Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu’da ekonomiye değer katanlar ödüllendirildi
Ordu’da ekonomiye değer katanlar ödüllendirildi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası Müşterek Toplantısı ve Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni gerçekleşti.

Dünya üzerinde en kıymetli  insanlar girişimcilerdir ve bunun farkına vardığımızı da  hatırlatmak, söylemek isterim. Daha önce bir Vali bir işadamı ile bir yere gitse 'bunlar niye bir araya geldi' diye düşünülürdü şeklinde konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz, ‘’Şimdi dünyadaki bütün devlet başkanları yanlarında işadamlarını götürürler ve iş bağlantısı kurarlar. Valilerimizin de diğer kamu yöneticilerimizin de işadamlarımızla içiçe olması fevkalade önemlidir diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye, sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirdi. Bu devrimin içinde olanlar bunun farkına varmadı. Yapacağımız çok şey var. Aziz Türk Milleti, dünyadaki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibidir. Dolayısıyla bugünkü büyüklüğümüz, bu çalışmamız da  bize yetmez. Daha fazla üretmeliyiz. Bizim düşünen, üreten, hakkı söyleyebilen insanlara ihtiyacımız var. Ordu şehri  olarak, on yıl içinde Giresun'la beraber  iyi  işbirliği yaparsak, Karadeniz'deki en güçlü şehir olma yolundadır. Ordu'da daha çok sanayi konuşmamız lazım. En az 30 bin kişinin OSB'lerde  çalışabileceği imkanlar yaratmalıyız. Sanayisiz bir Ordu'nun geleceğini kuramazsınız. O yüzden OSB'leri süratle tamamlamamız gerekiyor. Daha fazla bir arada olalım, birbirimizi sevelim, birlikte çalışalım. Daha  başarılı oluruz” dedi.

‘’Hızlı tren yapımı programa alındı’’

AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız yaptığı konuşmada, ”Bugün, bir birlikteliğin güzel örneğini veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ordu’ya verdiği değeri bir kez daha hatırlatmak istiyorum şeklinde konuşarak Ordu-Samsun arası hızlı tren yapımının programa alındığını da sözlerine ekledi.

‘’Teknopark istiyoruz’’

Ordu'yu yeni keşfediyorum. Bu kadar güzel bir şehir olduğunu, tarihi eserlerini, zenginliklerini, yeni kaya mezarlarını, kanyonlarını gördük diyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ‘’Ordu’nun tarihini olmadığını söylüyorlar ama şunu bilin ki Ordu'da bir Efes çıkıyor. Ordu 4 aylık bir şehir olarak görüyoruz, ancak Ordu 12 aylık bir şehir. Ordu'yu dört  mevsime göre  hazırlıyoruz. Ordu’da denizi mutlaka kullanmalıyız ve Ordu’ya mutlaka kurvaziyeri getirmemiz gerekmektedir. Biz düşünen Ordu, üreten Ordu ve yarışan Ordu’yu kuruyoruz. Odalar ve Borsalar Birliğinden teknopark istiyoruz. Bunu birlikte yapalım” diye konuştu.

‘’Ordu için üzerimize düşeni yaptık’’

Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; “Ordu’nun aynı zamanda yeni bir limana da ihtiyaç duyduğundan bahsetti. 2 OSB’li kentin 3. OSB için bekleyişte olduğunu bildirdi. Ordu için üzerimize düşeni yaptık. TOBB olarak burada, 32 derslikli “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’’ ile ‘Motor Atölyesi’’ yaptık. Ordu Merkezde bulunan eski  Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi buraya taşınacak. Bununla ilgili bürokratik işlemler tamamlanınca, inşallah bir dahaki gelişimizde açılışını da yapacağız. Burada da Ordu Ticaret ve Sanayi Odamız ile Ticaret Borsamız birlikte hareket etti. Ele ele verip güzel töreni tertip ettiler. Zaten hem Odamız hem Borsamız akredite. Üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunuyorlar. Servet Başkanı ve Ziver Başkanı tebrik ediyorum. Hem Odamız ve Borsamız Ordu’nun gelişmesi ve zenginleşmesi için ellerini taşın altına koyuyor, çalışıyorlar. Bende buna, hem Ankara’da, hem de burada şahidim. İşte her 2’sinin de talebi ce önerisi sonra, bu sene açıklanan fındık fiyatı, üreticimizi büyük ölçüde memnun etti. Yine bakın ilçe oda-borsalarımın da hepsi akredite. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası. Onları da ayrı ayrı tebrik ediyor, kutluyorum. Ben, Ordu’daki tüm başkanlarımdan razıyım. Allah da onların emeklerinden, gayretlerinden razı olsun. Biz herkes yükü paylaşsın, fedakârlık yapsın, diyoruz. Bankalar bu fedakarlığı şöyle taksim ediyor. Fedayı bize bırakıyor, karı kendileri alıyor. Ama inşallah bunu da aşacağız. Hükümetimizle devamlı istişare içindeyiz. İşte kamu bankaları faizleri indiriyor. Yıllardır hep vurguladığımız ticari alacak sigortası da çıktı. Burada da özellikle Halkbank’tan destek sağladık. Kamu’dan alacaklar ve özellikle KDV iadeleri konusu da sürekli gündemde tutuyor ve takip ediyoruz. 4 sektörde bizim talebimizle KDV_ÖTV indirimi gelmişti. Bunlardan konut hariç diğerleri Temmuz’da sonra erdi. Ama 6 ay boyunca bu sektörlerde işleri bir miktar toparladı. Önümüzdeki 2 yılın ekonomi programı açıklandı. Bu çerçevede ve sizlerden gelen talepler ışığında, yeniden hükümete önerilerimi ileteceğiz. Devletten tek isteğimiz, rakiplerle eşit şartlar olsun. Gerisini biz hallederiz” ifadelerini kullandı.

‘’Manevi ve maddi destek’’

Toplantıda konuşan OTSO Başkanı Servet Şahin; “Göreve geldiğim ilk yıllarda öncelikli olarak Ordu’ya ve siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet sunabilmek için hep birlikte açılışını gerçekleştirdiğimiz Yeni Hizmet Binası Projesini devreye almış ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da maddi ve manevi destekleri ile tamamlamış bulunmaktayız. Odamız bununla birlikte, ilimiz ve ülkemiz ekonomik kalkınmasının temelini oluşturan, Mesleki eğitimde, Altınordu ilçemizdeki fiziki alan yetersizliğinin ortadan kaldırılması için girişimlerde bulunmuş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destek ve katkıları ile 64 derslik ve 200 kişilik pansiyondan oluşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ilimize kazandırılmıştır. Odamız yine son üç yılda Ticaret Bakanlığı URGE Projeleri, Kalkınma Ajansı Projeleri, DOKAP yatırım projeleri, AB projeleri olmak üzere toplamda 7 milyon Dolarlık proje üretmiş ve bir o kadar projeye ortak olmuş ve ilin ekonomisine katkılar sunmuştur. Özellikle son 10 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın eğitim, sağlık ve ulaşımda ilimize verdiği büyük desteklerle, Ordu ili iş yapmak ve yaşana bilirlik açısından 57. Sıradan 13 basamak yükselerek 44. sıraya gelmiştir. Sayın Başkanımıza, ilimiz için yapmış olduğu destek ve yatırımlar için ilimiz, odamız ve tüm iş alemi adına bir kere daha şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Ulusal ve uluslararası ticaret hacmimizi artıracak, bölge ekonomisine yeni bir boyut kazandıracak olan Liman ve Demiryolu yatırımından artık bizler de faydalanmak istiyoruz. Bölgemizde üretilen ürünlerin demir yolu ile Doğu-Batı dağılımının sağlanmasını, Liman inşası ve Karadeniz Akdeniz Otoyolu avantajının kullanılarak da 5 bölge, 45 ildeki ürünleri dünyaya taşımak ve satmak istiyoruz. Sanayi ve Ticarette atılım yapmak, turizm ve hizmetler sektörünü geliştirmek istiyoruz. Bu bağlamda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ve siz değerli protokol üyelerimizin desteklerini istiyoruz’’ dedi.

