Bölgesel Ordu Haberleri

“Üstünlük değil eşitlik istiyoruz”
“Üstünlük değil eşitlik istiyoruz”
4’üncü yılını geride bırakan ve son zamanlarda çok fazla sefer iptalleri yaşayan Ordu-Giresun Havalimanı’nda, bayramdan önce ve bayram sonrası birçok vatandaş aktarma yapmak zorunda kaldı.

Ordu ve Giresun’un havalimanı tepkisi

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan 3,5 yıllık süre içerisinde 3 milyon 293 bin kişi yararlanmış olmasına rağmen son zamanlarda çok fazla sefer iptalleri yaşadı. Havalimanında, bayramdan öncesi ve bayram sonrası birçok vatandaş aktarma yapmak zorunda kaldı. Ordu ve Giresun halkı, ‘Üstünlük değil eşitlik bekliyoruz’ diyerek, siyasetin böylesine prestijli bir havalimanına yeteri kadar ilgi göstermemesini eleştirdi. Vatandaş ve iş dünyası temsilcileri,  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler’in bu konuyla ilgili bir icraat yapmasını beklerken,  4 yıldır yazılı ve görsel basında bu konunun defalarca gündeme gelmiş olmasına rağmen, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin ve Giresun’lu olan THY Yönetim Kurulu Başkanı M.İlker Aycı’nın ilgisiz kalmasına tepki gösterdi.

 

Yolcu var İzmir, Kıbrıs ve Antalya uçuşları yok.

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu yaptığı açıklamada, “Bu haklı talepler geleceğini turizmde gören Giresun ve Ordu halkının haklı talebidir. Biz bu sıkıntıları sayın valimizle beraber THY Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz M.İlkerAycı’ya ilettik. Bize verilen sözlerin tutulmasını haklı olarak bekliyoruz. Ordu-Giresun siyaseti prestijli bir havalimanı, bu tür iptaller çözülmeli, İzmir, Kıbrıs ve Antalya direkt uçuşlar acilen başlatılmalıdır.” dedi. Siyasetçilerimizin ilgisiyle bu problemin kısa sürede düzeleceğini belirten Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, “Geleceğini turizmde gören iki ilimiz Ordu ve Giresun için üstünlük değil eşitlik istiyoruz. Gerek sefer iptalleri gerekse İzmir, Antalya ve Kıbrıs uçuşlarının olmayışı, İstanbul ve Ankara’ya sefer sayılarının az oluşu prestijli havalimanımıza gölge düşürmektedir. Biz siyasetçilerimizin biraz ilgisiyle bu problemin kısa sürede düzeleceğine inanıyoruz.” diye konuştu. Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı A. Kadir Engin ise, “Ordu ve Giresun illeri geleceğini ağırlıkta gören sorunları aynı çözüm yolları aynı olan iki güzide şehrin havalimanı 4 yılı geride bıraktı. Biz iş dünyası yapılan yatırımları takdir ederken aksaklıkların da giderilmesini bölgemiz sanayicisi ve iş dünyası adına yapıcı bir şekilde gündeme getirmekteyiz. Havalimanımız için Ordu ve Giresunlu siyasetçilerin biraz ilgisi sorunları çözecektir düşüncesindeyim. Sonuçta biz bölge insanları olarak üstünlük değil eşitlik istiyoruz. İzmir, Kıbrıs ve Antalya uçuşları en azından bayramlarda sağlanma, İstanbul ve Ankara sefer sayıları artırılmalıdır. Lütfen biraz ilgi çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ordu-Giresun Havalimanı 4 milyona gidiyor

Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek denize dolgu yöntemiyle inşa edilen havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı’ndan 2018 yılında 1 milyon 86 bin yolcu yararlandı. Havalimanı, açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden bu yana 3 milyon 293 bin yolcuya hizmet verdi. 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan 2018 yılı Ocak-Aralık ayları arasında iç hatlarda 7 bin 637, dış hatlarda 149 olmak üzere 7 bin 786 uçak iniş-kalkış yaptı. Bu uçuşlardan iç hatlarda 1 milyon 66 bin 254, dış hatlarda 20 bin 267 olmak üzere 1 milyon 86 bin 521 kişi yararlandı.Ordu-Giresun Havalimanı’ndan 2017 yılında toplam 8 bin 744 uçak iniş-kalkış yaptı. İç hatlarda 1 milyon 103 bin 514, dış hatlarda 84 bin 272 olmak üzere 1 milyon 187 bin 786 yolcu yararlandı. Buna göre, 2018 yılında iniş-kalkış yapan uçak sayısı yüzde 11, yolcu sayısında ise yüzde 9 azalma meydana geldi.Bu azalmanın ocak-şubat ve mayıs aylarında yaşanan olumsuz hava şartları sonucu meydana gelen uçak ve iniş iptallerinden kaynaklandığı belirtildi. Ordu-Giresun Havalimanı’ndan, açılış tarihi  22 Mayıs 2015’den yıl sonuna kadar olan sürede 222 bin 936 yolcu yararlandı. 2016 yılında havalimanından yararlanan yolcu sayısı 796 bin 188 olarak gerçekleşirken, bu rakam 2017 yılında 1 milyon 187 bin 786’ya yükseldi. 2018 yılında yararlanan yolcu sayısıyla birlikte Ordu-Giresun Havalimanı’ndan bugüne kadar yararlanan yolcu sayısı 3 milyon 293 bin 431 kişi oldu.

Yolcu sayısı artan, zaman zaman yolcu yoğunluğundan bilet bulunamayan Ordu -Giresun havalimanı için İzmir, Kıbrıs ve Antalya uçuşları beklenirken, İstanbul ve Ankara seferlerinin Samsun ve Trabzon gibi sayısının artırılması talep ediliyor. MURAT GÜRSOY/ KARADENİZ EKONOM
09 Haziran 2019 Pazar 17:40:38 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ordu giresun havalimanı,yolcu,uçak


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hilmi Güler: “Çambaşı hak ettiği değere kavuşacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinin cazibesini daha da artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi almak için başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda, Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ilk fındık ihracatçısı oldu

Olam Progıda, mükemmelliğin kavramlarını benimsemek ve hayata geçirmek amacıyla Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldı.

Haberin Devamını Oku

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli kredi borcu 11,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 206,9 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon'da sel felaketi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İhracat artışında bölgelerin şampiyonu Karadeniz

Bölgeler arasında, yılın 5 ayında 2018'in aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını yüzde 15,8'le gerçekleştiren Karadeniz oldu.

Haberin Devamını Oku

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliği'nin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Ordulu tiyatro sanatçısı Aylin Gürsoy, Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci listesinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.