Bölgesel Ordu Haberleri

“Markası olmayan kentler global dünyada ayakta kalamaz”
“Markası olmayan kentler global dünyada ayakta kalamaz”
Ulusal ve uluslararası markaların ülke gelişmişliği açısından önem taşıdığını, bir ülkenin veya kentin markası yoksa global dünya ekonomisinde ayakta kalma şansının olmadığını belirten Doç. Dr. Taşkın Kılıç, Nasıl Başardılar? kitabını, Türkiye’de markaların sayısının artması için yol göstermek amacıyla hazırladığını vurguladı.

Murat Gürsoy ile Karadeniz Sohbetleri’nde bu hafta markalaşma ve inovasyon konusunu işin uzmanı ile konuşmayı seçtik. Konuğumuz genç ve başarılı bir akademisyen olan Doç. Dr. Taşkın Kılıç. Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü öğretim üyesi olan Kılıç, akademik kariyerinin yanı sıra girişimcilik, motivasyon, liderlik ve kendini öğrenme konularında verdiği eğitimlerle adeta “yaşamı öğrenen, keşfeden ve paylaşan”  bir isim. Pek çok eser de kaleme alan başarılı akademisyen ile son çalışması olan “ nasıl başardılar?” adlı kitabı üzerine konuştuk.

-Hocam, öncelikle sizi tanıyarak sohbetimize başlayalım. Taşkın Kılıç kimdir?

1979 yılında Artvin’de dünyaya geldim. Çok küçük yaşlardan beri kitapları ve okumayı çok sevdim. 2017 yılında yönetim alanında doçent unvanını kazandım. Şu anda Ordu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nde görev yapmaktayım.

-Kitabınızın bir yerinde okuduğum bir alıntıdan yola çıkarak sormak isterim. “Emeğinin karşılığını bir yıl sonra almak istersen buğday ek, on yıl sonra almak istersen ağaç dik, yüz yıl sonra almak istersen insan yetiştir.” Bu düsturu rehber edindiniz gibi bir izlenimim var. Doğru mudur?

-Kesinlikle… Zaten bu düsturdan yola çıkarak neredeyse on yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevleri, yatılı okullar ve devlet kurumlarında gönüllü olarak kamu yararına eğitimler verdim. İlgi alanlarım girişimcilik, hoşgörü, başarı, motivasyon, liderlik, kendini keşfetme ve e-Sağlık üzerine oldu. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da akademisyen olarak dersler verdim. Birçok makalem yayınlandı ve birçok patente sahip oldum.

-İlerleyen satırlarda işin teknik yönünü irdeleyeceğiz ancak söze girişimciliği kendi bakış açınızla tanımlayarak başlayalım istedik. Girişimci ruh ve markalaşma konusuna bunca kafa yorma nedeninizin altında yatan nedir?

-“Girişimcilik sınırları aşmaktır” diye söze başlamalıyım öncelikle. Bize bugüne kadar hep batılı girişimcilerin başarı öyküleri anlatıldı. Belki ilk yanlışımız bu oldu. Oysa pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda bize kalan pek çok mirası çok daha önceleri öne çıkarmalıydık. Bizlere miras kalan o müstesna değerler Anadolu insanının cesur, çalışkan, dürüst ve nev-i şahsına münhasır kimliği ile buluştuğunda inanılmaz başarı öykülerinin ortaya çıktığını fark ettim.

-Ve o nedenledir ki son kitabınız olan “nasıl başardılar?” bu kadar ses getirdi…

-Teşekkür ediyorum nezaketiniz için. Gerçekten dediğiniz gibiyse çok mutlu olurum bu sesten. İyi bir iş yaptığımı biliyor ve hissediyorum. Aslında az önce belirttiğim nedenlerden ötürü bu kitabı yazmaya başladım. Bize kalan mirasın büyüklüğünün ortaya çıkması gerekiyordu. Bizim de sayılamayacak kadar fazla öncü girişimcilerimiz vardı. Pek tabi onların başarı ve yönetim sırları da. İşte o sırlar birer başarı öyküsüne dönüştü kitapta.

