Sektörler Bilişim Haberleri

Yazılım geleceğin mesleği olacak
Yazılım geleceğin mesleği olacak
Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Ordu’da yılını dolduran Uğur Anadolu Lisesi yetenek avcısı kimliği ile farkını oryaya koyuyor. Bilgisayar yazılım programları konusunda okulun keşfettiği son yetenek olan Lütfü Emre Uzunlar, çıkmaya hazırlandığı Kanada yolculuğu öncesinde Karadeniz Ekonomi’ye konuştu. Henüz 16 yaşında Uğur Anadolu Lisesi 11.sınıf öğrencisi olan Uzunlar’ın hedefi yazılım mühendisi olup yaptığı işi çok ileri düzeylere taşımak. Kendi deyimi ile “her ne kadar yeteneklerini ilk keşfeden” öğretmeni Bayram Ergin olsada dedesi Temel Özgör ve anneannesi Binzat Baş Özgör’ü de ayrı bir yere koyuyor başarılı öğrenci ve ekliyor: “Bu merak dedem ve anneannemin çok küçük yaşlarda bana hediye ettiği bilgisayar ile birlikte başladı. O yaşlarda bilgisayarı açmayı, bozmayı ve tamir etmeyi sevdim. Bir süre sonra yazılıma merak saldım ve bu konuda yoğunlaştım.”

Türkiye’de  yazılıma gereken önem verilmiyor

Yazılım alanında Türkiye’nin çok geride olduğunu vurgulayan Uzunlar, devletin bu konuya gereken önemi veremediğinin altını çizerken bir parçası olduğu okulunun kendisine sağladığı avantajlara ilişkin şu bilgileri verdi. “Uğur Anadolu Lisesi’nde okumanın en özellikli tarafı çok iyi bir rehberlik anlayışının olmasıdır. Burada geleceğe hazırlandığımızı çok rahatlıkla görebiliyoruz. Yeteneklerimizi rahatlıkla sergilediğimiz bir eğitim yuvası. Okulumu adeta bir yetenek avcısı kurum olarak görüyorum. Hocam Bayram Ergin, müdürümüz Özlem Erdem ve genel müdürümüz Kaya Aydın’ın desteklerini hep yanımda hissettim. Bu günlerde Kanada’ya vize işlemlerim tamamlanıyor. Kaya hocamızın öngörüleri ile kurucumuz Enver Yücel ile tanışma şansım oldu. Bu tanışma da beni Kanada’ya kadar taşıdı.”

Gelecekte birçok meslek yok olacak

Vize işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Kanada’ya gidecek ve lise öğrenimini orada tamamlayacak olan Uzunlar, yazılım alanında kendini daha da geliştirmeyi planlıyor. 11 ayrı yazılım dilinde farklı uygulamalarla web tasarımından yapay zekâya uzanan oldukça geniş bir alanı rahatlıkla kullanabilen Uzunlar, şimdiye kadar daha çok robotik uygulamalara ilgi duymasına karşın bundan sonraki hakkında da şunları söyledi. “Askeri alandan altyapı geliştirmeye kadar yüzlerce alanda kullanılabilen yazılım programlarının yurt dışına satışının rahatlıkla yapılabileceğine inanıyorum. Gelecekte birçok meslek yok olacak yerine yazılım gelecek ve herkesin yazılım dili öğrenmesi önkoşul olacak. Benim bundan sonraki önceliğim ise yapay zekâ. Son dönemde yaşadığımız dönüşümlerle hayatımızda önemli bir noktaya gelen bu teknoloji sandığımızdan da fazla alanda kullanılıyor. Karmaşık görevleri gerçekleştirme noktasında oldukça başarılı ki bu karmaşıklıkların giderilmesi insan hayatının kolay bir hal almasını da sağlıyor. Yaratıcılık konusunda da geride kalmıyor. Son yıllarda geliştirilen yapay zekâ teknolojilerinin ürettiği sanat eserlerinin oldukça başarılı olduğunu gözlemliyoruz. Çok başarılı programlarla bir insanınkinden ayırt edilemeyen sanat üretebilecek birçok yapay zekâuygulaması var gördüğümüz.” REŞAT GÜNGÖR/KARADENİZ EKONOMİ
21 Ekim 2019 Pazartesi 11:29:12 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yazılım,uğur anadolu lisesi,meslek,dijital


Sektörler'den Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.