Bölgesel Samsun Haberleri

“Hedefimiz üretimi artırmak, Bafra'yı marka yapmak''
“Hedefimiz üretimi artırmak, Bafra'yı marka yapmak''

Bafra GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Güngör. “Bafra GİAD olarak ana hedefimiz bölge içerisindeki ekonomik kalkınmayı sağlamak ve değer oluşturabilecek projelerle ilçemizin ismini tüm ülkede duyurabilmektir. Aynı zamanda Bafra’nın marka değerini artırmaktır.”

Murat Gürsoy’la ekonomi sohbetleri köşemizin bu sayıdaki konuğu Bafra Genç İş Adamları Derneği (Bafra GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Güngör. Genç başkanla derneğin çalışmaları, tütünü, tarım ve hayvancılık ile Bafra ve bölge ekonomisine ilişkin düşüncelerini konuştuk.

-Sayın Başkan bize kısaca derneği ve faaliyetlerini anlatır mısınız?

-Ben Bafra Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Güngör. Derneğimiz 2011 yılından beri faaliyet göstermektedir. Biz yönetim kurulu olarak üçüncü dönemiz. Üçer yıllık aralarla bizim genel kurulumuz olur. Bundan önceki iki dönemi de Yavuz Selim Muratoğlu diye bir başkanımız vardı. O yürüttü, ondan sonra görevi biz devraldık. Biz 2017 yılından beri görevdeyiz. 

-Dernek mensuplarının genel iş profilleri nedir?

- BafraGİAD 2011 yılından beri faaliyette. Sektörlerinde lider olan 65 üye firmasıyla beraber üreten, katma değer yaratan ithalat ve ihracat yapan bir topluluğuz. Aynı zamanda yaklaşık olarak 2 bin kişiye istihdam ediyoruz. Sonuçta bölge ekonomisine baktığımızda da yaklaşık olarak yüzde 10 katkı sağlamış oluyoruz.

-Ana hedefiniz nedir dernek olarak, belli sektörler var mı?

-Bu noktada iki yıldır ürettiğimiz faaliyetler içerisinde ana hedefimiz şu bölge içerisindeki ekonomik kalkınmayı sağlamak ve değer oluşturabilecek projelerle beraber ilçemizin ismini tüm ülkede duyurabilmektir. Aynı zamanda marka değerini artırmaktır.

-Bölge ekonomisini daha çok hangi sektörler oluşturuyor. Sanayi, tarım, turizm olarak hangisine ağırlık veriyorsunuz?

-Bölgemiz tarımdan, turizme kadar birçok potansiyeli olan bir bölge. 1950-1953 yılları arasında Karadeniz Bölgesi’nden tütün ihracatını yapan ilk bölgedir. Biz aslında tarihimizle gurur duyuyoruz. Bölge olarak gerçekten bu bölgede zamanın ihracatçıları, zamanın üreticileri bununla çok gelir elde etmişler. Bunu ihracatla ülkemize para kazandırmasını sağlamışlar. Ama zamanla bu sürmenaj olmuş, azalmış. Köylerdeki insanlarımız dışarıya göçmüş, hayvancılık da, tarım da yavaş yavaş azalmış. Tabi bulunduğumuz bölge tarım bölgesi. Burada taş ekseniz biter öyle bir mantalitesi var. Kızılırmak akıyor, alüvyonlu topraklarımız var ve son derece verimli topraklara sahibiz.

-İlçeni ve bölge tütün diyarı olarak da biliniyordu. Sonra neler oldu?

-Bafra’nın tarımı vardı. Özellikle tütünle ön plana çıkmış bir memleket. Tütünün merkeziydi. Hatta ismi Tütüncüler olan bir mahallemiz de vardır.  Bafra sigarasını herkes bilir. Bu ekonomiyle güzel şeyler yapılmış. Ama zamanla üretim azaldıkça yavaş yavaş bu alandan uzaklaşmışlar. Tütün olayı hala devam ediyor. Şuanda 100 yıl içerisinde Bafra’nın geliri birinci derecede hala tütünde. Bölgesel olarak ikinci derecede pirincimiz, çeltiğimiz geliyor. Bu bölge yaklaşık 140 bin dönüm arazisi ile Türkiye’nin yüzde 11’ine Karadeniz’in de yüzde 63’üne çeltik sağlıyor. Körfez kenti olduğumuz için yol kenarında olan Terme pirinci bizden alıyor. Yediğiniz pirinç aslında Bafra pirinci. Bunu Ordu’daki iş adamları da biliyor. Ordu’daki bazı iş adamları burada ofis açmış durumda. Hasat zamanı geliyorlar burada hasatları alıyorlar. Kendi memleketlerine götürüp, satıyorlar.

-Peki, kâr ediyor mu çiftçiler bu üretimden?

-Biz üreticimiz kazansın noktasındayız ama şöyle bir şey var afaki söylüyorum rakamları; 2 liraya üretiyorsun, 2 buçuğa satıyorsun 1 lira kârın varken, pirincin kilosu şu anda 7 liradan aşağı değil, farkı siz hesaplayın… Arada ne kadar aracı olursa pirincin fiyatı da o kadar artıyor.

-Üretici kendi birlik olsa, deposu kurup değerlendirse?

-Bununla ilgili şöyle bir sıkıntımız var, bölge olarak yüzde 11 Türkiye pazarına yüzde 63 Karadeniz pazarına hitap ediyoruz. Burada en büyük sıkıntılardan birisi paketleme. Lisanslı depoya ihtiyacımız var. İlçemizdeki ticaret borsası ve odanın lisanslı depo ile ilgili çalışmaları var. Yalnız hem hukuki açıdan hem prosedür açısından bazı sıkıntılar var.

