Bölgesel Ordu Haberleri

''Yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 242 Milyon TL''
''Yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 242 Milyon TL''
Yavuz, ‘’Bu yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 242 Milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 3 Milyar 301 Milyon TL, yıllık ödeneği 1 Milyar 32 Milyon TL ve yıl içi harcaması ise  474 Milyon  TL’dir.''

Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon onu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Ordu Valisi Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı. İlimizde, 2019 yılı Eylül  ayı sonu itibarıyla kamu yatırım proje sayısı 256’dır şeklinde konuşan Vali Yavuz, ‘’Bu yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 242 Milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 3 Milyar 301 Milyon TL, yıllık ödeneği 1 Milyar 32 Milyon TL ve yıl içi harcaması ise  474 Milyon  TL’dir. Yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre %60,50 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizde yürütülen 256 adet kamu yatırım projesinden 137 adedi devam eden projeler iken, 5 adedi ihale, 41 adedi proje aşamasındadır. 7 projenin ihalesi yapıldığı halde henüz yer teslimi yapılmamış, 4 adet projenin ise yer teslimi yapılmış ancak henüz yapımına başlanmamıştır. Yıl içinde 67 adet projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır ve ilimizdeki toplam 256 yatırım projesinin 78 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilçelere aittir. 2019 ve 2020 yıllarında gerçekleşecek olan çalışmalara ve ihalelere hız verildi ve zaman kaybetmeden işe başlanmalı. Mevsim itibariyle iklim koşullarının daha da bozulacağını düşünerek işlerimizi süratlendirmeye,  yüklenici firmaların uyarılmasına ihtiyaç duyulduğunu buradan hatırlatmak istiyorum. Çünkü; 1 milyar ödeneğin aşağı yukarı yarısını kullanmış bulunuyoruz. Dolayısıyla bu ödenekleri birkaç ay içerisinde kullanmamız gerekiyor’’ dedi.

 

2019 Yılı Eylül ayı sonu itibariyle sektörlere göre gerçekleşen yatırımlar ise şöyle;

       

  • Ulaştırma-Haberleşme  sektöründe; tamamlanan 18, devam eden 35, ihale aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 55 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 211 Milyon TL olup, bugüne kadar toplam 3 Milyar 139 Milyon TL harcama yapılarak %60,23 oranında  nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Eğitim sektöründe; tamamlanan 4,  devam eden  12,proje aşamasında 4 adet olmak üzere toplam 20 adet  proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 154 Milyon TL’dir. Toplamda 100 Milyon TL harcama gerçekleştirilerek %65,44  oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Tarım sektöründe;  tamamlanan 2,devam eden 17,ihale aşamasında 3, ,ihalesi yapılan 2 adet olmak üzere  toplamda 24  adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 186 Milyon TL olup bugüne kadar 68  Milyon TL harcanarak %36 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Sağlık sektöründe; devam eden 15, ihale aşamasında 1, proje aşamasında 12 adet olmak üzere toplamda  28 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 78 Milyon TL olup 33,8  Milyon TL harcanarak % 43 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Turizm sektöründe; tamamlanan 5, devam eden 21,ihalesi yapılan 2, yer teslimi yapılan 2 ve proje aşamasında  3 adet proje olmak üzere toplamda 33 adet proje bulunmaktadır.Toplam proje bedeli 34,1  Milyon TL olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 11,8 Milyon TL harcanarak % 34,6 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Enerji sektöründe; 1 adet devam eden 6 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 7 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 71 Milyon TL olup 4,5 Milyon TL harcama yapılarak % 6,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 
  • Konut sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 9, proje aşamasında 4adet olmak üzere  toplam 17 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 3,7 Milyon TL olan bu projelere toplamda 2  Milyon TL harcanarak  % 53,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • İmalat sektöründe; 3 adet tamamlanan ve 1 adet devam eden  olmak üzere 4 adet proje  bulunmaktadır. Toplam bedeli 6,2 Milyon TL olan bu projeler için bugüne kadar 5,5 Milyon TL harcama yapılarak % 87 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
  • Madencilik sektöründe; devam eden  2 adet proje bulunmaktadır.Bu projelerin toplam bedeli 4,7 Milyon TL olup projeler için 3,9 Milyon TL harcama yapılarak %87 oranında nakdi gerçekleşme sağlanamıştır. 
  • Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 26, devam eden 24, ,ihalesi yapılan 2,yer teslimi yapılan 2 ve proje aşamasında 12 adet proje olmak üzere toplam 66 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 490 Milyon TL olan bu projelere toplamda 406  Milyon TL harcanarak % 82 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

 

Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, OSKİ Genel Müdürü Murat Us, Karayolları 7. Bölge Müdürü Murat Gönenli, DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcıs Kağan Şan, İller Bankası A.Ş Samsun Bölge Müdürü Osman Nuri Başaran, Tapu Kadastro 10. Bölge Müdürü Faruk Dönmez, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu, Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, Maden Teknik Arama 12. Bölge Müdürü Mustafa Kemal Karaçelik ve kurum yetkilileri tarafından Ordu’da devam eden yatırımların son durumlarıyla ilgili sunumda bulunuldu.

 
05 Ekim 2019 Cumartesi 11:32:28 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırım,proje,harcama,ödenek


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.