Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Ordu ekonomisinin çıkış yolu; 'Üretim, İstihdam ve Yatırım'
Teoman Önsel, “Geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.”

İş dünyasının tanınmış simalarından Sanset(Sagra) Şube Müdürü Teoman Önsel Ordu ekonomisi, istihdam ve yatırımlar hakkında Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy’a açıklamalarda bulundu. Ordu ekonomisinin çıkış yolunun üretimden ve istihdam yatırımlarından geçtiğini belirten Önsel, “Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. İl önderlerinin ve seçilmişlerin Ordu ekonomisi için yapması gerekenler bellidir. Valiliğe geçmiş yıllarda sunmuş olduğum sorunların bugün hala yeni konularmış gibi konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ordu’nun artık her alanda söyleme değil eyleme ihtiyacı var.” dedi.

Yıllar önceki rapor tazeliğini koruyor

Ordu ekonomisi için havalimanı, üniversite, çevre yolu ve tren yoluna ihtiyaç olduğunu yıllardır kamuoyu ile basın aracılığı ile paylaştıklarını söyleyen Önsel, “Ordu ekonomisi için yeni OSB’lerin Ordu, Fatsa ve Ünye’de hayata geçmesi gerektiğinin altını hep çizdik. Bazı şeyler çok eski olmasına rağmen kamuoyuna yeni buluşlar gibi sunulmasını Ordu’nun kalkınması açısından doğru bulmuyorum. Ordu ekonomisinin çıkış yolu için yıllar önce ortaya koyduğumuz rapor halen tazeliğini koruyor. Biz bu raporu Ordu için ışık tutacak fikirler olabilmesi adına hazırlamıştık. Ordu ekonomi raporunu kısaca hatırlayalım.”

Sanayicileri temsil eden Sanayi Odası kurulmalı

Ordu’da Sanayi Odası kurulmalıdır. Sanayici vizyonu ile Ordu sınırları içinde ticaret yapan kişilerin zaten aynı odanın çatısı altında bulunması kabul edilebilecek bir şey değildir. Birde bu çatı ilaç eğitimi almış bir eczacı tarafından idare ediliyorsa bu görüntü sanayiciler tarafından zaten kabul edilemez. Sanayici ayağı olmayan böyle bir odanın duruşu, görüntüsü son derece yalın heyecansız ve motivasyonsuz bir duruştur. Tüm açıklığıyla ifade etmeye çalıştığımız oda seçimlerinin seçim mantığı, aday mantığı nedeniyle artık Ordu’da ekonomi adına çıtanın bu kısır döngüden kurtarılıp çok daha yukarılara çekilmesi adına Ordu Sanayi Odası’nın kurulması şarttır. Ayrıca Ordu Ticaret ve Sanayi Odamızın Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin yapmış oldukları yurt içi ve yurt dışı gezilerinin Ordu ticaret hayatı ve istihdamına daha işlevsel olarak dönüşleri sağlanmalıdır.

 

Kendi markamız olmalı

 Tekstil bölgemizde ivme kazanmış, özellikle Fatsa ve Ünye ağırlıklı olarak fason üretimler şeklinde görülmektedir. Atölyelerin iş verilmediği zaman boşta kalmaları üretimi sekteye uğratmaktadır. Bu nedenle marka olmak adına küçük çaplıda olsa devlet desteğiyle çorap, iç çamaşırı, gömlek bu atölyelerde üretilebilir. Bölgede var olan ancak sermaye darlığı ile büyüyemeyen ayakkabı imalatı konusunda yapılacak destekler bu sektörü oldukça güçlendirecek ve işçi yetiştirmede katkı sağlayacaktır. Zaman içinde de ülke genelinde marka olacaktır.

 

 

Çiçekçilik bölgemizde teşviklerle desteklenmelidir. Yüksek kesimlerde yok olan hayvancılık, mandıracılık ve patates üretiminin canlandırılması bölgeye ekonomik açıdan hareketlilik getirecektir. Bu sayede bölge fark edilecek ve cips fabrikaları da bölgemize gelip yatırım yapabileceklerdir.

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli

 

Turizm otelcilik teşvik edilmeli.  Ordu’da bulunan turizm okulundan mezun olanların alt yapıda yer almaları sağlanmalıdır. Ordu’ya kurulacak Turizm İnfarmasyon Bürosu sayesinde daha etkin reklam ve tanıtıcı faaliyetlerde bulunabilmek mümkündür. Turizmde her ülkeden şehrimize gelecek olan insanlar için tanıtım faaliyetlerinin daha etkin politikalarla üzerinde çalışılması hususu önemlidir. Bölgemizde bulunan otellerin tanıtımı da konu içinde büyük önem arz etmektedir.

