Bölgesel Ordu Haberleri

Başarının sırrı güncel kalmakta
Başarının sırrı güncel kalmakta
Birbirinden farklı ünvanları bulunan başarılı işadamı Selçuk Altaş ile “başarının sırrını” konuştuk.

Kartvizitinde Özel Namık Altaş Koleji Yönetim Kurulu Başkanlığı, Altaş TV Yönetim Kurulu Başkanlığı, Altaş Yağ Sanayi Finanstan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birbirinden farklı ünvanlar bulunan başarılı işadamı Selçuk Altaş ile “başarının sırrını” konuştuk.

Kimileri doğuştan şanslı dünyaya gelirler. Bu açıdan bakıldığında Ordu ekonomisine yön veren Altaş ailesinin bireyi olmak gibi bir şansa sahip olmakla birlikte “basamakları” teker teker çıkmış biri olarak tanımlıyor Selçuk bey.

-Kısaca Selçuk Altaş kimdir? sorusunu yönelterek başlayalım sohbetimize…

-1981 Ordu doğumluyum. İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul ….. Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdim. Okul sonrası kısa bir Almanya maceram, ardından askerlik derken sonrasında aktif iş hayatım başladı. İlk deneyimin inşaat sektöründe oldu. Ondan sonra yağ fabrikası satın alındı oraya geçiş yaptık. Uzmanlık alanım finans ve ekonomi üzerindedir. Yani okulunu, bölümünü okuyup da aynı sektörde çalışan nadir insanlardan biriyim.

-Peki; şu anda üstlendiğiniz görevler nelerdir?

-Özel Namık Altaş oldu Yönetim Kurulu Başkanıyım. Altaş TV’nin yönetim kurulu başkanıyım. Altaş Yağ Sanayi’nin finanstan sorumlu genel müdür yardımcıyım.

-Ordu ekonomisine ciddi katkılar sağlayan bir kuruluşun içinde uzun yıllardır karar vericilerden biri olarak bulunmaktasınız. Altaş’ın pek çok alanda başarılı işletmelere sahip olmasında eğitiminizin katkısını öğrenebilir miyiz?

-Ben eğitimden aldığım her şeyi dibine kadar kullandım ve bu bana üzerine katarak öğrenmeyi sağladı. Aldığım eğitim öncelikle bana nasıl düşünmem gerektiğini öğretti aslında. Yorum yapmayı öğretti ki; bakıldığında işletmeler çok da yoruma dayalı yönetilemezler. Önünüze konan veriler gerçeği yansıtır elbette. Ama sonrasında bu verileri toplayıp yorum yapmak, öngörü geliştirmek ve buna uygun hareket etmektedir başarı. Bu anlamda aldığım eğitim bana sistem kurmayı öğretti işin doğrusu.

-Üniversite öğrencilerinin okurken çalışmalarına nasıl bakıyorsunuz?

-Kesinlikle çalışmalarını öneririm. İnsan kaynakları havuzumuzda şu anda iki bine yakın iş başvurusu var. CV’ler orada duruyor. Neden peki? Yüzde 90’nının hiç bir iş deneyimi yok. Bir eğitimci olarak söylüyorum. Her ne kadar üniversite öğrencisinin önceliği okulunu bitirmek olsa da boş zamanlarını daha efektif değerlendirebilmeli. Çünkü okul sorası hayat acımasız, hele günümüzde çok daha acımasız davranıyor. Biz kuruluşlarımıza başvuranlarda deneyim istiyoruz. Bir yerin kokusunu almış olman lazım. Bu gayreti görmemiz lazım. Nerede çalıştığın önemli değil. Çalıştın mı çalışmadın mı? Garsonluk da olur, hamallık da olur. Demek ki o arkadaş çalışmaya istekli. Ver o arkadaşa taşı sıksın suyunu çıkartsın.

-Bu tür başvurular sizin önünüze geldiğinizde ne yaptığınıza ilişkin bir tüyo verin o halde…

-İlk başta üniversite yıllarında ne yapmış ona bakıyorum ne okuduğuna asla bakmam. Sadece çalışmakta değil. Hangi sosyal kulüplerde aktif rol almış. Kendimden örnek vereyim. Üniversitede henüz birinci sınıftayız. Oturduk altı kişi kulüp kurduk. Ekonomi kulübü kurduk altı kişi. Altı kişi de yönetiminde. Türkiye’de ne kadar iş adamı varsa İstanbul’da tuttuk, getirdik, konferans düzenledik. Bizden öncekiler yapamamışlar, ikna edememişler. Biz onlardan üniversite hocalarımızdan daha fazla ders aldık. Neden? Çünkü iş hayatının tam da göbeğinde bu insanlar. Bunların peşinde koşmak ve aktif olmak gerekiyor. Eğitim dediğin derse gir, çık sınava gir değil. Eğitim hayatın her alanında olması lazım.

-Kurulu bir aile şirketinin içinde olmak bir şans ama hiçbir şey tesadüf değil gibi anlatıyorsunuz. Otomotiv, eğitimi, gıda, medya ve inşaat pek çok alanda varsınız. Girişimciliği ile bilinen biri olarak gençlere ne öneriyorsunuz?

-Biz şöyle yapıyoruz. İşletmelerimize çok sayıda üniversite gezileri düzenleniyor. Kapılarımız hep açıktır. Stajyer konusunda sınırımız yok. Yeterince stajyer alırız ve hepsiyle de mutlaka toplantı yaparız. Niye bu gençler bizim geleceğimiz. Bu gençlere her zaman söylediğimiz şeyi sizlere de söyleyeyim. Onlara derim ki; siz üniversiteye girdiğinizde elinizde boş bir çantanız var. Bu çantanın içini ne kadar doldurursanız o kadar kıymetlisiniz. Bu çantayla buradan boşta çıkabilirsiniz. Hayat benim için yanımda taşıdığım çantadır. Bunun içerisine ne koyarsan sen o kadar kıymetlisin. O kadar iş verilensin.

-Kariyerinizde en önemli dönemeçler ne zaman oldu? Siz ne tür riskler aldınız peki?

Aile şirketi olduğumuz için bu ben pek risk almadım. Riskin hepsini ailemiz almıştı. İşe çaycılıkla başladım, kendi şirketimde çaycılık yaptım. İnşaat malzemeleri taşıdım. Hatta mevcutta olan araçlarımızın hepsini kullanacak yeteneğe de sahibim. Teknede kullanırım, kokpitte kullanırım, kepçede kullanırım, tırda sürerim yapmışlığımda çoktur yani bunların hepsini. Üstüne kata kata buralara kadar çıktık. Kendimizi geliştirerek devam ettik. Ondan sonra dediler ki sen bu yetkiye hakimsin.

-Başarılarınızı sürekli kılmak için neler yapıyorsunuz?

Güncel kalmaya çalışıyoruz. Her şeyi takip ediyoruz, bütün sektörü takip ediyoruz. Çok okuyorum. Hatta üniversitede okumadığım kadar okuyorum. İşimle ilgili her kaynağı okuyorum ve dünya nereye gidiyor diye takip ediyorum.

 

 
02 Nisan 2019 Salı 10:09:42 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,selçuk altaş,işadamı,kariyer,dönemeç


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.