Giresun’da 21 Milyon TL’lik hibe projesi

 Giresun’da 21 Milyon TL’lik hibe projesi

‘’Çevre Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünden 21 Milyon TL’lik hibe projesi kapsamında arıtma tesisi projesini hayata geçiriyoruz. ‘’

Göreve geldikten sonraki süreçte Belediyenin ekonomik durumunu ciddi anlamda düzelttiklerini ve yaklaşık 80 Milyon TL civarında borç ödediklerinin müjdesini söyleyen Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, ‘’Belediyemizin mevcut ekonomik durumuyla yapılamayacak bir takım projeleri, destek alarak hep beraber yürütüyoruz. İstiyoruz ki vadettiğimiz 2028 hedefine bu şehri ulaştıralım’’ dedi.

‘’4 Milyon TL’lik kamulaştırma bedeli ödedik’’

Araç filosunun artıracağını belirten Şenlikoğlu, ‘’Birer adet vidanjör, çöp aracımız ve süpürge aracımız bize ulaştırılmak üzere bu hafta geliyor. Bundan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanımız Nurettin Canikli ve Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Özhaseki Bey’in desteği ile Belediyeler Birliği’nden 20 tonluk lastikli bir ekskavatör istedik. Yakın zamanda araç filomuza dâhil edeceğiz. Bunların yanı sıra bu ay içerisinde 17 km’lik sahil bandını ışıklandırma ihalesine çıkardık. Keşap tüneli çıkışından Erikliman’a kadar sahilimizi ışıklandıracağız. Belediye binamızı tek bir noktaya topluyoruz. TMSF’den eski il özel binasını kiraladık. İnşallah bütün birimlerimizin hizmetlerini bu binadan yürüteceğiz. Aynı zamanda Bulancak Durağı girişinin ön tarafında 4 Milyon TL’lik kamulaştırma bedeli ödedik, orada da yeni düzenlemeler yapacağız. Şehrimizin en büyük sorunlarından biri de trafik problemi. Bulancak durağı girişinde şehirden geçen trafiği, trafik lambalarında durdurmadan transit geçişini sağlayacak Dal-Çık projesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanlığımıza talimatıyla bu ay içerisinde proje ihalesine çıkıyor. Amacımız şehir içerisindeki trafiği rahatlatmak. Bu bizim çok önemli bir konu. Ek olarak Valilik binasının hemen önüne bir köprülü kavşak projemiz de aynı projenin içerisinde yer alıyor.” diye konuştu.

‘’300 dönümlük arazi üzerine proje var’’

Plajlar bölgesinde şehrimize dokunacak bir projemiz var. Aşama aşama sahil bölgemizde düzenlemeler yapıyoruz diyen Başkan Şenlikoğlu, ‘’Sahil bandındaki ve plajlar bölgesinde projelerimiz şehrimize vizyon kazandıracak. Ayrıca Aksu bölgesindeki eski çöp alanında ise rehabilite çalışmamız sürüyor. Oradaki 300 dönümlük arazi üzerine büyük bir projemiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız bununla alakalı da Sayın Bakanımıza o alanın tahkimatı için talimat verdi. Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğünde bu tahkimat işi tamamlanıyor, projelerini hazırlıyorlar. Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan o alan için mali desteğimizi aldık. İnşallah kısa süre sonra buranın tesviyesi ile ilgili bir çalışma başlatacağız. Eski çöp alanına planladığımız projemiz ile oradaki kötü görüntüyü kaldırıp, Karadeniz’in en büyük prestijli noktasını oluşturacağız’’ şeklinde konuştu.

‘’1 Milyon TL elektrik tasarrufu’’

Altyapı, su ve kanalizasyon ile alakalı birçok çalışmalardan bahseden Başkan Şenlikoğlu, “Bu ay içerisinde proje ihalesine çıkan İkisu bölgesinden yaklaşık beş ilçe, bir belde ile Giresun Merkez ve Köyler dâhil olmak üzere DSİ’nin bir su projesi var ve bu projeyi bu ay içerisinde ihaleye çıkardık. Bu şehrin yüz yıllık projesi. İkisu’dan suyu getirip ve arıtma tesisi kurarak suyun kaliteli içimini vatandaşlarımıza sağlayacağız. Aynı zamanda bu proje ile belediyemiz elektrik masraflarından 1 Milyon TL civarında tasarruf sağlayacak’’ dedi.

‘’Plajlar bölgesine 21 Milyon TL’lik hibe projesi’’

Spor Toto Genel Müdürlüğü’nden alınan destek ile Teyyaredüzü, Çıtlakkale ve Aksu mahallelerine 3 adet semt sahası yapacaklarını söyleyen Şenlikoğlu, ‘’Çevre Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünden 21 Milyon TL’lik hibe projesi kapsamında arıtma tesisi projesini hayata geçiriyoruz. Bunun için gerekli olan çalışmalara başladık. Sözleşmesini yaptık ve projelendirmesi başladı. Bu projeyle bütün alt yapıyı arıtma tesisine bağlıyoruz. Plajlar bölgesine ve derelere hiçbir şekilde atık su gönderilmeyecek, amacımız budur diyerek “Pek yakında tüm halkımızın beğenisini kazanan bambaşka bir Giresun göreceğiz” açıklamasında bulundu.

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?