Bölgesel Ordu Haberleri

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli
Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli
Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Türkiye’de yabancı dil öğrenme üniversite çağına kadar sarkıyor. İngilizce eğitimi de bu nedenle ciddi bir şekilde kan kaybediyor. Peki İngilizceye toplum olarak bir eğilim varken neden başarısız olunuyor. Tüm bu soruları Ordu Türk-Amerikan Derneği (TAD) Dil Kursu kurucusu Volkan Çelebi’ye sorduk. Dilin duyarak ve konuşarak öğrenildiğini ve dil öğrenmeye erken yaşlarda başlanılması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu; “ Dil eğitimine mümkün olduğu kadar erken başlamak verimlilik açısından iyi oluyor. Biz Türkçeyi duyarak öğrenmeye başlanıyoruz. Aynı şekilde İngilizce de böyle öğrenilmeli. Bu sürecin temeli küçük yaşta İngilizce çizgi filmlerle atılabilir. Daha sonra dil kursundan yararlanılırsa ya da iyi bir yabancı dil eğitimi verilen bir okulla desteklenirse daha da iyi ilerleyebilir. 8’inci sınıfa kadar devam eden bu süreç dil öğrenme açısından çok verimli oluyor.”

Öğrencileri TOEFL, IELTS ve PTE gibi sınavlara hazırlıyoruz

Eğitimin yaşı olmadığını da sözlerine ekleyen Çelebi yinede bu sürecin ileri yaşlara bırakılmamasını çünkü belirli yaştan sonra algıların yavaşladığını ve bu nedenle öğrenme sürecinin daha yavaş ilerleyeceğini vurguladı. Ayrıca TAD olarak Work and Travel, İntership gibi programlarla yurtdışına öğrenci gönderirken TOEFL, IELTS ve PTE gibi sınavlara da hazırladıklarını belirtti.

Öğretmenler idealizmini kaybetti

Türkiye’de İngilizce öğretmenlerinin idealizmini kaybetmesi nedeniyle dil eğitiminde verimli olunamadığını da sözlerine ekleyen Çelebi, “İngilizce öğretiyorsanız derste sürekli İngilizce konuşmanız gerekiyor. Sadece sınavda başarılı olsunlar diye gramer eğitimi verdiğiniz zaman işler çok verimli olmuyor. Ayrıca öğretmenler idealizmini kaybettiler. Haksız da değiller, sürekli aynı şeyleri öğrettikleri için bir süre sonra isteklerini kaybetmeye başlıyorlar. Bu konuda çözüm olarak öğretmenler bir süre ilkokul seviyesinde öğrencilere,  birkaç yıl sonra da lisede ileri seviye gruplarına ders anlatmakla görevlendirilirse hem kendilerini yenilemiş olurlar hem de motivasyonları yükselir.” dedi.

Malta ekonomik yönden iyi bir tercih

Bir dili anadil gibi konuşmanın zorluğundan da bahseden Çelebi bunun için mutlaka o dilin konuşulduğu ülkeye gidilmesi gerektiğini belirterek, “İngilizcenizi pekiştirmek istiyorsanız eğer Amerika ve İngiltere en başta gelen ülkeler. Ama şu an dolar ve pound kuruna baktığınız zaman fiyatlar çok yüksek olduğu için bir öğrencinin oralarda bir dil okuluna gidip 1 ay bile zaman geçirmesi, konaklaması ve uçak bileti dahil 2 bin poundu geçebilir. Alternatif olarak Malta düşünülebilir. Ama orada da çok Türk var bu konuda dikkatli olunmalı mümkün olduğu kadar yabancılarla vakit geçirilmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda dili bir ders gibi değil de bir hobi olarak görmeye çalışmak gerekiyor. Eğer kişi bunu sadece bir ders gibi görürse bu süreç hem keyifli hem de verimli olmaz. Ama dili yaşayarak öğrenmek izlenen filmlerden kültürlerden bir şeyler öğrenmeye çalışmak süreci keyifli hale getirirken öğrenmeyi de hızlandırır.” NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ

-

1951 yılında Ankara’da kurulan Türk-Amerikan Derneği Dil Kursu’nun Ordu şubesini 2015 yılında Volkan Çelebi tarafından açıldı. 6 yaştan itibaren bütün yaş gruplarına hizmet verilen kursta İngilizcenin yanı sıra Almanca, Fransızca ve İspanyolca dersleri de özel olarak verilmektedir.
05 Aralık 2019 Perşembe 14:08:38 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,tad,ingilizce,eğitim


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Maden işletmesi Kastamonu ekonomisini canlandırdı

Kastamonu'nun 2 bin 132 nüfuslu Hanönü ilçesinde geçen yıl üretime başlayan özel bakır maden işletmesinde 750 kişi çalışıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehrin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz’’

Güler, ‘’İlimizi turizm, tarım, tarım, sanayisi ve gıda sektörü gibi alanlarda tamamen farklı boyutlara getirmek istiyoruz. Böylelikle ekonomik anlamda şehrimizin kalkınmasını ve kazanmasını sağlayabiliriz.’’

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane’nin ekonomik parametreleri

Gümüşhane’nin ekonomik yapısına genel bakış

Haberin Devamını Oku

Ortak hareket edin bireysel değil!

KATİD Başkanı Toktaş, “İllerimiz tek başına kendini pazarlamaya çalışıyor, fakat bu turizmim hareketlenmesi için yeterli değil. Belli destinasyonlar yaratılıp ortak pazarlama çalışmaları yürütülürse daha az bütçe ve enerjiyle istenilen etki yaratılabilir.”

