Bölgesel Ordu Haberleri

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi
İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi
Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Türkiye 2019 yılında zor bir süreçten geçti.  Faiz artışları üst üste yapılan zamlar dolar ve eurodaki dalgalanmalar birçok sektörü durma noktasına getirdi. Daha sonra üçüncü çeyrekte banka faizlerinin düşmesi ile başlayan süreç ekonominin yavaş yavaş toparlanmasını ve birçok sektörde hareketlenmelerin yaşanmasını sağladı.  2020 yılı ile ilgili ise de değişik senaryolar ortaya atılmaya başlandı. Kimileri beklentileri yüksek tutarken kimileri ise kriz yılı olacağını öngörüyor. Bizde Karadeniz Ekonomi olarak sektör temsilcilerine 2020 yılının nasıl geçeceğini sorduk;

Aykan İnşaat sahibi ve Ordu RotaryKulüb Başkanı İsmail Aydın;

“2019 yılı ülkemiz için zor bir yıl oldu fakat finansman desteği almadan ayakta duran firmalar  kendi yağı ile kavrulan firmalar bu zorluktan çok fazla etkilenmedi. Bizler kendi yağı ile kavrulan firmalarız onun için çok büyük sıkıntılar yaşamadık ama piyasada daralmanın olduğunu da inkar edemeyiz.  Şu an ülkeyi yönetenler ekonomik dengelerindaha sağlıklı yürümesi yönünde oldukça yoğun mücadele ediyorlar. Bizler onların söylemlerine güveniyoruz. İnşallah 2020, 2019’a göre çok daha iyi olacak. 2020 yılı için yeni yatırım projelerimiz var ama iyice realize edip gelişen şartlara göre ortaya koyacağız.”

Karamustafaoğlu AŞ YKB Yardımcısı Hasan Karamustafaoğlu;

‘’2019’un beklentilerin çok altında bir yıl oldu,Firma olarak inşaat malzemeleri imalatı ve sigortacılık sektöründe faaliyet gösteriyoruz ve bu yıl sadece bizim firma için değil tüm Türkiye için kötü geçti. Beklentilerin çok altında kalan bir yıl oldu. Her türlü tasarruf tedbirlerini aldık hatta işçi çıkarmak zorunda bile kaldık. Önceki yıllara göre firmamız hem ciro hem üretim bazında yüzde 30’ların altında bir ivme kaydetti. Üçüncü çeyrekte yaşanan gelişmelerle firmalar yavaş yavaş ihracata yöneldiler fakat bizim gibi küçük ölçekli imalat yapan firmalar için yaşanan sıkıntıların maalesef 2020’ye sarkacağını düşünüyorum.”

Karel İnşaat Yöneticisi Fuat Fırat Çevik;

“ Zor bir yıldı, maliyet artışları, mali gücü yetersiz olan firmaların piyasadan elemine olmasına neden oldu. 2020 yılı içinse söyleyeceklerim, eğer işinizi yapan sağlam firmaysanız ve daha çok öz sermayeniz ile hareket ediyorsanız sizi güzel günler bekliyor. 2020 yılının bizim adımıza iyi geçeceğini düşünüyorum bu anlamda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 1000 konutluk Ege Park projemizin 400 konutunu bitirdik. Geri kalan 600 konutu da bitirmek için faaliyetlerimize yaklaşık bir ay sonra başlamış olacağız’’

Toyota Plaza Ordu Bayii Sahibi Yunus Emre Tenteoğlu

2020’nin bu yıldan daha zor bir yıl olacak, bu yıl hem ülkemiz hem firmamız açısından sıkıntılı bir yıldı. Krizlerle, ekonomik buhranlarla mücadele ettik. Bu yıl bize tasarruf etmenin aslında zorunluluk olduğunu hatırlattı. Önümüzde ki yılın 2019’dan daha zor bir yıl olacağını düşünüyorum bu nedenle 2020 yılında yeni bir plan düşünmüyoruz.” NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
03 Aralık 2019 Salı 15:06:08 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,rotary,iş dünyası,patron


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Maden işletmesi Kastamonu ekonomisini canlandırdı

Kastamonu'nun 2 bin 132 nüfuslu Hanönü ilçesinde geçen yıl üretime başlayan özel bakır maden işletmesinde 750 kişi çalışıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehrin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz’’

Güler, ‘’İlimizi turizm, tarım, tarım, sanayisi ve gıda sektörü gibi alanlarda tamamen farklı boyutlara getirmek istiyoruz. Böylelikle ekonomik anlamda şehrimizin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane’nin ekonomik parametreleri

Gümüşhane’nin ekonomik yapısına genel bakış

Haberin Devamını Oku

Ortak hareket edin bireysel değil!

KATİD Başkanı Toktaş, “İllerimiz tek başına kendini pazarlamaya çalışıyor, fakat bu turizmim hareketlenmesi için yeterli değil. Belli destinasyonlar yaratılıp ortak pazarlama çalışmaları yürütülürse daha az bütçe ve enerjiyle istenilen etki yaratılabilir.”

