Bölgesel Tokat Haberleri

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor
Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor
4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

1997 yılında 170 hektar alan üzerinde faaliyete geçen Erbaa Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Tokat’ta merkez OSB’den sonra parsel büyüklüğü olarak ikinci sırada yer almasının yanı sıra dış ticaretteki ağırlığı ile bölgenin ekonomisine katkısı büyük. Erbaa’nın verimli topraklarında tarımsal üretimin ilçeye sağladığı katkının yanında tekstil, toprak sanayi ve orman ürünleri alanında giderek gelişen bir ekonomik güçten bahsedebiliriz. İlçe ekonomisi hakkında bilgi veren Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı Gökalp Coşkun, “Erbaa OSB’de bölgesinde global ölçekte tekstil ve hazır giyim fabrikaları var. Yurt dışı ihracatı olan 4 bine yakın istihdam sağlayan firmalar bir anlamda ilçe ekonomisine yön veriyor. İkinci sırada toprak ve sanayi gelir ki geçmişi 80 yıl kadar geriye gider. Halen aktif 16 tuğla fabrikası ile Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun tuğla ihtiyacı buradan karşılanıyor. İzmir Turgutlu ve Sinop Boyabat’dan sonra ülkenin en gelişmiş toprak sanayisine sahibiz. Bu sektörde de bin 500 kişilik istihdamdan söz edebiliriz. Üçüncü sırada ise orman ürünleri sanayi var. Okul sıra tahtası üretiminin yarıdan fazlasını Erbaa karşılıyor. Faaliyette olan 5 ayrı fabrikanın yanı sıra Türkiye’nin en büyük plywood tesisine sahibiz.” diye konuştu.

Üretim ve ihracat için ilçe bazlı teşvik sistemine geçilmeli

Ticaret yolları üzerindeki avantajlı konumuyla dikkat çeken Erbaa’nın 2023 hedeflerine odaklanıp üretimi ve ihracatı artıracak hamleler yapılması için çaba gösterdiklerini vurgulayan Coşkun, “Finansal kaynak sıkıntısı sadece teşvikle giderilemez, ilçe bazlı teşvik sistemine geçilmesine ihtiyaç var. İlçe sanayisini geliştirmek için gıda endüstrisi yatırımları ve toprak sanayisinin OSB’ye taşınarak ürün gamının genişletilmesi ve hazır giyim sanayinde kapasite artırımının desteklenmesi gerek. Tokat’ın en çok ihracat yapan ilçesi olan Erbaa’yı tuğla üretimi, hazır giyim, orman ve gıda endüstrisi, seracılık ve hayvancılık sektörlerinde ülkenin en önemli kentleri sıralamasında ilk 10’a taşımayı hedefliyoruz.”ifadelerini kullandı.

“AYLIK 2 MİLYONA YAKIN PENYE ÜRETİM KAPASİTESİ”

 

1993 yılında kurulan ülkenin en büyük ilk 500 firması arasında yer alan 2013 yılından sonra lüks sektörde konumlanmış çok ürünlü bir marka olarak WtR'yi piyasaya kazandıran, uluslararası üretim yatırımlarıyla yıllık cirosu 100 milyon Euro'yu geçen ve sektörde Türkiye'de en büyük 10 ihracatçıdan biri olarak tanınan Aster Tekstil, Türkiye ve Sırbistan'daki üretim tesislerinin yanı sıra İstanbul ve Londra'daki İş Geliştirme Merkezleri’nden, Uzak Doğu'daki yatırım ortaklıklarına kadar yaratıcılık, yenilik ve kalite konusunda modaya yön veren uluslararası partnerlerine iyi hizmeti sunmayı ilke edinen bir firma olarak pazarda yer alıyor.

“250 milyon euro gibi bir hedefimiz var”

30’a yakın uluslararası firma ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Aster Tekstil Fabrika Direktörü Mahir Koçali, “İstanbul merkezli bir firmayız. 30’a yakın uluslararası markayla üst segment çalışıyoruz. Erbaa fabrikamızda 550 kişi çalışıyor. Toplam çalışan sayımız ise 2 bin 500 kişi Fason çalışanlarımızla bu sayı 10 bin kişiye kadar çıkıyor. Aylık 2 milyona yakın penye ürün üretim kapasitesi var. İstanbul merkez ve Erbaa dışında Baba eski’debir fabrikamız var. Sırbistan ve Bangladeş’te üretimlerimiz var. M&S veEsprit gibi markalarla çalışıyoruz. Seçimler dolayısıyla ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz için istikrar önceliğimizi her zaman vurguluyoruz. Zira, en ufak bir istikrarsızlıkta siparişler anında kesiliyor. Geçen yıl 100 milyon Euro hedefleyip 85 bin Euro’da kaldık. Yine aynı oranları hedefliyoruz. İstikrar olursa ilk 5 yıl sonunda 250 milyon euro gibi bir hedefimiz var” dedi.

