Bölgesel Ordu Haberleri

ODÜ 13 yaşında!
ODÜ 13 yaşında!
17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi nitelikli büyümesini sürdürüyor.

17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi geçen 13 yıllık süre içerisinde 3 enstitü, 12 fakülte, 2 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokulunda 737 akademik ve 337 idari personeli, 317 sürekli işçisi, 12 sözleşmeli personeli;  lisansüstü, lisans ve ön lisansta 23 bine yaklaşan öğrencisi ile nitelikli büyümesini sürdürüyor.

Akademik başarı grafiğini her geçen yıl yükselterek lisansüstü programlarıyla alanlarında yenilikçi fikirler üretebilen, analitik düşünebilen, donanımlı ve çok yönlü bireyler yetiştirilmesinde öncü rol üstlenen Üniversitemiz 2006 yılında 4 bin 400 olan öğrenci sayısını 23 bin seviyelerine çıkararak ön lisansta yaklaşık 3 kat, lisansta 5 kat, lisansüstü eğitimde ise 90 kat artış sağladı. Bununla birlikte 2006 yılında ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora program sayısı 39 olan Ordu Üniversitesi’nde bu sayı 4,1 kat artışla 159’a yükseldi.

‘’TOPLUM YARARINA EĞİTİM’’

Araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştirerek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürmeye devam eden Üniversitemizde kurulduğu yıllarda 14 olan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısı 2019 yılı itibari ile 152’ye ulaşarak yaklaşık 11 kat artış sağlandı.

Amacı akademisyenlere özellikle bilimsel araştırma ve tez projeleri için mali destek sağlayarak üniversitenin akademik başarısının yükseltilmesine katkı sağlamak olan Bilimsel Araştırmalar Projeleri biriminde kurulduğu 2012 yılından bu zamana 2 bine yakın araştırma, tez, alt yapı, bilimsel etkinlik projeleri gerçekleştirilirken bu projelere toplamda 8 milyona yakın bütçe ile destek verildi.

Kurulduğu 2006 yılından beri ülkemize yüksek katma değer sağlayacak projeler geliştiren Ordu Üniversitesi, bünyesinde bulunan Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminin yanı sıra dışarıdan destekli araştırma projeleri kapsamında TÜBİTAK, SAN-TEZ, DOKAP, Avrupa Birliği ve özel anlaşmalarla üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeye yönelik projeler üreterek son sekiz yıl içerisinde 32 TÜBİTAK, 1 SAN-TEZ, 4 DOKAP, 5 Avrupa Birliği ve 2 ÇAYKUR projesi gerçekleştirdi.

‘’4,5 KATIN ÜZERİNDE BÜYÜME’’

Geleceğin üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Ordu Üniversitesi sadece bilimsel alanda değil aynı zamanda fiziksel alanda da büyük bir mesafe kat ederek kurulduğu yıldan bugüne bünyesine kattığı yeni hizmet binaları ile kapalı alanda 4.5 katın üzerinde büyüme sağlarken açık alanda ise 5 kat artış gösterdi. Yaklaşık 1 milyon 447 bin 166 metrekare açık alana, 149 bin 818 metrekarelik kapalı alana sahip Üniversitemiz, son yıllarda bünyesine dahil ettiği Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi, Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi, Diş Hekimliği Fakültesi binası ve yapımı tamamlanan Rektörlük hizmet binası ile niceliksel büyümesini sürdürmektedir.

SB- Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kurulduğu 2010 yılından beri başvuran hasta sayısında 3.6, yatan hasta sayısında 3.1, ameliyat edilen hasta sayısında 4.5 kat artış sağlandı. 2018 yılında 20 bin 768 hastanın yatarak tedavi edildiği, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde toplamda 699 bin 315 hastaya poliklinik hizmeti verilerek 16 bin 557 ameliyat gerçekleştirildi. Hastanelerde geçen yıl yapılan tetkik sayısı ise 4 milyon 450 bin 714’e ulaştı.

Kurulduğu 2012 yılında 14 bin 44 hastanın başvurduğu Diş Hekimliği Fakültesine 2018 yılında 80 bine yakın hasta başvurarak 5.5 katın üzerinde, tedavi edilen hasta sayısında 4.2 kat, cerrahi işlem sayısında ise 7.8 kat artış sağlandı.

‘’İSTATİSTİKLERDE 41’İNCİ SIRADA’’

Kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Ordu Üniversitesi, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2018 raporunun sonuçlarına göre lisans öğrencilerinin genel memnuniyet sıralamasında 109 devlet üniversitesi arasındaki yerini bu yıl 51’inci sıradan 41’inci sıraya taşıdı.

Bununla birlikte üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve üniversitelerin belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olan URAP 2019 sıralamasında Üniversitemiz 109 devlet üniversitesi arasında 72’nci, 2000 yılından sonra kurulan 86 üniversite içerisinde ise 26'ıncı sırada yerini aldı.

Ayrıca akademik teşvik performanslarının değerlendirildiği 2019 Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS) raporuna göre Ordu Üniversitesi 116 devlet üniversitesi arasında 69’uncu sırada yer alarak akademik teşvik karnesindeki yerini her geçen yıl daha üst sıralara taşıdı.

17 Mart 2006 yılında akademik yolculuğuna başlayan Ordu Üniversitesi’nin bugün geldiği noktada gerek ulusal gerek uluslararası mecralarda güçlü ve aydınlık bir biçimde ilerleyişini sürdürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Kurulduğumuz günden bu yana aklı, bilimi ve toplum odaklı modern bir ilerleyişi temel alarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Üniversitelerin yalnızca bir eğitim ve öğretim merkezi olmalarının dışında bulunduğu bölgeye ve ulusal kalkınmaya sunacağı katkının bilinciyle kendisine bir yol haritası çizen Ordu Üniversitesi, yaşam kalitesi yüksek modern ve inovatif fiziki mekanlar inşa ederek model bir yerleşke tasarımına imza atarken küresel bilim literatürünü zenginleştiren yayın, proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla dünyanın önde gelen birçok üniversitesi ile bağ kurmuştur. Ulusal ve uluslararası bilim ortaklıkları, bilimsel gelişmeler, kültür ve sanat organizasyonlarıyla 13 yıldır dinamik, çağdaş ve ilerlemeci anlayışını sürdüren Üniversitemiz, özgür akıl ile toplum odaklı vicdanı birleştiren bilimsellik ilkesiyle bulunduğu coğrafyaya ve küresel bilim art alanına katkılar sunmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Ordu Üniversitesinin ilerleyişinde emekleri yadsınamaz devlet bürokratlarımıza, akademik ve idari paydaşlarımız ile öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyor, Üniversitemizin 13’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.” şeklinde ifade etti.

 
18 Mart 2019 Pazartesi 14:43:19 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ordu üniversitesi,büyüme,eğitim,öğretim


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliğinin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.