Haberin Devamını Oku

Ordu’da 280 projeye 6 milyarlık yatırım

Ordu Valisi Seddar Yavuz, İl Yatırım Takip Sistemi verilerine göre, 2019 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla 10 sektörde toplam 280 kamu yatırım projesinin bulunduğuna ve bu projelerin toplam bedelinin yaklaşık 6 milyar 319 milyon lira olduğuna dikkat çekti.

Haberin Devamını Oku

‘’Un ihracatında katma değer artışı yaşandı’’

Ulusoy, ‘’Un ihracatında birim fiyatı ton başına 304 dolardan 322 dolara çıktı. Türkiye'nin un ihracatında katma değer artışı yaşandı.’’

Haberin Devamını Oku

Başkan Sarı: “Bu ödül tüm Amasyalıların.”

Fransa’nın başkenti Paris’te “Yeşilkent Amasya” projesi ödüllendirilen Amasya Belediyesi bir dünya kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Avrupa’dan gelen ilk uluslararası ödüle sahip olan Amasya Belediye Başkanı Sarı, “bu ödül tüm Amasyalılarındır” dedi.

Haberin Devamını Oku

Samsun Ev’leniyoruz Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor

Evlenecek ve evini yenileyecek çiftler için hem ekonomik hem yeni trend tüm ürünlerin bulunduğu Samsun TÜYAP Ev’leniyoruz fuarı Çarsamba günü kapılarını açacak.

Haberin Devamını Oku

Cama ilan asma devri bitti

Tepe Gayrimenkul sahibi Bora Tepe, “Camın önüne ilan yapıştırıp vatandaşın görmesini bekleme devri kapanmaya başladı. Dijitalleşme sayesinde oturduğunuz yerden aradığınız her şey ulaşabiliyorsunuz”

Haberin Devamını Oku

Karadeniz’in tek resort oteli “Ünye Ramada”

Ünye Ramada müdürü Özdoğan, “Karadeniz’in gerçek anlamda tek resort otelindesiniz. Sadece yaz aylarında değil kış için de sağladığımız doluluk rakamları bizi mutlu ediyor.”

Haberin Devamını Oku

ORSAD, “Haksız rekabetin karşısındayız”

Ordu Sigorta Acenteleri Derneği (ORSAD), Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın; Sigortacılık Kanununun 32. Maddesine ve ilgili diğer ilgili mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle AKBANK’a 94 Milyon 700 bin TL ve YAPI KREDİ’ye, 187 Milyon 100 bin TL kestiği idari para cezalarına ilişkin açıklama yaptı.

Haberin Devamını Oku

Ünye TB’den yardım seferberliği

Uslu, ‘’Deprem için yardım seferberliğine Ünye Ticaret Borsası olarak katılmış bulunmaktayız. Üyelerimizin destekleri ile birleştirdiğimiz yardımları Ordu’da bulunan tüm oda/borsalar olarak en kısa sürede yardım bölgesine ulaştıracağız.’’

Haberin Devamını Oku

GİSİAD’ta , Gezmiş dönemi başlıyor

GİSİAD Başkanlığına İnşaat Mühendisi Aykut Gezmiş seçildi.

Haberin Devamını Oku

Depremzedelerin kredi taksit ve faizleri ödenecek

Deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya'da zarar gördüğü tespit edilen esnaf ve sanatkarın, kullandığı kredilerin 1 yıllık taksit ve faizleri TESKOMB tarafından ödenecek.

Haberin Devamını Oku

Trabzon konut satışında ilk 10 şehir arasında

Türkiye’de 2019 yılında yabancılara yapılan konut satışında Trabzon 935 konut satışı ile ilk 10 şehir arasında yer aldı.

Haberin Devamını Oku

TV 52 ‘Yılın Başarı Ödülleri’ni dağıttı

TV 52 televizyonu tarafından düzenlenen “TV 52 Yılın Başarı Ödülleri” kapsamında Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ödül aldı.

Haberin Devamını Oku

Yüce, Çaykur yönetimine atandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. ve 3. maddesi gereğince Sakarya BŞB Başkanı Ekrem Yüce, Çaykur’da açık bulunan yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Haberin Devamını Oku

Çiftçi buğdayı terkediyor

Osmanlı Un YKB Kazancı, “Çiftçimizin yüzde 35’i buğday ekmeyi bırakıp mısır, arpa, çeltik veya fındık ekimine yöneldi. Dolayısıyla aradığı malı bulamayan sanayicide ihracata yöneldi. Fakat dışarıdan buğday aldığımızda yüzde 45 vergi vermek zorundayız. Eğer biz de TMO gibi sadece iki aylığına sıfır gümrükle mal getirebilirsek şu an 110 lira olan un çuvalının fiyatı 90 liraya düşer.”

Haberin Devamını Oku

Giresun ihracatını yüzde 57 artırdı

Giresun, Türkiye genelinde 81 il arasında 233,4 milyon dolarlık rakam ile ihracatını yüzde 57 oranında en fazla artıran 4’üncü il oldu.

Haberin Devamını Oku

TÜGİS 59 yaşında!

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası(TÜGİS) 2020 yılında 59. yaşını kutluyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB, Elazığ için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem için destek kampanyası başlatarak bölgeye yardım tırı gönderdi.

Haberin Devamını Oku

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.