ordu çoğu ile göre kültür düzeyi yukarılarda her noktada potansiyeli olan bir şehir. Bu nedenle yakın zamanda bu konuda olumlu sonuçlar alabileceğimize inanıyorum.”

Süre ve ortaya çıkan işin kalitesi arasında doğru bir orantı vardır

Projelerini yürütürken zamana ihtiyaçları olduğunu da vurgulayan Pamuk, “Bir iş ne kadar hızlı yapılırsa o kadar az düşünülmüş olur. Bir mekanı ele aldığınızda her noktasıyla değerlendirmeniz gerekiyor. Ama bizden isteniyor ki proje hemen bitirilsin, bu işler o kadar kolay değil. Gerekli süre verilmediği zaman kalitesiz işler ortaya çıkıyor. Birde bu işin ekonomisi var düşük bütçelerle harikalar yaratmamız isteniyor.Maalesef bu da pek mümkün değil.  Ayrıca son zamanlarda sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte insanlaryeni trendlere daha kolay ulaşabilir hale geldi. Ama ne yazık ki yeterince bilinçli olunmadığı için gördükleri her şeyin kendi mekanlarına uygunluğunu sorgulamadan bizden aynısını yapmamızı istiyorlar. İnsanların bir şeyleri öğrenmesi bilgi sahibi olması güzel ama biz projelerimizde bu bilgileri harmanlayıp  mekana uygunluğunu değerlendirip ona göre uygulamaya geçiyoruz.” dedi.

Bilinçsizce açılan üniversiteler ve kurslar kaliteyi düşürüyor

Son olarak eğitim konusuna da değinen Pamuk bilinçsizce açılan üniversitelerin kaliteyi düşürdüğünü vurgulayarak şöyle konuştu, “Türkiye’de son zamanlarda devlet üniversitelerinin  her ile açılması ve  özel üniversitelerin  mantar gibi üremesi ile  eğitim düzeyi düştü. Özel ve devlet üniversitelerinin bile eğitimlerini sorgularken son zamanlarda ortaya çıkan 3-5 aylık kurslarla iç mimarlık sertifikası verilmesi ise oldukça üzücü bir durum. Hem yıllarını ortaya koyup üniversite okuyanlara haksızlık oluyor hem de ortaya çıkan kalitesiz işlerle meslek değersizleştiriliyor.” NAZAN BEDİR/ KARADENİZ EKONOMİ
07 Ekim 2019 Pazartesi 17:00:05 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,içmimarlık,ruhsat,proje


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.