Belediye Giresun Haberleri

“Vizyon 2028” yeni bir soluk getirecek
“Vizyon 2028” yeni bir soluk getirecek
Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta “gelenekle geleceği buluşturma kararlılığında” olan Giresun Belediye Başkanı Sayın Aytekin Şenlikoğlu ile beraberiz.

Kentte yaşayan herkesin değerleriyle kucaklaşan, geleneklerine sahip çıkan aynı zamanda modern, yenilikçi ve girişimci yanlarına sahip çıkmaya kararlı olduğunu ifade eden çiçeği burnunda belediye başkanının öncelikli hedefi “Vizyon 2028” adını verdiği projeler bütünü ile sorunlarını çözüme kavuşturmuş, kutuplaşmadan uzak, herkesin birbirine güvendiği bir kent birlikteliği oluşturmak.

-Efendim öncelikle sizi kısaca tanıyarak sohbetimize başlayalım. Aytekin Şenlikoğlu’nu kısaca tanımak istersek neler anlatırsınız?

-Giresun Abacıbükü İlkokulu’ndan ve daha sonra 1990 yılında da Giresun İmam Hatip lisesinden mezun oldum. Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan üniversite hayatımda 1995 yılında yatay geçiş yaptığım İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 2001 yılında AK Parti Giresun Kurucu il başkan yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı olarak görev aldım. Daha sonra oluşan AK Parti il yönetiminde de İl Teşkilat Başkanlığı görevini üstlendim. 2011 yılında Milletvekili aday adayı oldum. Bir dönem Giresun Baro yönetiminde bulundum. Bazı dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım.Evli ve 4 çocuk babasıyım.

-Bugünlerde pek çok Giresunlunun dilinde olan bir gelişme var. İlginç bir de ismi var. Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığınız görüşmeye ilişkin olarak işin aslını doğrudan sizden öğrenelim mi?

Evet… Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz iki görüşmenin ardından müjdesi verilen şehir içi girişi ‘Bat-Çık’ projesi Giresun kamuoyunda büyük heyecan yarattı.Bulancak Durağı bölgesinde yapılması planlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından proje onayı ve talimatı verilen bat-çık yol geçişi ile Aksu bölgesindeki çöp alanının sosyal donatı alanına dönüştürülmesi projelerini hayata geçirmeye başlayacağız. O bölgede oluşan trafik yoğunluğunun bat-çık projesi ile rahatlayacağına inanıyoruz. Yine şehrimizin doğu yakasında geçmişte çöp alanı olarak kullanılan bölgenin rekreasyon alanına çevrilecek olması ve sürecin startının verilmesi kentimiz adına önemli bir çalışmadır.

-Seçim sürecinde bir proje adamı olduğunuzu hep hissettirdiniz. Şimdi de “vizyon 2028” adını verdiğiniz bir projeler bütünü ile vaatlerinizi yerine getirmeye çalışıyorsunuz?  Önce neden 2028 yılına atıfta bulunduğunuzu soralım.

2028 yılında şehirde yaşayan herkesin mutlu olduğu, herkesin yüzünün güldüğünü görmek öncelikli hedefimiz. Sokaklarında çocukların korkusuzca oynadığı, kadınların güven içinde yaşadığı, trafik sorununu çözmüş, kendi enerjisini çöpten, güneşten ve rüzgârdan üreten bir Giresun planlıyoruz. Geri dönüşüm sorunlarını çözmüş, yolları ve kaldırımları tertemiz bir kent düşlüyoruz. İstihdam sorununu halletmiş, marka ürünler ihraç eden, turizmden hak ettiğini alan girişimci gençlerin şehri olsun istiyoruz.  Ayrıca, şenlik ve festivalleri ile uluslararası bir kimliğe kavuşan bir kentte yaşamak ve yaşatmak istiyoruz hemşerilerimizi.

-Vizyon 2028 ne tür projeleri barındırıyor?

-Kentin geleceğini kurguluyoruz. 5 ayrı bölge parkı, Giresun Şehir Parkı, doğu ve batı sahili düzenlemesi, şehir giriş kavşak ve trafik düzenlemesi, Endüstri Meslek Lisesi bölgesi düzenlemesi, Giresun pazar alanı ve cumartesi pazarı alanı düzenlemesi, Debboy mevki düzenlemesi, ve kentsel rekreasyon alanları ile Giresun’a toplam 390 bin metrekare yeşil alan, 70 bin metrekare kavşak düzenlemesi, 5 bin 200 araçlık otopark, yapmayı planlıyoruz ve kentin nefes almasını istiyoruz.

