Bölgesel Ordu Haberleri

Çabuk olsun, doğru olsun!
Çabuk olsun, doğru olsun!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamuoyunda Ekonomi Reform Paketi olarak bilinen 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programının bölgemizdeki iş adamları arsındaki yankıları ise şöyle oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide atılacak ‘Yapısal Dönüşüm Adımları’nı açıkladı, takvime bağlanan ve 2019 yılsonuna kadar yapılacak reformların hangi tarihte gerçekleşeceğini duyurdu. Pakete iş dünyasından ve meslek örgütlerinden Türkiye geneli ve bölgesel düzeyde yorumlar geldi.  

Paket tam istediğimiz gibi..

Şimdi eylem bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamuoyunda Ekonomi Reform Paketi olarak bilinen 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programının bölgemizdeki iş adamları arsındaki yankıları ise şöyle oldu:

 

Hasan Çakırmelikoğlu-Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

 

“Ekonomik paketin içerdiği düzenlemelerin piyasaların beklentileriyle uyumlu olduğunu burada önemli olan alınan kararların eylem noktasına geçmesi büyük önem arz etmektedir. Seçimin ardından böyle bir paketin iş dünyası ve sanayiciler tarafından beklendiğini tüm ekonomik çevreleri olarak bekliyorduk.”

 

Servet Şahin-Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

 

“Paketi tüm ekonomi çevreleri uzun zamandır bekliyordu. Bizim kısa vadeli değil uzun vadeli politikalara kararlılıkla ihtiyacımız var. İş dünyası yüksek faizden şikâyetçi. Bugün Ülkemiz de yüksek faizin kıskacından sanayicimizi, iş dünyamızı kurtarmamız için faizlerin düşmesi yatırım ikliminin oluşması ülke genelinde ve ilimizde yeni yatırımlar için OSB’lerin acilen kamulaştırmaların bitirilerek yatırımcının hizmetine sunulması gerekiyor.”

 

Hakan Poyraz -Ordu Çamsan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı-Hakan Poyraz:

 

“Yapılması planlanan reformlar kararlılıkla uygulanırsa Türkiye ekonomisinin gücüne güç katacaktır. Ülkemiz de normalleşmeye ve yüksek faizlerin düşmesine yatırım ikliminin oluşmasına ihtiyaç var. Pakette İhracata ve istihdama desteğin artarak sürecek olmasını sanayici açısından önemlidir. Açıklanan yol haritasının Türkiye ekonomisine yeni bir ufuk, yeni bir büyüme modeli, yeni rekabetçilik becerileri kazandıracağı kanaatindeyim.”

Semih Sarıgöl-Sarıgöl Makine Konveyör Yöneticisi

 

“Reformların  zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesiyle haksız rekabet ortadan kalkacak yeni yatırım ortamlarının oluşmasının ve enflasyonun ve yüksek faizlerin düşmesini bekliyoruz.. En önemlisi paketle birlikte üretimin ve ihracatın artmasıyla her alanda istihdam artacak, işsizlik düşecek. Bankacılık ve finans sektöründe yaşanacak rahatlamayla piyasalara hareketlilik gelecek. Bunlar içinde eyleme geçmek ve kararlı olmak gerekiyor.”

 

Erol Batuk-TPM Asansör Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Bir sanayici olarak her türlü desteği vermeye hazırız
Yeni ekonomik reform paketinin ülkemizin sürdürülebilir büyüme hedefleri ve küresel rekabet gücü açısından olumlu sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. Açıklanan hedeflerin başarısı için acilen gerekli çalışmalar başlamalı, sanayici, iş dünyası yüksek faizden korunmalı, OSB’ler ülkemiz de ve bölgemizde yeni yatırım alanları için yatırımcının hizmetine sunulmalıdır.”

Dursun Oğuz Gürsoy-Gürsoy A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Enflasyonla mücadelede arz-talep dengelerinin kapsamlı sektörel master planlar dahilinde ele alınması, vergi reformu gereksinimi, ekonomimizin en kritik dinamolarından biri olan tarımsal üretimde arz yanlı planlamaların hayata geçirilmesi, enflasyonla mücadelede gıda enflasyonunu önleme odaklı modelin benimsenmesi ve bu konuda kapsamlı çalışmaların başlatılması, önemlidir.”

