Bölgesel Ordu Haberleri

“Ordu’nun çöpüne talibiz”
“Ordu’nun çöpüne talibiz”
Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Tabi kaynaklarının sınırsız olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün tükeneceği şüphesizdir. Bu nedenle son zamanlarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de geri dönüşüm üzerinde durulan bir konu haline gelmesiyle birlikte bu alanda faaliyet gösteren firmalarda önem kazandı kazanmaya başladı. Bu firmalardan biri olan ve çevre bilinciyle, 40 yıl önce yola çıkan Akdeniz Geri Dönüşüm Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Giresun ve Ordu’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kaynak israfını önlemenin yanında, hayat standartlarını yükseltmek içinde atıkların geri kazanılmasının önemli olduğunu belirten Akdeniz Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Erol Akdeniz gazetemize özel yaptığı açıklamada geri dönüşüm konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye’de geri dönüşüm konusunda yaşanan büyük gelişmeler var. Ama bu gelişmelerimizi halkımıza yansıtma konusunda başarılı değiliz hala yeterince bilinçlenilemedi. Ama yeni nesil bu konuda daha bilinçli. Bunun etkisini 15-20 yıl sonra daha belirgin bir şekilde göreceğiz.” dedi.

“Yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek”

Ordu’da Altınordu Ulubey ve Perşembe’de, Giresun’da Bulancak, Tirebolu, Espiye ve Keşap’ta faaliyet gösterdiklerini belirten Akdeniz, “Biz Akdeniz Geri Dönüşüm olarak Ordu’nun bütün ilçelerine talibiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’le bu konuda görüşmelerimizi yaptık. Süreç devam ediyor, önümüzdeki zamanlarda netlik kazanacak. Eğer olumlu yanıt alırsak 40 kişilik istihdamımızı 60-70’lere çıkaracağız. Ama yer sorunumuza da çözüm bulunması gerekiyor. Biz kendi bünyemizde biraz daha büyük bir yer sahibi olmak istiyoruz. Genelde sanayi içlerinde olmaya çalışıyoruz ama oralarda yerler çok pahalı ve kira oranları oldukça yüksek” diye konuştu.

“Vahşi toplayıcıları bünyemize almak istiyoruz”

Ülkede istihdam sağlanamadığı için sokakta plastik ve kağıt toplayan vatandaşlarımızın sayısının artığını vurgulayan Akdeniz, “ Vahşi toplayıcı olarak adlandırılan vatandaşlarımızın önüne geçemiyoruz. Ülke genelinde sayıları 5 milyonu geçmiş durumda. Bunun da nedeni ülkenin ekonomik durumu. Yeterli istihdam sağlanamadığı için vatandaş çöplerden kağıt ve plastik toplayarak geçinmeye çalışıyor. Biz bu insanları da bünyemize almak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz

Çöplerin yüzde 5 ya da 10’unu geri dönüştürmeye çalıştıklarını söyleyen Akdeniz, “Kendi bünyemizde aylık 800 ton civarında geri dönüşüm sağlıyoruz. Ama bu miktar bizce çok az. Bunu daha üst seviyeye taşımalıyız. Halkımız bu konuda bilinçli olmadığı için çoğu geri dönüşüm malzememiz çöpe gidiyor. Biz bu durumu engelleyip ekonomimize daha fazla katkıda bulunmak istiyoruz. Gerek sosyal gerek geleneksel medyada sesimizi duyurup halkımızı ne kadar çok bilinçlendirirsek ülke ekonomisine o kadar fayda sağlamış oluruz.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:58:36 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,çöp,akdeniz geri dönüşüm,çevre


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.