Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Teoman Önsel, “Geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.”

İş dünyasının tanınmış simalarından Sanset(Sagra) Şube Müdürü Teoman Önsel Ordu ekonomisi, istihdam ve yatırımlar hakkında Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy’a açıklamalarda bulundu. Ordu ekonomisinin çıkış yolunun üretimden ve istihdam yatırımlarından geçtiğini belirten Önsel, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. İl önderlerinin ve seçilmişlerin Ordu ekonomisi için yapması gerekenler bellidir. Valiliğe geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.” dedi.

Yıllar önceki rapor tazeliğini koruyor

Ordu ekonomisi için havalimanı, üniversite, çevre yolu ve tren yoluna ihtiyaç olduğunu yıllardır kamuoyu ile basın aracılığı ile paylaştıklarını söyleyen Önsel, “Ordu ekonomisi için yeni OSB’lerin Ordu, Fatsa ve Ünye’de hayata geçmesi gerektiğinin altını hep çizdik. Bazı şeyler çok eski olmasına rağmen kamuoyuna yeni buluşlar gibi sunulmasını Ordu’nun kalkınması açısından doğru bulmuyorum. Ordu ekonomisinin çıkış yolu için yıllar önce ortaya koyduğumuz rapor halen tazeliğini koruyor. Biz bu raporu Ordu için ışık tutacak fikirler olabilmesi adına hazırlamıştık. Ordu ekonomi raporunu kısaca hatırlayalım.”

Sanayicileri temsil eden Sanayi Odası kurulmalı

Ordu’da Sanayi Odası kurulmalıdır. Sanayici vizyonu ile Ordu sınırları içinde ticaret yapan kişilerin zaten aynı odanın çatısı altında bulunması kabul edilebilecek bir şey değildir. Birde bu çatı ilaç eğitimi almış bir eczacı tarafından idare ediliyorsa bu görüntü sanayiciler tarafından zaten kabul edilemez. Sanayici ayağı olmayan böyle bir odanın duruşu, görüntüsü son derece yalın heyecansız ve motivasyonsuz bir duruştur. Tüm açıklığıyla ifade etmeye çalıştığımız oda seçimlerinin seçim mantığı, aday mantığı nedeniyle artık Ordu’da ekonomi adına çıtanın bu kısır döngüden kurtarılıp çok daha yukarılara çekilmesi adına Ordu Sanayi Odası’nın kurulması şarttır. Ayrıca Ordu Ticaret ve Sanayi Odamızın Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin yapmış oldukları yurt içi ve yurt dışı gezilerinin Ordu ticaret hayatı ve istihdamına daha işlevsel olarak dönüşleri sağlanmalıdır.

 

Kendi markamız olmalı

 Tekstil bölgemizde ivme kazanmış, özellikle Fatsa ve Ünye ağırlıklı olarak fason üretimler şeklinde görülmektedir. Atölyelerin iş verilmediği zaman boşta kalmaları üretimi sekteye uğratmaktadır. Bu nedenle marka olmak adına küçük çaplıda olsa devlet desteğiyle çorap, iç çamaşırı, gömlek bu atölyelerde üretilebilir. Bölgede var olan ancak sermaye darlığı ile büyüyemeyen ayakkabı imalatı konusunda yapılacak destekler bu sektörü oldukça güçlendirecek ve işçi yetiştirmede katkı sağlayacaktır. Zaman içinde de ülke genelinde marka olacaktır.

 

 

Çiçekçilik bölgemizde teşviklerle desteklenmelidir. Yüksek kesimlerde yok olan hayvancılık, mandıracılık ve patates üretiminin canlandırılması bölgeye ekonomik açıdan hareketlilik getirecektir. Bu sayede bölge fark edilecek ve cips fabrikaları da bölgemize gelip yatırım yapabileceklerdir.

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli.  Ordu’da bulunan turizm okulundan mezun olanların alt yapıda yer almaları sağlanmalıdır. Ordu’ya kurulacak Turizm İnfarmasyon Bürosu sayesinde daha etkin reklam ve tanıtıcı faaliyetlerde bulunabilmek mümkündür. Turizmde her ülkeden şehrimize gelecek olan insanlar için tanıtım faaliyetlerinin daha etkin politikalarla üzerinde çalışılması hususu önemlidir. Bölgemizde bulunan otellerin tanıtımı da konu içinde büyük önem arz etmektedir.

 

Kapalı köy okulları atölyelere dönüştürülmeli

 

Kapalı köy okullarının halıcılık veya orman ürünleri hediyelik eşya çalışmalarıyla köye ve halkına gelir getirecek atölyelere dönüştürülmesi konusu önemlidir. Bu sayede şehir yaşamına katılmaya çalışan tarım bölgesi gençleri için kendi bölgelerinde faaliyet göstermeleri ve para kazanmaları sağlanabilir.

 

 Demiryolu, havaalanı, liman konuları ele alınmalı

 

Liman konusunun konteyner, kruvaziyer, yat ve yük limanları olarak ayrı ayrı ele alınmalı, demiryolu eksikliği giderilmelidir. Havaalanımızın daha fonksiyonel kullanılması için, Ordu’da havacılık ve uçuş okulunun açılması gerekmektedir. Bölgemize yönlendirilecek Alay ve Tugay seviyesinde Er Eğitim Birlikleri bölgeye ekonomik açıdan ciddi girdi sağlayacaklardır.” ifadelerini kullandı. MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 

 
11 Haziran 2019 Salı 09:07:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,üretim,yatırım,istihdam,ekonomi


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.