Bölgesel Ordu Haberleri

Çabuk olsun, doğru olsun!
Çabuk olsun, doğru olsun!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamuoyunda Ekonomi Reform Paketi olarak bilinen 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programının bölgemizdeki iş adamları arsındaki yankıları ise şöyle oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide atılacak ‘Yapısal Dönüşüm Adımları’nı açıkladı, takvime bağlanan ve 2019 yılsonuna kadar yapılacak reformların hangi tarihte gerçekleşeceğini duyurdu. Pakete iş dünyasından ve meslek örgütlerinden Türkiye geneli ve bölgesel düzeyde yorumlar geldi.  

Paket tam istediğimiz gibi..

Şimdi eylem bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kamuoyunda Ekonomi Reform Paketi olarak bilinen 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' programının bölgemizdeki iş adamları arsındaki yankıları ise şöyle oldu:

 

Hasan Çakırmelikoğlu-Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

 

“Ekonomik paketin içerdiği düzenlemelerin piyasaların beklentileriyle uyumlu olduğunu burada önemli olan alınan kararların eylem noktasına geçmesi büyük önem arz etmektedir. Seçimin ardından böyle bir paketin iş dünyası ve sanayiciler tarafından beklendiğini tüm ekonomik çevreleri olarak bekliyorduk.”

 

Servet Şahin-Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

 

“Paketi tüm ekonomi çevreleri uzun zamandır bekliyordu. Bizim kısa vadeli değil uzun vadeli politikalara kararlılıkla ihtiyacımız var. İş dünyası yüksek faizden şikâyetçi. Bugün Ülkemiz de yüksek faizin kıskacından sanayicimizi, iş dünyamızı kurtarmamız için faizlerin düşmesi yatırım ikliminin oluşması ülke genelinde ve ilimizde yeni yatırımlar için OSB’lerin acilen kamulaştırmaların bitirilerek yatırımcının hizmetine sunulması gerekiyor.”

 

Hakan Poyraz -Ordu Çamsan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı-Hakan Poyraz:

 

“Yapılması planlanan reformlar kararlılıkla uygulanırsa Türkiye ekonomisinin gücüne güç katacaktır. Ülkemiz de normalleşmeye ve yüksek faizlerin düşmesine yatırım ikliminin oluşmasına ihtiyaç var. Pakette İhracata ve istihdama desteğin artarak sürecek olmasını sanayici açısından önemlidir. Açıklanan yol haritasının Türkiye ekonomisine yeni bir ufuk, yeni bir büyüme modeli, yeni rekabetçilik becerileri kazandıracağı kanaatindeyim.”

Semih Sarıgöl-Sarıgöl Makine Konveyör Yöneticisi

 

“Reformların  zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesiyle haksız rekabet ortadan kalkacak yeni yatırım ortamlarının oluşmasının ve enflasyonun ve yüksek faizlerin düşmesini bekliyoruz.. En önemlisi paketle birlikte üretimin ve ihracatın artmasıyla her alanda istihdam artacak, işsizlik düşecek. Bankacılık ve finans sektöründe yaşanacak rahatlamayla piyasalara hareketlilik gelecek. Bunlar içinde eyleme geçmek ve kararlı olmak gerekiyor.”

 

Erol Batuk-TPM Asansör Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Bir sanayici olarak her türlü desteği vermeye hazırız
Yeni ekonomik reform paketinin ülkemizin sürdürülebilir büyüme hedefleri ve küresel rekabet gücü açısından olumlu sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. Açıklanan hedeflerin başarısı için acilen gerekli çalışmalar başlamalı, sanayici, iş dünyası yüksek faizden korunmalı, OSB’ler ülkemiz de ve bölgemizde yeni yatırım alanları için yatırımcının hizmetine sunulmalıdır.”

