Coronavirüs salgını nedeniyle tedarik sorunu yaşanıyor

 Coronavirüs salgını nedeniyle tedarik sorunu yaşanıyor

Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, ‘’İthal girdilerde coronavirüs salgını nedeniyle tedarik sorunu yaşanmakta, kurdaki dalgalanma ithal girdi maliyetlerini yükseltmektedir. İlimizde ihracatta coronavirüs kaynaklı sipariş artışı yaşanan sektör bulunmamaktadır’'

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu dünyada ve Türkiye’de etkileri yoğun bir şekilde hissedilen yeni coronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘’İthalatta tedarik sorunu yaşanıyor’’

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri içerisinde iç pazarda coronavirüs salgınından en çok turizm, yiyecek-içecek (kafe ve restoranlar), lojistik (kara nakliyesi), tekstil ve unlu mamuller sektörleri etkilenmiştir. Oda üyelerimiz tarafından seyahat kısıtlamaları nedeniyle makine, gıda (fındık) ve silah sanayinde sipariş iptalleri ve ertelemelerinin söz konusu olduğu belirtilmektedir diyen Başkan Çakırmelikoğlu, ‘’ Ayrıca ithal girdilerde koronavirüs salgını nedeniyle tedarik sorunu yaşanmakta, kurdaki dalgalanma ithal girdi maliyetlerini yükseltmektedir. İlimizde ihracatta coronavirüs kaynaklı sipariş artışı yaşanan sektör bulunmamaktadır’’ diye konuştu.

‘’İşletmeler ödemelerini yapmakta zorlanacak’’

Salgın dolayısıyla birçok işletmenin bir süre için kapatılması yönünde karar alındığını, kapatılan işletmelerin ne zaman açılacağı ve faaliyete geçeceğinin henüz kesin olarak bilinmediğini, bu işletmelerin kapalı oldukları dönem içerisinde kira, vergi, sigorta, SGK ödemeleri, banka kredileri, elektrik, su, doğalgaz gibi ödemelerini yapmakta zorlanacaklarını ifade eden Çakırmelikoğlu,‘’Bu çerçevede işletmelerin vergi, sigorta, kira ödemelerinin ve elektrik, doğalgaz, su gibi temel maliyetlerine ilişkin faturalandırmalar ile ödemelerin durdurulması/ötelenmesi, işletmelerin bankalara olan güncel kredi taksitlerinin ya da yapılandırma taksitlerinin durdurulması/ötelenmesi, ihracattan doğan iadelerin hızlandırılması ya da devlete yapılması gereken ödemelerden mahsup edilmesi, vergi iadelerinin ödenmesi, bu ödemelerin devletimiz tarafından sübvanse edilmesi, vergi sigorta borçlarının tahakkuk ettirilmemesi, devletimiz tarafından firmalarımızın bulundukları ekonomik sıkıntılar nedeniyle çıkarılmış olan kısmi çalışma ödeneğinin coronavirüs nedeniyle de devreye alarak işletmesi ve işletmelerin üzerindeki istihdam yükünün paylaşılması, asgari ücret desteğinin artırılması, bu dönem içerisinde kapanan işletmelere faizsiz kredi imkanı sunulması, konaklama vergisinin kasım ayına ertelenmesi, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin akaryakıta aynı oranda yansıtılması, çalışanlara ücretsiz izin tanımlanabilmesi ve çalışmadıkları sürelerdeki maaşlarının fondan karşılanması gibi uygulamalar işletmelerin salgın dolayısıyla ortaya çıkan sorunlarını gidermek konusunda yardımcı olacaktır. Biz de Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu taleplerimizi ilgili mercilere ilettik ve olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Devletimiz her konuda gerekli önlemleri aldı ve bu süreci şimdiye kadar başarılı bir şekilde yürüttük. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğine ve işletmelerimizin sorunlarını ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemelerin yapılacağına inancım tam’’ dedi.

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?