Bölgesel Giresun Haberleri

Giresun’un ekonomik parametreleri
Giresun’un ekonomik parametreleri
Giresun’un ekonomisine genel bakış

NÜFUS:

Doğu Karadeniz (TR90) Bölgesi toplam nüfusunun (2.719.113) % 16,69’u Giresun’da yaşamaktadır. 2018 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, Giresun toplam nüfusu 453.912’dir. Kentsel ve kırsal yerleşim birimlerine göre nüfus dağılımına bakıldığında, nüfusun % 61,17’si (277.674) şehirde, %38,83’ü (146.756) ise belde ve köylerde yaşamaktadır.

İŞGÜCÜ:

Giresun’da işgücüne katılım oranı %54,4, istihdam oranı %52, işsizlik oranı ise %4,5’tir. 2017 İşgücü Piyasası Raporu’na göre, Giresun’da İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin 6.476’ü erkek,8.025’i kadın olmak üzere toplam 14.501’dür.

TARIM VE HAYVANCILIK:

İl arazi dağılımına göre, % 32 orman, % 26 tarım, % 22 çayır-mera ve % 20 tarım dışı arazilerden oluşmaktadır. Tarım arazilerinin % 64’ünü fındık alanı oluştururken, % 32 tarla alanı, % 4 ise çay, sebze ve meyve alanlarından oluşmaktadır. Bitkisel üretimde 117.729 hektarlık alan fındık alanıdır. Giresun, fındık üretim alanı olarak, ülke üretim alanının yaklaşık olarak %17 sine, üretim olarak ise ülke fındık üretiminin ortalama % 14 üne sahiptir. Tarıma dayalı sanayi sektöründe faaliyet gösteren 559 işletme bulunmaktadır.

DIŞ TİCARET:

Giresun’da dış pazarlara yapılan ihracatın büyük bir kısmı fındık işlemenin ağırlıklı olduğu tarıma dayalı sanayi ürünleri kaynaklıdır. İl ihracatında % 85 oranında bir paya sahip olan fındık, fındığa bağlı gıda sanayinin gelişmiş olduğu ve fındık tüketiminin yaygın olduğu Almanya, İtalya, İsveç, İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, Danimarka ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir.

YATIRIM:

Ulaştırma alanında il için önem arz eden Giresun-Şebinkarahisar-Sivas Koridor (Eğribel Geçidi) Geçişi projesi devam etmektedir. Doğu Karadeniz Turizm Master Planı çalışmaları devam etmekte, il açısından büyük öneme sahip yatırımlar arasında yer alan Bulancak Pazarsuyu 2. Organize Sanayi Bölgesi ve Ordu-Giresun Havalimanı Projesi ise tamamlanmıştır. 2001-2018 yılları arasında özel sektör yatırımlarına yönelik Ekonomi Bakanlığı’ndan 296 Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenmiş olup, bu Teşvik Belgelerin %46’sı hizmetler sektörü % 35’i ise imalat sektörü yatırımları için verilmiştir. Bu dönemde Yatırım Teşvik Belgesi kapsamındaki yatırımların beklenen Sabit Yatırım Tutarı 2.077 milyon TL, istihdam ise 9.285 kişidir.

TURİZM:

Kıyıdan 1 mil açıkta bulunan Giresun Adası (Aretias), Doğu Karadeniz ’in tek adası olması nedeniyle Giresun’a özel bir değer katmaktadır. Giresun Kalesi ve Müzesi yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret noktalarıdır. Turizm Merkezi ilan edilen Bektaş, Kümbet ve Kulakkaya yaylalarının yanında, Karagöl, Kazıkbeli, Çakrak, Paşakonağı, Karaovacık, Dokuzgöz ve Sisdağı belli başlı yaylalardır. 2018 yılı verilerine göre yerli ve yabancı turistlerin geliş sayısı 188.523, yıllık geceleme sayısı 268.827’dir. Toplam tesis yatak sayısı 3.753’tür. Turizm İşletme Belgeli tesis sayısı 31, turizm yatırım belgeli tesis sayısı 4’tür.