-Görevi devraldığınız süreçten bugüne gelecek olursak ne tür çalışmalar yaptınız?

6 aylık zaman dilimi içerisinde aslında çok önemli işler yaptık. Geçmiş dönemde ertelenmiş ötelenmiş ve aciliyet bekleyen konularda yoğun mesai harcadık. Birçok mahallemizde yeni yollar açıp ulaşımın kolaylaşmasını sağladık. Altyapı adına önemli çalışmalarımız oldu. Alt yapısı zayıf mahallelerde yeni çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bunların yanı sıra üst yapı adınada çalışmalarımız sürüyor. Yaz mevsimi boyunca birçok mahalle ve sokağımızı yeniden elden geçirerek kilometrelerce asfalt döktük. Mali bakımından zor durumda olan idari yapıda 6 ay gibi kısa bir sürede önemli borç ödedik. Kurumsallaşma adına önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bunların yanı sıra seçim sürecinde vaat ettiğimiz projelerde de önemli mesafe kat ettik. Büyük projelerle şehrimizin gelişimine katkı sağlama arzusundayız.

-Sizce bir önceki dönemde belediyenin iç işleyişinde en ciddi sıkıntı neydi?

-Göreve geldiğimiz günden bu yana 6 aylık bir süreç geride kaldı. Bu süreçte iç bünyedeki en ciddi sıkıntımız personel maaşlarıydı. Göreve gelmeden de söylediğimiz gibi şimdi maaşları her zaman gününde yatırıyoruz. Bazı zamanlarda hafta sonuna denk gelirse erken de yatırıyoruz. Personel maaşları ile ilgili sorunumuz yok. Bayramlardan önce maaşları erken verip geriye dönük primleri bile ödedik. Bugün hangi işçimize sorarsanız sorun herkes maaşını sorun sıkıntı yaşamadan alıyor.

-Sosyal etkinliklere bakış açınızı da merak ediyoruz. Bu konuda ne tür planlamalarınız var?

-Sosyal etkinliklere oldukça yoğun mesai harcıyoruz. Göreve geldik geleli birçok etkinlik düzenledik. Nostalji Film Günleri ile birlikte vatandaşlarımız geçmişe götürdük. Sokaklarda sahneler kurduk, insanlarımızın açık havada film izleme geleneğini tekrardan hatırlattık. Kitap Okuma Etkinliği düzenleyerek meydanda hep birlikte kitap okuyoruz. Haftada bir gün toplumsal kaynaşmanın ve birlikte yaşamın artması adına böyle bir etkinlik düzenledik. Bunların yanı sıra spor alanında önemli etkinlikler düzenledik. Sokak basketbolu veplaj futbolu bunlardan bazıları. Şehrimize spor alanında önemli katkılar sunmuş duayen isimleri de unutmadık. Bazı etkinlikler yaparak onları onore edip birbirinden güzel anılarını dinledik. Sporu ve sanatı herşeyin üstünde tutuyoruz. Konservatuvarımızda iyileştirme çalışmalarımız sürüyor. Her yıl bine yakın mezun verip konservatuvar ve tiyatromuzda eğitim adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

-Belediye başkanı olduğunuz şehir duygusal anlamda sizin için ne ifade ediyor?

Doğduğum büyüdüğüm ve kendimizi geliştirme fırsatı bulduğumuz il diyebilirim. Doğal güzellikleriyle, deniziyle ve tabi ki insanlarıyla yaşanabilir bir şehir. Her haliyle kentimize sevdalıyız. Böylesine yürekten ve kalpten bağlı olduğum Giresun’uma hizmet etme mutluluğunu yaşıyorum. İnanın saat ve zaman benim için hiç önemli değil yeter ki Giresun ilerleyişine devam etsin. Gece ve gündüz ayrımı yapmadan çalışırız.
17 Eylül 2019 Salı 10:48:37 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,giresun belediyesi,vizyon,proje,gelenek


Belediye'lerden Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.