YAPRAK SARMASINDAN BASINÇLI ELEKTRİK ÜRETİMİNE

Erbaa ile bütünleşen bir başka ekonomik değer de asma yaprağı. Aslında bu verimli topraklar üzerinde bağcılık üzüm yetiştirmek için değil yaprak üretmek için yapılıyor. Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret olarak tescillenmesiyle Narince Üzüm Yaprağı bugün 15’ten fazla ülkeye gerçekleştirilen ihracatla Erbaa ekonomisine yön veriyor. Coğrafi işaret alınması ve çiftçilerin bilinçli üretimleri sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan bu ürün başta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere 15'ten fazla ülkeye gönderiliyor.

Erbaa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin 150 metrekare ve bin 500 metrekarelik iki ayrı alanda faaliyet gösteren Mis Yaprak da narince yaprağının ününün yurtdışına yayılmasında oldukça önemli bir paya sahip. Bölgenin tüm tarım ürünlerine talip olduğunu olduğunu belirten Mis Yaprak İşletmenin sahibi Çetin Temiz, “ “İşletmemiz 1992 yılında kuruldu. 2003 yılında ilk ihracatımızı yaptık. O zamanlar hayalim -zararına da olsa- 1 konteyner ürün ihraç etmekti. Şu anda geldiğimiz noktada 30 tır ürün çıkarttığımızda hayıflanıyoruz. Narince yaprağını üreticiden alıp çeşitli Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Belçika’da deposu, Hollanda’da dağıtım ofisi bulunan bir işletmeyiz. Mis Yaprak İşletmesi tesislerinde 50 kişilik istihdam ile yılda ortalama 500 ton ihracat gerçekleşiyor. Yıllık ürün kapasitemiz 800 ton civarında. 1000 tonu hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Yaprağı sağlık alanında da kullanacağız”

Temiz, “ Asma yaprağı haşlanma aşamasından sonra fermantasyona uğruyor ve bu süreçte etilen gazı üretiliyor. 1000 ton yaprağın gazını şırınga ve hortumlarla bir tankta toplayıp basınçlı elektrik üretimi planlıyoruz. Sağlık alanında kullanılmak üzere yoğunlaştırılarak etil alkol oluşturmak gibi yaprakla ilgili bir başka projemde var.”

TAMAMEN İHRACATA ODAKLIYIZ

Tokat’ın Erbaa ilçesinde ekonomiye can veren sektörlerden biri de orman ürünleri sanayi olarak bilinmekte. Ülkenin okul sıra tahtası üretiminin yarıdan fazlasını karşılayan Erbaa’da faaliyette olan 5 fabrikadan biri olan Erbaa Kaplama Sanayi A.Ş., aynı zamanda Türkiye’nin en büyük plywood tesisi olma kimliğini taşıyor. Yüzde yüz yerli üretim ile yıllık 41 bin metreküp kapasite ile hem Erbaa hem de Romanya’daki fabrikalarında kapı sereni, kasa dolgu paneli ve inşaat kerestesi imalatı gerçekleştiren 24 üretim bandında çalışanlarına sürekli eğitimler veriyor. Erbaa Kaplama Yönetim Kurulu başkanı Selçuk Barsbay gösterdikleri gelişimi şu sözlerle ifade etti. “Tamamen ihracata odaklıyız. Ürünlerimiz mobilya, ambalaj, ulaştırma ve taşıma, inşaat sektöründe; kalıp, iskele platformları, iç bölme ve çatı kaplama, zemin yükseltme ve ara kat kapatmalarında, parke altlarında, reklam panolarında, ahşap oyuncaklarda, enstrüman ve kolonlar gibi çok sayıda farklı sektörde kullanılmaktadır. Amacımız; yeni makine yatırımımızı artırıp üretim kapasitemizi ve istihdamımızı artırarak, söz konusu sektörde hem mevcut müşterilerimizin talep ettikleri miktarları karşılayıp hemde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet etmemizi sağlayacak seviyeye ulaştırmaktır.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ  EKONOMİ
16 Temmuz 2019 Salı 10:19:30 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,erbaa,istihdam,sanayi,osb,ekonomi


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Kazan- kazan noktasında en önemli projelerden biri olacak’’

Hisarcıklıoğlı, ‘’Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak.’’

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den personele barışı sağlama zammı

ORBEL A.Ş. işletmelerinde görevli 63 personele “Çalışanlar Arasında Ücret Barışı Sağlama” prensibi gereği maaş zammı yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Çikolata fabrikası üreticiyi destekleyecek

‘’Söğütlü’de hem istihdama katkı sağlayacak hem ilçe ekonomisine değer katacak hem de üreticimizi destekleyecek çikolata fabrikası için hazırlıklarımızda sona geldik. ‘’

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri listesi açıklandı

"Türkiye’nin En Etkili Tedarik Zinciri Profesyonelleri” listesi Wyndham Kalamış Otel’de gerçekleşen gala yemeğinde açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız’’

‘’Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak’’

Haberin Devamını Oku

Giresun ve Ordu havalimanını konuştu

Giresun TSO ve Ordu TSO son zamanlarda sıklıkla yaşanmaya başlayan Ordu – Giresun Havalimanı sefer iptalleri konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Haberin Devamını Oku

Böceklerle mücadele için altyapı kurulmalı

Tuncer,‘’Gürcistan üzerinden Türkiye’ye giren ve hızlı bir şekilde ilerleyen kahverengi kokarca için acilen altyapı kurulmalı’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal Kalkınma yatırımları ikiye katladı

2018 yılında 38 milyon lira hibe veren Ordu TKDK 2019 yılında bunu iki katına çıkararak 57 proje için 67 milyon liralık bir hibe sağladı.

