Bölgesel Samsun Haberleri

İsmail Okutgen:''Samsiad'ın hedefi çok ortaklı projeler''
İsmail Okutgen:''Samsiad'ın hedefi çok ortaklı projeler''

“Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği olarak hedefimiz;  üyelerimizin arasında kaynaşmayı artırarak güven ortamı yaratmak ve dayanışmayı sağlamaktır. Aynı zamanda Samsun’da çok ortaklı örnek projeler yapmak ve sürdürülebilirliğini kanıtlamaktır.”

Murat Gürsoy’la Karadeniz Sohbetleri sayfamızın bu sayıdaki konuğu Samsun’un, bölgenin ve ülke ekonomisinde yarattıkları katma değer ve istihdamla önde gelen şirketlerini bünyesinde toplayan Samsun Sanayici ve İşadamları Derneği (SAMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve OKUTGEN Otomotiv’in Yönetimi Kurulu Başkanı İsmail Okutgen oldu. Özel yaşamı, eğitimi ve iş bilgisi ile önemli bir özgeçmişi olan Okutgen sivil toplum ve meslek örgütlerinde de önemli roller üstlenmiş bir işadamı..

-İsmail Bey, eğitim, iş yaşamı ve sivil toplumdaki görevlerinizi anlatır mısınız?

-1955 yılında Samsun Çarşamba’da dünyaya geldim. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Samsun’da okudu. 1979 yılında Yıldız Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldum.  1980-1984 yılları arasında İstanbul Taksim’de kurduğum firmada oto yedek parça imalatı ve satışı üzerine çalıştım. 1982 yılında Servin Hanım ile evlendi. İrem ve Çiğdem adlarında 2 kız çocuğu babasıyım. İrem Okutgen; Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirip New York Üniversitesinde MBA Mastırı yaptı. Çiğdem Okutgen; İngiltere Warwick Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirip  London School of Economics de MBA Mastırı yaptı. 1984 yılında Samsun’a dönerek 1966 yılında kurulan aile şirketi OKUTGEN OTOMOTİV in başına geçtim. Halen devam eden bu şirkette Ford Otosan toptan yedek parça bayiliği, İnci Akü bayiliği ve birçok otomotiv yan sanayi fabrikasının ürünlerini Türkiye’nin her bölgesine pazarlamaktayız.  Ayrıca yurt dışına yedek parça ihracatı yapıyoruz.  1999-2019 yılları arasında Samsun, Ordu, Çorum İllerinde CİTROEN BAYİLİĞİ yaptım.

-Sivil toplum kuruluşlarında da çeşitli görevlerde bulundunuz. Bunları da anlatır mısınız?

-İşadamı ve bu memleketin bir insanı olarak sivil toplum kuruluşlarında da elimizi taşın altına koyduk. Samsun Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Samsun Rotary Kulübü Başkanlığı,  Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanlığı yaptım. Halen Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanlığı görevini yapıyoruz.

-Başkanlığını yaptığınız SAMSİAD’ın güçlü bir profili var. Başarılı şirketleri bünyesinde toplamış. Dernekle ilgili bilgi verir misiniz?                        

-Derneğimiz 1992 yılında Ömer Tuğrul Erol Başkanlığında kuruldu. SAMSİAD (Samsun Sanayici ve İş İnsanları Derneği)  Samsun’un seçkin sanayici ve iş insanlarından oluşan bir sivil toplum kuruluşudur.

-TÜRKONFED diye bir çatı kuruluş var, siz de üye misiniz?

-Kuruluşundan itibaren yapmış olduğu sayısız faaliyetlerle başta Samsun olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir katma değer sağlayan SAMSİAD,  Samsun, Amasya, Tokat, Çorum illerini kapsayan ORKASİFED Federasyonuna ve Türkiyenin en büyük iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED ‘e bağlıdır.

-TÜRKONFED’in özelliği nedir?

-Üst kuruluşumuz olan TÜRKONFED 29 Federasyon, 247 Dernek (TÜSİAD dahil),  25 bin iş insanı, 40 bin şirketin üyesi olduğu, yıllık 75 Milyar dolar ihracat, 7 milyon istihdam sağlayan Türk İş Dünyasının en büyük sivil toplum kuruluşudur.

