Bölgesel Ordu Haberleri

“OSB’de eşit paylaşım yok.”
“OSB’de eşit paylaşım yok.”
“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Hazırladığı iki proje ile geçtiğimiz günlerde ödül alan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin kendi döneminde farklılık olarak Ordu adına neler yaptığını, fındıktan daha fazla kazanç sağlanması için neler yapılması gerektiği ve OSB’lerin mevcut durumuna dair gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Göreve başladığında odanın bir binası olmadığını söyleyen Başkan Şahin, “6 bin metrekare kapalı alanı olan bölgenin en modern akıllı binasını yaptık. Bir katını bize destek veren kuruluşlara verdik. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne okula ihtiyacımız olduğunu kabul ettirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan endüstri meslek öğrencilerine ihtiyacımız var bütçe açığını ancak ara mal üreterek kapatabiliriz hatta bütün OSB’lerde bir tane endüstri meslek lisesi olması gerekir demişti. Bizde çalışmalarımızı bu yönde yaptık şu an Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nin yönetimi Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Borsa’nın kontrolünde.

Ordu Endüstri Meslek Lisesi Türkiye’nin en modern, merkezi bir yerde 25 dönüme yakın bir arsada yer alıyor. Sadece arsa bedeli 50 milyon TL. 2 bin öğrenci kapasiteli şimdilik 1200 öğrenci var. Ordu’nun 20 yıl liseye ihtiyacı olmayacak.” dedi.

“Aracı firma olmadan ihracat yapılmalı”

URGE projesi kapsamında gerçekleştirdiği Kanada ziyaretini değerlendiren Başkan Şahin, Biz 3 milyon dolar bedelli  %70’ini ticaret bakanlığı yüzde 30’unu odamız ya da oraya giden tüccarların karşıladığı fındık ihracatımızı geliştirme ve imalat sektörü ile ilgili iki proje gerçekleştirdik. Bu projelerin 6 aylık bir ön eğimi oldu. 18 tane fındık ihracatçımız projeye katıldı fakat Kanada’ya giderken 5 kişi geldi. Biz fındığımızın %80’ini ihraç ediyoruz. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ine sahibiz. Ama sadece 1,5 milyon dolarlık satış yapabilmişiz.

Fındığın yüzde 60’ını tek bir firma alıyor. Bu firma bizim fındığımızı Amerika’dan Kanada’yasatıyor. Kanada’da gümrük vergisi yok araya hiçbir firma sokmadan bizim direkt onlara satış yapmamız gerekiyor. Sadece Kanada değil, Katar, Ukrayna ve Rusya’da da fındık 300 lira, bizim buraları aracısız pazar haline getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden o 18 firmanın hepsini orada görmek isterdim.” diye konuştu.

“Üreticimiz para kazanamıyor”

Kanada’ya 500 milyon dolarlık sert kabuklu kuruyemiş gittiğini belirten Şahin, “Bunun yarısı Türkiye’den giden fındık 1,5 milyon dolar değerinde. Kanada’da en ucuz fındık fiyatı 160 TL.Ama biz fındığı sezon başında 12 liraya sattık şimdi 18 lira oldu. Fiyat farkı 6 lira, üreticimiz para kazanamıyor. Ayrıca fındığı entegre ürün olarak satmamız gerekiyor. Şu an yüzde 35’ini böyle satıyoruz. İşlenmiş fındık daha karlı sadece fındık olarak satacağımıza işleyip çikolata vs. olarak satalım daha fazla kar edelim.” ifadesini kullandı.

“Lojistik merkez olacağız”

Başkan Şahin, “Denizi kullanmayan il konumundayız. Fındık en çok Ordu’da üretiliyor diyoruz ama ürettiğimiz fındığı liman olmadığı için Trabzon’a gönderiyoruz.  İhracatı Ordu’dan fazlaymış gibi görünüyor. Önümüzde ki yıl da Giresun’un ihracatı biden fazla olacak çünkü onlar liman faaliyetlerine başladı. Ünye’de liman var ama Ünye- Ordu arası mesafe uzak Ordu’da da olması gerekiyor. Ordu liman kenti olsun. Şuan Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve İskenderun Ordu’ya liman yapılmasını bizden çok istiyor.  Karadeniz- Akdeniz yolu açıldığında biz lojistik merkez olacağız. Limanla ilgili çalışmalar bir an önce yapılmalı.” şeklinde konuştu.

