Bölgesel Ordu Haberleri

10 sektörden 234 kamu yatırımı
10 sektörden 234 kamu yatırımı
Seddar Yavuz, ‘’İlimizde 2019 yılı sonu itibariyle 10 sektörde toplam 234 kamu yatırım projesi bulunmaktadır. Bu projelerimizin 120 adedi devam eden projeler iken, 11’i ihale, 34 adedi ise proje aşamasındadır.

Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan toplantıda konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz, ‘’İlimizde 2019 yılı sonu itibariyle 10 sektörde toplam 234 kamu yatırım projesi bulunmaktadır. Bu projelerimizin 120 adedi devam eden projeler iken, 11’i ihale, 34 adedi ise proje aşamasındadır. 15 adet projenin ihalesi yapıldığı halde henüz yer teslimi yapılamamış olup, 12 adet projenin ise yer teslimi yapılmış ancak henüz yapımına başlanamamıştır. Yıl içerisinde 42 ayrı projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak, yatırımlar tamamlanmıştır” dedi.

 

2019 Haziran ayı sonu itibariyle sektörlere göre gerçekleşen yatırımlar ise şöyledir;

 

Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 15, devam eden 37, ihale aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 53 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 187 Milyon TL olup, bugüne kadar toplam 3 Milyar 70 Milyon TL harcama yapılarak %59,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Eğitim sektöründe; tamamlanan devam eden 12, ihalesi yapılan 1 ve proje aşamasında 4 adet olmak üzere toplamda 19 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 152 Milyon TL’dir. Toplamda 92 Milyon TL harcama gerçekleştirilerek %60,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.Tarım sektöründe; tamamlanan 1,devam eden 21, ihale aşamasında 4,ihalesi yapılan 6 adet proje olmak üzere toplamda 32 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 253 Milyon TL olup bugüne kadar 71 Milyon TL harcanarak %28 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.Sağlık sektöründe; devam eden 3, ihale aşamasında 5, ihalesi yapılan 5,yer teslimi yapılan 7 ve proje aşamasında 7 adet olmak üzere toplamda 27 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 77 Milyon TL olup 19,2 Milyon TL harcanarak % 25 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.Turizm sektöründe; tamamlanan 2, devam eden 18, yer teslimi yapılan 1 ve proje aşamasında 3 adet proje olmak üzere toplamda 24 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 24,8 Milyon TL olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 7,5 Milyon TL harcanarak % 30,2 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Enerji sektöründe; 1 adet devam eden ve 4 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 5 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 37,5 Milyon TL olup bu projelere toplamda 514 Bin 335 TL harcanarak % 1,37 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Konut sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 4, proje aşamasında 1 adet olmak üzere toplam 9 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 2,28 Milyon TL olan bu projelere toplamda 1,6 Milyon TL harcanarak  % 70,2 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet devam eden olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 6,2 Milyon TL olan bu projeler için bugüne kadar 4,36 Milyon TL harcama yapılarak % 70,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Madencilik sektöründe; devam eden 1, adet ve proje aşamasında 1 adet olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 5 Milyon TL olup projeler için henüz harcama yapılmamıştır. Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 17, devam eden 22, ihale aşamasında 1, ihalesi yapılan 3, proje aşamasında 14, yer teslimi yapılan 4 adet proje olmak üzere toplam 61 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 477,4 Milyon TL olan bu projelere toplamda 385,5 Milyon TL harcanarak % 80 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 
12 Temmuz 2019 Cuma 16:29:31 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırım,proje,kamu


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.