-Samsun Karadeniz’in en önemli illerinden biri. Siz nasıl tanımlıyorsunuz?

-Karadeniz bölgesinin en büyük şehri olan Samsun Kara, Deniz, Hava ve Tren yolu taşımacılığında çok önemli bir noktadadır. Samsun zengin tarih ve kültürel özelliklerinin yanında üretim ve hizmet sektörleri, ticaret ve sanayi alt yapısı, finans ve sağlık merkezi olma özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Samsun, Bafra ve Çarşamba ovaları, Gıda Organize Sanayileri ile, tarım ve tarıma dayalı sanayide,  hayvancılık ve süs bitkileri alanında da çok hızlı büyüme potansiyeli olan bir ilimizdir. Yeni kurulan Lojistik Merkezi de şehrimizin gelişimine çok önemli bir değer olarak katılmıştır. Sahip olduğu bu önemli değerlerin farkında olan SAMSİAD yerli ve yabancı yatırımcıların şehrimize gelmeleri ve yatırım yapmaları için gayret sarf etmektedir.

-Derneğin temel hedefi nedir?

-Samsiad olarak hedefimiz;  üyelerimiz arasında kaynaşmayı artırarak güven ortamı yaratmak ve dayanışmayı sağlamaktır. Çok ortaklı örnek projeler gerçekleştirmek ve sürdürülebilirliğini  göstermektir.

-SAMSİAD üyelerinin Samsun ekonomisindeki rolü nedir?

-SAMSİAD üyeleri sektörlerinde son derece başarılı ve saygın şirketlerdir. Birçoğu sektöründe vergi rekortmeni ve aynı zamanda yüksek istihdam sağlayan kuruluşlardır. Türkiye Sanayi Kuruluşları içerisinde ilk 500 ve İkinci 500’de bulunan şirketler ve ihracatta da son derece başarılı kuruluşlar derneğimizin üyesidir.

-SAMSİAD bayrağını teslim alan yönetim kurulumuzun 2 yılk döneminde yapmayı planladığı bazı projeler neler?

-Projelerimizi yerel yönetimle birlikte düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ile kardeş şehir olan yurtdışı ve yurtiçindeki şehirlerle işbirliği içinde olarak ortak projeler üreteceğiz. Dış Ticaret Komitesi oluşturup üyelerimize ve üyemiz olmasa dahi ihracat yapmak isteyen iş insanlarına destek olacağız. Bölgemizin ihtiyacı olan bir alanda üyelerimizin de katılımıyla çok ortaklı örnek bir tesis kurmak istiyoruz ve bu hususta çalışmalarımız devam etmektedir. Paketleme tesisi, soğuk hava deposu, ambalaj sanayi, çiçekçilik, tarım ve hayvancılık gibi. Geçen dönem başlatılan Üniversite- Sanayi işbirliği atölye çalışmalarına ve Sektörler Zirvesi etkinliğini, bu dönemde geliştirip devam ederek sürekliliğini sağlayacağız.

-Sanayicilerin, reel sektör kuruluşlarının temel sorunları var. Bunlarla ilgili görüşleriniz neler?

-Öncelikle istihdam yükü; iş yerlerinde çalışan personel için devlete ödenen prim ve vergilerin yüksekliği firmaların gelir gider dengelerini etkilemektedir. Ayrıca bu konu istihdam ihtiyacı olan ülkemizde işsizliğe olumsuz etki yapmaktadır.

-Sektörlerde haksız rekabet ya da işletme enflasyonu doğan sorunlar yaşanıyor. Nasıl bir sorun oluşuyor?

-Arz fazlalığı; ülkemizde birçok sektörde olması gerekenden çok fazla iş yeri veya fabrika olduğu için arz fazlalığı oluşmaktadır. Bu da işletmelerin kârlılık ve sermaye yapılarının güçlenmesine engel olmaktadır. Haksız rekabete gelinec; birçok işletme karsızlıktan ve aynı işi yapan çok rakibi olduğu için ayakta kalabilmek için kayıt dışı yollara başvurmaktadır. Bu durum dürüst çalışan işletmelerin aleyhine olmaktadır.

-Bir de üretim maliyetleri yüksekliği var.

