Bölgesel Ordu Haberleri

“Ordu’nun çöpüne talibiz”
“Ordu’nun çöpüne talibiz”
Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Tabi kaynaklarının sınırsız olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün tükeneceği şüphesizdir. Bu nedenle son zamanlarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de geri dönüşüm üzerinde durulan bir konu haline gelmesiyle birlikte bu alanda faaliyet gösteren firmalarda önem kazandı kazanmaya başladı. Bu firmalardan biri olan ve çevre bilinciyle, 40 yıl önce yola çıkan Akdeniz Geri Dönüşüm Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Giresun ve Ordu’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltmek içinde atıkların geri kazanılmasının önemli olduğunu belirten Akdeniz Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akdeniz gazetemize özel yaptığı açıklamada geri dönüşüm konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’de geri dönüşüm konusunda yaşanan büyük gelişmeler var. Ama bu gelişmelerimizi halkımıza yansıtma konusunda başarılı değiliz hala yeterince bilinçlenilemedi. Ama yeni nesil bu konuda daha bilinçli. Bunun etkisini 15-20 yıl sonra daha belirgin bir şekilde göreceğiz.” dedi.

“Yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek”

Ordu’da Altınordu Ulubey ve Perşembe’de, Giresun’da Bulancak, Tirebolu, Espiye ve Keşap’ta faaliyet gösterdiklerini belirten Akdeniz, “Biz Akdeniz Geri Dönüşüm olarak Ordu’nun bütün ilçelerine talibiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’le bu konuda görüşmelerimizi yaptık. Süreç devam ediyor, önümüzdeki zamanlarda netlik kazanacak. Eğer olumlu yanıt alırsak 40 kişilik istihdamımızı 60-70’lere çıkaracağız. Ama yer sorunumuza da çözüm bulunması gerekiyor. Biz kendi bünyemizde biraz daha büyük bir yer sahibi olmak istiyoruz. Genelde sanayi içlerinde olmaya çalışıyoruz ama oralarda yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek” diye konuştu.

“Vahşi toplayıcıları bünyemize almak istiyoruz”

Ülkede istihdam sağlanamadığı için sokakta plastik ve kağıt toplayan vatandaşlarımızın sayısının artığını vurgulayan Akdeniz, “ Vahşi toplayıcı olarak adlandırılan vatandaşlarımızın önüne geçemiyoruz. Ülke genelinde sayıları 5 milyonu geçmiş durumda. Bunun da nedeni ülkenin ekonomik durumu. Yeterli istihdam sağlanamadığı için vatandaş çöplerden kağıt ve plastik toplayarak geçinmeye çalışıyor. Biz bu insanları da bünyemize almak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz

Çöplerin yüzde 5 ya da 10’unu geri dönüştürmeye çalıştıklarını söyleyen Akdeniz, “Kendi bünyemizde aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz. Ama bu miktar bizce çok az. Bunu daha üst seviyeye taşımalıyız. Halkımız bu konuda bilinçli olmadığı için çoğu geri dönüşüm malzememiz çöpe gidiyor. Biz bu durumu engelleyip ekonomimize daha fazla katkıda bulunmak istiyoruz. Gerek sosyal gerek geleneksel medyada sesimizi duyurup halkımızı ne kadar çok bilinçlendirirsek ülke ekonomisine o kadar fayda sağlamış oluruz.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:58:36 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,çöp,akdeniz geri dönüşüm,çevre


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.