Haberin Devamını Oku

Ordu’da 280 projeye 6 milyarlık yatırım

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İl Yatırım Takip Sistemi verilerine göre, 2019 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla 10 sektörde toplam 280 kamu yatırım projesinin bulunduğuna ve bu projelerin toplam bedelinin yaklaşık 6 milyar 319 milyon lira olduğuna dikkat çekti.

Haberin Devamını Oku

‘’Un ihracatında katma değer artışı yaşandı’’

Ulusoy, ‘’Un ihracatında birim fiyatı ton başına 304 dolardan 322 dolara çıktı. Türkiye'nin un ihracatında katma değer artışı yaşandı.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı: “Bu ödül tüm Amasyalıların.”

Fransa’nın başkenti Paris’te “Yeşilkent Amasya” projesi ödüllendirilen Amasya Belediyesi bir dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Avrupa’dan gelen ilk uluslararası ödüle sahip olan Amasya Belediye Başkanı Sarı, “bu ödül tüm Amasyalılarındır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun Ev’leniyoruz Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor

Evlenecek ve evini yenileyecek çiftler için hem ekonomik hem yeni trend tüm ürünlerin bulunduğu Samsun TÜYAP Ev’leniyoruz fuarı Çarsamba günü kapılarını açacak.

Haberin Devamını Oku

Cama ilan asma devri bitti

Tepe Gayrimenkul sahibi Bora Tepe, “Camın önüne ilan yapıştırıp vatandaşın görmesini bekleme devri kapanmaya başladı. Dijitalleşme sayesinde oturduğunuz yerden aradığınız her şey ulaşabiliyorsunuz”

Haberin Devamını Oku

Karadeniz’in tek resort oteli “Ünye Ramada”

Ünye Ramada müdürü Özdoğan, “Karadeniz’in gerçek anlamda tek resort otelindesiniz. Sadece yaz aylarında değil kış için de sağladığımız doluluk rakamları bizi mutlu ediyor.”

Haberin Devamını Oku

ORSAD, “Haksız rekabetin karşısındayız”

Ordu Sigorta Acenteleri Derneği (ORSAD), Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın; Sigortacılık Kanununun 32. Maddesine ve ilgili diğer ilgili mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle AKBANK’a 94 Milyon 700 bin TL ve YAPI KREDİ’ye, 187 Milyon 100 bin TL kestiği idari para cezalarına ilişkin açıklama yaptı.

Haberin Devamını Oku

Ünye TB’den yardım seferberliği

Uslu, ‘’Deprem için yardım seferberliğine Ünye Ticaret Borsası olarak katılmış bulunmaktayız. Üyelerimizin destekleri ile birleştirdiğimiz yardımları Ordu’da bulunan tüm oda/borsalar olarak en kısa sürede yardım bölgesine ulaştıracağız.’’

Haberin Devamını Oku

GİSİAD’ta , Gezmiş dönemi başlıyor

GİSİAD Başkanlığına İnşaat Mühendisi Aykut Gezmiş seçildi.

Haberin Devamını Oku

Depremzedelerin kredi taksit ve faizleri ödenecek

Deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da zarar gördüğü tespit edilen esnaf ve sanatkarın, kullandığı kredilerin 1 yıllık taksit ve faizleri TESKOMB tarafından ödenecek.

Haberin Devamını Oku

Trabzon konut satışında ilk 10 şehir arasında

Türkiye’de 2019 yılında yabancılara yapılan konut satışında Trabzon 935 konut satışı ile ilk 10 şehir arasında yer aldı.

Haberin Devamını Oku

TV 52 ‘Yılın Başarı Ödülleri’ni dağıttı

TV 52 televizyonu tarafından düzenlenen “TV 52 Yılın Başarı Ödülleri” kapsamında Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ödül aldı.

Haberin Devamını Oku

Yüce, Çaykur yönetimine atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. ve 3. maddesi gereğince Sakarya BŞB Başkanı Ekrem Yüce, Çaykur’da açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Haberin Devamını Oku

Çiftçi buğdayı terkediyor

Osmanlı Un YKB Kazancı, “Çiftçimizin yüzde 35’i buğday ekmeyi bırakıp mısır, arpa, çeltik veya fındık ekimine yöneldi. Dolayısıyla aradığı malı bulamayan sanayicide ihracata yöneldi. Fakat dışarıdan buğday aldığımızda yüzde 45 vergi vermek zorundayız. Eğer biz de TMO gibi sadece iki aylığına sıfır gümrükle mal getirebilirsek şu an 110 lira olan un çuvalının fiyatı 90 liraya düşer.”

Haberin Devamını Oku

Giresun ihracatını yüzde 57 artırdı

Giresun, Türkiye genelinde 81 il arasında 233,4 milyon dolarlık rakam ile ihracatını yüzde 57 oranında en fazla artıran 4’üncü il oldu.

Haberin Devamını Oku

TÜGİS 59 yaşında!

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası(TÜGİS) 2020 yılında 59. yaşını kutluyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB, Elazığ için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem için destek kampanyası başlatarak bölgeye yardım tırı gönderdi.

Haberin Devamını Oku

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.