Bölgesel Ordu Haberleri

ODÜ 13 yaşında!
ODÜ 13 yaşında!

17 Mart 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesi geçen 13 yıllık süre içerisinde 3 enstitü, 12 fakülte, 2 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokulunda 737 akademik ve 337 idari personeli, 317 sürekli işçisi, 12 sözleşmeli personeli;  lisansüstü, lisans ve ön lisansta 23 bine yaklaşan öğrencisi ile nitelikli büyümesini sürdürüyor.

Akademik başarı grafiğini her geçen yıl yükselterek lisansüstü programlarıyla alanlarında yenilikçi fikirler üretebilen, analitik düşünebilen, donanımlı ve çok yönlü bireyler yetiştirilmesinde öncü rol üstlenen Üniversitemiz 2006 yılında 4 bin 400 olan öğrenci sayısını 23 bin seviyelerine çıkararak ön lisansta yaklaşık 3 kat, lisansta 5 kat, lisansüstü eğitimde ise 90 kat artış sağladı. Bununla birlikte 2006 yılında ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora program sayısı 39 olan Ordu Üniversitesi’nde bu sayı 4,1 kat artışla 159’a yükseldi.

‘’TOPLUM YARARINA EĞİTİM’’

Araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştirerek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürmeye devam eden Üniversitemizde kurulduğu yıllarda 14 olan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısı 2019 yılı itibari ile 152’ye ulaşarak yaklaşık 11 kat artış sağlandı.

Amacı akademisyenlere özellikle bilimsel araştırma ve tez projeleri için mali destek sağlayarak üniversitenin akademik başarısının yükseltilmesine katkı sağlamak olan Bilimsel Araştırmalar Projeleri biriminde kurulduğu 2012 yılından bu zamana 2 bine yakın araştırma, tez, alt yapı, bilimsel etkinlik projeleri gerçekleştirilirken bu projelere toplamda 8 milyona yakın bütçe ile destek verildi.

Kurulduğu 2006 yılından beri ülkemize yüksek katma değer sağlayacak projeler geliştiren Ordu Üniversitesi, bünyesinde bulunan Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) biriminin yanı sıra dışarıdan destekli araştırma projeleri kapsamında TÜBİTAK, SAN-TEZ, DOKAP, Avrupa Birliği ve özel anlaşmalarla üniversite-sanayi iş birliğini güçlendirmeye yönelik projeler üreterek son sekiz yıl içerisinde 32 TÜBİTAK, 1 SAN-TEZ, 4 DOKAP, 5 Avrupa Birliği ve 2 ÇAYKUR projesi gerçekleştirdi.

‘’4,5 KATIN ÜZERİNDE BÜYÜME’’

Geleceğin üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyen Ordu Üniversitesi sadece bilimsel alanda değil aynı zamanda fiziksel alanda da büyük bir mesafe kat ederek kurulduğu yıldan bugüne bünyesine kattığı yeni hizmet binaları ile kapalı alanda 4.5 katın üzerinde büyüme sağlarken açık alanda ise 5 kat artış gösterdi. Yaklaşık 1 milyon 447 bin 166 metrekare açık alana, 149 bin 818 metrekarelik kapalı alana sahip Üniversitemiz, son yıllarda bünyesine dahil ettiği Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi, Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi, Diş Hekimliği Fakültesi binası ve yapımı tamamlanan Rektörlük hizmet binası ile niceliksel büyümesini sürdürmektedir.

SB- Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kurulduğu 2010 yılından beri başvuran hasta sayısında 3.6, yatan hasta sayısında 3.1, ameliyat edilen hasta sayısında 4.5 kat artış sağlandı. 2018 yılında 20 bin 768 hastanın yatarak tedavi edildiği, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde toplamda 699 bin 315 hastaya poliklinik hizmeti verilerek 16 bin 557 ameliyat gerçekleştirildi. Hastanelerde geçen yıl yapılan tetkik sayısı ise 4 milyon 450 bin 714’e ulaştı.

Kurulduğu 2012 yılında 14 bin 44 hastanın başvurduğu Diş Hekimliği Fakültesine 2018 yılında 80 bine yakın hasta başvurarak 5.5 katın üzerinde, tedavi edilen hasta sayısında 4.2 kat, cerrahi işlem sayısında ise 7.8 kat artış sağlandı.

‘’İSTATİSTİKLERDE 41’İNCİ SIRADA’’

Kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Ordu Üniversitesi, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2018 raporunun sonuçlarına göre lisans öğrencilerinin genel memnuniyet sıralamasında 109 devlet üniversitesi arasındaki yerini bu yıl 51’inci sıradan 41’inci sıraya taşıdı.

Bununla birlikte üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve üniversitelerin belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olan URAP 2019 sıralamasında Üniversitemiz 109 devlet üniversitesi arasında 72’nci, 2000 yılından sonra kurulan 86 üniversite içerisinde ise 26'ıncı sırada yerini aldı.

Ayrıca akademik teşvik performanslarının değerlendirildiği 2019 Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS) raporuna göre Ordu Üniversitesi 116 devlet üniversitesi arasında 69’uncu sırada yer alarak akademik teşvik karnesindeki yerini her geçen yıl daha üst sıralara taşıdı.

17 Mart 2006 yılında akademik yolculuğuna başlayan Ordu Üniversitesi’nin bugün geldiği noktada gerek ulusal gerek uluslararası mecralarda güçlü ve aydınlık bir biçimde ilerleyişini sürdürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Kurulduğumuz günden bu yana aklı, bilimi ve toplum odaklı modern bir ilerleyişi temel alarak çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Üniversitelerin yalnızca bir eğitim ve öğretim merkezi olmalarının dışında bulunduğu bölgeye ve ulusal kalkınmaya sunacağı katkının bilinciyle kendisine bir yol haritası çizen Ordu Üniversitesi, yaşam kalitesi yüksek modern ve inovatif fiziki mekanlar inşa ederek model bir yerleşke tasarımına imza atarken küresel bilim literatürünü zenginleştiren yayın, proje ve Ar-Ge çalışmalarıyla dünyanın önde gelen birçok üniversitesi ile bağ kurmuştur. Ulusal ve uluslararası bilim ortaklıkları, bilimsel gelişmeler, kültür ve sanat organizasyonlarıyla 13 yıldır dinamik, çağdaş ve ilerlemeci anlayışını sürdüren Üniversitemiz, özgür akıl ile toplum odaklı vicdanı birleştiren bilimsellik ilkesiyle bulunduğu coğrafyaya ve küresel bilim art alanına katkılar sunmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Ordu Üniversitesinin ilerleyişinde emekleri yadsınamaz devlet bürokratlarımıza, akademik ve idari paydaşlarımız ile öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyor, Üniversitemizin 13’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.” şeklinde ifade etti.

 18 Mart 2019 Pazartesi 14:43:19 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ordu üniversitesi,büyüme,eğitim,öğretim


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.