Bölgesel Ordu Haberleri

Başarının sırrı güncel kalmakta
Başarının sırrı güncel kalmakta

Kartvizitinde Özel Namık Altaş Koleji Yönetim Kurulu Başkanlığı, Altaş TV Yönetim Kurulu Başkanlığı, Altaş Yağ Sanayi Finanstan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birbirinden farklı ünvanlar bulunan başarılı işadamı Selçuk Altaş ile “başarının sırrını” konuştuk.

Kimileri doğuştan şanslı dünyaya gelirler. Bu açıdan bakıldığında Ordu ekonomisine yön veren Altaş ailesinin bireyi olmak gibi bir şansa sahip olmakla birlikte “basamakları” teker teker çıkmış biri olarak tanımlıyor Selçuk bey.

-Kısaca Selçuk Altaş kimdir? sorusunu yönelterek başlayalım sohbetimize…

-1981 Ordu doğumluyum. İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul ….. Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdim. Okul sonrası kısa bir Almanya maceram, ardından askerlik derken sonrasında aktif iş hayatım başladı. İlk deneyimin inşaat sektöründe oldu. Ondan sonra yağ fabrikası satın alındı oraya geçiş yaptık. Uzmanlık alanım finans ve ekonomi üzerindedir. Yani okulunu, bölümünü okuyup da aynı sektörde çalışan nadir insanlardan biriyim.

-Peki; şu anda üstlendiğiniz görevler nelerdir?

-Özel Namık Altaş oldu Yönetim Kurulu Başkanıyım. Altaş TV’nin yönetim kurulu başkanıyım. Altaş Yağ Sanayi’nin finanstan sorumlu genel müdür yardımcıyım.

-Ordu ekonomisine ciddi katkılar sağlayan bir kuruluşun içinde uzun yıllardır karar vericilerden biri olarak bulunmaktasınız. Altaş’ın pek çok alanda başarılı işletmelere sahip olmasında eğitiminizin katkısını öğrenebilir miyiz?

-Ben eğitimden aldığım her şeyi dibine kadar kullandım ve bu bana üzerine katarak öğrenmeyi sağladı. Aldığım eğitim öncelikle bana nasıl düşünmem gerektiğini öğretti aslında. Yorum yapmayı öğretti ki; bakıldığında işletmeler çok da yoruma dayalı yönetilemezler. Önünüze konan veriler gerçeği yansıtır elbette. Ama sonrasında bu verileri toplayıp yorum yapmak, öngörü geliştirmek ve buna uygun hareket etmektedir başarı. Bu anlamda aldığım eğitim bana sistem kurmayı öğretti işin doğrusu.

-Üniversite öğrencilerinin okurken çalışmalarına nasıl bakıyorsunuz?

-Kesinlikle çalışmalarını öneririm. İnsan kaynakları havuzumuzda şu anda iki bine yakın iş başvurusu var. CV’ler orada duruyor. Neden peki? Yüzde 90’nının hiç bir iş deneyimi yok. Bir eğitimci olarak söylüyorum. Her ne kadar üniversite öğrencisinin önceliği okulunu bitirmek olsa da boş zamanlarını daha efektif değerlendirebilmeli. Çünkü okul sorası hayat acımasız, hele günümüzde çok daha acımasız davranıyor. Biz kuruluşlarımıza başvuranlarda deneyim istiyoruz. Bir yerin kokusunu almış olman lazım. Bu gayreti görmemiz lazım. Nerede çalıştığın önemli değil. Çalıştın mı çalışmadın mı? Garsonluk da olur, hamallık da olur. Demek ki o arkadaş çalışmaya istekli. Ver o arkadaşa taşı sıksın suyunu çıkartsın.

-Bu tür başvurular sizin önünüze geldiğinizde ne yaptığınıza ilişkin bir tüyo verin o halde…

-İlk başta üniversite yıllarında ne yapmış ona bakıyorum ne okuduğuna asla bakmam. Sadece çalışmakta değil. Hangi sosyal kulüplerde aktif rol almış. Kendimden örnek vereyim. Üniversitede henüz birinci sınıftayız. Oturduk altı kişi kulüp kurduk. Ekonomi kulübü kurduk altı kişi. Altı kişi de yönetiminde. Türkiye’de ne kadar iş adamı varsa İstanbul’da tuttuk, getirdik, konferans düzenledik. Bizden öncekiler yapamamışlar, ikna edememişler. Biz onlardan üniversite hocalarımızdan daha fazla ders aldık. Neden? Çünkü iş hayatının tam da göbeğinde bu insanlar. Bunların peşinde koşmak ve aktif olmak gerekiyor. Eğitim dediğin derse gir, çık sınava gir değil. Eğitim hayatın her alanında olması lazım.

-Kurulu bir aile şirketinin içinde olmak bir şans ama hiçbir şey tesadüf değil gibi anlatıyorsunuz. Otomotiv, eğitimi, gıda, medya ve inşaat pek çok alanda varsınız. Girişimciliği ile bilinen biri olarak gençlere ne öneriyorsunuz?

-Biz şöyle yapıyoruz. İşletmelerimize çok sayıda üniversite gezileri düzenleniyor. Kapılarımız hep açıktır. Stajyer konusunda sınırımız yok. Yeterince stajyer alırız ve hepsiyle de mutlaka toplantı yaparız. Niye bu gençler bizim geleceğimiz. Bu gençlere her zaman söylediğimiz şeyi sizlere de söyleyeyim. Onlara derim ki; siz üniversiteye girdiğinizde elinizde boş bir çantanız var. Bu çantanın içini ne kadar doldurursanız o kadar kıymetlisiniz. Bu çantayla buradan boşta çıkabilirsiniz. Hayat benim için yanımda taşıdığım çantadır. Bunun içerisine ne koyarsan sen o kadar kıymetlisin. O kadar iş verilensin.

-Kariyerinizde en önemli dönemeçler ne zaman oldu? Siz ne tür riskler aldınız peki?

Aile şirketi olduğumuz için bu ben pek risk almadım. Riskin hepsini ailemiz almıştı. İşe çaycılıkla başladım, kendi şirketimde çaycılık yaptım. İnşaat malzemeleri taşıdım. Hatta mevcutta olan araçlarımızın hepsini kullanacak yeteneğe de sahibim. Teknede kullanırım, kokpitte kullanırım, kepçede kullanırım, tırda sürerim yapmışlığımda çoktur yani bunların hepsini. Üstüne kata kata buralara kadar çıktık. Kendimizi geliştirerek devam ettik. Ondan sonra dediler ki sen bu yetkiye hakimsin.

-Başarılarınızı sürekli kılmak için neler yapıyorsunuz?

Güncel kalmaya çalışıyoruz. Her şeyi takip ediyoruz, bütün sektörü takip ediyoruz. Çok okuyorum. Hatta üniversitede okumadığım kadar okuyorum. İşimle ilgili her kaynağı okuyorum ve dünya nereye gidiyor diye takip ediyorum.

 

 02 Nisan 2019 Salı 10:09:42 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,selçuk altaş,işadamı,kariyer,dönemeç


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.