Bölgesel Gumushane Haberleri

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'
Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'
Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

-Sayın Akçay, sohbetimize sizi tanıyarak başlayalım istedik. İsmail Akçay kimdir?

1952 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldim.  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. İnşaat sektöründe başlayan ticari hayatıma iletişim hizmetleri alanında devam etmekteyim. 6 dönemdir de Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olarak görev yapmaktayım. Ayrıca, çeşitli kurum ve komisyonlarda da üstlendiğim görevlerim var. TOBTİM  Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Türkiye, İran, Pakistan’ın kurucu üyesi olduğu, Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın üye statüsünde yer aldığı EİT-TSO Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odaları Milli Komitesi’nde de çalışmalar yapmaktayım.

-Başkanı olduğunuz Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarihsel süreci hakkında neler söylersiniz?

İlimiz, tarihi İpek Yolu üzerinde yer almasından dolayı yıllarca ticaret merkezi olarak bu tarihi yolu kullanan tüccar ve esnaflara ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyet döneminde alınan kalkınma planı kararlarıyla gelişme sürecine giren şehir ekonomisinde sanayi ve ticaret hayatının canlanması, bilinçli ve sistematik gelişmelerin ülke geneline yayılabilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda 1927 yılında Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası kurulmuştur.

-Odanızın bugün geldiği noktayı nasıl anlatırsınız?

Yıllar içerisinde Gümüşhane deki imalat sanayindeki ve tarımsal faaliyetlerdeki artışın sonucu olarak odamızın da günün şartlarında vermiş olduğu çabalar neticesinde 2000 yılında şehrimize bir Organize Sanayi Bölgesi kazandırılmıştır.7 meslek komitesinde 735 üyesi ve 5 personeli ile Gümüşhane ekonomisine hizmet etmekteyiz. Kurulduğu günden bu yana, Gümüşhane ekonomisinin sağlıklı ve emin adımlarla gelişmesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası, tüccar ve sanayicisinin, büyük özveri örneği göstererek yaptırdıkları modern binasında uzman, deneyimli ve özverili personeliyle tüm üyelerine en üstün çaba ve gayret ile hizmet vermektedir.

-Günümüzde Gümüşhane ekonomisi nasıl şekilleniyor?

Kent ekonomisi tarım, hayvancılık turizm ve ticaret ile dönen bir ilde yaşıyoruz. Büyük ölçekli yatırımlara sahip değiliz. O nedenle önceliğimiz coğrafi yapı, iklim ve iş gücü bakımından altyapımızın olduğu tarım ve hayvancılık üzerinde yoğunlaşmıştır.

-Gelinen noktayı yeterli buluyor musunuz?

Tabi ki yeterli değil. Ülke ekonomisinin genel sıkıntıları buraya da yansıyor.  Geneli ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını bekliyoruz.

-Turizmden de beklentileriniz olduğunu biliyoruz. Turizm sektörü konusunda neler söylersiniz?

Tarihi doğal güzellik ve zenginlikleri bakımından da değerlendirilebilir turizm destinasyonları bakımından da önemli kazanımlarımız var. Başta sayın valimiz, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz çok önemli çaba içindeler. Bu itibarla, turizmden hakettiğimiz kadar pay almak ve yeni destinasyon alanlarıyla bu payı daha da artırmak istiyoruz.

-Bahsettiğiniz kazanımlar nelerdir?

Turizme daha çok yatırım yapılmalı. Bunun için gerekli avantajlara sahibiz. Özellikle Kürtün ilçemizde Avrupa’nın en uzun ladin ve köknar ağaçları ki 63 buçuk metre uzunluğunda olan bu anıt ağaçlar koruma altına alınmıştır. Örümcek ormanları görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Harşit Vadisi’nde yer alan Karaca Mağarası sarkıt ve dikitleriyle ününü yurtdışına duyurmayı başarmıştır. Karayolundan yüksekliği 240 metreye ulaşan Torul’daki cam seyir terası da yine önemli bir turizm destinasyon alanıdır. Cumhuriyetten önce kentte üç ayrı medeniyet, kültür ve inançta yaşayan insanlarıyla hoşgörünün başkenti olan tarihi Süleymaniye Mahallesi ve Osmanlı döneminde burada basılan Canik akçelerinin bulunduğu Canca Kalesi de kente gelenler için adeta birer cazibe merkezidir. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) dönem başkanlığının Gümüşhane’de olması da avantaj sağlamıştır. DOKA’dan önemli oranda yararlanıp projeler üretiyor ve ilimize kaynak aktarılmasını sağlıyoruz.

-Gümüşhane deyince akla ne gelmeli? En değerli markanız nedir?