“Algı operasyonu yapılıyor”

Çotanak oluşmadan fındıkta rekolte tahmini yapılamasının sağlıklı sonuçlar doğurmadığını söyleyen Şahin bu konuda devletin daha hassas davranması gerektiğini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin fındığa sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Şahin, “Tarım Bakanımız Amerika’da INC’ye katıldığında, Türkiye’nin fındık rekoltesi açıklanırken, çotanakların daha oluşmadığını çotanak saymadan rekolte tahmini yapılamayacağını söylemesi gerekiyordu. Çünkü oradaki bir firma algı operasyonu yapıyor. Türkiye’de rekolteyi yüksek gösterip, yüksek fındık fiyatlarına gerek olmadığını göstermeye çalışıyor. Toplantı Türkiye aleyhineydi tepki vermesi gerekiyordu. Fındık 3 doların altında fiyat ederse üretici fındık üretmez. Devlet üreticiye sahip çıksın. 6-7 milyon üretici bundan etkileniyor. Bizim fındığa dayalı bir ekonomimiz var. Çözüm için bir fiyat belirleyip 4-5 yıl o fiyat üzerinden ihracat yapmalıyız. Böylece herkes önüne bakabilir kimse mağdur olmaz.” dedi.

Fındıkta tek alıcı olmamalı

Bakanlığın düzenlediği Ulusal Fındık Çalıştayı’ndan memnun kalmadığını belirten Şahin, “Çalıştayda Türkiye’nin fındığının yüzde 60’ını hem ithal hem ihraç eden şirkete teşekkür edildi. Böyle bir olay olamaz. Sen Türkiye’nin üreticisinin alın terini gasp eden bir şirkete teşekkür edemezsin. Fındıkta tek bir alıcı olmaması lazım üretici hak ettiğini kazanamadığı zaman bu işi yapmak istemiyor.” diye konuştu.

“OSB’de sanayiciye daha fazla yer verilsin”

Organize Sanayi Bölgesi(OSB) konusuna da değinen Şahin, OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, “OSB için zorlamaya gerek yok. Çevre kirliliği yapmayan sanayi ürünleri her bölgede OSB şartlarıyla desteklensin. Ordu Giresun ve Trabzoniçin OSB şart değil buralarda arazi sıkıntısı yaşıyoruz yeterli alanımız yok. Ayrıca bizim OSB

de ticaret sektörüne değil, sanayiciye yer vermemiz gerekiyor. Şu an OSB’de 80 işyeri var. Enaz 50’si ticaret sektörü, eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor öncelikli olarak bu durumun çözümü sağlanmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.MURAT GÜRSOY/KARADENİZ EKONOMİ

 
17 Haziran 2019 Pazartesi 09:25:10 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,osb,sanayici,ticaret,ihracat,proje


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

İstanbul’da 650 bin Orduluyuz

Çelebi, ‘’Kendi öz değerlerimizin olduğu ve herkesin kendinden bir şeyleri bulduğu bu tür kültür etkinlikleri çok önemli. Bizde her yıl bir önceki yıla oranla daha da geliştirerek bunu yapmaya çalışıyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Projelerin toplam bedeli 18,3 milyar lira

Doruk, ‘’Bu projeler için 2019 yılında 1 milyar 975 milyon lira ödenek geldiğini ve dönem sonu itibarıyla bu paranın 1 milyar 717 milyon lirasının harcandı’’

Haberin Devamını Oku

Güler, Tepe’yi ziyaret etti

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’yi makamında ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye’nin sektörel pazar çeşitliliğini artıracak fuar’’

Karaloğlu,‘’ Bize en yakın pazar Ortadoğu pazarıdır, özellikle Türk üreticinin ürettiği tarım ürünlerini orta doğu pazarına sokmamız lazım.”

Haberin Devamını Oku

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için projeler devam ediyor

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” makine-alet dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Gürsoy Holding’in son şantiyesi Cezayir’de

İnşaat sektörünün iç piyasada yaşadığı sıkıntılar taahhüt sektöründeki birçok firmada yoğun kriz baskısı yaratırken sağlam ve istikrarlı yapısıyla dış pazara ağırlık veren Gürsoy Holding son şantiyesini Cezayir’de açtı.