Konuşmaların ardından Ordu ekonomisine katkı sağlayan iş insanlarına Vali Seddar Yavuz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve diğer protokol mensupları tarafından plaket takdim edildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret Borsası Müşterek Toplantısı ve Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreninde ödül alan firmalar ise; 2016-2017 yılında yüksek ihracat rakamlarıyla, Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Poyraz Poyraz Fındık Entegre Sanayi ve Ticaret A.Ş.,  Şenocak Gıda Fındık Entegre, Turizm, Nakliye, İnşaat Sanayi Ticaret Ltd.Şti., Karımex Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Ltd.Şti., Çebi Fındık Entegre Sanayi ve Nakliyat İnşaat Turizm Ticaret Ltd.Şti., Poyraz Poyraz Fındık Entegre Sanayi ve Ticaret A.Ş, Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Şenocak Gıda Fındık Entegre, Turizm, Nakliye, İnşaat Sanayi Ticaret Ltd.Şti., Karımex Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Ltd.Şti., Çebi Fındık Entegre Sanayi ve Nakliyat İnşaat Turizm Ticaret Ltd.Şti. ödüllerini aldı.

2016-2017 yıllarında kurumlar vergisi ve gelir vergisinde dereceye giren şirketler /firmalar ise; “Kırmancı İnşaat Mimarlık Nakliye Turizm Özel Eğitim Tarım Dayanıklı Tüketim Malları İç Dış Sanayi Tekstil Gıda Ve Ticaret Limited Şirketi,  Şanlıtürk Doğalgaz Madencilik İnşaat Yapı Nakliye Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Ramadanlar İnşaat Hayvancılık Orman Ürünleri Mobilya Pvc Nakliye Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Altaş Yağ Su Ve Tarım Ürünleri Gıda İnşaat Otomotiv Nakliyat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi, Furtunzade İnşaat Nakliye Turizm Ticaret Limited Şirketi, Çelebioğlu Gıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Akten İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi, Şanlıtürk Doğalgaz Madencilik İnşaat Yapı Nakliye Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Elsan Mühendislik Taahhüt ve Ticaret Sanayi Limited Şirketi, Orbel İnşaat Güvenlik Taahhüt Hizmetleri Nakliye Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Çelebioğlu Gıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim ŞirketiEyüp Sabri Oral, Nedim Şahin, Ali Fuat Ökmen, Fatih Titiz, Mehmet Çebi, Berk Bora Furtun,  Arif Özkalpak, Ali Fuat Ökmen, Servet Şahin, Sebayitdin Alan” ödülleri verildi.

Ordu ilinde istihdam sağlayan firmalara ise; “Sanset Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi/Ordu Şubesi, Gürsoy Tarımsal Ürünler Gıda Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi, Çamsan Ordu Ağaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Ordu Şubesi, Altaş Yağ Su ve Tarım Ürünleri Gıda İnşaat Otomotiv Nakliyat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Turan Seramik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Cls Tekstil Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Şenocak Gıda Fındık Entegre, Turizm, Nakliye, İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi,  Doğuş Çay ve Gıda Maddeleri Üretim Pazarlama İthalat İhracat A.Ş., Şanlıtürk Doğalgaz Madencilik İnşaat Yapı Nakliye Turizm Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, Poyraz Poyraz Fındık Entegre Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Progıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi/Ordu Şb., Aktaşlar Lezzet Grubu Gıda Anonim Şirketi, Süleyman Dinçsoy / Ankamar Dinçsoy Ticaret, Kalafatlar Tanzim Satış Mağazaları Gıda Tarım Temizlik Hayvancılık İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi, Mlp Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi Ordu Şubesi.
02 Ekim 2019 Çarşamba 10:26:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ekonomi,ödül,otso


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.