Son yıllarda yöresel ürünlerle Gümüşhane ticaretine ivme kazandıran marka değeri oluşturan ürünlerimiz de var. Geçmişten geleceğe yöresel kültür ve zenginliklerimizi taşıyan üreticilerimize teşekkür ediyorum. Gümüşhane pestili ve kömesi ilin tanıtımında en önemli marka ve değerdir bizim için.

-Kentte köme ve pestil işiyle uğraşan kaç işletme var?

Tarım Bakanlığı’ndan ruhsatlı 28 işletme faaliyet gösteriyor. İlin ekonomisine ve turizmin gelişimine önemli katkılar sağlıyorlar. Adeta bir turizm elçisi gibiler. Gümüşhane dut pestili, ihracatı yapılan bir üründür.

-Konu ihracata gelince ilin geçen yıllara oranla ihracat rakamlarında hissedilir bir artış yaptığını gözlemliyoruz. Bu değişim hangi sektör de oldu?

İhracatımız tamamen madenciliğe bağlı olarak arttı. Burası Cumhuriyet öncesinde de bir madenci kasabasıdır. Bugün geline noktada cumhuriyetin ilk yıllarında bitme noktasına gelen sektör bugün üç ayrı madencilik firmasının işlettiği yataklarla kente istihdam anlamında önemli katkılar sağlıyor. Gümüştaş Madencilik, Yıldız Bakır AŞ. ve Koza Altın Madencilik, Gümüşhane’nin yer altı zenginliklerinin gün yüzüne çıkartılmasında büyük pay sahibidir.

-Yataklar burada ama merkezler çok uzaklarda galiba?

O konuda çalışmalar ve tartışmalar devam ediyor. Bir ilde üretilen ve ihraç edilen her türlü ürün o ilin kayıtlarında olmalı. Hükümetten bu yönde bir talebimiz oldu. Ama ortada yasal bir mevzuat yok. Şu anda bu üç maden şirketinden sadece Gümüştaş’ın buraya taşınmasını sağladık. Diğer iki firmadan da bu yaklaşımı bekliyoruz. Çünkü bu ürün burada üretilip buradan ihraç ediliyorsa bu ilin kayıtlarında olması gerekir. Türkiye sanayi envanterinin sağlıklı şekillenmesi açısından da bu böyle olmalıdır. Hangi il ülke ekonomisine ne kadar katkı sunuyor? Hangi il merkezi hükümetten ne kadar destek alıyor ve ülkeye ne kadar destek veriyor? Sorusunun karşılığını sağlıklı bir şekilde alabilmek için ürünün üretildiği ve ihraç edildiği yerdeki kayıtlar esas alınmalıdır. İşte Gümüştaş Maden A.Ş. için girişimlerde bulunarak bunu yaptık. Sağ olsunlar kırmadılar ve iyi de yaptılar ki Gümüşhane ihracatta beklemediği ama olması gereken rakamlara ulaştı.

-Çıkış yolu ve daha iyi bir Gümüşhane için beklenen projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Kısa vadede kolay işler değil ama orta vadede beklentilerimiz var. Tabi ki 2008 yılında kurulan üniversitenin eğitim ve kültür açısından olduğu kadar sosyal hayat ve ekonomiye de 19 bin öğrenci ile ciddi katkılar sağlıyor. Her geçen gün değerini artıran bir eğitim kurumu haline gelen Gümüşhane Üniversitesi, 650 akademik ve 500 idari personel ile gelişimini hızla sürdürüyor. Yeterli mi? diye sorarsanız elbette değil. Hedefimiz Gümüşhane’yi bir kampüs kente dönüştürmek. Gümüşhane eğitim iklimi bakımından ayrıcalıklı bir ildir. Bizimle aynı konumda olan üniversiteler arasında 5. sıradayız ki bu da üniversitemizin kalitesini gösteriyor.

-Gümüşhane’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Geleceği olan Gümüşhane’yi huzur ve güvenlik kaygısının yaşanmadığı, insanların birbirine güvendiği bir il olarak daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Bu saydıklarım sermaye için de avantajdır. Zira siz de çok iyi biliyorsunuz sermaye ürkek gemi gibidir. Fırtınalı limanlara hiç uğramaz. Yatırımcılar için her yönüyle cazip bir ilde yaşıyoruz. Zigana Tüneli’nin açılması ile 45 dakikada hava ve deniz limanına ulaşacağız. Birden çok havalimanımız olacak. Yapımı devam eden Gümüşhane Havalimanı’nın yanı sıra Zigana Tüneli’nin devreye girmesi ile Trabzon ile etkileşimimiz daha da artacak. Altyapı sorunu olmayan ve yüzde 60 hibe ile verdiğimiz Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arsalara yatırımcı bekliyoruz. Kısacası, Gümüşhane’yi bir cazibe merkezi olarak görüyorum.