Mustafa Poyraz-Poyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı

"Açıklanan reform programının her bir maddesi, ekonomimize ikinci bir ivme kazandırmamız için önemlidir. Biliyoruz ki Türkiye, üretim artışını, katma değer oluşturmasını, yenilikçi tarafını ancak ve ancak ‘teknoloji üreterek’ geliştirebilecektir. Uzun süredir içinde bulunduğumuz orta gelirden üst gelir seviyesine çıkışımız, ancak böylesine reformist bir dönem yaşamamızla mümkün olacak."  

 

Altuğ Karaibrahimoğlu-Bioak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Sanayici olarak ülkemiz de üretime daha fazla önem verilmesini istiyoruz. Her alanda üretmeliyiz. Yeni bir yol haritası ile birlikte yapısal dönüşümlere ilişkin adımlar atılması gerekiyordu. İş dünyası olarak makro ve mikro düzeyde detayların belli olduğu bir icraat dönemine adım atmak istiyoruz. Sürdürülebilir büyüme, artan istihdam, piyasalardaki fiyat ve finansal istikrara yönelik adımları gözlemlemek istiyoruz. Hizmet, tasarım, eğitim, istihdam, yargı, tarım ve turizme ilişkin atılacak adımları çok önemsiyoruz. İthalatımızın yüzde 85’inden fazlası hammadde, yatırımlara, üretime yönelik. Üretim yapabilmemiz adeta ithalata yapmamıza bağlı. Özellikle ithalata bağımlı olduğumuz sektörlere ayrı bir parantezle odaklanmamız gerekmektedir."

 

Burhan Erçal-Erçal Grup Yönetim Kurulu Başkanı

“Reform gündemine odaklanmak önceliğimiz. Açıklanmış olan yeni ekonomik reform paketinin ülkemizin sürdürülebilir büyüme hedefleri ve küresel rekabet gücü açısından olumlu sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. Açıklanan hedeflerin başarısı için acilen eyleme geçmek gerekiyor. Uzun vadede kazanan ülkemi ekonomisi olacaktır. Sanayiciler olarak ekonomik paketin arkasındayız.”

 

KARADENİZ EKONOMİ
14 Nisan 2019 Pazar 15:56:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,reform,paket,yapısal dönüşüm


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Arıtma çamurundan enerji elde edilecek

Yüce, ‘’Böylelikle arıtma çamurundan enerji elde edecek ve gübre olarak kullanılmasını sağlayacağız. Bu durum çevremize ve ekonomimize ciddi katkılar sağlayacak”

Haberin Devamını Oku

Kasım ayı ekonomi karnesi açıklandı

Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ekonomi dünyasının gözü doların üzerinde olurken; ihracat, vergi, istihdam ve büyüme başlıkları gelişmeleri de ön plandaydı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon TB ve Sakarya TB işbirliği protokolü imzaladı

Trabzon TB ve Sakarya TB Borsası arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla protokol imzalandı.

Haberin Devamını Oku

Şehir plancısından Büyükşehir’e eleştiri:Yöntem yanlış

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin imarla ilgili aldığı kararların yönteminin hatalı olduğunu vurgulayan şehir plancısı Yılmaz, “Bunlar geri dönüşü pahalıya patlayabilecek kararlar. Açılan davalar sonrası belediye yani dolaylı olarak halk yüksek miktarda tazminatlar ödemeye mahkum olabilir.”

Haberin Devamını Oku

Gülyalı Belediyesi’nde israfa yer yok

Gülyalı Belediye Başkanı Tepe, “Yenileriyle değiştirilen eski çöp konteynerleri tekrar hizmete hazır hale getirilip ihtiyacı olan bölgelere dağıtılacak.

Haberin Devamını Oku

Seracılık sektörü yıl boyunca 2 milyar lira kredi kullandı

Amasya, Samsun, Bartın, Tokat ve Zonguldak seracılıkta ilk 25 il içinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Yılın En Hızlı Büyüyen Fındık Markası; Uslu Fındık

‘Yılın En Hızlı Büyüyen Fındık Markası’ seçilen Uslu Fındık, Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülü’nü kazandı.

Haberin Devamını Oku

TTSO’dan iş insanları için yatırımı kolaylaştırıcı hamleler

TTSO İngiltere ile dış ticaret yapmak isteyen iş insanlarına kolaylık sağlayacak bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda  Birleşik Krallık Uluslararası İş Geliştirme Merkezi, Türk iş insanlarına İngiltere’de iş yapma ve dış ticaret konularında danışmanlık hizmeti verecek.