Dursun Oğuz Gürsoy-Gürsoy A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Enflasyonla mücadelede arz-talep dengelerinin kapsamlı sektörel master planlar dahilinde ele alınması, vergi reformu gereksinimi, ekonomimizin en kritik dinamolarından biri olan tarımsal üretimde arz yanlı planlamaların hayata geçirilmesi, enflasyonla mücadelede gıda enflasyonunu önleme odaklı modelin benimsenmesi ve bu konuda kapsamlı çalışmaların başlatılması, önemlidir.”

Mustafa Poyraz-Poyraz Grup Yönetim Kurulu Başkanı

"Açıklanan reform programının her bir maddesi, ekonomimize ikinci bir ivme kazandırmamız için önemlidir. Biliyoruz ki Türkiye, üretim artışını, katma değer oluşturmasını, yenilikçi tarafını ancak ve ancak ‘teknoloji üreterek’ geliştirebilecektir. Uzun süredir içinde bulunduğumuz orta gelirden üst gelir seviyesine çıkışımız, ancak böylesine reformist bir dönem yaşamamızla mümkün olacak."  

 

Altuğ Karaibrahimoğlu-Bioak Enerji Yönetim Kurulu Başkanı

 

“Sanayici olarak ülkemiz de üretime daha fazla önem verilmesini istiyoruz. Her alanda üretmeliyiz. Yeni bir yol haritası ile birlikte yapısal dönüşümlere ilişkin adımlar atılması gerekiyordu. İş dünyası olarak makro ve mikro düzeyde detayların belli olduğu bir icraat dönemine adım atmak istiyoruz. Sürdürülebilir büyüme, artan istihdam, piyasalardaki fiyat ve finansal istikrara yönelik adımları gözlemlemek istiyoruz. Hizmet, tasarım, eğitim, istihdam, yargı, tarım ve turizme ilişkin atılacak adımları çok önemsiyoruz. İthalatımızın yüzde 85’inden fazlası hammadde, yatırımlara, üretime yönelik. Üretim yapabilmemiz adeta ithalata yapmamıza bağlı. Özellikle ithalata bağımlı olduğumuz sektörlere ayrı bir parantezle odaklanmamız gerekmektedir."

 

Burhan Erçal-Erçal Grup Yönetim Kurulu Başkanı

“Reform gündemine odaklanmak önceliğimiz. Açıklanmış olan yeni ekonomik reform paketinin ülkemizin sürdürülebilir büyüme hedefleri ve küresel rekabet gücü açısından olumlu sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. Açıklanan hedeflerin başarısı için acilen eyleme geçmek gerekiyor. Uzun vadede kazanan ülkemi ekonomisi olacaktır. Sanayiciler olarak ekonomik paketin arkasındayız.”

 

KARADENİZ EKONOMİ
14 Nisan 2019 Pazar 15:56:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,reform,paket,yapısal dönüşüm


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hilmi Güler: “Çambaşı hak ettiği değere kavuşacak”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezinin cazibesini daha da artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırım belgesi almak için başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Haberin Devamını Oku

Olam Progıda, Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ilk fındık ihracatçısı oldu

Olam Progıda, mükemmelliğin kavramlarını benimsemek ve hayata geçirmek amacıyla Ulusal Kalite Hareketi’ne katıldı.

Haberin Devamını Oku

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel sektörün nisan sonu itibarıyla, kısa vadeli kredi borcu 11,8 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu ise 206,9 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon'da sel felaketi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel ve heyelanlarda kaybolan 7 kişinin bulunması için 281 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İhracat artışında bölgelerin şampiyonu Karadeniz

Bölgeler arasında, yılın 5 ayında 2018'in aynı dönemine göre en fazla ihracat artışını yüzde 15,8'le gerçekleştiren Karadeniz oldu.

Haberin Devamını Oku

Türk Hazır Beton Sektörü, Avrupa’ya liderlik etmeye devam ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, dünyada hazır beton alanındaki en büyük uluslararası kuruluş olan Avrupa Hazır Beton Birliği'nin (ERMCO) Başkanlığına yeniden seçildi.

Haberin Devamını Oku

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan Ordulu kadın girişimci

Ordulu tiyatro sanatçısı Aylin Gürsoy, Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci listesinde yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.