-Simit kelimesini Türkçe adıyla tüm dünyaya ezberletmek, THY’yi en iyiler listesinin başına yazdırmak, bir köfteden marka yaratmak…ve diğerleri…Markalar eminim rastgele seçilmedi kitabınızda. Yavaş yavaş kitabın sayfalarını çevirelim isterseniz… Önceliği de hem bayrak taşıyıcılığı özelliği ile Türk Hava Yolları’na verelim.

-Türk Hava Yolları (THY) gerçekten de ülkemizin parlayan yıldızıdır ve bundan ülke olarak müthiş gurur duymalıyız. Belki iç pazardaki başarısını “kamu sermayesi ile kurulup arkasına devlet gücünü alması ile izah edebilirsiniz ancak Avrupa ve Dünya pazarında bu denli başarılı olmasının arkasındaki sırrı anlamak ve anlatmak gerekir. Çünkü, THY global ölçekte başarıya ulaşırken son 10 yılda pazar payını sürekli artırmış, İngiltere, ABD ve Avrupa’nın dev havayolu şirketleri ile rekabet etme başarısını göstermiş, hem kabin hizmetleri hem de diğer uçuş kriterlerinde birinci olmuş bir şirkettir. Bunun ötesinde dünya uçuş liginde en çok noktaya erişme rekoru da THY’ye aittir. Dolayısıyla 1933 yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile kurulan bayrak taşıyıcımızın markalaşma anlamında kat ettiği mesafenin iyi irdelenmesi ve örnek teşkil etmesi gerekirdi. Kitabımda ayrıntılarıyla yer verdim ama bir cümle ile THY’nin başarı öyküsünü anlatmak gerekirse; bu başarının özünde operasyon ünitelerinin büyüyüp üretken olması diğer ünitelerin ise küçülmesidir. Yaygın ağ, kaliteli servis sunumu, fiyatlama, yolcu frekans derinliği, bir marka şehir olan İstanbul’u öne çıkarma ve ülkemizin coğrafi konumu ile stratejik önemi de marka yönetiminin çıtasını yukarıya taşımıştır. 

-Kitapta yer alan başarı öykülerinden biri de geleneksel ürünümüz “simit” ile ilgili. Osmanlının fast-food’u olarak adlandırabileceğimiz bir liralık simitten dünya markası yaratmak kulağa çok hoş geliyor. Simit Sarayı bunu nasıl başardı?

-Biliyor musunuz ki “simit” kelimesi tüm dünyada evrensel dil olan İngilizceye çevrilmeden kullanılıyor. Aslında sadece bu bile başlı başına bir başarı öyküsüdür. Aslında Simit Sarayı markasının globalleşmeye evrilişinin sırrı şu cümlede gizlidir. “Süpermarketlerin ezici rekabetinden mahalle bakkalını kurtarma hayali.” Ve işin başındaki isim Haluk Okutur, bu girişimi dünya ölçeğine taşırken insanların cebindeki en küçük paraya talip olmuştur aslında. Simit Sarayı’nın kurucularından Haluk bey, üniversite eğitimi sonrası ailemi nasıl rahat ettiririm, daha konforlu bir yaşam sürmelerini nasıl sağlarım? Sorusundan hareketle kariyer planları yaparken elindeki sermayenin buna karşılık gelmeyeceğini bilir. Kısa sürede sermaye artışı sağlamak için sayıları 900 binin üzerinde olan mahalle bakkallarını hedef seçer. Onların ayakta kalabilmesi ve dev marketlerle rekabet edebilmesi için akıl satar adeta. Sarış teknikleri ve stok yönetimlerini içeren 50-60 sayfalık kitapçıkların satışını yapar. 8 yılda sayfa sayısı 600’e çıkarken mahalle bakkallarının sayısı ise 100 bine kadar düşer. Bu büyük potansiyel kaybı projenin başarısızlığı anlamına gelir ki buna karşın Haluk bey deneyim anlamında büyük kazanımlar elde etmiştir yine de. Şu fikri geliştirir. Ülkemizde perakende sektörü çok önemli ben de bundan sonraki hayatımda gıda sektöründe olmalıyım. O günlerin Türkiye’sinde vadeli işlem yapma olasılığı neredeyse imkânsızdır hem de yeterli sermaye yoktur. Dolayısıyla ülkemizde en düşük ücretle satılan gıda ürünlerinin bir listesini yapar. Listede ikinci sırada simit vardır. Böyle yaparak insanların cebindeki en küçük paraya talip olur. Ama bu projeyi yaşadığı Erzincan’da hayata geçirmeyi istemez. Çünkü vahşi kapitalizmin acımasız koşulları projenin Erzincan’dan İstanbul’a başkaları tarafından taşınması gibi bir olumsuzluğu beraberinde getirir. O nedenle 2002 yılında kalkar İstanbul’a gider. Artık bir inovasyon çalışması olarak başlayan “simit sarayı” projesi, sağlıksız ortamlarda üretilen ve ayakta yenen bir ürün olmaktan çıkmış ve yeni bir iş modeli oluşturularak inovatif ürün ve yaklaşımıyla yurtiçi ve dışında ciddi büyüme rakamlarına ulaşır.

