Bölgesel Samsun Haberleri

Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı
Samsun 4.Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, 4. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'na ev sahipliği yaptı. Pek çok üretici firmanın ürünlerini sergilediği fuarın ilk gününe Samsun Valisi Osman Kaymak'ın padişah cübbesi giyerek tahta oturması damga vurgu.

TÜYAP, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Mobilyacı İşadamları Derneği ile KOSGEB'in destek verdiği fuar yoğun ilgi gördü.  Açılış gününün sürprizi Samsun Valisi Osman Kaymak'ın padişah cübbesi giyip kavuk takarak tahta çıkması oldu. Vali Kaymak, fuara ilişkin beklentilerini şu sözlerle özetledi: "Samsun'un daha çok üreten ve ihraç eden bir kent olması için uğraş veriyoruz. Samsun bir fuar kentidir. Fuarlar da sektörün tanıtımı, ticaretin gelişimi ve kültürel etkinlikler için oldukça etkin bir yöntemdir. Mobilyacılık sektörü Samsun'da eskiden daha yoğundu. Öncü özelliğini İnegöl'e kaptıran Samsunlu mobilya üreticileri geriye dönüş sinyalini bu tür fuarlarla verecektir." Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz ise ortak hedef vurgusu yaptı. Alagöz, "Samsun'da hatırı sayılır bir seviyeye gelmiş olan mobilya endüstrisini ülke çapında bir marka haline getirmeliyiz. Daha sonraki hedef ise uluslararası arenada tanınırlık olmalı. Her geçen yıl artarak devam eden katılım ve ziyaretçi sayımızı önümüzdeki yıl itibariyle yabancı ziyaretçi sayısındaki artışla perçinlemek istiyoruz" dedi.

TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş

Bu yıl 4.’sü düzenlenen Samsun Mobilya ve Dekorasyon Fuarı büyük ilgi gördü. 60’a yakın katılımcı kendi standlarında görücüye çıkarken TÜYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş da hem katılımcıların hem de kendi performanslarının her fuarda giderek artmasından büyük keyif aldığını söyledi. Çamaş, “Samsun’un mobilya geçmişi çok eskiye dayanıyor. Son yıllarda yeni tasarım ve dizayn ile sektör eski yerine kavuşmak istiyor. Fuarda gerçekleşecek önemli iş bağlantıları ile Karadeniz'de faaliyet gösteren mobilya üreticilerinin ihracat hacimlerinin arttırılması ve Samsun markasının tüm dünyaya tanıtılmasını öngörüyoruz. Fuar kültürü oluşan Samsun’un yeni nesil fuarcılığa çabuk uyum sağladığını görmekten de mutluluk duyuyoruz. Tüyap Samsun olarak 5 yıl boyunca bölge ve ülke ekonomisine katkılar sağlıyoruz. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nı geçen yıl 40 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl ziyaretçi sayısının 50 bin kişiyi geçmesi bizi daha da mutlu etti” dedi.

Ahşap sıcaklığı ile bütünleşen kadın eli

AYN AHŞAP ATÖLYESİ -Ela Alas Ayan-

Erkek yoğun bir sektörde kadın elinin değdiği bir bakışta belli olan AYN Ahşap Atölyesi’nin standında tanıdık Ela Alaz Ayan’ı. Bir başka özelliği de fuarın tek kadın girişimcisi olması. O nedenle pozitif ayrımcılığı hak eden başarılı genç iş kadını aynı zamanda aldığı tasarımcılık eğitimini ürünlere yansıtması ile dikkat çekiyor. Aslında eş kontenjanından işin kerestecilik kısmını iyi biliyor ve sektöre geçişini şu sözlerle anlatıyor Ayan: “Mobilya tasarım eğitimi aldım. Eşimin asıl mesleği kerestecilik. İnşaat kerestesi satışı ile ilgileniyor.  Ben aldığım eğitimden dolayı bir hanım eli değsin istedim kerestelere ve ahşabın sıcaklığında hazırladığımız tasarımlar çok büyük beğeni topladı.”

Masa, kitaplık tv ünitesi, berjer üniteleri velhasıl ahşabın kullanılabileceği her ürün için geliştirdikleri tasarımların fuarda gördüğü yoğun ilgiden bir hayli memnun olan başarılı kadın girişimci, sektörde henüz bir yıllık deneyime sahip olmakla birlikte anlatımlarında “doğadan hayata” sloganının hakkını da vermeye kararlı görünüyordu. “Ürünlerimizde doğallık ve sıcaklığı bütünleştirdik. Bir yıllık geçmişimize rağmen hep piyasayı gözlemliyoruz. Neye ihtiyaç var ona bakıyoruz. İmalat, tasarım ve hammadde tamamen kendimize ait. Hedefimiz bölgede bilinirliği olan bir firma olmaktır. Bu nedenle fuara da özel önem verdik.”