-Teşekkür ediyoruz
18 Haziran 2019 Salı 10:34:46 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,yatırım,ekonomi,hayvancılık,tarım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

İstanbul’da 650 bin Orduluyuz

Çelebi, ‘’Kendi öz değerlerimizin olduğu ve herkesin kendinden bir şeyleri bulduğu bu tür kültür etkinlikleri çok önemli. Bizde her yıl bir önceki yıla oranla daha da geliştirerek bunu yapmaya çalışıyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Projelerin toplam bedeli 18,3 milyar lira

Doruk, ‘’Bu projeler için 2019 yılında 1 milyar 975 milyon lira ödenek geldiğini ve dönem sonu itibarıyla bu paranın 1 milyar 717 milyon lirasının harcandı’’

Haberin Devamını Oku

Güler, Tepe’yi ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye’nin sektörel pazar çeşitliliğini artıracak fuar’’

Karaloğlu,‘’ Bize en yakın pazar Ortadoğu pazarıdır, özellikle Türk üreticinin ürettiği tarım ürünlerini orta doğu pazarına sokmamız lazım.”

Haberin Devamını Oku

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler devam ediyor

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” makine-alet dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Gürsoy Holding’in son şantiyesi Cezayir’de

İnşaat sektörünün iç piyasada yaşadığı sıkıntılar taahhüt sektöründeki birçok firmada yoğun kriz baskısı yaratırken sağlam ve istikrarlı yapısıyla dış pazara ağırlık veren Gürsoy Holding son şantiyesini Cezayir’de açtı.

Haberin Devamını Oku

‘’Biz güçlü ve köklü bir devletiz’’

‘’Türkiye birliği beraberliği sayesinde bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır. Türk Milleti olarak ordumuzun yanındayız.’’

Haberin Devamını Oku

Kumru Niksar Yoluna 20 Milyon TL’lik kaynak

Gündoğdu, ‘’Kumru Niksar Yolu çalışmaları için ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL’lik kaynak halloldu. Bahar ayları ile birlikte yol çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak’’

Haberin Devamını Oku

‘’Sakarya sağlık turizmi ile de anılacak’’

Yüce, ‘’Hâlihazırda bildiğiniz üzere Sakarya için önemli projelerimiz var. Sakarya sadece doğa turizmi değil, sağlık turizmi ile de anılacak’’

Haberin Devamını Oku

“Yatırımcılar ellerini çabuk tutmalı”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Sakarya’ya yapılan son OSB ile azami kapasiteye ulaşmış olacaklarını ve başka OSB açmanın söz konusu olmadığını bu yüzden yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6’yı geçmeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0.89 puan artırılarak uygulanacak.

Haberin Devamını Oku

Ordu’dan ’Barış Pınar Harekatı’na destek

Türkiye’nin tüm illerindeki odalar ve borsalar ‘Barış Pınar Harekatı’ için destek mesajı yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Soya fasülyesi, fındık ve mısırdan daha karlı ürün olacak’’

Güler, ‘’Soya fasulyesi dönüm başına getirisinden dolayı fındık ve mısırdan daha karlı bir ürün olmuş olacak. Soya fasulyesi alternatifin de ötesinde önemli bir gelir kaynağımız’’

Haberin Devamını Oku

Aromatik bitki çeşitliliği projesi incelendi

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Şavşat’ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İşsiz sayısı 4 milyon kişiye ulaştı

2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

Haberin Devamını Oku

‘’Kadınlar fındık tarımında hem uygulayıcı hem de karar verici konumunda’’

Fındık Araştırma Enstitüsünce (FAE) "Fındık Okulu: Değişim İçin Eğitim, Fındık İçin Kadın" projesi kapsamında kadın üreticilere fındık tarımı ve sosyal konularda eğitimler verildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar yıllık cirolarının %10’unu inovasyona aktarıyor’’

Aslan, ‘’İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının %10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”

Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Haberin Devamını Oku

ODÜ ve Ordu BŞB Çambaşı için eğitim protokolü imzaladı

Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında “Çambaşı Doğa Tesislerinde Yer Tahsisi İş Birliği ve Eğitim Protokolü” imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu seçildi

Kartaloğlu, ‘’Hep birlikte çalışacağımız çok güzel bir 3 yıl bizi bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum’’

Haberin Devamını Oku

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”

Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Vatandaş Web-Tapu üzerinden işlem yapabilecek

‘’Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok önemli güncellemeler yapıldı.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi’nde güzel şeyler oluyor

Ordu Uğur Okulları ekonomik sıkıntıların izlerini çocuklarda en aza indirmek amacıyla okul bünyesinde kurduğu sosyal sorumluluk kulübünün ilk projesini hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü tek başına ekonomiyi kurtaramaz

Sanat Yapı A.Ş. YKB Eribol, “Ekonominin düzelmesi inşaat sektörüne bağlı değil. Devlet olanaklarını inşaat için değil sanayi ve tarım için kullanmalı. Faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi kurtaramazsınız.”

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.