-Peki hepimizin bildiği anne veya anneanne köftesi nasıl oldu da ünlü Cemil Usta’nın Akçaabat Köftesine dönüştü?

Köfte, kadim kültürümüze ait nefis bir yiyecek. Baktığımızda İnegöl, Edirne, Tekirdağ, İzmir, Akhisar, Sakarya vs. onlarca köfte var. Ama bizim ortak beğeni noktamız damak tadımız anneanne köftesi.  Her bölgenin farklı damak tadına özgü köfte türlerinin –sınırlı olanları saymazsak- nedense markalaşmadıklarını görüyoruz. Oysa Amerikalı köfteyi ekmeğin arasına koyup hamburger olarak markalaştırmayı başarmış. Ve dünyanın her yerine rahatlıkla pazarlıyor. Oysa biz bu olağanüstü lezzeti tanıtamıyoruz. İşte bu noktada Cemil Usta, bundan yaklaşık 50 yıl önce Trabzon’un Akçaabat ilçesinde küçücük bir dükkânla Akçaabat Köftesini adeta bir sanat eseri gibi işlemeye başlar. Doğru bir konsept ile Türkiye’nin çeşitli illerine şubeler açar. Köfte üretim fabrikası ve köfteyi marka yapma yolunda önemli adımlar atar. Bir aile şirketi kimliğine karşım kurumsallaşmaya verdiği önemle önce ulusal bir marka olan Cemil Usta daha sonra yurtdışına gönderdiği dondurulmuş ürünlerle bilinirliğini uluslararasına taşır. Cemil Usta nasıl başardı diye sorarsanız; “aile içi dayanışma, birinci sınıf ustalık, ikram sunumu, her müşteriye kendini değerli olduğunu hissettirme çabası ve karşılıksız iyilik” derim.

-Gelecek nesillerin ve girişimci adayların doğru örnekleri tanımalarına hizmet eden ve onların açtığı yoldan güvenle yürümelerine yardımcı olacak kitabınızın bir diğer markası da Mado. Peki, onlar nasıl başardı?

-Gerçekten de 150 yıl önce Ahir Dağı’nın bereketli ürünlerini Kahramanmaraş’ın maharetli ustaları ile buluşturmak ve dünyaya sunmak olağanüstü bir başarı öyküsü bence. Misyonunu dondurma severlerin talep ve beklentilerini karşılamak, sürekliliği sağlamak, hijyen ve kaliteyi yüksek teknoloji ile geliştirmek olan işletme yönetiminin hedefi ise ürün ve hizmet kalitesindeki mükemmellikle tedarikçi ve tüm çalışanlarından en üst düzeyde performans talep etmek olmuştur. 150 yıllık dondurmacılık deneyimini ilk günkü tadı ve heyecanıyla korumasını bilen Mado, gittiği her yeni ülkede köklerine ve aslına sadık kalarak geçmişle geleceği dört kuşaktır yaşatıyor. Yerel hammaddeden global bir düşünce ve üretim anlayışının yanına konan disiplin ile sevginin harmanlanması, yadsınamaz anne emeği, gerçek bir Anadolu insanı olan baba, dayanışma ve ekip ruhu, eğitimin vazgeçilmezler arasında olması ile 1993 yılında İstanbul’daki ilk mağaza büyüme için kırımla noktası olmuştur Mado için.

-Kitabınızda yer almayı gerçekten hak ettiğini düşündüğümüz bir marka da Bursa’dan dünyaya yayılan lezzet olan kestane şekeri. Buradaki markalaşma nasıl zirveye çıktı?

