Bölgesel Ordu Haberleri

“OSB’de eşit paylaşım yok.”
“OSB’de eşit paylaşım yok.”
“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Hazırladığı iki proje ile geçtiğimiz günlerde ödül alan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin kendi döneminde farklılık olarak Ordu adına neler yaptığını, fındıktan daha fazla kazanç sağlanması için neler yapılması gerektiği ve OSB’lerin mevcut durumuna dair gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Göreve başladığında odanın bir binası olmadığını söyleyen Başkan Şahin, “6 bin metrekare kapalı alanı olan bölgenin en modern akıllı binasını yaptık. Bir katını bize destek veren kuruluşlara verdik. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne okula ihtiyacımız olduğunu kabul ettirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan endüstri meslek öğrencilerine ihtiyacımız var bütçe açığını ancak ara mal üreterek kapatabiliriz hatta bütün OSB’lerde bir tane endüstri meslek lisesi olması gerekir demişti. Bizde çalışmalarımızı bu yönde yaptık şu an Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nin yönetimi Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Borsa’nın kontrolünde.

Ordu Endüstri Meslek Lisesi Türkiye’nin en modern, merkezi bir yerde 25 dönüme yakın bir arsada yer alıyor. Sadece arsa bedeli 50 milyon TL. 2 bin öğrenci kapasiteli şimdilik 1200 öğrenci var. Ordu’nun 20 yıl liseye ihtiyacı olmayacak.” dedi.

“Aracı firma olmadan ihracat yapılmalı”

URGE projesi kapsamında gerçekleştirdiği Kanada ziyaretini değerlendiren Başkan Şahin, Biz 3 milyon dolar bedelli  %70’ini ticaret bakanlığı yüzde 30’unu odamız ya da oraya giden tüccarların karşıladığı fındık ihracatımızı geliştirme ve imalat sektörü ile ilgili iki proje gerçekleştirdik. Bu projelerin 6 aylık bir ön eğimi oldu. 18 tane fındık ihracatçımız projeye katıldı fakat Kanada’ya giderken 5 kişi geldi. Biz fındığımızın %80’ini ihraç ediyoruz. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ine sahibiz. Ama sadece 1,5 milyon dolarlık satış yapabilmişiz.

Fındığın yüzde 60’ını tek bir firma alıyor. Bu firma bizim fındığımızı Amerika’dan Kanada’yasatıyor. Kanada’da gümrük vergisi yok araya hiçbir firma sokmadan bizim direkt onlara satış yapmamız gerekiyor. Sadece Kanada değil, Katar, Ukrayna ve Rusya’da da fındık 300 lira, bizim buraları aracısız pazar haline getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden o 18 firmanın hepsini orada görmek isterdim.” diye konuştu.

“Üreticimiz para kazanamıyor”

Kanada’ya 500 milyon dolarlık sert kabuklu kuruyemiş gittiğini belirten Şahin, “Bunun yarısı Türkiye’den giden fındık 1,5 milyon dolar değerinde. Kanada’da en ucuz fındık fiyatı 160 TL.Ama biz fındığı sezon başında 12 liraya sattık şimdi 18 lira oldu. Fiyat farkı 6 lira, üreticimiz para kazanamıyor. Ayrıca fındığı entegre ürün olarak satmamız gerekiyor. Şu an yüzde 35’ini böyle satıyoruz. İşlenmiş fındık daha karlı sadece fındık olarak satacağımıza işleyip çikolata vs. olarak satalım daha fazla kar edelim.” ifadesini kullandı.

“Lojistik merkez olacağız”

Başkan Şahin, “Denizi kullanmayan il konumundayız. Fındık en çok Ordu’da üretiliyor diyoruz ama ürettiğimiz fındığı liman olmadığı için Trabzon’a gönderiyoruz.  İhracatı Ordu’dan fazlaymış gibi görünüyor. Önümüzde ki yıl da Giresun’un ihracatı biden fazla olacak çünkü onlar liman faaliyetlerine başladı. Ünye’de liman var ama Ünye- Ordu arası mesafe uzak Ordu’da da olması gerekiyor. Ordu liman kenti olsun. Şuan Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve İskenderun Ordu’ya liman yapılmasını bizden çok istiyor.  Karadeniz- Akdeniz yolu açıldığında biz lojistik merkez olacağız. Limanla ilgili çalışmalar bir an önce yapılmalı.” şeklinde konuştu.