-Üretimde sınırlama var mı?

-Devlet şuanda çeltik üretimine kota koydu. Çiftçi ne kadar çeltik üretmek istese de üretemiyor. Devletin verdiği kotanın dışında üretirse çok ciddi bir cezası var.

-Burada bir Tarım OSB kuruluyordu, süreç devam ediyor mu?

-İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) henüz kurulma aşamasında. Bitme noktasında; hatta bir Japon firmayla anlaşma imzalandı. Sera üretimi ile ilgili olarak devletimizin de çok büyük destekleri var ve buradaki üreticiler metrekare olarak daha küçük alanlardan büyük verim elde edebilecek hale geldiler. Bizim de hazırladığımız projeler üç aşağı beş yukarı buna dönüyor. Çok fazla uğraşmadan, elindeki araziyi değerlendirip daha önceki ürettiğinden daha çok kâr etmek…

-Hayvancılık konusunda da iddialı bir bölgesiniz. Hayvancılıkla ilgili neler anlatabilir misiniz?

-Hayvancılık yapan da var. Özellikle bölgemizde manda yetiştiriciliği ve manda sütüyle, kaymağı ile ilgili çalışmalar var. Öte yandan biz biliyorsunuz tohumu dışarıdan alan bir ülke haline geldik. Kendi tohumumuzu üretmekte hukuki açıdan problem yaşıyoruz. Üreticiler buna mutlaka kimyasal atmak zorunda kalıyor. Bu da yemiş olduğunuz ürünlerin organik olma özelliğini yok ediyor.

-Dernek olarak bir solucan gübresi projeniz var, onu anlatır mısınız?

-Dernek olarak tarımda organik solucan gübresi üretim sürecini başlattık. 7 bin liralık bütçe ile yola çıktık. Biz yaklaşık olarak 200 bin solucan aldığımızda 2 buçuk ay sonra 400 bin oldu, sonra 800 bin oldu, sonra bin 600, 3 bin 200 şeklinde bunlar katlanarak devam etti. Alanımızda büyüdü. Bu sistemle üretimde solucanın gübresi kullanılıyor. Biz solucana mama dediğimiz yiyecekleri sağlıyoruz, sonra kendi gübreleriyle bu gübreleri alıp fidelerimize, bahçelerimizdeki seralarımıza kullandığımızda çeltikte verim artışı oluyor. Dönüme 600-650 kilo verim aldığımız bir çeltik sisteminde verimi 900 kiloya vurdu. Çiftçiler önce kabul edemediler, itiraz ettiler ama sonra ikna oldular. Dedik ki bize bir dönüm arazi verin masrafları bize ait. Biz burayı sadece ekeceğiz, biçeceğiz. Siz sadece sonucuna bakacaksınız.   Birkaç çiftçi ile başladık. İnsanların kendi arazilerinden almış olduğu verim ile bizim bir dönüm araziye ayırmış oldukları verimi gördüler. Ve sonra uygulamayı öğrenmek için talepte bulundular. Bir müteşebbis heyetle başladık, proje ikinci senesinde. İkinci senenin sonundayız. Kayseri’de bir kooperatife ortak olup bununla ilgili lisanslama işlemlerini gerçekleştirdiler ve şu anda Kayseri üzerinden lisanslanmış kendi ürettikleri organik gübreyi hem de sıvı gübreyi satabilecek pozisyondalar ve satıyorlar.

-Çitçiler yeni sistemleri benimseniyor mu, ilgi gösteriyor mu?

-Bafra tarımın merkezi. Bafra tarımız bir adım ilerleyemez. İlçe son zamanlarda turizme de biraz ağırlık verdi. Devlet organik gübre kullananlara destekleme yaparsa bu iş biraz daha yaygınlaşacak. Köylümüzün ekonomisinin iyi olması bizim de iyi olmamız demektir. Bizim yaptığımız her bir proje bölgenin geneline hitap ediyor ki ülkenin kurtuluşu üretimdedir. Bilim insanlarımız da bunu diyor. Elimizdeki değerleri kaybetmeyip, bunlara patentler, lisanslar alabilirsek kendimize bir kazanım sağlamış oluruz.

-Bafra olarak turizm değerleriniz neler?

-Bizim bölgemizin bilinilirliği öncelikle kuş cennetinden geliyor. Bafra’nın arazisinin yüzde 80’inde kuş cenneti var. Dünyada şu an UNESCO’nun miras listesine alınma aşamasında. Leylekler ve daha birçok kuş türü bu sulak alanlarda yaşıyor. Avrupa’dan Amerika’ya kadar birçok ülkeden bunları görmeye gelen turistler var. Biz dernek olarak reklamını yapmaya çalışıyoruz. Dünyada üçüncü ya da dördüncü büyük araziyi ifade ediyor. Bu kazanımlar daha yeni yeni elde edildiği için ekonomik olarak bize çok fazla getirisi yok. Yavaş yavaş hem belediyeler hem de kurumlarımız bilinçleniyor.

-Bir de Bafra Pideniz var.. Anlatır mısınız?

-İkincil olarak yerel ürünlerde Bafra’mızın pidesi çok önemli. Bafra’nın kapalı pidesini yemeden gitmenizi tavsiye etmem. İlçemizde bu işi çok iyi yapan birkaç ustamız var. Niyazi Kesim Restoran bu işi laikiyle yapan bir işletme. Kaşar fabrikamız var. Manda sütü, manda kaymağı sunuyor piyasaya. Özellikle Ankara’da Meclis başta olmak üzere birçok kamu tesisinde manda kaymağı kullanılıyor.

-Teşekkür ederiz…12 Mart 2019 Salı 14:52:01 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,bafragiad,bafra,marka,üretim


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.