Bölgesel Ordu Haberleri

DOĞU KARADENİZ'DE İHRACATTA %17 ARTIŞ
DOĞU KARADENİZ'DE İHRACATTA %17 ARTIŞ
​​​​​​​D. Karadeniz Bölgesi’nden bu yılın ilk çeyreğinde yapılan ihracat, geçen yıla oranla yüzde 17’lik artış gösterdi.

D. Karadeniz Bölgesi’nden bu yılın ilk çeyreğinde yapılan ihracat, geçen yıla oranla yüzde 17’lik artış gösterdi. Fındık ve mamulleri her zaman olduğu gibi ihracatın lokomotifi olurken, ikinci sırada yer alan madencilik sektöründe Gümüşhaneli ihracatçıların, geçen yıla oranla, yüzde 610’luk artışı dikkat çekti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde; Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane’nin yılın ilk çeyreğindeki ihracat rakamları artış gösterdi. İlk üç aylık dönemde, geçen yıla oranla yüzde 17’lik artışla 350 milyon 170 bin 368 dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl Ocak-Mart ayı ihracatı rakamları, 299 milyon 460 bin 719 dolar düzeyinde kalmıştı. D. Karadeniz’in ihracatında ‘fındık ve mamulleri’ ilk sırada yer aldı. Yüzde 158 artış ve 42 milyon 168 bin 039 dolar tutarındaki dış satımla ‘madencilik ürünleri’ sıralamada ikinci oldu. Yaş meyve ve sebze ürünleri de yüzde 28 oranında düşüş göstermesine rağmen, 39 milyon 674 bin 313 dolar tutarındaki ihracatla üçüncü sıraya yerleşti.

D. Karadeniz Bölgesi İhracat Rakamları

 

İl Adı

Ocak-Mart

2018 ($)

Ocak-Mart

2019 ($)

Değişim

(%)

Trabzon

259.111.912

286.547.371

10,6

Rize

24.438.695

33.500.366

376

Gümüşhane

2.896.309

20.560.319

610

Artvin

13.013.802

9.562.310

-26,5

TOPLAM

299.460.719

350.170.368

17

 

D. Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Saffet Kalyoncu: “2019 Ocak-Mart döneminde 101 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke; İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Fransa ve Çin olmuştur.”

“Bu ülkelerden İtalya'ya yönelik ihracatta yüzde 164 ve Çin’e yönelik ihracatta ise yüzde 221 oranında büyük bir artış yaşanmıştır. 2019 yılı ilk üç ayında emtia fiyatlarında görülen artışa bağlı olarak, bölgemizden yapılan madencilik ürünleri ihracatının artması bölge ihracatımıza da artış olarak yansımıştır. Trabzon ilimizden yapılan fındık ihracatındaki yüzde 34 oranındaki artış ise aynı şekilde ihracatımızın artışına önemli katkı sağlamıştır. Bunun yanında, yaş meyve sebze sektörü ihracatımızda Rusya piyasasında yaşanan sorunların devam etmesi, hava şartlarına bağlı ürün rekoltesindeki düşüşler nedeniyle meyve sebze fiyatlarındaki artışlar, yaş meyve sebze ihracatımızı olumsuz olarak etkilemiş ve tüm sektörlerde ihracat artışı yaşanmasına rağmen, bölgemizden yapılan yaş meyve sebze ihracatımızda düşüşlere sebebiyet vermiştir.

Gümüşhane il ihracatımızdaki yüksek oranlı artış, bu ilimizden yapılan madencilik ürünleri ihracatındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Bölge illerimiz ihracatında artış yaşanmasına rağmen, Artvin ilimiz ihracatında yaşanan düşüşün en önemli nedeni Artvin ilimizin en büyük ihraç pazarı olan Gürcistan'a yönelik ihracatımızdaki düşüşten kaynaklanmaktadır. Özellikle Artvin ilimizden Gürcistan'a ihraç edilen çimento ihracatımıza yönelik, Gürcistan Hükümeti’nce getirilen kısıtlama sorunun devam etmesi ve çözüme kavuşturulamaması Artvin ilimiz ihracatını olumsuz olarak etkilemektedir. Artvin ili toplam ihracatı içinde Gürcistan'a yapılan çimento ihracatı, önemli bir paya sahiptir.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay: “Bu topraklardan daha fazla ihracat yapılmasını sağlamak için girişimlerimiz devam edecek.”

Tabloya bakıldığında hatırı sayılır oranda artış gerçekleşen Gümüşhane’de bu artışın nedenini Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay’a sorduk. Akçay, “Yörede madencilik faaliyeti gösteren üç firma var ama merkezleri yakın zamana kadar İstanbul’daydı. O firmalardan biri olan Gümüştaş Madencilik için girişimlerde bulunduk ve merkezini kentimize almasını sağladık. Dolayısıyla geçen yıl ile bu yıl arasında oluşan olağanüstü fark bu girişimden kaynaklanıyor. Ama biz bundan çok memnunuz. Ve bu topraklardan daha fazla ihracat yapılmasını sağlamak için girişimlerimiz devam edecek.” dedi.