 

Kapalı köy okulları atölyelere dönüştürülmeli

 

Kapalı köy okullarının halıcılık veya orman ürünleri hediyelik eşya çalışmalarıyla köye ve halkına gelir getirecek atölyelere dönüştürülmesi konusu önemlidir. Bu sayede şehir yaşamına katılmaya çalışan tarım bölgesi gençleri için kendi bölgelerinde faaliyet göstermeleri ve para kazanmaları sağlanabilir.

 

 Demiryolu, havaalanı, liman konuları ele alınmalı

 

Liman konusunun konteyner, kruvaziyer, yat ve yük limanları olarak ayrı ayrı ele alınmalı, demiryolu eksikliği giderilmelidir. Havaalanımızın daha fonksiyonel kullanılması için, Ordu’da havacılık ve uçuş okulunun açılması gerekmektedir. Bölgemize yönlendirilecek Alay ve Tugay seviyesinde Er Eğitim Birlikleri bölgeye ekonomik açıdan ciddi girdi sağlayacaklardır.” ifadelerini kullandı. MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 

 
11 Haziran 2019 Salı 09:07:25 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,üretim,yatırım,istihdam,ekonomi


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz’’

TİAD YKB Varlık, ‘’Sanayi üretiminde geleceğin teknolojisi olarak görülen eklemeli imalat alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlamak istiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Yerli sermaye diskalifiye oluyor

Sanayici iş insanı Gürsoy, fındıkta global firmaların uzun vadede kontratlar yapabildiğini bunun neticesinde de yerli firmaların gün geçtikçe sektörden silinmeye başladığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Gümrük vergisinde katma değer vurgusu

Bentaş Madencilik YKÜ Güzeldal, “Biz katma değerli ürün üretirken yarı mamul üreten firmalarla aynı gümrük vergisine tabi tutuluyoruz. Bu sorunun bir an önce giderilmesi gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Sevinç: Fındık stok ürünü haline geldi

KİB Başkanı Sevinç, fındığın gün geçtikçe sanayi ve ticaret metası olmaktan çıkıp bir depo-stok ürünü haline geldiğini bu nedenle TMO’nun artık çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

TRİO Deniz CNR Avrasya Boat Show’da

Türkiye’nin en büyük tekne distribütörlerinden biri olan TRİO Deniz, CNR Avrasya Boat Show’a katıldı

Haberin Devamını Oku

Tirebolu’daki en iyi kahvaltı

Giresun’un Tirebolu ilçesinde günün her saatinde uğranılası bir mekân Doğal Dükkân Falez, unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerimizi “kuşaktan kuşağa kaşık kaşık lezzetler’’ sloganıyla misafirlerinin beğenisine sunuyor. Hem de Karadeniz’in olağanüstü manzarası eşliğinde.

Haberin Devamını Oku

Hopaport yeni projelere odaklandı

Hopaport Genel Müdürü Özer, ‘’Biz Hopaport olarak liman potansiyelini artıracak projeler üzerine çalışmaya devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

OGU istikrarda birinci oldu

DHMİ 2019 Ocak ve 2020 Ocak ayı havalimanı yolcu istatistiklerine göre bölgede en istikrarlı ve stabil çalışan havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Haberin Devamını Oku

Kayıt içinde çalışmamız ‘Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı’

Tosyalı Holding YKB Tosyalı, ‘’Çalışmalarımız neticesinde şuan 3 kıtada iş yapıyorum. Yaptığınız işte her şeyinizin kayıtlı olması gerekiyor. Bizim kayıt içinde çalışmamız Türkiye’nin en büyük şirketi olmamızı sağladı.’’

Haberin Devamını Oku

Hoynat Adası turizme açılacak

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirmek amacıyla peyzaj projesi hazırlandı.

Haberin Devamını Oku

4,54 milyar insan aktif internet kullanıyor

2020 Ocak küresel dijital nüfusuna göre dünyadaki 4,54 milyar insanın aktif internet kullandığı görülürken, bunun küresel nüfusun yüzde 59’una denk geldiği saptandı.

Haberin Devamını Oku

81 ilde gıda denetimi başlatıldı

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerlerinde denetim seferberliği başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

OKA’dan kırsala, eğitime ve turizme 34 Milyon TL hibe

OKA, 2019 yılında çıkılan Mali Destek Programları kapsamında Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta toplam değeri 68 milyon lira olan 73 projeye 34 milyon liralık hibe sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.