Bölgesel Ordu Haberleri

İş dünyasının sabrı kalmadı..
İş dünyasının sabrı kalmadı..
Seçim sonrası gözler ekonomiye çevrildi. İş dünyası gerek ülke genelinde gerekse bölgesel ölçekte seçim sonrası dönemde yapısal reformların acilen yapılmasını talep ediyor.

Seçim sonrası gözler ekonomiye çevrildi. İş dünyası gerek ülke genelinde gerekse bölgesel ölçekte seçim sonrası dönemde yapısal reformların acilen yapılmasını talep ediyor. Üretim ve finansman maliyetlerinden yakınan reel sektörü temsil eden kuruluşlar ve işletme sahipleri bozulan yatırım ve üretim ikliminin yeniden oluşturulmasını bekliyor.

Seçim bitti, ekonomiye bakalım

Bölgemizdeki meslek odaları, iş adamı dernekleri ile iş dünyasının önde gelen temsilcileri hemen hemen aynı beklentileri seslendirdiler. Gazetemizin gündeme ilişkin sorularına verilen yanıtlar şöyle:

Hasan Çakırmelikoğlu (Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

“Ülkemizin yapısal reformlara, imalatta büyümeye odaklı bir ekonomik politikaya ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı şekilde Giresun’umuzun da yeni ve üretim hedefli yatırımlara ihtiyaç duyduğu bir süreç içinde olduğunu gözlemlemekteyiz. Bugün enerjimizi tek bir hedefte toplamak suretiyle ekonomik kalkınmaya, büyümeye ve işsizliğe yönelmek ana gayemiz olmalıdır. Seçimler artık geride kaldı. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Ekonominin temellerini daha güçlendirecek yapısal reformları arka arkaya hayata geçirmek için zamanımızı değerlendirmeliyiz.”

Hakan Poyraz (Çamsan Ordu A.Ş Yönetim kurulu başkanı):

“Yerel seçimlerin de geride kalmasıyla, önümüzdeki seçimsiz dönem ekonomik, sosyal ve siyasal reform gündemimiz için önemli bir fırsattır. Yeni yatırımlar ve istihdam için yatırım iklimi oluşturulmalı yeni OSB’ler kamulaştırılmalıdır ve sanayicinin önü açılmalıdır. Serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, düzenleyici kurulların bağımsızlık ve saydamlığını güçlendiren, rekabet gücümüzü artırıcı, yapısal reformlarla desteklenen, kırılganlıkları giderecek bütüncül ekonomik uygulama etkili olacaktır.”

A.Kadir Engin (ORDUSİAD Başkanı):

“Ekonomideki temel göstergeler gittikçe kötüleşiyor. Sanayici ve diğer üreten kesimler maliyet baskısı altında. Bölgenin kalkınması için yeni yatırımcılara yatırım iklimi sağlanmalı. OSB’lerin kamulaştırma işleri bitirilmeli. İşletmelerin finansmana erişimi kolaylaştırılmalı. Hesap verir, şeffaf, katılımcı ve kapsayıcı bir yerel yönetim anlayışı ile ulaşımdan ekonomiye, akıllı, çağdaş ve insan odaklı, sürdürülebilir şehirler inşa edilmelidir. Seçimsiz geçmesini temenni ettiğimiz 4,5 yılı geçici çözümlerle değil, kalıcı reformlarla iyi değerlendirmeliyiz.”

Murat Şimşek (Ordu OSB Başkan Vekili)

“Mahalli seçim bitti. Sanayicinin, üreten kesimin ortak derdi ekonomidir. Üretim maliyetlerinin ve enflasyonunun düşürülmesi yönünde girişimler yapılmalı. Ülkemiz de 4,5 yıl seçim yok. Bunu ülkemiz için fırsata çevirmeliyiz. Özel sektörün önünün açılmasını bekliyoruz. Adı geçen yapısal reformları iş dünyası olarak bekliyoruz.”