-Evet, enerji maliyetlerinin yüksekliği üreticilerin ürün maliyeti üzerinde çok etkili olduğundan dünya ile rekabet şansını düşürüyor. Sanayicilerimizi ortak üretim alanlarında toplamalıyız. Bunun için Samsun’da deniz kenarında yeni bir Organize sanayi sitesine ihtiyaç vardır.

-İş dünyası olarak, dernek mensupları olarak seçim sonrasına yönelik beklentileriniz neler?

-Seçimlerden sonra Türkiye ekonomisi için zor bir süreç yaşıyoruz. Bu sadece iş dünyasını değil, her vatandaşı ilgilendiriyor. İktidarın bu süreci iyi yönetmesi gerekir. Türkiye büyümesinin büyük bir kısmını yurt dışından gelen sıcak para ile yapmıştır. Bu para en çok inşaat sektörünü büyütmüştür. Dolayısı ile hükümetin, yabancı yatırımcıya yönelik ihtiyacımızı karşılamak üzere güven tazelemesi gerekir. Avrupa Birliği sürecinin normalleştirilmesi gerekir. Türkiye’nin komşuları ile dostça politikalar izlemesi gerekir. Komşularımızla ne kadar iyi ilişkilerimiz olursa o kadar çok ticaret ve turizm gelişir. Öte yandan Türkiye’nin kalkınmasında; sürekli üretim ve istihdam sağlayan, bacaları tüten fabrikaları çoğaltması gerekir. Tarımsal üretimde geriye düştük. Tarım ve Tarıma dayalı sanayinin gelişimi için verilen teşvikler artırılmalı ve takibi çok ciddi olarak yapılmalıdır.

-İnsan kaynakları, yani beşeri sermaye de önemli. Sizin bir öneriniz var mı?

-Evet, en önemli sermayemiz eğitimli insan kaynağıdır. Yeni üniversiteler açmak yerine iş dünyasının ihtiyacı olan meslek liselerinin sayısını ve kalitesini artırarak teknik eleman yetiştirilmesi gerekir.

-Samsun’un dış pazarlara açılması için düşünceleriniz neler?

-Samsun ölçeğinde; Yusuf Ziya Yılmaz Başkanımızın başlattığı kardeş şehir Rusya Krasnodar ile ilgili ticaret ve turizm çalışmalarına da sahip çıkarak, bu konuda iş dünyası olarak çaba harcamalıyız.

-Sivil toplum kuruluşlarının önemi işlevi nedir?

-Gelişmiş bir ekonomi ve gelişmiş bir demokrasi; ancak gelişmiş bir sivil toplum yapısı ve bilinciyle inşa edilir. Bu da STK’ların, bağımsız, tarafsız ve gönüllülük esasına uygun yapılanması ile mümkündür. SAMSİAD ailesi, ‘’Ben’’ değil ‘’Biz’’ diyen iş insanlarının bir araya geldiği, kendi kaynağını ürettiği projelerle ekonomiye şehrimize, toplumsal hayata artı değer katan iş dünyası örgütü olmayı başarabilmiş ise en büyük pay üyelerimizindir. SAMSİAD Ailesi dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de Türkiye için çalışmaya ve üretmeye devam edecektir…

SAMSİAD’IN EN ÇOK İHRACAT YAPAN FİRMALAR LİSTESİNDE YER ALAN ÜYELERİ 

 1.YILDIZ  ENTEGRE  A.Ş.                                           51.           450 million  USD 

2.YEŞİLYURT DEMİR ÇELİK LTD ŞTİ                   74.          320 million  USD

3.ULUSOY UN SAN. VE TİC. A.Ş.                                      444.          68 million   USD

4.BORSAN KABLO  SAN. VE TİC. A.Ş.                              449.          67 million   USD

5. SAMPA OTOMOTİV A.Ş.                                               594.          50 million  USD

6.ÖZYILMAZ  FINDIK  LTD.ŞTİ.                                          613.          49 million  USD

7.KARAÇUHA TARIM ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ.           643.          48 million  USD

8.ADEKA  İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.                                     940.          30 million  USD18 Mart 2019 Pazartesi 10:42:23 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,samsiad,hedef,proje,ekonomi,istihdam


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.