Bölgesel Samsun Haberleri

Pidenin piri Niyazi Kesim…
Pidenin piri Niyazi Kesim…

Bafra Pidesi’nin öyküsünü Bafra’da pideci Niyazi Kesim’in ustasından dinledik

Lezzetin püf noktası var

Ustaya göre, Bafra Pidesinin lezzetini içine koyulan su veriyor. Usta, Bafra Pidesindeki lezzetin sırrını, “Biz fazla su koyuyoruz. Fazla su fırında buhar oluyor, onunla pişiyor ve lezzet veriyor” diye anlatıyor.  

Samsun’un Bafra ilçesinde “Bafra Pidesi” ile ünlü Niyazi Kesim Restoran’ın işletme müdürü Selçuk Pepe, göre İstanbul’da çakma Bafra pidecileri var. Pepe, pideyi başka pidelerle kıyaslarken şunları anlatıyor: “Müşteriler bize gelip yakınıyor, bu mu sizin pideniz, diye. Ben de onlara siz pide değil ekmek yiyorsunuz, diyorum. Bizim Ankara’da Balgat’ta Ziya Bey Caddesi’nde de yerimiz var. Pide hamuru ile ekmek hamuru başka bir şey. İçinde yaklaşık olarak 200 gram kıyma var. Onu herkes koymaz. Et ve kıyması özel. Biz soğanı çiğ atarız. Birçoğu soğanı kavurup, fırında yakar. Biz soğanı çiğ atıp fırında pişiriyoruz. Kıyma tam kavrulmaz yarım kavrulur. Kavurduğumuz zaman kıymanın yağını da alıyoruz.”

Türkiye bizi takip ediyor

“Niyazi Kesim’i duyuran Niyazi Bey. İstanbul Kongre Merkezi’nde fuar vardı. Niyazi Bey orada binin üzerinde ücretsiz pide dağıttı. Buradan iki usta götürdü, pideleri yaptırdı ve orada ustalarla birlikte ikram etti. Bafra’da bizden başka pide yapan yerler de var ama marka olup, kalıcı olmak farklı bir şey. Marka olanlar belki Niyazi Kesim’den önce marka olmuşlar ama yapamamışlar. Yukarı çıktığın zaman orada kalmak önemli. Aynı ustayı alırsın götürürsün ama orada kalıcı değerde, aynı tatta, aynı lezzette kaldığınız zaman lidersiniz. Bugün herkes bizi takip ediyor, sadece Bafra’daki pideciler değil, Türkiye’de takip ediliyoruz.”

Pide zahmetli iş

“Ankara’daki şubemize eti, kıymayı her şeyi buradan götürüyoruz. Ustamız Bafralı, sadece garsonlar Ankara’dan. Bizim fırınlarda aşağı yukarı 5’er usta çalışıyor. 7-8 usta çalışan fırınlarımız var. Pide işi zahmetli bir iştir. Biri soğan, malzeme hazırlayacak. Bütün çeşitlerden yaptığımız için malzeme hazırlamak zorundasın. Birisi kürekle, birisi yağ ile. Birçok yerde fırça ile yağlarlar. Bana sorarsanız fırçayla yağlanan pideyi yemeyin, derim.”

90 parça ürünle kahvaltı veriyoruz

“Pazar günleri açık büfe de yapıyoruz. 9’da başlayıp 3’te bitiriyoruz. 35 lira kişi başı. 90 parça ürün var içerisinde sınırsız çay hizmetimiz var. 600 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. Bizim 15 reyona yakın tatlı çeşidimiz var. Hepsini kendimiz imal ediyoruz, dışarıdan tatlı sokmuyoruz içeriye. Sütlacı, yoğurdu, peyniri biz yapıyoruz. Kıymayı kendi kasabımızdan alıp yediriyoruz. Yemeklerin ham maddesi bizim elimizde.” KARADENİZ EKONOMİ



12 Mart 2019 Salı 09:00:28 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.