Bölgesel Tokat Haberleri

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor
Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor
4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

1997 yılında 170 hektar alan üzerinde faaliyete geçen Erbaa Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Tokat’ta merkez OSB’den sonra parsel büyüklüğü olarak ikinci sırada yer almasının yanı sıra dış ticaretteki ağırlığı ile bölgenin ekonomisine katkısı büyük. Erbaa’nın verimli topraklarında tarımsal üretimin ilçeye sağladığı katkının yanında tekstil, toprak sanayi ve orman ürünleri alanında giderek gelişen bir ekonomik güçten bahsedebiliriz. İlçe ekonomisi hakkında bilgi veren Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı Gökalp Coşkun, “Erbaa OSB’de bölgesinde global ölçekte tekstil ve hazır giyim fabrikaları var. Yurt dışı ihracatı olan 4 bine yakın istihdam sağlayan firmalar bir anlamda ilçe ekonomisine yön veriyor. İkinci sırada toprak ve sanayi gelir ki geçmişi 80 yıl kadar geriye gider. Halen aktif 16 tuğla fabrikası ile Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun tuğla ihtiyacı buradan karşılanıyor. İzmir Turgutlu ve Sinop Boyabat’dan sonra ülkenin en gelişmiş toprak sanayisine sahibiz. Bu sektörde de bin 500 kişilik istihdamdan söz edebiliriz. Üçüncü sırada ise orman ürünleri sanayi var. Okul sıra tahtası üretiminin yarıdan fazlasını Erbaa karşılıyor. Faaliyette olan 5 ayrı fabrikanın yanı sıra Türkiye’nin en büyük plywood tesisine sahibiz.” diye konuştu.

Üretim ve ihracat için ilçe bazlı teşvik sistemine geçilmeli

Ticaret yolları üzerindeki avantajlı konumuyla dikkat çeken Erbaa’nın 2023 hedeflerine odaklanıp üretimi ve ihracatı artıracak hamleler yapılması için çaba gösterdiklerini vurgulayan Coşkun, “Finansal kaynak sıkıntısı sadece teşvikle giderilemez, ilçe bazlı teşvik sistemine geçilmesine ihtiyaç var. İlçe sanayisini geliştirmek için gıda endüstrisi yatırımları ve toprak sanayisinin OSB’ye taşınarak ürün gamının genişletilmesi ve hazır giyim sanayinde kapasite artırımının desteklenmesi gerek. Tokat’ın en çok ihracat yapan ilçesi olan Erbaa’yı tuğla üretimi, hazır giyim, orman ve gıda endüstrisi, seracılık ve hayvancılık sektörlerinde ülkenin en önemli kentleri sıralamasında ilk 10’a taşımayı hedefliyoruz.”ifadelerini kullandı.

“AYLIK 2 MİLYONA YAKIN PENYE ÜRETİM KAPASİTESİ”

 

1993 yılında kurulan ülkenin en büyük ilk 500 firması arasında yer alan 2013 yılından sonra lüks sektörde konumlanmış çok ürünlü bir marka olarak WtR'yi piyasaya kazandıran, uluslararası üretim yatırımlarıyla yıllık cirosu 100 milyon Euro'yu geçen ve sektörde Türkiye'de en büyük 10 ihracatçıdan biri olarak tanınan Aster Tekstil, Türkiye ve Sırbistan'daki üretim tesislerinin yanı sıra İstanbul ve Londra'daki İş Geliştirme Merkezleri’nden, Uzak Doğu'daki yatırım ortaklıklarına kadar yaratıcılık, yenilik ve kalite konusunda modaya yön veren uluslararası partnerlerine iyi hizmeti sunmayı ilke edinen bir firma olarak pazarda yer alıyor.

“250 milyon euro gibi bir hedefimiz var”

30’a yakın uluslararası firma ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Aster Tekstil Fabrika Direktörü Mahir Koçali, “İstanbul merkezli bir firmayız. 30’a yakın uluslararası markayla üst segment çalışıyoruz. Erbaa fabrikamızda 550 kişi çalışıyor. Toplam çalışan sayımız ise 2 bin 500 kişi Fason çalışanlarımızla bu sayı 10 bin kişiye kadar çıkıyor. Aylık 2 milyona yakın penye ürün üretim kapasitesi var. İstanbul merkez ve Erbaa dışında Baba eski’debir fabrikamız var. Sırbistan ve Bangladeş’te üretimlerimiz var. M&S veEsprit gibi markalarla çalışıyoruz. Seçimler dolayısıyla ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz için istikrar önceliğimizi her zaman vurguluyoruz. Zira, en ufak bir istikrarsızlıkta siparişler anında kesiliyor. Geçen yıl 100 milyon Euro hedefleyip 85 bin Euro’da kaldık. Yine aynı oranları hedefliyoruz. İstikrar olursa ilk 5 yıl sonunda 250 milyon euro gibi bir hedefimiz var” dedi.

