Belediye Ordu Haberleri

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil
Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler bir TV programında Ordu’da devam eden yatırımların son durumları, yürütülen çalışmalar, turizm hedefleri, Ordu’daki Spor çalışmaları ve Orduspor ile ilgili gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ordu’da 6 ay için de çok önemli çalışmalara imza attığını belirten Güler şöyle konuştu; “Biz 30 Büyükşehir Belediyesi içindeki küçük büyükşehirlerden biriyiz. Ama yaptıklarımızı diğer şehirlerle mukayese ettiğimizde Ordu iyi bir yerde. Kalan borçlar yüzünden yatırım yapılmadığına dair konuşmalar var. Böyle bir durum söz konusu değil. Ordu Belediyesi güçlü bir belediye. Bizim bütün kaynaklarımız müsait. Tabi ki bir miktar borç olacak bu normal bir şey ama bizim görevimiz de bunları ödemek. Ben şu ana kadar 200 milyon TL borç ödedim. Kaynağı olmayan bir belediye bunu yapabilir mi? Göreve başladığım ilk günden beri yaptığım projelerle bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığı zaten görülüyor. Zaten  projelerimizde  bazen ilk etapta eleştiri alsa da sonrasında verdiği iyi sonuçlar neticesinde tepkileri boşa çıkarıyor. Mesela Fındık hasat zamanında  ORTAR şirketi ile ortaya koyduğumuz belediye eliyle fındık toplama projesi ilk başta tepkiler almıştı ama şu an da Giresun’da bu projeyi seneye uygulamaya koyacağını söyledi. Bizim yaptığımız pilot bir uygulamaydı. Önümüzdeki sene daha geniş kapsamlısını yapacağız. Sadece fındık toplamak için değil fındık bahçelerinin temizlenmesi konusunda da hizmet verecek bu şirketimiz. Projelerimizde genellikle tarıma ağırlık verdik.  Çünkü işsizliğin çözümü ve turizmi destekleyen bir alan tarım. Genel anlamda biz zaten bir tarım ülkesiyiz bu durum ihmal edilmişti ama artık çok iyi çalışmalar yapılıyor. Ordu’nun muhteşem bir zenginliği var bunların hepsini bir araya getireceğiz.”

“İmar konusunda geri adım atmayacağım”

Sadece tarım değil her alanda çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Güler, “başlattığımız Melet projesi tüm hızıyla devam ediyor. Toplam 136 metre uzunluğunda ve 20 milyon TL maliyetli bir proje. Ayrıca Ünye’deki vahşi depolama alanındaki çalışmalarımızda devam ediyor. 80 dönümlük arazi rehabilite edilip vatandaşın hizmetine sunulacak. 35 yıllık bu ayıbı kaldırdık. Orayı güzel bir tesis haline getirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda bir karavan merkezi olacak. Orduyu marka şehir haline getirmek için uğraşıyoruz. Mesela fındıkla ilgili Kibele markasında bir çikolata çalışması başlatıyoruz. İyi bir ekibimiz var. Bunun için Gana’ya gidip dünyanın en iyi kakaosunu üreten kişilerle görüştüm. Şimdi dünyanın en iyi kakaosu ile fındığını birleştireceğiz. ” dedi. İmar konusundaki kararlılığını da sürdüreceğini vurgulayan Güler şöyle konuştu; “İmar yolsuzlukların, sıkıntıların, rantın ve çirkinleşen şehirlerin en temel kapısı ben buna izin veremem. Dolayısıyla göreve gelir gelmez yanlış olan şeyleri durdurdum. Bu sözümün geri dönüşü yok. Bir yanlış bütün yanlışlara örnek oluyor orduyu kirletmeye hakkımız yok. Sahiller herkesin, şehirler bize emanet edildi  ve ben de bu konuda doğru adımlar atmak istiyorum.”

Yeni Orduspor birleşmeye yanaşmadı

Son olarak Orduspor konusuna değinen Güler takımlarla yüz yüze görüşmeyi bizzat kendisinin yaptığını ancak buna rağmen birleşmenin olmadığını ifade ederek, “Ordu’da 44 tane futbol takımı var bunların birleşmesini istiyordum.  Bu konuda oturduk konuştuk ama birleşmeye pek yanaşılmadı. Sadece Orduspor ve Yeni mahalle birleşmeyi kabul etti. Şimdi onlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 
18 Eylül 2019 Çarşamba 16:45:37 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,belediye,yatırım,borç,proje


Belediye'lerden Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

‘’İstihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Demir, ‘’Havza Bekdiğin’de 10 bin dönümlük çalışmayı başlatıyoruz. Üretim ve istihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Haberin Devamını Oku

Borsalar lisanslı depoculuk için bir araya geldi

Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı ile ilgili Erzincan Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret Borsası başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldiler.

