Su ürünlerinde hedef 25 bin ton üretim kapasitesi

‘’Yılda 25.000 ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Yatırımlar tamamlandığında Türkiye ekonomisi su ürünleri ihracatına ve Rize’deki istihdama ciddi şekilde katkı sağlayacak.’’

 Su ürünlerinde hedef 25 bin ton üretim kapasitesi

Japonya ve Rusya gibi ülkelerden Karadeniz’de yetiştirilen somon balığına talepler geldiğini belirten Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Şafak Bulut, bu talepleri karşılamak adına kentte yeni tesislerin kurulmaya başladığını söyledi.

Rize sınırları içerisinde ilerleyen dönemlerde açılacak olan kafes balıkçılığı işletmeleri ile yılda 25.000 ton somon balığı üretimi planladıklarını ifade eden Bulut, ‘’Kafes balıkçılığı işletmeleri kurulurken diğer yandan da bu işletmelerde üretilen somon balıklarının işlenmesi için 2 adet su ürünleri işleme fabrikası kurulmaktadır. Aynı zamanda organize sanayi bölgesinde 1 işleme fabrikası kurulması için çalışmalar yürütülmektedir. Diğer yatırımlarında tamamlanması ile yılda 25.000 ton üretim kapasitesine ulaşılması hedeflenmektedir. Söz konusu yatırımlar tamamlandığında ülkemiz ekonomisine su ürünleri ihracatına ve ilimizdeki istihdama ciddi şekilde katkı sağlayacaktır. Yeni kurulan tesislerin bölgemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını verimli bir su ürünleri üretim sezonu olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?