Bölgesel Samsun Haberleri

Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı.

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı. Pek çok üretici firmanın ürünlerini sergilediği fuarın ilk gününe Samsun Valisi Osman Kaymak'ın padişah cübbesi giyerek tahta oturması damga vurgu.

TÜYAP, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Mobilyacı İşadamları Derneği ile KOSGEB'in destek verdiği fuar yoğun ilgi gördü.  Açılış gününün sürprizi Samsun Valisi Osman Kaymak'ın padişah cübbesi giyip kavuk takarak tahta çıkması oldu. Vali Kaymak, fuara ilişkin beklentilerini şu sözlerle özetledi: "Samsun'un daha çok üreten ve ihraç eden bir kent olması için uğraş veriyoruz. Samsun bir fuar kentidir. Fuarlar da sektörün tanıtımı, ticaretin gelişimi ve kültürel etkinlikler için oldukça etkin bir yöntemdir. Mobilyacılık sektörü Samsun'da eskiden daha yoğundu. Öncü özelliğini İnegöl'e kaptıran Samsunlu mobilya üreticileri geriye dönüş sinyalini bu tür fuarlarla verecektir." Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz ise ortak hedef vurgusu yaptı. Alagöz, "Samsun'da hatırı sayılır bir seviyeye gelmiş olan mobilya endüstrisini ülke çapında bir marka haline getirmeliyiz. Daha sonraki hedef ise uluslararası arenada tanınırlık olmalı. Her geçen yıl artarak devam eden katılım ve ziyaretçi sayımızı önümüzdeki yıl itibariyle yabancı ziyaretçi sayısındaki artışla perçinlemek istiyoruz" dedi.

TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş

Bu yıl 4.’sü düzenlenen Samsun Mobilya ve Dekorasyon Fuarı büyük ilgi gördü. 60’a yakın katılımcı kendi standlarında görücüye çıkarken TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş da hem katılımcıların hem de kendi performanslarının her fuarda giderek artmasından büyük keyif aldığını söyledi. Çamaş, “Samsun’un mobilya geçmişi çok eskiye dayanıyor. Son yıllarda yeni tasarım ve dizayn ile sektör eski yerine kavuşmak istiyor. Fuarda gerçekleşecek önemli iş bağlantıları ile Karadeniz'de faaliyet gösteren mobilya üreticilerinin ihracat hacimlerinin arttırılması ve Samsun markasının tüm dünyaya tanıtılmasını öngörüyoruz. Fuar kültürü oluşan Samsun’un yeni nesil fuarcılığa çabuk uyum sağladığını görmekten de mutluluk duyuyoruz. Tüyap Samsun olarak 5 yıl boyunca bölge ve ülke ekonomisine katkılar sağlıyoruz. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nı geçen yıl 40 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısının 50 bin kişiyi geçmesi bizi daha da mutlu etti” dedi.

Ahşap sıcaklığı ile bütünleşen kadın eli

AYN AHŞAP ATÖLYESİ -Ela Alas Ayan-

Erkek yoğun bir sektörde kadın elinin değdiği bir bakışta belli olan AYN Ahşap Atölyesi’nin standında tanıdık Ela Alaz Ayan’ı. Bir başka özelliği de fuarın tek kadın girişimcisi olması. O nedenle pozitif ayrımcılığı hak eden başarılı genç iş kadını aynı zamanda aldığı tasarımcılık eğitimini ürünlere yansıtması ile dikkat çekiyor. Aslında eş kontenjanından işin kerestecilik kısmını iyi biliyor ve sektöre geçişini şu sözlerle anlatıyor Ayan: “Mobilya tasarım eğitimi aldım. Eşimin asıl mesleği kerestecilik. İnşaat kerestesi satışı ile ilgileniyor.  Ben aldığım eğitimden dolayı bir hanım eli değsin istedim kerestelere ve ahşabın sıcaklığında hazırladığımız tasarımlar çok büyük beğeni topladı.”

Masa, kitaplık tv ünitesi, berjer üniteleri velhasıl ahşabın kullanılabileceği her ürün için geliştirdikleri tasarımların fuarda gördüğü yoğun ilgiden bir hayli memnun olan başarılı kadın girişimci, sektörde henüz bir yıllık deneyime sahip olmakla birlikte anlatımlarında “doğadan hayata” sloganının hakkını da vermeye kararlı görünüyordu. “Ürünlerimizde doğallık ve sıcaklığı bütünleştirdik. Bir yıllık geçmişimize rağmen hep piyasayı gözlemliyoruz. Neye ihtiyaç var ona bakıyoruz. İmalat, tasarım ve hammadde tamamen kendimize ait. Hedefimiz bölgede bilinirliği olan bir firma olmaktır. Bu nedenle fuara da özel önem verdik.”