Haberin Devamını Oku

Samsun ve Irak ticarette işbirliği yapacak

Samsun’da yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve işbirliğini geliştirmek için Iraklı kadın milletvekilleri, Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

2019’da hamsi ihracatından 9 milyon gelir sağlandı

DKİB verilerine göre hamsi dış satımından 2019'da 9 milyon 711 bin 116 dolar gelir sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Hedef üretimde 150 bin tonu aşmak

Demir, ‘’Kanaatimiz odur ki üretimde 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Barınak eko-turizm amaçlı hale gelecek’’

Ordu BB Başkanı Güler, yeni bir çalışmayla Perşembe’de balıkçı barınağının marina tarzı bir düzenleme ile hem su ürünleri hem de eko-turizm amaçlı bir hale getireceklerini kaydetti.

Haberin Devamını Oku

2020 pasaport tutarına yüzde 22 zam

Pasaport, tutarına 2020 yılı için yüzde 22,58 oranında zam yapıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’5 yılda 60 milyonluk tasarruf etmiş olduk’’

Tören, ‘’Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk’’

Haberin Devamını Oku

Bürokratlar ‘Giresun Buluşması’nda toplanacak

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından planlanan Giresun Buluşması etkinliği 29 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yer alan Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Haberin Devamını Oku

Bal üretimi Ordu ekonomisine 300 Milyon TL katkı sağlıyor

Yılmaz, ‘’Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle Ordu ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 Milyon TL civarında katkı sağlamaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Tapu işlemlerinde yüzde 16 artış

Tapu dairelerinde yapılan toplam işlem sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Haberin Devamını Oku

Muratlı Barajından milli ekonomiye 86 Milyon TL katkı

Muratlı Barajında 2019 yılında 371.548.380 kWh enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 85.546.127 TL katkı sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un ekonomik parametreleri

Giresun’un ekonomisine genel bakış

Haberin Devamını Oku

‘’Sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmalı’’

Aydın, ‘’TMO’dan ranta değil,  şantiyedeki ürüne katma değer yaratacak sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmasını bekliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’ye 1000 yeni istihdam

Ordu OSB’ye bu yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan bir tekstil firması yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım ile mevcut istihdam sayısı 5 bine çıkacak.

Haberin Devamını Oku

Firmaları bankaların eline düşürmeyin

Bu yılın üretim, istihdam ve ihracat yılı olması gerektiğine dikkat çeken Düzce TB Başkanı Karslıoğlu, geçtiğimiz son 2 yılda finansman koşullarının zorlaştığını belirterek “firmaları bankaların eline düşürüp, yüksek faize mahkum etmeyin” dedi

Haberin Devamını Oku

‘’Dünya pazarında prestijimize güç katacağız’’

Balcı, ‘’İMOB’da Türk mobilyasının kalitesini, işçiliğini, tasarım gücünü yansıtarak üye markalarımızla birlikte dünya pazarında prestijimize daha da güç katmayı hedefliyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Daralan iç pazara ihracat dopingi!

Seramik sektörünün önemli firmalarından Turan Seramik’in Yönetim Kurulu Başkanı Çakmak, 2019 yılında iç pazarda yaşanan yüzde 30 daralmaya rağmen ihracatlarını yarı yarıya artırdıklarını belirti.

Haberin Devamını Oku

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği’nde iyileştirme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile KOSGEB arasında geçen yıl gerçekleştirilen işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Yurt dışı iş gezisi desteğinde iyileştirme yönünde yeni somut adımlar atıldı.

Haberin Devamını Oku

Yaşar Group 2023’de istihdamını 1000’e çıkaracak

Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Group üç yeni yatırım için hazırlıklara başladı. Şirketin CEO’su Polatcan yatırımlar bittiğinde firmanın istihdam sayısının 1000 kişiye ulaşacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ülkenin kalkınması için OSB’lerin kamulaştırılması şart!

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon bu yılın kalkınma yılı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.