Bölgesel Giresun Haberleri

DOKAP’ın OSB görevi var
DOKAP’ın OSB görevi var
Kalkınma Bakanlığı’ndan alınarak Sanayi Bakanlığı ile ilişkilendirilen DOKAP OSB’lerin yatırımcılara hazırlanması konusunda da görev üstlendi.

Kalkınma Bakanlığı’ndan alınarak Sanayi Bakanlığı ile ilişkilendirilen DOKAP OSB’lerin yatırımcılara hazırlanması konusunda da görev üstlendi. DOKAP Başkanı Mengi, “OSB’lerin ihtiyaçlarını da tespit ederek rapor hazırladık. Hangi OSB’de, hangi sanayi bölgesinde ne yapmamız gerektiğini profilini çıkartmış durumundayız” dedi.

Kalkınma İdaresi yeni eylem planını bekliyor

Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi bölgede turizm, tarım, ticaret ve sanayi sektörlerini birlikte düşündüklerini ve bölgedeki OSB’lerin ihtiyaçlarını da tespit ederek rapor hazırladıklarını söyledi. Mengi, “Hangi OSB’de, hangi sanayi bölgesinde ne yapmamız gerektiğini profilini çıkartmış durumundayız. Bütün bölge üzerinde, sanayi sektörlerinde çok ciddi bir çalışma yaptık. Biz şuanda Sanayi Bakanlığı ile ilişkilendirildik. Şimdi önümüzdeki dönemde sanayi anlamında, sanayinin sorunları anlamında önemli bir fırsat yakalamış olduk. Elimizde analizlerimizde var ne yapacağımızı biliyoruz yol haritasını oluşturmak için hiçbir engelimiz yok” diye konuştu.

DOKAP olarak tek sektörlü düşünmediklerini, bölgesel kalkınma kavramının çok sektörlü düşünmeyi gerektirdiğin vurgulayan Mengi, “Bölgesel Kalkınma dediğimiz zaman tanımlanmış sektörler zaten esastır. Ancak hiç sektör olarak tanımlanmamış alanda siz öneride bulunuyorsunuz, sektör yaratıyorsunuz. Yani DOKAP’ın önemi bu. Yani siz yerelde üretiyorsunuz merkeze öneride bulunuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Yeşil Yol’a ilişkin negatif algıyı değiştirdik

Mengi turizm sektörünün bölge için önemini ve bu kapsamdaki Yeşil Yol Projesine de değindi. Mengi’nin değerlendirmesi şöyle:

“Yeşil Yol Projesi bölge turizminin geliştirilmesinde fevkalade önemli bir değer. Yeşil Yol Projesi’nin çevre hassasiyetlerinin tersine, iş makinalarının söz konusu akslara sokulup tamamen ulaşım ve yatırım amaçlı; geçtiği yerdeki tüm doğal ve kültürel değerleri tahrip eden tabiri caizse çift şerit yol yapımı gibi bir proje olduğu inancıydı. Hâlbuki Yeşil Yol Projesi ile oluşturulmaya çalışılan algının tam tersine, bölgenin doğal zenginliğinin, koruma kullanma dengesi gözetilerek sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda turizme kazandırılması hedeflenmektedir. İlk günden bugüne bu yanlış algının oluşmasını engellemek adına ciddi bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduk. Buradan sizin sayenizde bir kez daha ifade etmek gerekirse, Yeşil Yol Projesi bir yol yapım projesi değildir. Yeşil Yol Projesi Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nda belirlenmiş olan turizm merkezleri ve yaylaların bütüncül bir şekilde ele alınarak marka değer taşıyan bir turizm koridoru haline getirilme projesidir.”

İkinci Eylem Plânı hazırlanıyor

“Şu anda hâlihazırda yürüyen DOKAP Eylem Planı’nın tamamlanma süresi 2019 olarak revize edildi. Kuvvetle muhtemel 2.DOKAP Eylem Planı ulusal ölçekteki planlamalarla gerekli senkronu sağlaması adına 2020-2023 yılları arasını kapsayacaktır. Elbette 2’nci Eylem planı, 1’nci eylem planına göre daha konsolide ve daha odaklı bir kimlik taşıyacaktır. 1’nci eylem planı sürecinde kazanılan deneyim ve tecrübe burada oldukça kıymetli 2’nci eylem planında da bölgesel potansiyelin sektörel anlamda önceliklendirilmesi sağlanacaktır. Bu kapsamda tarım, turizm ve ticaret gibi sektörler 2’nci eylem planında da oldukça önemli yer tutacaktı.” Kemal ÇEKÜÇ/KARADENİZ EKONOMİ

 
16 Nisan 2019 Salı 12:23:29 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,dokap,yatırım,yatırımcı,osb,görev


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.