AYN Ahşap Atölyesi Standı’nda oldukça ilgi çeken, tek parça halinde kesilmiş bin 400 yaşındaki kestane ağacından masa…

Bir fuar şehri Samsun

1970’li yıllarda 240’ı özel sektör, 33’ü kamu sektörü olmak üzere 273 katılımcıya ulaşan Samsun Fuarı’nda yıllar boyunca Paşabahçe, Çaykur, Fiskobirlik, Sagra, Gübre Fabrikası, Süt Endüstri Kurumu, Etibank, Tekel ve daha niceleri boy göstermişti. İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Yıldız-Müşfik Kenter, Nejat Uygur, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi birçok dev ismi de ağırlayan fuarda İl Tarım Müdürlüğü’nün standında Jersey sığır ve boğa, deney fareleri, yılan gibi canlılar da ilgi çekerdi.

 

1963 yılında 40 bin metrekare alan üzerine kurulan Samsun Fuar’ı hızla gelişerek, 1981 yılında 150 bin metrekareye ulaşmış ve 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır. Zamanında Ferdi Tayfur, Barış Manço, İbrahim Tatlıses gibi pek çok ünlü sanatçının konuk olduğu bu fuara çıkmak sanatçılar için ayrı bir prestijdi. Çeşitli ülkelerden gelen folklor ekipleri, danslarıyla fuara ayrı bir renk katarlardı. Dönme dolap, uçan salıncak, sirk ve motosiklet cambazlarının gösterileri de cabası… Fuarda bulunan açık hava tiyatrosu yıllarca Yıldız-Müşfik Kenter, Nejat Uygur, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi birçok dev ismi ağırlamıştır. İl Tarım Müdürlüğü’nün standında Jersey sığır ve boğa, deney fareleri, yılan gibi ilgi çeken canlılar bulunurdu.  Etibank’ın bir madeni andıran şekilde dizayn edilmiş standı, sigara paketleri şeklinde yapılmış Tekel standı ilgi odağı oluyordu. Fuarın anısını yaşatmak için Tekel tarafından Fuar sigarası çıkarılırdı. Fuarda üzerinde fuarın bilgilerinin yer aldığı fuar bardakları, fuar gazozu ve fuar çayı da satılırdı. 1970’li yıllarda 240’ı özel sektör, 33’ü kamu sektörü olmak üzere 273 katılımcıya ulaşılmıştır. Paşabahçe, Çaykur, Fiskobirlik, Sagra, Gübre Fabrikası, Süt Endüstri Kurumu, Etibank, Tekel ve daha niceleri…

TÜYAP’ın Samsun’a katkısı

Şimdilerde ise ihtisas fuarlarının öneminin farkına varan dünya ülkeleri, kendi ekonomilerine büyük katkılar sağlamaya başlamışlardır. Dünyada, yılda ortalama 30 bin fuar düzenleniyor. Ve bu fuarların pazar payına bakıldığında Avrupa ve Amerika pastadan en büyük payı alıyor.  Çin, yılda düzenlediği 6 bin civarında fuarla dünyanın en çok fuar düzenleyen ülkesi. Avrupa’da Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler ön plana çıksa da son dönemde Avrupa ülkelerinin payları azalmakta, buna karşın Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın pazar payları artmaktadır. Samsun’a bakacak olursak; 2014 yılında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından hazırlanan proje kapsamında toplam 15 milyon lira bütçeyle Türkiye’nin ilk güdümlü projesi olan ‘Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ açıldı. Otomotiv fuarıyla kapılarını ziyaretçilerine açan Karadeniz Bölgesi’nin tek fuar merkezi olan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde mobilya, inşaat, tarım, gıda, kitap gibi önemli sektörler tek çatı altında toplandı. TÜYAP ile birlikte Samsun'da, bölge ve ülke çapında piyasaların yeniden eski günlerdeki gibi canlandığı gözlemlenmektedir. Bilançolarda iyileşmeler yaşanması ile Samsun'un katma değerinin arttığı da bir gerçektir.
18 Mart 2019 Pazartesi 11:02:28 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,mobilya,fuar,dekorasyon,tüyap,samsun


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rektör Yarılgaç, Fatsa yerleşkesini ziyaret etti

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretimi yüzde 4 geriledi

Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 geriledi.