“Algı operasyonu yapılıyor”

Çotanak oluşmadan fındıkta rekolte tahmini yapılamasının sağlıklı sonuçlar doğurmadığını söyleyen Şahin bu konuda devletin daha hassas davranması gerektiğini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin fındığa sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Şahin, “Tarım Bakanımız Amerika’da INC’ye katıldığında, Türkiye’nin fındık rekoltesi açıklanırken, çotanakların daha oluşmadığını çotanak saymadan rekolte tahmini yapılamayacağını söylemesi gerekiyordu. Çünkü oradaki bir firma algı operasyonu yapıyor. Türkiye’de rekolteyi yüksek gösterip, yüksek fındık fiyatlarına gerek olmadığını göstermeye çalışıyor. Toplantı Türkiye aleyhineydi tepki vermesi gerekiyordu. Fındık 3 doların altında fiyat ederse üretici fındık üretmez. Devlet üreticiye sahip çıksın. 6-7 milyon üretici bundan etkileniyor. Bizim fındığa dayalı bir ekonomimiz var. Çözüm için bir fiyat belirleyip 4-5 yıl o fiyat üzerinden ihracat yapmalıyız. Böylece herkes önüne bakabilir kimse mağdur olmaz.” dedi.

Fındıkta tek alıcı olmamalı

Bakanlığın düzenlediği Ulusal Fındık Çalıştayı’ndan memnun kalmadığını belirten Şahin, “Çalıştayda Türkiye’nin fındığının yüzde 60’ını hem ithal hem ihraç eden şirkete teşekkür edildi. Böyle bir olay olamaz. Sen Türkiye’nin üreticisinin alın terini gasp eden bir şirkete teşekkür edemezsin. Fındıkta tek bir alıcı olmaması lazım üretici hak ettiğini kazanamadığı zaman bu işi yapmak istemiyor.” diye konuştu.

“OSB’de sanayiciye daha fazla yer verilsin”

Organize Sanayi Bölgesi(OSB) konusuna da değinen Şahin, OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, “OSB için zorlamaya gerek yok. Çevre kirliliği yapmayan sanayi ürünleri her bölgede OSB şartlarıyla desteklensin. Ordu Giresun ve Trabzoniçin OSB şart değil buralarda arazi sıkıntısı yaşıyoruz yeterli alanımız yok. Ayrıca bizim OSB

de ticaret sektörüne değil, sanayiciye yer vermemiz gerekiyor. Şu an OSB’de 80 işyeri var. Enaz 50’si ticaret sektörü, eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor öncelikli olarak bu durumun çözümü sağlanmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 
17 Haziran 2019 Pazartesi 09:25:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,osb,sanayici,ticaret,ihracat,proje


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Sanayicilerden çağrı,''TMO mağduriyet psikolojisi oluşturmasın''

TMO’nun geçen yıl kasım ayında alım yapması, ihtiyaç sahibi üreticilerin fındıklarını o zamana kadar elinden çıkarmış olması nedeniyle mağduriyet oluşturdu. Bu sezonda aynı durumun tekrar edilmesini istemeyen sektör temsilcileri TMO’nun yol haritasını bir an önce açıklamasını istiyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Yatırımlar büyüme ve istihdam yaratma kapasitesini etkiliyor’’

‘’Yüzde 5 civarında bir büyüme yakalayabilirsek, potansiyel büyümemize ulaşırız ve istihdam yaratabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Kobi’lere 12 milyar liralık kredi imkanı

Türkiye'deki KOBİ'lerin yüzde 15'ine, 96 bin KOBİ'mize 12 milyar lira kredi imkânı çıkardık. Düşük faizli KOBİ destek paketlerini başlattık.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.