Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Teoman Önsel, “Geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.”

İş dünyasının tanınmış simalarından Sanset(Sagra) Şube Müdürü Teoman Önsel Ordu ekonomisi, istihdam ve yatırımlar hakkında Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy’a açıklamalarda bulundu. Ordu ekonomisinin çıkış yolunun üretimden ve istihdam yatırımlarından geçtiğini belirten Önsel, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. İl önderlerinin ve seçilmişlerin Ordu ekonomisi için yapması gerekenler bellidir. Valiliğe geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.” dedi.

Yıllar önceki rapor tazeliğini koruyor

Ordu ekonomisi için havalimanı, üniversite, çevre yolu ve tren yoluna ihtiyaç olduğunu yıllardır kamuoyu ile basın aracılığı ile paylaştıklarını söyleyen Önsel, “Ordu ekonomisi için yeni OSB’lerin Ordu, Fatsa ve Ünye’de hayata geçmesi gerektiğinin altını hep çizdik. Bazı şeyler çok eski olmasına rağmen kamuoyuna yeni buluşlar gibi sunulmasını Ordu’nun kalkınması açısından doğru bulmuyorum. Ordu ekonomisinin çıkış yolu için yıllar önce ortaya koyduğumuz rapor halen tazeliğini koruyor. Biz bu raporu Ordu için ışık tutacak fikirler olabilmesi adına hazırlamıştık. Ordu ekonomi raporunu kısaca hatırlayalım.”

Sanayicileri temsil eden Sanayi Odası kurulmalı

Ordu’da Sanayi Odası kurulmalıdır. Sanayici vizyonu ile Ordu sınırları içinde ticaret yapan kişilerin zaten aynı odanın çatısı altında bulunması kabul edilebilecek bir şey değildir. Birde bu çatı ilaç eğitimi almış bir eczacı tarafından idare ediliyorsa bu görüntü sanayiciler tarafından zaten kabul edilemez. Sanayici ayağı olmayan böyle bir odanın duruşu, görüntüsü son derece yalın heyecansız ve motivasyonsuz bir duruştur. Tüm açıklığıyla ifade etmeye çalıştığımız oda seçimlerinin seçim mantığı, aday mantığı nedeniyle artık Ordu’da ekonomi adına çıtanın bu kısır döngüden kurtarılıp çok daha yukarılara çekilmesi adına Ordu Sanayi Odası’nın kurulması şarttır. Ayrıca Ordu Ticaret ve Sanayi Odamızın Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin yapmış oldukları yurt içi ve yurt dışı gezilerinin Ordu ticaret hayatı ve istihdamına daha işlevsel olarak dönüşleri sağlanmalıdır.

 

Kendi markamız olmalı

 Tekstil bölgemizde ivme kazanmış, özellikle Fatsa ve Ünye ağırlıklı olarak fason üretimler şeklinde görülmektedir. Atölyelerin iş verilmediği zaman boşta kalmaları üretimi sekteye uğratmaktadır. Bu nedenle marka olmak adına küçük çaplıda olsa devlet desteğiyle çorap, iç çamaşırı, gömlek bu atölyelerde üretilebilir. Bölgede var olan ancak sermaye darlığı ile büyüyemeyen ayakkabı imalatı konusunda yapılacak destekler bu sektörü oldukça güçlendirecek ve işçi yetiştirmede katkı sağlayacaktır. Zaman içinde de ülke genelinde marka olacaktır.

 

 

Çiçekçilik bölgemizde teşviklerle desteklenmelidir. Yüksek kesimlerde yok olan hayvancılık, mandıracılık ve patates üretiminin canlandırılması bölgeye ekonomik açıdan hareketlilik getirecektir. Bu sayede bölge fark edilecek ve cips fabrikaları da bölgemize gelip yatırım yapabileceklerdir.

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli.  Ordu’da bulunan turizm okulundan mezun olanların alt yapıda yer almaları sağlanmalıdır. Ordu’ya kurulacak Turizm İnfarmasyon Bürosu sayesinde daha etkin reklam ve tanıtıcı faaliyetlerde bulunabilmek mümkündür. Turizmde her ülkeden şehrimize gelecek olan insanlar için tanıtım faaliyetlerinin daha etkin politikalarla üzerinde çalışılması hususu önemlidir. Bölgemizde bulunan otellerin tanıtımı da konu içinde büyük önem arz etmektedir.

 

Kapalı köy okulları atölyelere dönüştürülmeli

 

Kapalı köy okullarının halıcılık veya orman ürünleri hediyelik eşya çalışmalarıyla köye ve halkına gelir getirecek atölyelere dönüştürülmesi konusu önemlidir. Bu sayede şehir yaşamına katılmaya çalışan tarım bölgesi gençleri için kendi bölgelerinde faaliyet göstermeleri ve para kazanmaları sağlanabilir.

 

 Demiryolu, havaalanı, liman konuları ele alınmalı

 

Liman konusunun konteyner, kruvaziyer, yat ve yük limanları olarak ayrı ayrı ele alınmalı, demiryolu eksikliği giderilmelidir. Havaalanımızın daha fonksiyonel kullanılması için, Ordu’da havacılık ve uçuş okulunun açılması gerekmektedir. Bölgemize yönlendirilecek Alay ve Tugay seviyesinde Er Eğitim Birlikleri bölgeye ekonomik açıdan ciddi girdi sağlayacaklardır.” ifadelerini kullandı. MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 

 
11 Haziran 2019 Salı 09:07:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,üretim,yatırım,istihdam,ekonomi


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hilmi Güler: “Çambaşı hak ettiği değere kavuşacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinin cazibesini daha da artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi almak için başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda, Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ilk fındık ihracatçısı oldu

Olam Progıda, mükemmelliğin kavramlarını benimsemek ve hayata geçirmek amacıyla Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldı.

Haberin Devamını Oku

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli kredi borcu 11,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 206,9 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon'da sel felaketi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İhracat artışında bölgelerin şampiyonu Karadeniz

Bölgeler arasında, yılın 5 ayında 2018'in aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını yüzde 15,8'le gerçekleştiren Karadeniz oldu.

Haberin Devamını Oku

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliği'nin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Ordulu tiyatro sanatçısı Aylin Gürsoy, Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci listesinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.