Haberin Devamını Oku

Samsun Çarşamba Havalimanı 1 milyondan fazla kişiyi ağırladı

Samsun Çarşamba Havalimanı 2019 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla hizmet verilen yolcu sayısı 1.392.586 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Birikimevim müteahhite fonlama yapabiliyor

Birikimevim vatandaşın sistemdeki birikimleri neticesinde istediği müteahhitle anlaşma sağlayıp, hakediş usulü ile sistemden müteahhite fonlama yapabiliyor.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü yukarı yönlü harekete geçti

Işık, ‘’Beton Endeksindeki 3 aylık yükseliş ve inşaat sektöründeki diğer öncü göstergeler, 2019 yılının son çeyreğinde inşaat sektörünün yukarı yönlü harekete başladığını ortaya koymaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Avrupalı alıcılarla karşı karşıya geliyoruz

Karimex Yönetim Kurulu Başkanı Albayrak, “Global firma Karadeniz’e gireli üç yıl olmasına rağmen işlenmiş fındık sektörünü hemen hemen bitirdi. Firma olarak yüzde 70’i bulan fındık füresi ihracatımız yüzde 30’lara kadar düştü. Avrupa’daki alıcılarımızla karşı karşıya gelmeye başladık.”

Haberin Devamını Oku

Sadece mekanların değil Karadeniz’in de çıtasını yükselttik

Bünyesinde barındırdığı 200’e yakın marka ile Ordu’nun önemli iç dekorasyon merkezlerinden biri olan Akyazı Soysal’ın YKÜ Özgül Çalış Soysal, Karadeniz’in inşaat sektörü anlamında gelişmeye çok müsait bir bölge olduğunu fakat Avrupa tarafında buraların biraz daha sığ bölgeler olarak bilindiğini bu algıyı yıkmak için de birçok markayı Ordu’ya getirdiklerini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’a yılda 17 milyon liralık nakit akışı

‘’Turizm noktasında Trabzon’a ilk gelen kruvaziyer gemilerini törenle karşılıyoruz.170 çalışanla Trabzon'a yılda 17 milyon liralık nakit akışı sağlıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

İzmir’de Trabzon tanıtıldı

13. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da kentin tanıtımı için stant açıldı.

Haberin Devamını Oku

5 bin TL üzerinde kağıt fatura kesilemeyecek

1 Ocak’tan itibaren firmalar vergi mükellefi olanlara yani diğer firmalara vergiler dahil 5 bin TL üzerinde kâğıt fatura kesemeyecek.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda’dan bir ilk daha!

Türkiye Mükemmellik Ödülleri töreninde “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi’ni alan Olam Progıda, fındık sektöründe bu belgeyi alan ilk şirket oldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Tek gövdeli sistemle 200 kilonun üzerinde fındık aldık’’

Arslantürk, ‘’Tek gövdeli sistemle 5-6 yıllık bahçelerimizde şimdiden 200 kilonun üzerinde fındık aldık.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Ürünlerimizi tercih haline getirerek ticaret yapacağız’’

Niksarlı, ‘’Ürünlerimiz için güven sağlayacağız, sürekliliğini kanıtlayacağız. Fiyatımızı ve kalitemizi tercih edilir hale getireceğiz ki ticaret yapalım.’’

Haberin Devamını Oku

TKDK başvuru çağrı ilanını yayımladı

TKDK, 25 Kasım 2019 tarihinde IPARD II Programı Sekizinci Başvuru Çağrı İlanını yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’20 ayda güzel kazanımlar elde ettik’’

Orman Mühendisleri Odası İstişare toplantısı’nda konuşan Türkyılmaz, yaklaşık 20 aydır kıymetli kazanımlar elde edildiğini ve 2020 yılında da aynı enerji ile çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

“Sektörde TMO’yu yönetme hevesi var”

Fındık ve un sektörüne ilişkin Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “sektörde kurumu yönetme hevesi var. Ama bu girişimlerden zerrece etkilenmiyoruz” dedi.

Haberin Devamını Oku

Sarıgöl, “Yatırım iklimi oluşmaya başladı”

BUMATECH 2019 fuarına katılan Sarıgöl Konveyör Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Semih Sarıgöl, “Fuardaki ilgiden yola çıkarsak insanlar artık yapmaya başladı diyebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

TÜV Rheinland denetimli ilk servis Ordu’da hayata geçirildi

Castrol Auto Service (CAS), Ordu’da şehrin TÜV Rheinland denetimli ilk servisini Aykar Otomotiv ortaklığı ile hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.