-Kestane genelde Türk insanının kış aylarında sobalarında kavurup yediği nefis bir yiyecektir. Kafkas işletmeleri deyüz yıla yaklaşan pastanecilik geçmişi ile bu ürünü şerbetle buluşturup şeker tadında piyasaya sürmeyi başarmış hatta yurtdışına ihraç etmiştir. Kafkas’ın buluşu olan kestane şekeri bu haliyle dünyada bir ilk. Bugün Bursa’da kestane ile ilgili ürün geliştiren yüzlerce firma olmasına karşın Kafkas, arkasında ciddi bir sektör oluşturmuş ve ekonomiye istihdama büyük katkılar sunmuştur. Bursa’nın simgesi olması bu yüzdendir. Alanında öncü olması onlara tanınırlık, prestij ve rakipsiz bir pazar olarak geri döndü. Aile dayanışması, üstün kalite, çok çalışmak, inovasyon ve sosyal sorumluluk markalaşma yolundaki kilometre taşlarıydı onlar için de… Ve başardılar…

-Son olarak böyle bir çalışmaya neden ihtiyaç duyduğunuzu soralım…

-Bir ülkenin veya kentin markası yoksa global dünya ekonomisinde o ülkenin ayakta kalma şansınız olmadığını hepimiz biliyoruz. Toplumların ortaya çıkardığı ulusal ve uluslararası markalar ülke gelişmişliği açısından da önem taşır. Dolayısıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılı olan 2023’de Dünya ekonomisinde ilk 10 içinde yer almak istiyorsak mutlaka global ölçekte katma değer üreten markalarımızın sayısının artmasına ihtiyacımız vardır. Bu kitap da bu anlamda bir misyon üstlenmek ve yol göstermek için hazırlanmıştır.

 

 

 
01 Ekim 2019 Salı 16:18:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,marka,gelişim,girişimcilik


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Elektrik dağıtım şirketi arızayı karşılayacak

Şahin, ‘’ Elektrik dağıtım şirketi elektronik cihazlarda herhangi bir arızaya sebep olacak bir voltaj düşüklüğü veya yüksekliği olmuşsa bunun bedelini ödemek zorundadır’’

Haberin Devamını Oku

‘’Toprak numunelerinizi analiz ettirin’’

Trabzon’da Toprak Analiz Laboratuvarında, toprak numuneleri analiz edilerek ve çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunuluyor.

Haberin Devamını Oku

Ara tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü

2019 -2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan okullarda iki olan tatil sayısının dörde yükselmesi, öğrencilerin olduğu kadar turizmcilerin de yüzünü güldürdü.

Haberin Devamını Oku

Dokuz ayda 44 milyon liralık kredi kullanıldı

Ordu’da ocak-eylül döneminde 44 milyon liralık kredi kullanıldı. Eski borçlarla beraber bu rakam 100 milyonu buluyor.

Haberin Devamını Oku

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip olan Yusufeli Barajı projesinde, üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Dünyada güç girişimcilikte ve yenilikte’’

Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkelerin gelişimi için en önemli rolü girişimciler oynuyor. En zengin 20 ülkenin aynı zamanda dünyanın en girişimci 20 ülkesi. İşsizliğin çözümünün girişimciliği artırmaktan geçiyor.’’

Haberin Devamını Oku

Karadeniz denizden faydalanamıyor

Trio Deniz YKB Bekiroğlu, “Ege ve Akdeniz’de görmeye alıştığımız yat turizminin Karadeniz’de de olması için kamunun bir altyapı yatırımı yapması gerekiyor. Ayrıca sadece yat değil balıkçılık ve yelken de eksiklikler var.”

Haberin Devamını Oku

Hopaport bölgenin ekonomisini canlandıracak

Özer, ‘’Şartlar uygun hale geldiğinde bu projelerden birkaçını hayata geçirdiğimizde ülkemiz, bölgemiz, Artvin’imiz ve Hopa’mız ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Müteahhit bağımsız birimleri satabilecek

Özelmacıklı, ‘’Eğer müteahhit idareden inşaatın tamamlandığına dair yazı alırsa, veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız birimlerin tamamını satabilecek’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin yatırım potansiyeli Ordu’da ele alındı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 120. Yönetim Kurulu Toplantısı Ordu Valisi Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Esnaf kriz dinlemiyor!