Tayfun Karataş: (Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı):

“Gerçek gündem ekonomi olmalı ve yapıcı reformlar bekliyoruz. Sanayicinin, yatırımcının yüksek faizin altın ezilmesi önlenmeli yatırım iklimi oluşturulmalı ve OSB’lere tahsis edilen araziler acilen kamulaştırılmalıdır. İstihdam seferberliği ve yeni işçi alımı konusundaki hassasiyet mevcut istihdamın korunmasına da gösterilmelidir. Mevcut istihdamını koruyan işverenlere de teşvik sağlanmalıdır diye düşünüyorum.”

İsmail Okutgen (SAMSİAD Başkanı)

“Ülkemizde gündem artık ekonomi olmalı, yıllardır sözü edilen ve bir türlü gerçekleşmeyen yapısal reformlar yapılmalıdır. Tarımsal üretimi 5 kat artırabilecek potansiyele sahibiz. Tarımın makineleşmesi, tarımsal ürünlerin katma değerli üretime dönüştürülerek pazara sunulması konusuna da odaklanmalıyız.”

Mustafa Seyhan (Seyhanlar Gıda)

“Seçim süreci bitti. Türkiye’de artık tabi ki kavga, gürültü olmayacak. Artık herkes işine dönecek. Herkes yapması gereken işleri, icraatları yapacak. Seçimsiz 4,5 yıllık bir süre var ama bu zamanı doğru kullanıp, herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem olmalı.”

Aytaç Aydoğan (Trabzon Sanayici İşadamları Derneği Başkanı)

“Önümüzdeki süreçte ülke eski gündemine geri dönmesi gerekir. Ekonomi alanında herkesin yapması gereken işler var. İşverenlerimiz çok sıkıntılı durumda. Çok güzel teşvikler var işverenler adına. Ama bunun bir de hükümet ayağı var. Bu durumda bizlere, işverenlere destek olması gerekiyor. Uygulanmaya çalışılan KOBİ destek kredilerinin limitlerinin artırılması, daha çok işadamının bu kredilere erişebilmesi önemli. Bankalardan krediyi almak çok zor. Bu kredinin amacı sıkıntılı işadamlarını bu sıkıntıdan kurtarıp istihdama yönelmelerini, yatırıma yönelmelerini sağlamaktır. 4 sene boyunca seçimin olmaması önemli. Bunu mevcut iktidarın ve iş dünyasının da iyi kullanması gerekiyor.” 

Mustafa Seyhan (Seyhanlar Gıda)

“Seçim süreci bitti. Türkiye’de artık tabi ki kavga, gürültü olmayacak. Artık herkes işine dönecek. Herkes yapması gereken işleri, icraatları yapacak. Seçimsiz 4,5 yıllık bir süre var ama bu zamanı doğru kullanıp, herkesin elini taşın altına koyacağı bir dönem olmalı.”

Aytaç Aydoğan (Trabzon Sanayici İşadamları Derneği Başkanı)

“Önümüzdeki süreçte ülke eski gündemine geri dönmesi gerekir. Ekonomi alanında herkesin yapması gereken işler var. İşverenlerimiz çok sıkıntılı durumda. Çok güzel teşvikler var işverenler adına. Ama bunun bir de hükümet ayağı var. Bu durumda bizlere, işverenlere destek olması gerekiyor. Uygulanmaya çalışılan KOBİ destek kredilerinin limitlerinin artırılması, daha çok işadamının bu kredilere erişebilmesi önemli. Bankalardan krediyi almak çok zor. Bu kredinin amacı sıkıntılı işadamlarını bu sıkıntıdan kurtarıp istihdama yönelmelerini, yatırıma yönelmelerini sağlamaktır. 4 sene boyunca seçimin olmaması önemli. Bunu mevcut iktidarın ve iş dünyasının da iyi kullanması gerekiyor.”  KARADENİZ EKONOMİ

 

 
07 Nisan 2019 Pazar 19:49:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,seçim,ekonomi,reel sektör,üretim,finansman


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.