Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Teoman Önsel, “Geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.”

İş dünyasının tanınmış simalarından Sanset(Sagra) Şube Müdürü Teoman Önsel Ordu ekonomisi, istihdam ve yatırımlar hakkında Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy’a açıklamalarda bulundu. Ordu ekonomisinin çıkış yolunun üretimden ve istihdam yatırımlarından geçtiğini belirten Önsel, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. İl önderlerinin ve seçilmişlerin Ordu ekonomisi için yapması gerekenler bellidir. Valiliğe geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.” dedi.

Yıllar önceki rapor tazeliğini koruyor

Ordu ekonomisi için havalimanı, üniversite, çevre yolu ve tren yoluna ihtiyaç olduğunu yıllardır kamuoyu ile basın aracılığı ile paylaştıklarını söyleyen Önsel, “Ordu ekonomisi için yeni OSB’lerin Ordu, Fatsa ve Ünye’de hayata geçmesi gerektiğinin altını hep çizdik. Bazı şeyler çok eski olmasına rağmen kamuoyuna yeni buluşlar gibi sunulmasını Ordu’nun kalkınması açısından doğru bulmuyorum. Ordu ekonomisinin çıkış yolu için yıllar önce ortaya koyduğumuz rapor halen tazeliğini koruyor. Biz bu raporu Ordu için ışık tutacak fikirler olabilmesi adına hazırlamıştık. Ordu ekonomi raporunu kısaca hatırlayalım.”

Sanayicileri temsil eden Sanayi Odası kurulmalı

Ordu’da Sanayi Odası kurulmalıdır. Sanayici vizyonu ile Ordu sınırları içinde ticaret yapan kişilerin zaten aynı odanın çatısı altında bulunması kabul edilebilecek bir şey değildir. Birde bu çatı ilaç eğitimi almış bir eczacı tarafından idare ediliyorsa bu görüntü sanayiciler tarafından zaten kabul edilemez. Sanayici ayağı olmayan böyle bir odanın duruşu, görüntüsü son derece yalın heyecansız ve motivasyonsuz bir duruştur. Tüm açıklığıyla ifade etmeye çalıştığımız oda seçimlerinin seçim mantığı, aday mantığı nedeniyle artık Ordu’da ekonomi adına çıtanın bu kısır döngüden kurtarılıp çok daha yukarılara çekilmesi adına Ordu Sanayi Odası’nın kurulması şarttır. Ayrıca Ordu Ticaret ve Sanayi Odamızın Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin yapmış oldukları yurt içi ve yurt dışı gezilerinin Ordu ticaret hayatı ve istihdamına daha işlevsel olarak dönüşleri sağlanmalıdır.

 

Kendi markamız olmalı

 Tekstil bölgemizde ivme kazanmış, özellikle Fatsa ve Ünye ağırlıklı olarak fason üretimler şeklinde görülmektedir. Atölyelerin iş verilmediği zaman boşta kalmaları üretimi sekteye uğratmaktadır. Bu nedenle marka olmak adına küçük çaplıda olsa devlet desteğiyle çorap, iç çamaşırı, gömlek bu atölyelerde üretilebilir. Bölgede var olan ancak sermaye darlığı ile büyüyemeyen ayakkabı imalatı konusunda yapılacak destekler bu sektörü oldukça güçlendirecek ve işçi yetiştirmede katkı sağlayacaktır. Zaman içinde de ülke genelinde marka olacaktır.

 

 

Çiçekçilik bölgemizde teşviklerle desteklenmelidir. Yüksek kesimlerde yok olan hayvancılık, mandıracılık ve patates üretiminin canlandırılması bölgeye ekonomik açıdan hareketlilik getirecektir. Bu sayede bölge fark edilecek ve cips fabrikaları da bölgemize gelip yatırım yapabileceklerdir.

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli.  Ordu’da bulunan turizm okulundan mezun olanların alt yapıda yer almaları sağlanmalıdır. Ordu’ya kurulacak Turizm İnfarmasyon Bürosu sayesinde daha etkin reklam ve tanıtıcı faaliyetlerde bulunabilmek mümkündür. Turizmde her ülkeden şehrimize gelecek olan insanlar için tanıtım faaliyetlerinin daha etkin politikalarla üzerinde çalışılması hususu önemlidir. Bölgemizde bulunan otellerin tanıtımı da konu içinde büyük önem arz etmektedir.

 

Kapalı köy okulları atölyelere dönüştürülmeli

 

Kapalı köy okullarının halıcılık veya orman ürünleri hediyelik eşya çalışmalarıyla köye ve halkına gelir getirecek atölyelere dönüştürülmesi konusu önemlidir. Bu sayede şehir yaşamına katılmaya çalışan tarım bölgesi gençleri için kendi bölgelerinde faaliyet göstermeleri ve para kazanmaları sağlanabilir.