AYN Ahşap Atölyesi Standı’nda oldukça ilgi çeken, tek parça halinde kesilmiş bin 400 yaşındaki kestane ağacından masa…

Bir fuar şehri Samsun

1970’li yıllarda 240’ı özel sektör, 33’ü kamu sektörü olmak üzere 273 katılımcıya ulaşan Samsun Fuarı’nda yıllar boyunca Paşabahçe, Çaykur, Fiskobirlik, Sagra, Gübre Fabrikası, Süt Endüstri Kurumu, Etibank, Tekel ve daha niceleri boy göstermişti. İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Yıldız-Müşfik Kenter, Nejat Uygur, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi birçok dev ismi de ağırlayan fuarda İl Tarım Müdürlüğü’nün standında Jersey sığır ve boğa, deney fareleri, yılan gibi canlılar da ilgi çekerdi.

 

1963 yılında 40 bin metrekare alan üzerine kurulan Samsun Fuar’ı hızla gelişerek, 1981 yılında 150 bin metrekareye ulaşmış ve 1 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır. Zamanında Ferdi Tayfur, Barış Manço, İbrahim Tatlıses gibi pek çok ünlü sanatçının konuk olduğu bu fuara çıkmak sanatçılar için ayrı bir prestijdi. Çeşitli ülkelerden gelen folklor ekipleri, danslarıyla fuara ayrı bir renk katarlardı. Dönme dolap, uçan salıncak, sirk ve motosiklet cambazlarının gösterileri de cabası… Fuarda bulunan açık hava tiyatrosu yıllarca Yıldız-Müşfik Kenter, Nejat Uygur, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi birçok dev ismi ağırlamıştır. İl Tarım Müdürlüğü’nün standında Jersey sığır ve boğa, deney fareleri, yılan gibi ilgi çeken canlılar bulunurdu.  Etibank’ın bir madeni andıran şekilde dizayn edilmiş standı, sigara paketleri şeklinde yapılmış Tekel standı ilgi odağı oluyordu. Fuarın anısını yaşatmak için Tekel tarafından Fuar sigarası çıkarılırdı. Fuarda üzerinde fuarın bilgilerinin yer aldığı fuar bardakları, fuar gazozu ve fuar çayı da satılırdı. 1970’li yıllarda 240’ı özel sektör, 33’ü kamu sektörü olmak üzere 273 katılımcıya ulaşılmıştır. Paşabahçe, Çaykur, Fiskobirlik, Sagra, Gübre Fabrikası, Süt Endüstri Kurumu, Etibank, Tekel ve daha niceleri…

TÜYAP’ın Samsun’a katkısı

Şimdilerde ise ihtisas fuarlarının öneminin farkına varan dünya ülkeleri, kendi ekonomilerine büyük katkılar sağlamaya başlamışlardır. Dünyada, yılda ortalama 30 bin fuar düzenleniyor. Ve bu fuarların pazar payına bakıldığında Avrupa ve Amerika pastadan en büyük payı alıyor.  Çin, yılda düzenlediği 6 bin civarında fuarla dünyanın en çok fuar düzenleyen ülkesi. Avrupa’da Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler ön plana çıksa da son dönemde Avrupa ülkelerinin payları azalmakta, buna karşın Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın pazar payları artmaktadır. Samsun’a bakacak olursak; 2014 yılında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından hazırlanan proje kapsamında toplam 15 milyon lira bütçeyle Türkiye’nin ilk güdümlü projesi olan ‘Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ açıldı. Otomotiv fuarıyla kapılarını ziyaretçilerine açan Karadeniz Bölgesi’nin tek fuar merkezi olan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde mobilya, inşaat, tarım, gıda, kitap gibi önemli sektörler tek çatı altında toplandı. TÜYAP ile birlikte Samsun'da, bölge ve ülke çapında piyasaların yeniden eski günlerdeki gibi canlandığı gözlemlenmektedir. Bilançolarda iyileşmeler yaşanması ile Samsun'un katma değerinin arttığı da bir gerçektir.18 Mart 2019 Pazartesi 11:02:28 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,mobilya,fuar,dekorasyon,tüyap,samsun


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Pidemiss’ten lezzet kuyruğu

Üreticiden tedarikçiye ve perakendeciye binlerce paydaşı bir araya getiren “yerel zincirler buluşuyor” fuarında Pidemiss damgası.