Haberin Devamını Oku

ORDUSİAD sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanacak

Medical Park Ordu Hastanesi Ordu Sanayi ve İş Adamları (ORDUSİAD) Derneği arasında, sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.

Haberin Devamını Oku

TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri Ankara’da yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, Trabzon Ticaret Borsası Meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye nisanda AB ile 827,7 milyon avro ticaret fazlası verdi

Nisan ayında AB'ye 6 milyar 894,8 milyon avroluk ihracat yapan Türkiye, AB'den 6 milyar 67,1 milyon avroluk ithalat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım

• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Haberin Devamını Oku

“Gümüşhane ihracatta üst noktalara taşınacak”

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Gümüşhane’nin ihracat performansında geçen yıla oranla yüzde 600’lere varan artışta en büyük paya sahip olan Gümüştaş A.Ş., 500 kişiye yaklaşan istihdam kapasitesi ile kent ekonomisine katkı sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

Yatırımda önceliğimiz 'Tarım ve hayvancılık'

Ulusalı ve yereli yönetenlerin kentte tarım ve hayvancılığa daha gerçekçi katkılar ve destekler sunmasını beklediğini söyleyen Gümüşhane TSO Başkanı sayın İsmail Akçay’a kentin ekonomisini sorduk.

Haberin Devamını Oku

Bütçe ocak-mayıs döneminde açık verdi

Merkezi yönetim bütçesinde, mayıs ayında 12,1 milyar lira, ocak-mayıs döneminde 66,5 milyar lira açık kaydedildi.

Haberin Devamını Oku

“Bu sistem OGU’ya neden kurulmuyor?

Erzurum Havalimanına uçakların 175 metreye kadar olan sisli havalarda bile rahatlıkla iniş yapabilmeleri için Kategori 3A (CAT-3A) sistemi kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Fark yaratan kadın girişimci

Lions Türkiye Konfederasyonu 2019 Fark Yaratan Kadın Girişimci yarışması başladı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan ilk 1000’e 8 firma

TİM’in hazırladığı raporda 2018 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firma arasına Samsun’dan  8  firma girdi.

Haberin Devamını Oku

“Marina maliyet gerektirir”

Tamer Kıran, “Ordu’nun deniz turizmi potansiyeli var. Ancak bunun maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.”

Haberin Devamını Oku

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 4 puan artışla yüzde 14,1 oldu.

Haberin Devamını Oku

İş adamı Cem Şenocak oğlunu evlendirdi

İş ve cemiyet hayatını buluşturan düğün

Haberin Devamını Oku

Geciken OSB Sanayiciye cazip gelmeyebilir

Nejdet Gürsoy, “ Yatırımlarını zamanında yapamayan sanayiciler rakipleri ile rekabet edemez. Bu yüzden yapımı geciken OSB yatırım için bekleyen sanayiciye cazip gelmeyebilir.”

Haberin Devamını Oku

Yeşil Göl’e 1 milyon liralık yatırım

Çorum'un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen yeşil göl turizme kazandırılacak.

Haberin Devamını Oku

İstihdam oranı 72 bin kişi arttı

Mart 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan artarak yüzde 33,9 olarak gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane İŞGEM sektör ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede

Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Karton Koli ve Kutu Üretim Hattı ile Son Teknoloji Baskı makinesi Gümüşhane'de ve bölgemizde Güm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.

Haberin Devamını Oku

Döviz alımında vergi müjdesi

TİM Başkanı İsmail Gülle, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, 85 bin ihracatçımızın beklediği, bankaların döviz satımlarında kambiyo vergisinden muafiyet talebimizi tensip buyurarak verdikleri müjde, tüm ihracatçı ailesini, bizleri çok mutlu etmiştir." dedi

Haberin Devamını Oku

“OSB’de eşit paylaşım yok.”

“ OSB’lerde sanayiciye daha çok yer verilmesi gerekiyor. Şu an Ordu OSB’de 80 işyeri var. En az 50’si ticaret sektörü. Oysa eşit olması gerekiyor. Depo olarak bile kullanılıyor ama sanayiciye yer sağlanmıyor.”

Haberin Devamını Oku

“Yeni paket ekonomiye İVME kazandıracak mı ?”

Ekonomik krizin etkilerini azaltmak için son açıklanan kredi finansman paketiyle 30 milyar TL’lik kredi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Dolu afetinin yol açtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor

Ordu-Gürgentepe'de, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü aşırı dolu yağışı sonucu meydana gelen afetin yolaçtığı hasarların tespit çalışmaları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

UFK Başkanı Arslantürk; “Zarar 2 milyarlık kayıp yaratabilir.”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.