Batı ve Orta Karadeniz Bölgesi’nde durum

 

İl Adı

Ocak-Mart

2018 ($)

Ocak-Mart

2019 ($)

Değişim

(%)

Sakarya

1.472.725.71

1.842.545.96

25.1

Samsun

153.891.35

233.958.88

52,2

Düzce

43.162.79

77.443.44

79.4

Ordu

49.453.10

76.830.51

55.3

Giresun

36.528.63

59.305.49

50

 

Türkiye'nin ilk çeyrek ihracatına Sakarya dopingi

Türkiye'nin otomotiv ihracatında önemli yere sahip olan ve martta şubat ayına göre ihracatını yüzde 12 arttırarak yükseliş çizgisini sürdüren Sakarya, yılın ilk çeyreğinde ülke ihracatına yüzde 3,6 katkı sağladı. Geçmişteki 5 yıla oranla ihracatını yüzde 34 arttırarak önemli başarıya imza atan kent, yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği 1 milyar 348 milyon 296 bin dolarlık dış satımla ülkeye döviz getirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre; İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep'in ardından ihracat sıralamasında 7. sıradaki yerini koruyan Sakarya, şubat ayında gerçekleştirdiği 442 milyon 972 bin dolarlık ihracatını, martta yüzde 12 artırarak 500 milyon 274 bin dolara taşıdı.

Başta otomotiv sektörü olmak üzere demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayi, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik ve çimento endüstrisiyle ihracatını geçmişteki 5 yıla oranla yüzde 34 artırmayı başaran Sakarya, Türkiye'nin bu yıl ilk çeyrek dönemindeki toplam ihracatının yüzde 3,6'sını karşıladı.

Samsun ihracatta artışa geçti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat verilerine göre Samsun'da 2019 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat arttı. Verilen bilgilere göre, Samsun'da 2019 yılının ilk üç ayında 233 bin 958 bin 88 dolarlık ihracat yapılırken, 2018 yılının aynı döneminde bu rakam 153 bin 891 bin 35 bin dolar düzeyindeydi. 2019 yılının ilk çeyreğinde yaptığı ihracat rakamları ile Türkiye genelinde 18. sırada yer alan Samsun'dan yapılan ihracat ürünlerinde; fındık, çelik, demir ve demir dışı metaller, elektrik elektronik, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, iklimlendirme sanayi, kuru meyve ve mamulleri, madencilik ürünleri, makine ve aksamları, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, otomotiv endüstrisi, su ürünleri ön plana çıkıyor.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı S. Zeki Murzioğlu: “Samsun’un istediğimiz hedefe ulaşması için gücü ve potansiyeli var.”

 “Gurur duymakla birlikte ihracatımız istenilen seviyede değil. Oda olarak, Samsun için ihracatta hedef olarak koyduğumuz stratejiler belli. Bunlardan biri de Samsun merkezde, yeni bir organize sanayi bölgesinin oluşturulması. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz.  Eğer bunu başarırsak Samsun’da, ihracatımız da istihdam da iki katına çıkar. Ayrıca, yeni hizmete aldığımız İhracat Destek Ofisimiz, ihracatçıya ve ihracat yapmak isteyenlere her konuda kılavuz kaptanlık yapıyor. İhracat Destek Ofisleri uygulamasının amacı ise ihracat hedefleri kapsamında ihracatçı sayısının artırılması ve ihracatın tabana yayılmasıdır. Samsun’un istediğimiz hedefe ulaşması için gücü de var potansiyeli de.”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin: “ Ordu kabuğunu kırıyor.”

“Biz oda olarak ihracata yönelik projeler geliştiriyoruz. Biri fındık, diğeri inşaat malzemelerinin üretimi ile ilgili olmak üzere iki tane URGE projemiz var. Bir hafta önce Kanada’ya gittik ve orada bir kaç şirketle bağlantı kurduk. Ordu’da fındık ihracatının 1 milyar doların üzerine çıkması lazım. Fındığı yerli tüccarlarımızın pazarlamasını istiyoruz. Zira Türkiye’nin sanayisi oldukça gelişti. Artık malımızı işlenmiş olarak daha iyi pazarlar duruma geldik. Yüzde 40’ını sanayi ürünü olarak satıyoruz. Ayrıca az da olsa makine ve mobilya ihracatımız var. Bu rakamlara bakarak Ordu kabuğunu kırıyor diyebiliriz.”

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, “Sağlıklı gıda isteyen ülkelere üretim yapıp yakın gelecekte satmaya başlayacağız.”

“Tokat, 1940’lı yılların ikinci yarısına baktığımızda en çok üretim yapan, en çok vergi veren ve en çok ihracat yapan 4’ncü kentti. Bunun başlıca nedeni tütün üretimiydi. Bugün bu rakamları görmemiz mümkün değil. 17 milyon dolarlık fındık ihracatı çok düşük olmakla birlikte, başka alanlarda ihracatta kıpırdanma çabamız var. Bu nedenle yeni havalimanı ile birlikte bir gümrük açma çalışmamız var. Çiftçimizin ürettiği malın ihracı için, oda olarak Ortadoğu Rusya ve Avrupa’da girişimlere başladık. Sağlıklı gıda isteyen ülkelere üretim yapıp yakın gelecekte satmaya başlayacağız.”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu:

“Giresun Limanı’nın işlevselliğinin artması, ihracatın artışında etkili olmuştur. Bu artış olumlu olmakla birlikte yeterli değildir. İhracatı geliştirici çalışmaların daha fazla hız kazanması gerekmektedir.”
12 Mayıs 2019 Pazar 18:34:00 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,i̇hracat,artış,ticaret,dolar


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Fındığın içi kadar kabuğu da ekonomiye değer katacak’’

“Fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadık.Türkiye’de fındık üretiminde ilk sıralarda yer alan ilimizde fındığın içi olduğu kadar kabuğu da ekonomiye katma değer katacak.’’

Haberin Devamını Oku

Safranbolu’ya ilk ‘Kahve Müzesi’ açıldı

Türk kahvesini gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde Türkiye'nin ilk Kahve Müzesi açıldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.