Kapat

Tersane alanına 5 milyar TL’den fazla talep var

Demir, ‘’Tersane alanının sanayi bölgesi olmasına karar verildikten sonra talep toplamaya çıkıldığında bunun 5 milyar TL’den çok fazla olduğunu gördük.’’

 Tersane alanına 5 milyar TL’den fazla talep var

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tersane alanının sanayi bölgesi olmasına karar verildiğini belirterek, Samsun’da 30 bin kişiye iş kapısı sağlayacaklarını söyledi. Bizim projemizde 3 bin 500 dönümlük yeni bir sanayi bölgesi kuracağımızı ifade etmiştik diyen Başkan Demir, ‘’ Bu tersane alanımızın hemen önünde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) orada 2 bin 300 dönümlük ilave bir arazisi çalışmamızı o yönde yapmıştık. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda milletvekillerimizle de beraber değerlendirme yapıyoruz.  DSİ’de yapılan toplantıda oranın sanayi bölgesi olabileceğini, olması gerektiğine karar verildi ve şu anda da çalışmaları başlattık. Samsun’da bize ulaşan kesin talep 5 milyar TL’nin üzerinde yatırım. Bu, karar verildikten sonra talep toplamaya çıkıldığında bunun 5 milyar TL’den çok fazla olduğunu gördük. 5 milyar TL sadece doğrudan yatırım yapılacak o alanda. Çalışacak olan işçi sayısı da planlamamıza göre 30 bin civarında. Bu konuda çok büyük bir mesafe kat ettik ve Samsun’a ekonomik alanda Cumhuriyet tarihinden bu tarafa oluşan kapasite kadar kapasite oluşturacağız” diye konuştu.

‘’Çarşamba’ya tekstil yatırımı’’

Kavak Organize Sanayi Bölgesi şu anda dolma aşamasında. 2. etabını devreye alacaklarını belirten Demir, ‘’Vezirköprü’de bir çalışmamız var. O tamamlandığında fevkalade bir katkı sağlayacak. Bu arada Çarşamba OSB’nin alt yapı yatırımlarıyla ilgili bakanlarımızla mutabakata vardık. Onun da hızlı bir şekilde alt yapısı yapılacak. Şu anda yapılı olsa tamamı dolu olurdu Çarşamba OSB’nin. Yine Çarşamba’da tekstil alanında bir alan oluşturuluyor. 4 bin civarında istihdam sağlayacak bir proje de 2020 yılında hayata geçirilecek. Önümüzdeki yıllarda Samsun, Türkiye’de istihdam artışı ve sanayi yatırımları noktasında en önde gelen şehirlerden birisi olacak. Bu geçmişten gelen birikmiş ve ihmal edilmiş konuydu. Bunu da İnşallah hayata geçiriyor olacağız’’ dedi.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?