YAPRAK SARMASINDAN BASINÇLI ELEKTRİK ÜRETİMİNE

Erbaa ile bütünleşen bir başka ekonomik değer de asma yaprağı. Aslında bu verimli topraklar üzerinde bağcılık üzüm yetiştirmek için değil yaprak üretmek için yapılıyor. Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret olarak tescillenmesiyle Narince Üzüm Yaprağı bugün 15’ten fazla ülkeye gerçekleştirilen ihracatla Erbaa ekonomisine yön veriyor. Coğrafi işaret alınması ve çiftçilerin bilinçli üretimleri sayesinde ünü tüm dünyaya yayılan bu ürün başta Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere 15'ten fazla ülkeye gönderiliyor.

Erbaa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 bin 150 metrekare ve bin 500 metrekarelik iki ayrı alanda faaliyet gösteren Mis Yaprak da narince yaprağının ününün yurtdışına yayılmasında oldukça önemli bir paya sahip. Bölgenin tüm tarım ürünlerine talip olduğunu olduğunu belirten Mis Yaprak İşletmenin sahibi Çetin Temiz, “ “İşletmemiz 1992 yılında kuruldu. 2003 yılında ilk ihracatımızı yaptık. O zamanlar hayalim -zararına da olsa- 1 konteyner ürün ihraç etmekti. Şu anda geldiğimiz noktada 30 tır ürün çıkarttığımızda hayıflanıyoruz. Narince yaprağını üreticiden alıp çeşitli Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Belçika’da deposu, Hollanda’da dağıtım ofisi bulunan bir işletmeyiz. Mis Yaprak İşletmesi tesislerinde 50 kişilik istihdam ile yılda ortalama 500 ton ihracat gerçekleşiyor. Yıllık ürün kapasitemiz 800 ton civarında. 1000 tonu hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Yaprağı sağlık alanında da kullanacağız”

Temiz, “ Asma yaprağı haşlanma aşamasından sonra fermantasyona uğruyor ve bu süreçte etilen gazı üretiliyor. 1000 ton yaprağın gazını şırınga ve hortumlarla bir tankta toplayıp basınçlı elektrik üretimi planlıyoruz. Sağlık alanında kullanılmak üzere yoğunlaştırılarak etil alkol oluşturmak gibi yaprakla ilgili bir başka projemde var.”

TAMAMEN İHRACATA ODAKLIYIZ

Tokat’ın Erbaa ilçesinde ekonomiye can veren sektörlerden biri de orman ürünleri sanayi olarak bilinmekte. Ülkenin okul sıra tahtası üretiminin yarıdan fazlasını karşılayan Erbaa’da faaliyette olan 5 fabrikadan biri olan Erbaa Kaplama Sanayi A.Ş., aynı zamanda Türkiye’nin en büyük plywood tesisi olma kimliğini taşıyor. Yüzde yüz yerli üretim ile yıllık 41 bin metreküp kapasite ile hem Erbaa hem de Romanya’daki fabrikalarında kapı sereni, kasa dolgu paneli ve inşaat kerestesi imalatı gerçekleştiren 24 üretim bandında çalışanlarına sürekli eğitimler veriyor. Erbaa Kaplama Yönetim Kurulu başkanı Selçuk Barsbay gösterdikleri gelişimi şu sözlerle ifade etti. “Tamamen ihracata odaklıyız. Ürünlerimiz mobilya, ambalaj, ulaştırma ve taşıma, inşaat sektöründe; kalıp, iskele platformları, iç bölme ve çatı kaplama, zemin yükseltme ve ara kat kapatmalarında, parke altlarında, reklam panolarında, ahşap oyuncaklarda, enstrüman ve kolonlar gibi çok sayıda farklı sektörde kullanılmaktadır. Amacımız; yeni makine yatırımımızı artırıp üretim kapasitemizi ve istihdamımızı artırarak, söz konusu sektörde hem mevcut müşterilerimizin talep ettikleri miktarları karşılayıp hemde ulusal ve uluslararası pazarda rekabet etmemizi sağlayacak seviyeye ulaştırmaktır.” REŞAT GÜNGÖR / KARADENİZ  EKONOMİ
16 Temmuz 2019 Salı 10:19:30 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,erbaa,istihdam,sanayi,osb,ekonomi


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.