Belediye Ordu Haberleri

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil
Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler bir TV programında Ordu’da devam eden yatırımların son durumları, yürütülen çalışmalar, turizm hedefleri, Ordu’daki Spor çalışmaları ve Orduspor ile ilgili gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ordu’da 6 ay için de çok önemli çalışmalara imza attığını belirten Güler şöyle konuştu; “Biz 30 Büyükşehir Belediyesi içindeki küçük büyükşehirlerden biriyiz. Ama yaptıklarımızı diğer şehirlerle mukayese ettiğimizde Ordu iyi bir yerde. Kalan borçlar yüzünden yatırım yapılmadığına dair konuşmalar var. Böyle bir durum söz konusu değil. Ordu Belediyesi güçlü bir belediye. Bizim bütün kaynaklarımız müsait. Tabi ki bir miktar borç olacak bu normal bir şey ama bizim görevimiz de bunları ödemek. Ben şu ana kadar 200 milyon TL borç ödedim. Kaynağı olmayan bir belediye bunu yapabilir mi? Göreve başladığım ilk günden beri yaptığım projelerle bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığı zaten görülüyor. Zaten  projelerimizde  bazen ilk etapta eleştiri alsa da sonrasında verdiği iyi sonuçlar neticesinde tepkileri boşa çıkarıyor. Mesela Fındık hasat zamanında  ORTAR şirketi ile ortaya koyduğumuz belediye eliyle fındık toplama projesi ilk başta tepkiler almıştı ama şu an da Giresun’da bu projeyi seneye uygulamaya koyacağını söyledi. Bizim yaptığımız pilot bir uygulamaydı. Önümüzdeki sene daha geniş kapsamlısını yapacağız. Sadece fındık toplamak için değil fındık bahçelerinin temizlenmesi konusunda da hizmet verecek bu şirketimiz. Projelerimizde genellikle tarıma ağırlık verdik.  Çünkü işsizliğin çözümü ve turizmi destekleyen bir alan tarım. Genel anlamda biz zaten bir tarım ülkesiyiz bu durum ihmal edilmişti ama artık çok iyi çalışmalar yapılıyor. Ordu’nun muhteşem bir zenginliği var bunların hepsini bir araya getireceğiz.”

“İmar konusunda geri adım atmayacağım”

Sadece tarım değil her alanda çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Güler, “başlattığımız Melet projesi tüm hızıyla devam ediyor. Toplam 136 metre uzunluğunda ve 20 milyon TL maliyetli bir proje. Ayrıca Ünye’deki vahşi depolama alanındaki çalışmalarımızda devam ediyor. 80 dönümlük arazi rehabilite edilip vatandaşın hizmetine sunulacak. 35 yıllık bu ayıbı kaldırdık. Orayı güzel bir tesis haline getirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda bir karavan merkezi olacak. Orduyu marka şehir haline getirmek için uğraşıyoruz. Mesela fındıkla ilgili Kibele markasında bir çikolata çalışması başlatıyoruz. İyi bir ekibimiz var. Bunun için Gana’ya gidip dünyanın en iyi kakaosunu üreten kişilerle görüştüm. Şimdi dünyanın en iyi kakaosu ile fındığını birleştireceğiz. ” dedi. İmar konusundaki kararlılığını da sürdüreceğini vurgulayan Güler şöyle konuştu; “İmar yolsuzlukların, sıkıntıların, rantın ve çirkinleşen şehirlerin en temel kapısı ben buna izin veremem. Dolayısıyla göreve gelir gelmez yanlış olan şeyleri durdurdum. Bu sözümün geri dönüşü yok. Bir yanlış bütün yanlışlara örnek oluyor orduyu kirletmeye hakkımız yok. Sahiller herkesin, şehirler bize emanet edildi  ve ben de bu konuda doğru adımlar atmak istiyorum.”

Yeni Orduspor birleşmeye yanaşmadı

Son olarak Orduspor konusuna değinen Güler takımlarla yüz yüze görüşmeyi bizzat kendisinin yaptığını ancak buna rağmen birleşmenin olmadığını ifade ederek, “Ordu’da 44 tane futbol takımı var bunların birleşmesini istiyordum.  Bu konuda oturduk konuştuk ama birleşmeye pek yanaşılmadı. Sadece Orduspor ve Yeni mahalle birleşmeyi kabul etti. Şimdi onlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 
18 Eylül 2019 Çarşamba 16:45:37 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,belediye,yatırım,borç,proje


Belediye'lerden Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.