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Akyürek Ordu’da bu yılın 9 aylık döneminde bin 771 yeni iş yeri açılırken bin 207 esnafında kepenk indirdiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Çözüm noktasında çalışmalar yapılacak’’

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Düzceli iş adamlarının sorunlarını dinleyerek çözüm noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

Haberin Devamını Oku

OTSO’da “Geçmişten Geleceğe Gıda Mühendisliği”semineri

Ordu Gıda Mühendisleri Odası gıda ile alakalı ürünlerin tüketiciye güvenli bir şekilde ulaştırılması ve yeni ürünlerin gelişimini desteklemek amacıyla seminer düzenledi.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye 100’’ başvuruları başladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlemek amacıyla düzenlenen, “Türkiye 100” programı için başvurular başladı.

Haberin Devamını Oku

‘’100 Milyon dolarlık ihracat potansiyelimiz var’’

Akçay, ‘’Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon dolarlık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır’’

Haberin Devamını Oku

Ekonomide 2019: “Ayakta kalma dönemi”

İNOKSAN Ordu ve Giresun Şubesi YKB Köseoğlu, “Türkiye’de belli bir dönem yatırım ve harcama çok fazla yapıldı. Bugün ülke olarak onun bedelini ödüyoruz. Şu an Türkiye’de para kazanma değil ayakta kalma devrini yaşıyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Üretimde müşteri ihtiyaçları ön planda tutuluyor

Olam Progıda Türkiye başkanı Özongun,” Fabrikamızda üretilen tüm fındık mamulleri, müşterilerimizle karşılıklı görüşmeler sonucunda, müşterilerimizin kendilerine has ihtiyaçlarına ve ürün spesifikasyonlarına uygun olacak şekilde, özenle üretilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Ordu Günleri İstanbul dışına da taşınmalı

OTSO başkanı Şahin, Ordu ilinin tanıtımı için büyük bir fırsat olan Tanıtım Günleri’nin İstanbul dışına da taşınması gerektiğini söyledi. Şahin, getirdiği bu öneriyle özellikle Karadeniz-Akdeniz Otoyolu’nun daha fazla işlerlik kazanacağına inanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kamuda maaş savurganlığı yapılıyor

Selçuk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şanlıtürk, “Ülkelerin ekonomik gücü çalışanların gücü ile eşdeğerdir. Ekonomide yapısal sorunların aşılması, devletin ve belediyenin istihdam kapısı olmaktan çıkarılması gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

Ordu tanıtıldı

4 gün süren ‘’Ordu Tanıtım Günleri’’, İstanbul’da yaşayan Orduluların yanı sıra farklı illerden binlerce vatandaşa ev sahipliği yaptı.

Haberin Devamını Oku

Başkan Bölük, “Talihsiz bir açıklama olmuş”

Giresun TB Başkanı Bölük, “Fındığın yüzde 80'e yakını yurt dışına ihraç edilen bir ürün olup tamamı kayıt altına alınmaktadır. Karan'ın Ziraat Odası Başkanı olarak Fındık konusunu bilmemenizi, fındık ticareti konusunu bilmemenizi anlayışla karşılıyorum ama en azından fındık ticareti konusunda ve borsa kayıtları hususunda bilgi sahibi olabilirdi.”

Haberin Devamını Oku

Karaibrahimoğlu Makine Türkiye’de tek olan ürününü tanıttı

ISK SODEX 2019 Fuarına katılan Karaibrahimoğlu Makine her türlü biyokütlepeleti yakabilen Türkiye’deki tek brülör olan BurnerPowerBiyokütlePeletBrülörü’nü tanıttı.

Haberin Devamını Oku

Yazılım geleceğin mesleği olacak

Ordu Uğur Anadolu Lisesi 11 ayrı yazılım dilini kullanabilen öğrencisi Lütfü Emre Uzunlar’ı lise eğitimini tamamlaması için Kanada’ya gönderiyor.

Haberin Devamını Oku

Sigorta ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü 200 milyar TL

Benli, ‘’Türkiye’de bugün 62 adet sigorta ve emeklilik şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin toplam aktif büyüklüğü 200 milyar TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.