Bölgesel Ordu Haberleri

Ruhsatlara iç mimarlık proje şartı getirilsin
Ruhsatlara iç mimarlık proje şartı getirilsin
İç mimar Burak Pamuk, iş yerlerine ve konut projelerine ruhsat verilirken iç mimarlık proje şartının getirilmesi için Ordu Büyüksehir ve Altınordu Belediyesi ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

Son yıllarda iç mekanlarda geçirilen sürenin uzamasıyla birlikte iç mimarlığın önemi giderek arttı. Fakat artan ilgi beraberinde sorunları da getirmeye başladı. Bizde Karadeniz Ekonomi olarak iç mimarlık mesleğinin sıkıntılarını Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu olan Oda Projects firmasının sahibi Burak Pamuk’a sorduk. Pamuk iç mimarların öncelikli sorununun imza yetkisinin olmaması olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Gelişmiş ülkelerde sanat ve tasarım değerli olduğu için imza yetkisi pek üzerinde durulan bir konu değil. Ama Türkiye sanat ve tasarım konusunda yeterince bilinçli olmadığı için halkımızda bu bilinç oturana konunun üzerinde durulması gerekiyor. İnsanlar kaliteli, konforlu ve estetik mekanlaraulaşabilmek için kesinlikle iç mimarlarla çalışmalı. Bu durum hem işletmenin kalitesini yukarılara çekiyor hem de oradan faydalananların hayatlarını kolaylaştırmış oluyor. İmza yetkisi önceki dönemlerde iç mimarlar odası tarafından tepeden çözümlenmesi gereken bir problem gibi görünüyordu. Fakat yeni yönetimle bu algı yıkıldı. Bende Ordu’daki İç Mimarlar Odası Temsilcisi olarak yönetimle birlikte çalışmalarımı koordineli bir şekilde sürdürüyorum. Belediyelerden, iş yerlerine ve konut projelerine ruhsat verirken  iç mimarlık proje şartını getirmelerini istiyoruz. Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Manisa’da çalışmalar sürüyor. Bizde Ordu Büyüksehir ve Altınordu Belediyesi ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ordu çoğu ile göre kültür düzeyi yukarılarda her noktada potansiyeli olan bir şehir. Bu nedenle yakın zamanda bu konuda olumlu sonuçlar alabileceğimize inanıyorum.”

Süre ve ortaya çıkan işin kalitesi arasında doğru bir orantı vardır

Projelerini yürütürken zamana ihtiyaçları olduğunu da vurgulayan Pamuk, “Bir iş ne kadar hızlı yapılırsa o kadar az düşünülmüş olur. Bir mekanı ele aldığınızda her noktasıyla değerlendirmeniz gerekiyor. Ama bizden isteniyor ki proje hemen bitirilsin, bu işler o kadar kolay değil. Gerekli süre verilmediği zaman kalitesiz işler ortaya çıkıyor. Birde bu işin ekonomisi var düşük bütçelerle harikalar yaratmamız isteniyor.Maalesef bu da pek mümkün değil.  Ayrıca son zamanlarda sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte insanlaryeni trendlere daha kolay ulaşabilir hale geldi. Ama ne yazık ki yeterince bilinçli olunmadığı için gördükleri her şeyin kendi mekanlarına uygunluğunu sorgulamadan bizden aynısını yapmamızı istiyorlar. İnsanların bir şeyleri öğrenmesi bilgi sahibi olması güzel ama biz projelerimizde bu bilgileri harmanlayıp  mekana uygunluğunu değerlendirip ona göre uygulamaya geçiyoruz.” dedi.

Bilinçsizce açılan üniversiteler ve kurslar kaliteyi düşürüyor

Son olarak eğitim konusuna da değinen Pamuk bilinçsizce açılan üniversitelerin kaliteyi düşürdüğünü vurgulayarak şöyle konuştu, “Türkiye’de son zamanlarda devlet üniversitelerinin  her ile açılması ve  özel üniversitelerin  mantar gibi üremesi ile  eğitim düzeyi düştü. Özel ve devlet üniversitelerinin bile eğitimlerini sorgularken son zamanlarda ortaya çıkan 3-5 aylık kurslarla iç mimarlık sertifikası verilmesi ise oldukça üzücü bir durum. Hem yıllarını ortaya koyup üniversite okuyanlara haksızlık oluyor hem de ortaya çıkan kalitesiz işlerle meslek değersizleştiriliyor.” NAZAN BEDİR/ KARADENİZ EKONOMİ
07 Ekim 2019 Pazartesi 17:00:05 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,içmimarlık,ruhsat,proje


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.