Bölgesel Ordu Haberleri

Ünye Mermer, sektörün yıldızı
Ünye Mermer, sektörün yıldızı
Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli ve Sivas traverteni gibi ülkemizin farklı coğrafyalarında çıkan ham mamulleri özenle işleyen Ünye Mermer,  hem iç pazarda hem de dış pazarda kendini kanıtlamış durumda…

Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli ve Sivas traverteni gibi ülkemizin farklı coğrafyalarında çıkan ham mamulleri özenle işleyen Ünye Mermer,  hem iç pazarda hem de dış pazarda kendini kanıtlamış durumda…

Hindistan’a da mermer satıyor..

Temelleri 60’lı yılların sonunda atılan ve şimdilerde Karadeniz Bölgesi’nde sektörün lideri konumunda olan Ünye Mermer, 1995 yılından bu yana da yarı mamul ve tamamlanmış ürün işlemeleriyle göz dolduruyor.

Firma, oldukça geniş bir alana yayılmış olan makine parkında ürün çeşitliliği ile adeta mermere yeniden hayat veriyor. Marmara mermeri, Bej mermeri, Muğla mermeri Afyon Kaplanpostu mermeri, Denizli ve Sivas traverteni gibi ülkemizin farklı coğrafyalarında çıkan ham mamulleri özenle işleyerek hem iç pazarda hem de dış pazarda kendini kanıtlamış durumda olan Ünye Mermer, aynı zamanda bir aile şirketi olmanın avantajlarını da doğru kullanıyor.

İthalat yapılan ülkeye ihracat

İşin her aşamasında yer alan Hasan ve Barbaros Yağcı kardeşler, işletmenin geldiği konumdan bir hayli memnun görünüyorlar. “Zaman içinde pazar içinde giderek artan payımız bilinirliğimizi de beraberinde getirdi” diye söze başlayan Hasan Yağcı, sahip oldukları geniş makine platformunun üretim anlamında da olumlu etkisini göz ardı etmiyor. Yağcı geldikleri noktayı “Mermer blok ve mermer plaka üretimi yapıyoruz. Yarı mamulden bitmiş mamule kadar her türlü makine portföyüne sahibiz. 30 kişilik bir ekiple sadece iç pazar değil dış pazara da çalıştırıyoruz. Hindistan, Çin, Brezilya ve Mısır gibi pazarın önde gelen ülkelerinden yıllardır ithalat yapıyorduk. Nasıl dış pazara çıkabilir, nasıl satabiliriz diye düşünüyorduk. Hindistan'daki tesisleri incelemek için Afyon gibi bir maden kenti olan Silvassa’ya gittik. Gördük ki; çok büyük bir işleme kapasitesi var Hindistan'ın. Ama granit satıyor veya işliyorlar. Mermer işlemeciliği konusunda bir hayli gerideler. Geçtiğimiz yıllara kadar var olan kotalar kaldırılmış ülkede, onlar da mermere ihtiyaç duyuyordu. Türkiye’den Hindistan’a doğrudan taşın satışını yapmak daha cazip geldi" sözleriyle özetledi.

Genelde kendi portföyü ile büyümeyi ilke edinen Ünye Mermer, kamu kuruluşları ile iş yapmamaya özen gösteriyor. İnşaat sektöründe yaşanan daralma, ürünleri daha çok binalarda kullanılan Ünye Mermer’i bu dönemde stratejik kararlar almaya da yöneltmiş.

Yağcı konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “İnşaat sektörü çok durgun ve maliyetler ile faizler çok yüksek. 2018 yılında daralmayı gördükten sonra biz de üretimimizi azalttık. Satışlarımızı düşürdük. Daha fazla nakit akışla hareket etmeye başladık. O yüzden daha büyük sıkıntıların önüne geçmiş olduk. 2019 yılı için de hedefimiz istikrarlı büyümemizi sürdürmek. 2019 yılı ikinci yarısında ülkemiz ekonomisinin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Ekonomide dengeleme sürecinde başarı bekliyoruz. 2019 yılının ikinci yarısı itibariyle faizler düşecek ve sektör eski gücüne dönüşeceğini düşünüyoruz.”  KARADENİZ EKONOMİ

 
02 Nisan 2019 Salı 10:26:55 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ünye mermer,traverten,pazar,ithalat,ihracat


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.