Haberin Devamını Oku

Dil eğitimi hobileştirilerek verilmeli

Ordu TAD Dil Kursu kurucusu Çelebi, “İngilizce hobileştirilerek öğrenilmelidir. Bunun için öğrenmeye okul öncesi eğitimde oyunlar, şarkılar ve günlük eğlencelerle başlanmalıdır. Bu şekilde bir yaşam tarzına dönüşür ve öğrenme kolaylaşır.”

Haberin Devamını Oku

Terme, turizm merkezine dönüşecek

Demir, ‘’Samsun ile Ordu arasında olan Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek.’’

Haberin Devamını Oku

Dulife Yatırım A.Ş. hayata geçirildi

Düzce MÜSİAD Yönetimi, ortak yatırımcılık kültürü, işlevsel ve kapsamı geniş yatırımlara ön ayak olmak üzere Dulife Yatırım’ı hayata geçirdi.

Haberin Devamını Oku

Sürdürülebilir balıkçılık ele alınacak

Karadeniz’de balıkçılığın sürdürülebilir hale gelmesi için toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’un ürün çeşitliliği artıyor

Hopaport’ta ürün çeşitliliğini artırma anlamında yapılan çalışmalar sonucunda limana ilk defa Şeker Pancarı Melas’ı getirildi.

Haberin Devamını Oku

‘’Ülke turizmine akıllı çözümler üreteceğiz’’

‘’EMITT 2020’de Turizm 4.0’ sloganını kapsamlı bir şekilde ele alarak Türkiye’nin marka algısını değerlendirme, ülke turizmine yol haritası oluşturma, güncel ve akıllı çözümler üretme konularını tartışacağız’’

Haberin Devamını Oku

İş dünyası 2020 yılını değerlendirdi

Ordu Rotary Kulübü son toplantısında Karadeniz’in önde gelen şirket patronları 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 beklentilerini paylaştı.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’dan 47 bin ton fındık ihraç edildi

Fındık ihracatının 3 aylık döneminde Trabzon'dan 329 milyon 635 bin 132 dolar karşılığında 47 bin 793 ton ürün ihraç edildi.

Haberin Devamını Oku

Sektörün gücü üreticiye bağlı

Çebi Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çebi, “Türk fındık sektörü üreticisinden,  ticaret gurubuna kadar büyük bir değişim içerisinde. Ülke olarak fındıkta kazanımlarımızı koruyup rekolte ve fiyatta istikrar sağlarsak hem üretici hem de sektör güçlü olur.”

Haberin Devamını Oku

ORBEL’den toplu etkinliklere kampanya

ORBEL işbirliği protokolü ile öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin velilerine yönelik olarak işletmelerin kullanım ücretlerine toplu olarak yapacakları etkinliklerde kampanya yapılacak.

Haberin Devamını Oku

64 üretici bilgilendirilecek

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitim çalışmasına öncelikli olarak, bu yıl 6 bin fidanı ücretsiz olarak dikimini yapacak 64 üretici katılacak.

Haberin Devamını Oku

Hedefimiz, dış ticaret fazlası veren Türkiye

Gülle, ‘’2019 yılında 85 bine ulaşan mal ihracatçımız ve 5 bin seviyesindeki hizmet ihracatçımız ile ticaret diplomasimiz sahada 90 bin nefere ulaştı’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bu başarı Avrupa’da yok’’

Baş, ‘’Bizim beyannamelerimizin ve diğer belgelerimizin yüzde 99’u elektronik ortamda alınıyor, Avrupa da bu başarı yok’’

Haberin Devamını Oku

Yücel’e uluslararası bir görev daha

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler Danışma Kurulu üyesi oldu. Türk eğitim dünyasının duayen ismine yeni unvanı Cenevre’de düzenlenen bir konferansta verildi. Konferansta konuşan Yücel’in açıklamaları adeta ders niteliğindeydi.

Haberin Devamını Oku

 “Vatan için sorumluluktan kaçmayacağız”

Hayırseverlikleri ile anılan Ordu’nun gururları Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlerin, 81 ilde 81 anaokulu projesinin tüm fiziki altyapısını üstlendikleri Ankara ayağının, Barış Pınarı Harekatı’nın ilk şehidi adına yapılan anaokulu açıldı.

Haberin Devamını Oku

Gayrimenkul sektörü yükselişe geçti

Özelmacıklı, ‘’Son dönemde doların sabit seyri, enflasyonda yaşanan gerileme ve gelen faiz indirimleri ile gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep artışı yaşanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.