 

 Demiryolu, havaalanı, liman konuları ele alınmalı

 

Liman konusunun konteyner, kruvaziyer, yat ve yük limanları olarak ayrı ayrı ele alınmalı, demiryolu eksikliği giderilmelidir. Havaalanımızın daha fonksiyonel kullanılması için, Ordu’da havacılık ve uçuş okulunun açılması gerekmektedir. Bölgemize yönlendirilecek Alay ve Tugay seviyesinde Er Eğitim Birlikleri bölgeye ekonomik açıdan ciddi girdi sağlayacaklardır.” ifadelerini kullandı. MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 

 
11 Haziran 2019 Salı 09:07:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,üretim,yatırım,istihdam,ekonomi


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Teknokent ihracatını 4 kat artırdı

Trabzon Teknokent'te faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri ürünlerinin 2018 yılı ihracatı, önceki yıla göre 4 kat artarak 3 milyon 791 bin 167 dolar oldu.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz serin ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor

Marmara ve Karadeniz Bölgeleri'nde haftasonu sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların ise 3 ila 10 derece düşmesi bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı istihdam sözünü tutuyor

Amasya’da faaliyete başlayacak olan Amasya Elçin Tekstil Firması 250 kişiye istihdam sağlayacak. Bu sayının kısa sürede 500 kişiye ulaşması bekleniyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu kivisi tescillendi

Ordu'da fındıktan sonra en önemli gelir getirici tarımsal ürün olan Ordu kivisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendi.

Haberin Devamını Oku

KEİPA üyeleri Giresun’da toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

‘’Çambaşı Oteli Ordu turizminin çıtasını yükseltecek’’

Kısa sürede tamamlanacak olan otel kayak tesisiyle bütünleşerek Ordu turizminin çıtasını yükseltecek. Hedefimiz 3 aylık yazı olan bir şehir değil 12 aylık bir turizm şehri haline gelmek.

Haberin Devamını Oku

Coğrafi işaretli ürünler dünyaya tanıtılacak

 ‘’Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler borsayı ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler  ahilik haftası kapsamında Ordu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un yol haritası çizildi

Giresun şehrinin doğal ve tarihi güzelliklerini ülke içi ve ülke dışında doğru ve etkili bir şekilde tanıtmak için yapılması gereken süreçte yol haritası tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Ekonomi Rotaryanlarla bir araya geldi

Ordu Rotary Kulübü’nün 2019- 2020 döneminin 11’inci toplantısına Karadeniz Ekonomi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Asel Gürsoy konuşmacı konuk olarak katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ceviz ve fındık yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirebilir

Communications Biology dergisinde yayınlanan çalışma, ceviz ve fındık gibi bazı kuruyemişlerin yağ hücrelerinin metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Haberin Devamını Oku

Belediyenin eski borçları yatırım yapmamıza engel değil

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Göreve geldiğimizden bu güne 200 milyon TL borç ödememize rağmen yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Çünkü Ordu Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye.”

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektörünün geleceği için düşük faiz olmazsa olmazdır’’

''İnşaat sektörünün geleceği açısından düşük faiz olmazsa olmazdır. Bunun yanında son rakamlarda hem tüketici hem de piyasa oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin yükseldiğini görüyoruz.''

Haberin Devamını Oku

Hedef ‘arı sütünü’ yurtdışına ihraç etmek

Karadeniz Bölgesi’nde Ordulu arıcılar tarafından üretilen arı sütünün farklı illerin yanı sıra yurt dışına da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Haberin Devamını Oku

Hamsi balıkçıların yüzünü güldürecek

Bu yıl palamut balığından umudu kesen balıkçıların umudu ise hamsiye yöneldi. Karadeniz’de Ordu sınırları içerisinde ağlara takılan hamsinin kilogramı 10-15 TL arasında satışa sunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Türkiye mobilyasını İspanya’da tanıtacak

Türkiye ilk defa İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Feria Habitat Valencia Mobilya Fuarı’na katıldı.

Haberin Devamını Oku

Ordu dışa bağımlılıktan kurtulacak

‘’Ordu, Ordu’dan yönetilecek ve ilin kaynakları burada kalacak. Ordu eskiden sahada değildi. Biz şu ana kadar hazırlık yaptık. Depar yapmış şekilde geliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin tarımsal kalkınma çalışmalarına başladı

Artvin Belediye Başkanı Elçin, “Artvin’de üretimi canlandırarak gençleri İş-Kur kuyruklarında görmek yerine üretime yönlendirmeliyiz.”

Haberin Devamını Oku

‘’Hedef, Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak’’

Gülle, ‘’85 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak hedefimiz; teknolojiyi; tasarlayan, üreten, ihraç eden bir Türkiye olmak ve Türk Malı kalitesini tüm dünyaya ulaştırmak”

Haberin Devamını Oku

‘Sağlam çocuk takibi’ mutlaka yapılsın

Çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşan Pediatrist Mehmet Katırcıoğlu günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziyete dikkati çekerek  sağlam çocuk takibi uygulamasının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ordulu kadınlar eğitim tırında bir araya geldi

Kız Kardeşim Projesi kapsamında hayata geçirilen Kız Kardeşim Eğitim TIR’ı 2015 yılında hayata geçirilip 11 bin kadının kendini geliştirerek toplum içinde daha aktif rol almasına destek oldu.

Haberin Devamını Oku

TMO fındık ödemelerini yatırdı

TMO 1-6 Eylül'de fındığını teslim eden 3 bin 770 üreticimizin hesabına 75 milyon lira yatırdı.

Haberin Devamını Oku

‘’Trabzon’u 12 ay yaygın turizm yapısına çevireceğiz’’

Arslantürk,‘’Trabzon’u 12 ay yaygın bir turizm yapısına çevirmenin gayreti içerisindeyiz. Şehrimizde sadece yaz turizmi değil, doğamız, tarihi dokumuz her mevsim turizme açıktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Kırsal kalkınma olmadan sanayi olmaz”

GTSO Başkanı Akçay, “Sanayi için ilk olarak hammaddeyi temin edebilmelisiniz. O yüzden Kırsal kalkınma ve üretim olmadan,  direkt sanayi üretimine geçemezsiniz.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.