Haberin Devamını Oku

‘’Biz güçlü ve köklü bir devletiz’’

‘’Türkiye birliği beraberliği sayesinde bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaktır. Türk Milleti olarak ordumuzun yanındayız.’’

Haberin Devamını Oku

Kumru Niksar Yoluna 20 Milyon TL’lik kaynak

Gündoğdu, ‘’Kumru Niksar Yolu çalışmaları için ihtiyaç duyulan 20 Milyon TL’lik kaynak halloldu. Bahar ayları ile birlikte yol çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak’’

Haberin Devamını Oku

‘’Sakarya sağlık turizmi ile de anılacak’’

Yüce, ‘’Hâlihazırda bildiğiniz üzere Sakarya için önemli projelerimiz var. Sakarya sadece doğa turizmi değil, sağlık turizmi ile de anılacak’’

Haberin Devamını Oku

“Yatırımcılar ellerini çabuk tutmalı”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Sakarya’ya yapılan son OSB ile azami kapasiteye ulaşmış olacaklarını ve başka OSB açmanın söz konusu olmadığını bu yüzden yatırımcıların ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6’yı geçmeyecek

Reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilerde üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek. Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0.89 puan artırılarak uygulanacak.

Haberin Devamını Oku

Ordu’dan ’Barış Pınar Harekatı’na destek

Türkiye’nin tüm illerindeki odalar ve borsalar ‘Barış Pınar Harekatı’ için destek mesajı yayımladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Soya fasülyesi, fındık ve mısırdan daha karlı ürün olacak’’

Güler, ‘’Soya fasulyesi dönüm başına getirisinden dolayı fındık ve mısırdan daha karlı bir ürün olmuş olacak. Soya fasulyesi alternatifin de ötesinde önemli bir gelir kaynağımız’’

Haberin Devamını Oku

Aromatik bitki çeşitliliği projesi incelendi

TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin korunmasında, bunların üretiminde ve pazarlanmasında karşılaşılan sorunlar ile alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Şavşat’ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İşsiz sayısı 4 milyon kişiye ulaştı

2019 yılı Temmuz ayı işsizlik istatistikleri belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü.

Haberin Devamını Oku

‘’Kadınlar fındık tarımında hem uygulayıcı hem de karar verici konumunda’’

Fındık Araştırma Enstitüsünce (FAE) "Fındık Okulu: Değişim İçin Eğitim, Fındık İçin Kadın" projesi kapsamında kadın üreticilere fındık tarımı ve sosyal konularda eğitimler verildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar yıllık cirolarının %10’unu inovasyona aktarıyor’’

Aslan, ‘’İnovasyon o kadar önemli bir şey ki, bazı firmalar yıllık cirolarının %10′unu doğrudan inovasyon yaratmak için bir sonraki yıla bütçe olarak aktarıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”

Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Haberin Devamını Oku

ODÜ ve Ordu BŞB Çambaşı için eğitim protokolü imzaladı

Ordu Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında “Çambaşı Doğa Tesislerinde Yer Tahsisi İş Birliği ve Eğitim Protokolü” imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu seçildi

Kartaloğlu, ‘’Hep birlikte çalışacağımız çok güzel bir 3 yıl bizi bekliyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum’’

Haberin Devamını Oku

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”

Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Vatandaş Web-Tapu üzerinden işlem yapabilecek

‘’Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web-tapu sisteminde birçok önemli güncellemeler yapıldı.’’

Haberin Devamını Oku

Uğur Lisesi’nde güzel şeyler oluyor

Ordu Uğur Okulları ekonomik sıkıntıların izlerini çocuklarda en aza indirmek amacıyla okul bünyesinde kurduğu sosyal sorumluluk kulübünün ilk projesini hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

İnşaat sektörü tek başına ekonomiyi kurtaramaz

Sanat Yapı A.Ş. YKB Eribol, “Ekonominin düzelmesi inşaat sektörüne bağlı değil. Devlet olanaklarını inşaat için değil sanayi ve tarım için kullanmalı. Faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi kurtaramazsınız.”

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.