Haberin Devamını Oku

Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Haberin Devamını Oku

‘Çevreci’ yerli kömür üretimi

Çimento sektörü 3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Ordu medyası Tören’in yanında

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetimi, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Milli üretimdeki başarı Bauma Münih’te

Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), uluslararası arenadaki faaliyetlerini güçlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’ne ilgi artıyor

2019’un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

Yılın en etkili 100 lider ismi

Time Dergisi "Yılın en etkili 100 ismini" açıkladı. Listede, ABD Başkanı Donald Trump, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern gibi dikkat çeken isimler yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Tarım sektörünün parlayan yıldızı ‘Zeytin’

Zeytincilik sektörü, 2018 yılında Türkiye’ye 405 milyon dolar döviz kazandırırken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği sektörün ihracatının 180 milyon dolarlık dilimini gerçekleştiren 20 üyesini ödüllendirdi.

Haberin Devamını Oku

EİB'den ''Çin TİMi''

2019 yılını “Çin Yılı” olarak ilan eden Egeli ihracatçılar, Çin pazarına ihracatı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

Bafra GİAD Avrupa Pazar’ında

Bafra GİAD ‘’Yurt Dışı İş geliştirme ve İhracat Artırma’’ya yönelik Pazar arayışları çerçevesinde Avrupa pazarında Polanya’ yı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Gündem ekonomi olmalı

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, seçimlerin artık geride kaldığını belirterek, bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Maliyetler karşısında destek bekliyoruz

Organize gıda perakende sektörünün en büyük organizasyonu olan Uluslararası Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı (YZB) 2019 coşkulu bir katılımla kapılarını açtı.

Haberin Devamını Oku

Smart Energy’den Avrupa’ya ihraç

Avrupa ve Türkiye’deki güneş enerjisi yatırımlarıyla güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından biri olmayı başaran Smart Energy, Ar-Ge çalışmalarına hız verdi.

Haberin Devamını Oku

''Samsun turizm merkezi''

Turizm Haftası nedeniyle Samsun İl Turizm Müdürü Adnan İpekdal, KATİD Başkanı Murat Toktaş, TÜRSAB BTK Başkan Yardımcısı Murat Küçük ve Turizm işletmecileri Samsun Valisi Osman Kaymak 'ı ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

İş’te Kadın, İşte Kadın!

EGİAD adınların iş hayatındaki başarısını desteklemek amacıyla 25 Nisan’da “İş’te Kadın, İşte Kadın” başlığı ile Kadın Zirvesi gerçekleştirerek rol model kadınları kürsüye çıkartacak.

Haberin Devamını Oku

Şahin;’’İlimiz önemli bir turizm potansiyeline sahip’’

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin 15-22 Nisan Turizm Haftası olması nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

GTB fındıklı çikolata üretimi için yol gösterecek

Giresun Ticaret Borsası'nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Giresun adına bir projeye daha imza atıldı.

Haberin Devamını Oku

Kuru meyve sektörü 2023 hedeflerini belirledi

Türk kuru meyve sektörü,ihracatın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için "V. Kuru Meyve Çalıştayı"nda bir araya geldi. Kuru meyve sektörü 2023 ihracat hedefleri için stratejilerini belirledi.

Haberin Devamını Oku

Küçük işletmelere dijital ipuçları

GoDaddy, Turizm Haftası kapsamında turizm sektöründeki küçük işletmelerle dijital ipuçları paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Taşınmaz satışında askeri sorgulama olmayacak

TKGM ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Haberin Devamını Oku

Ruslar Türkiye’yi tercih ediyor

Rus turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler açıklanırken, son 2 yıldır en çok Türkiye’yi ziyaret ettikleri görüldü.

Haberin Devamını Oku

Birol Yılmaz Başkanları ziyaret etti

CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı olan Birol Yılmaz, beraberinde Meclis Üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’i ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Yerli kömür ekonomiye 70 milyar lira kazandıracak

3. Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı’nda, ülke ekonomisine 70 milyar lira kazandıracak yerli kömür ile ilgili strateji belirlenecek

Haberin Devamını Oku

Gelişmeler ihracatı kritik hale getiriyor

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliğinin (ÇCSİB) 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu ile 2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Holiday Inn Çukurambar Oteli'nde gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.