SANAYİ:

Dünya pazarlarında tanınmış olan Giresun fındığı geçmiş yıllarda natürel olarak ihraç edilirken, bugün ilde kurulu bulunan modern tesislerde işlenerek kavrulmuş, kıyılmış, beyazlatılmış un ve püre halinde ihraç edilmektedir. İlde 1 OSB faaliyette, 2. OSB ise tamamlanmış ve tahsis aşamasındadır. 70 ha. büyüklüğe sahip Giresun 1. OSB il merkezinde, 48 ha. Büyüklüğündeki 2. OSB ise Bulancak ilçesinde konumlanmıştır. Giresun’da Sanayi Sicil Belgesine sahip 680 firma bulunmakta olup 10.145 kişi istihdam edilmektedir. Sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına göre, % 38,22’si ile Gıda ürünleri imalatı, % 18,76’sı Orman Ürünleri İmalatı, % 10,58’i Madencilik/Toprak sektörü, % 10,30’u Yapı Sanayi temel sektörlerdir.

BANKACILIK:

Giresun’da 55 şubesi ile 16 banka (3 tanesi katılım bankası) faaliyet göstermektedir. Şube başına müşteri sayısı 8674’tür. Toplam mevduat miktarı 4,447 milyar TL iken, toplam kredi miktarı ise 5,372 milyar TL’dir.

 
21 Ocak 2020 Salı 16:51:33 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,giresun,ekonomi,parametre


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal kalkınmada yatırımlar 57 milyona ulaştı

Yılmaz, ‘’Kırsal kalkınma yatırımlarından bugüne kadar ilimize kazandırılan proje sayısı 93'e, toplam yatırım tutarı ise 56.802.520,00 TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

TMO fiyatları artırdı

TMO'nun sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre levant kalite fındığın kilosu 20,5 TL'den, Giresun kalite fındığın kilosu 21 TL'den ve sivri kalite fındığın kilosu ise 20 TL'den satılacak.

Haberin Devamını Oku

Şirketler nitelikli işgücü arıyor

Teşvikler ve dijitalleşmenin etkisiyle ihracata yönelen şirketler, nitelikli işgücü istihdamı için yoğun arayış içerisine girdi.

Haberin Devamını Oku

Öğrencilere staj ve iş imkanı sağlanacak

MÜSİAD ve UDEF, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve istihdam gibi alanları da içeren protokolle, yabancı uyruklu öğrencilerin, yurt içi ve yurt dışındaki MÜSİAD üyesi şirketlerde staj ve iş imkânları sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

DOKA’dan Karadeniz turizmine 20 milyon lira destek

DOKA Genel Sekteri Adıyaman,  bölgenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumak, yöresel zenginliklerine sahip çıkmak ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanacak projelere toplamda 20 milyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Stok azlığı ‘ikinci el’ talebini artırdı

Bir yıldır devletin uyguladığı ambargo nedeniyle sıfır araçların piyasaya sayılı olarak getirildiğinin altını çizen Yüksel, “Stok azlığı ikinci el araca olan talebi artırdı. Ancak 1 ay içinde piyasaya giren sıfır araçlarla birlikte ikinci el fiyatları sabitlenebilir” dedi

Haberin Devamını Oku

Başkan Tepe 16 milyon liralık projeden endişeli

Gülyalı’da 16 milyon lira harcanarak yapılan ve yakın zamanda faaliyete başlaması planlanan Çikolata Park için endişeleri olduğunu dile getiren Başkan Tepe, “Kilogramı 200 liraya çikolata satmak gerçekçi değil. Ayrıca dünyaca ünlü markalarımızın olmadığı yerde çikolatayı pazarlamamız çok zor.”

Haberin Devamını Oku

Fuarda son gün 23 Şubat!

15 Şubat Cumartesi günü kapılarını açan Tüyap Kitap Fuarı, 23 Şubat Pazar akşamına kadar TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Artvin Çoruh Üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler’ alanında ihtisaslaşma programına seçildi.

Haberin Devamını Oku

Kuzey Kafkas Tekstil’den 800 kişilik istihdam sözü

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da yeni OSB’ler için çalışmalar sürüyor

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ilçelerde yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)  kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

TMO’dan ilk tahsis 20 bin ton

TMO kabuklu fındık satış esaslarını açıkladı. Buna göre ilk etapta 20 bin ton fındık tahsis edilecek ve satışlar kilogram başı Levant kalite 20,50 TL, Giresun kalite 21,00 TL, Sivri kalite 20,00 TL olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.