Bölgesel Ordu Haberleri

İş dünyasının sabrı kalmadı..
İş dünyasının sabrı kalmadı..

Seçim sonrası gözler ekonomiye çevrildi. İş dünyası gerek ülke genelinde gerekse bölgesel ölçekte seçim sonrası dönemde yapısal reformların acilen yapılmasını talep ediyor. Üretim ve finansman maliyetlerinden yakınan reel sektörü temsil eden kuruluşlar ve işletme sahipleri bozulan yatırım ve üretim ikliminin yeniden oluşturulmasını bekliyor.

Seçim bitti, ekonomiye bakalım

Bölgemizdeki meslek odaları, iş adamı dernekleri ile iş dünyasının önde gelen temsilcileri hemen hemen aynı beklentileri seslendirdiler. Gazetemizin gündeme ilişkin sorularına verilen yanıtlar şöyle:

Hasan Çakırmelikoğlu (Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

“Ülkemizin yapısal reformlara, imalatta büyümeye odaklı bir ekonomik politikaya ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı şekilde Giresun’umuzun da yeni ve üretim hedefli yatırımlara ihtiyaç duyduğu bir süreç içinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Bugün enerjimizi tek bir hedefte toplamak suretiyle ekonomik kalkınmaya, büyümeye ve işsizliğe yönelmek ana gayemiz olmalıdır. Seçimler artık geride kaldı. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Ekonominin temellerini daha güçlendirecek yapısal reformları arka arkaya hayata geçirmek için zamanımızı değerlendirmeliyiz.”

Hakan Poyraz (Çamsan Ordu A.Ş Yönetim kurulu başkanı):

“Yerel seçimlerin de geride kalmasıyla, önümüzdeki seçimsiz dönem ekonomik, sosyal ve siyasal reform gündemimiz için önemli bir fırsattır. Yeni yatırımlar ve istihdam için yatırım iklimi oluşturulmalı yeni OSB’ler kamulaştırılmalıdır ve sanayicinin önü açılmalıdır. Serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, düzenleyici kurulların bağımsızlık ve saydamlığını güçlendiren, rekabet gücümüzü artırıcı, yapısal reformlarla desteklenen, kırılganlıkları giderecek bütüncül ekonomik uygulama etkili olacaktır.”

A.Kadir Engin (ORDUSİAD Başkanı):

“Ekonomideki temel göstergeler gittikçe kötüleşiyor. Sanayici ve diğer üreten kesimler maliyet baskısı altında. Bölgenin kalkınması için yeni yatırımcılara yatırım iklimi sağlanmalı. OSB’lerin kamulaştırma işleri bitirilmeli. İşletmelerin finansmana erişimi kolaylaştırılmalı. Hesap verir, şeffaf, katılımcı ve kapsayıcı bir yerel yönetim anlayışı ile ulaşımdan ekonomiye, akıllı, çağdaş ve insan odaklı, sürdürülebilir şehirler inşa edilmelidir. Seçimsiz geçmesini temenni ettiğimiz 4,5 yılı geçici çözümlerle değil, kalıcı reformlarla iyi değerlendirmeliyiz.”

Murat Şimşek (Ordu OSB Başkan Vekili)

“Mahalli seçim bitti. Sanayicinin, üreten kesimin ortak derdi ekonomidir. Üretim maliyetlerinin ve enflasyonunun düşürülmesi yönünde girişimler yapılmalı. Ülkemiz de 4,5 yıl seçim yok. Bunu ülkemiz için fırsata çevirmeliyiz. Özel sektörün önünün açılmasını bekliyoruz. Adı geçen yapısal reformları iş dünyası olarak bekliyoruz.”

Tayfun Karataş: (Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı):

“Gerçek gündem ekonomi olmalı ve yapıcı reformlar bekliyoruz. Sanayicinin, yatırımcının yüksek faizin altın ezilmesi önlenmeli yatırım iklimi oluşturulmalı ve OSB’lere tahsis edilen araziler acilen kamulaştırılmalıdır. İstihdam seferberliği ve yeni işçi alımı konusundaki hassasiyet mevcut istihdamın korunmasına da gösterilmelidir. Mevcut istihdamını koruyan işverenlere de teşvik sağlanmalıdır diye düşünüyorum.”

İsmail Okutgen (SAMSİAD Başkanı)

“Ülkemizde gündem artık ekonomi olmalı, yıllardır sözü edilen ve bir türlü gerçekleşmeyen yapısal reformlar yapılmalıdır. Tarımsal üretimi 5 kat artırabilecek potansiyele sahibiz. Tarımın makineleşmesi, tarımsal ürünlerin katma değerli üretime dönüştürülerek pazara sunulması konusuna da odaklanmalıyız.”

Mustafa Seyhan (Seyhanlar Gıda)

“Seçim süreci bitti. Türkiye’de artık tabi ki kavga, gürültü olmayacak. Artık herkes işine dönecek. Herkes yapması gereken işleri, icraatları yapacak. Seçimsiz 4,5 yıllık bir süre var ama bu zamanı doğru kullanıp, herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem olmalı.”

Aytaç Aydoğan (Trabzon Sanayici İşadamları Derneği Başkanı)

“Önümüzdeki süreçte ülke eski gündemine geri dönmesi gerekir. Ekonomi alanında herkesin yapması gereken işler var. İşverenlerimiz çok sıkıntılı durumda. Çok güzel teşvikler var işverenler adına. Ama bunun bir de hükümet ayağı var. Bu durumda bizlere, işverenlere destek olması gerekiyor. Uygulanmaya çalışılan KOBİ destek kredilerinin limitlerinin artırılması, daha çok işadamının bu kredilere erişebilmesi önemli. Bankalardan krediyi almak çok zor. Bu kredinin amacı sıkıntılı işadamlarını bu sıkıntıdan kurtarıp istihdama yönelmelerini, yatırıma yönelmelerini sağlamaktır. 4 sene boyunca seçimin olmaması önemli. Bunu mevcut iktidarın ve iş dünyasının da iyi kullanması gerekiyor.” 

Mustafa Seyhan (Seyhanlar Gıda)

“Seçim süreci bitti. Türkiye’de artık tabi ki kavga, gürültü olmayacak. Artık herkes işine dönecek. Herkes yapması gereken işleri, icraatları yapacak. Seçimsiz 4,5 yıllık bir süre var ama bu zamanı doğru kullanıp, herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem olmalı.”

Aytaç Aydoğan (Trabzon Sanayici İşadamları Derneği Başkanı)

“Önümüzdeki süreçte ülke eski gündemine geri dönmesi gerekir. Ekonomi alanında herkesin yapması gereken işler var. İşverenlerimiz çok sıkıntılı durumda. Çok güzel teşvikler var işverenler adına. Ama bunun bir de hükümet ayağı var. Bu durumda bizlere, işverenlere destek olması gerekiyor. Uygulanmaya çalışılan KOBİ destek kredilerinin limitlerinin artırılması, daha çok işadamının bu kredilere erişebilmesi önemli. Bankalardan krediyi almak çok zor. Bu kredinin amacı sıkıntılı işadamlarını bu sıkıntıdan kurtarıp istihdama yönelmelerini, yatırıma yönelmelerini sağlamaktır. 4 sene boyunca seçimin olmaması önemli. Bunu mevcut iktidarın ve iş dünyasının da iyi kullanması gerekiyor.”  KARADENİZ EKONOMİ

 

 07 Nisan 2019 Pazar 19:49:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,seçim,ekonomi,reel sektör,üretim,finansman


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.