Ekonomi Diğer Haberler

İİB'de ihracat artışı sürüyor
İİB'de ihracat artışı sürüyor

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), 2019 yılının Şubat ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 6 oranında artış göstererek toplamda 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

2018’in Şubat ayında İİB, 547.5 milyon dolarlık ihracat yapmıştı. İstanbul İhracatçıları, 2019 yılında, toplamda yaklaşık 1 milyar 180 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, 2018 yılının ilk iki ayına oranla yaklaşık yüzde 10’luk bir ihracat artışı yakaladı. İstanbul İhracatçıları son 12 ayda ise toplamda yaklaşık 7 milyar 200 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019 yılının Şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 3.7 oranında bir ihracat artışı gerçekleştirdi. Birlik, yaklaşık 167.5 milyon dolarlık ihracat yaptı. Türkiye genelinde ise Şubat ayında sektör, yüzde 6 oranında bir ihracat artışı yakalayarak toplamda 566 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, yeni yılın ikinci ayında 137 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Birlik, ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7 oranında bir artış sağladı. Sektör, Türkiye genelinde ise 412 milyon dolarlık ihracat yaparak, yüzde 3.6 oranında bir artış yakaladı.

‘’İSHİB 211 MİLYON DOLAR İHRACAT’’

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), Şubat ayında gerçekleştirdiği ihracat ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45 oranında rekor bir ihracat artışı yakaladı. Birlik, Şubat ayında yaklaşık 73.5 milyon dolarlık ihracata imza attı. Türkiye genelinde ise sektör yüzde 19 oranında bir büyümeye imza atarak, Şubat ayında toplamda 211 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

‘’GEMİ SEKTÖRÜNDE YÜZDE 35 ARTIŞ’’

Gemi, Yat ve Hizmetleri, 2019'un ilk ayında olduğu gibi, ikinci ayında da Türkiye’nin en çok ihracat artışı sağlayan sektörü oldu. Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği, 76 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek, geçen yılın aynı dönemine göre, ihracatında yüzde 35 oranında artış sağladı.

‘’FINDIK VE MAMULLERİ 145.5 MİLYON DOLAR İHRACAT’’

Fındık ve Mamulleri sektörü, 2019’un Şubat ayında Türkiye’nin en çok ihracat artışı gösteren sektörlerinden biri oldu. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2019’un Şubat ayında 52 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genelinde ise sektör, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.7 oranında ihracat artışı yakalayarak, 145.5 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği, yeni yılın ikinci ayında yaklaşık 23 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkiye genelinde Meyve Sebze Mamulleri sektörü, yaklaşık 123 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, yüzde 4.3 oranında bir ihracat artışı yakaladı.

‘’KUMİB 116 MİLYON DOLAR İHRACAT’’

Kuru Meyve ve Mamulleri sektörü de, Türkiye genelinde en çok ihracat artışı yakalayan sektörlerden biri oldu. İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), 2019’un Şubat ayında 12 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Sektör, Türkiye genelinde ise 116 milyon dolarlık ihracat yaparak, yüzde 7 oranında bir ihracat artışı yakaladı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, “İstanbul İhracatçıları olarak 2019 yılının ilk ayında yakaladığımız büyük ihracat artışını, Şubat ayında da devam ettirdik. Dolayısı ile 2019 yılının başlangıcında yakaladığımız ihracat artışını sürdürdüğümüzü söyleyebilirim. Türkiye’nin ihracat artış oranı yüzde 3.7 iken, İstanbul İhracatçı Birlikleri olarak, Türkiye genelinin yaklaşık iki katı kadar ihracat artış oranı gerçekleştirdik. 2019 yılı hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bununla beraber alt birliklerimizden Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği, yüzde 35 ile bu ay da Türkiye’nin en çok ihracat artışı sağlayan birliği oldu. Yine alt birliklerimizin sektörlerinden olan, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Fındık ve Mamulleri ile Kuru Meyve ve Mamulleri sektörleri Türkiye’nin en çok ihracat artışı gösteren sektörlerinden oldu. Gerek yeni hedef pazarlar, gerekse yurtdışında organize ettiğimiz milli katılımlı fuarlar ile Türkiye’nin ihracatının artması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

 07 Mart 2019 Perşembe 09:02:18 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ihracat,artış


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TİM Ordu’da ihracatçılarla buluştu

TİM, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ederken bu seferki durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretiminde dibi gördük

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Haberin Devamını Oku

Liselerde yeni sistem belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katılarak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Haberin Devamını Oku

“Deniz turizmini arttıracağız”

Hilmi Güler “Tarım, hayvancılık ve ihracat açısından konteynır limanı son derece önemli bir proje. Dolayısıyla ilk etapta konteynır limanını hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“75 milyar dolar hedefini etkilemeyecek”

İsmail Gülle, “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemin’den çıkmamız durumunda, 1484 ürün kodunda, sıfır olan vergi oranının artacağına şahit olacağız.”

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane TSO ‘dan bayram mesajı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

“Kuru çaya da zam yapılsın”

Sebahattin Arslantürk,“Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları değiştirilmedi. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur.”

Haberin Devamını Oku

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir bir sistem

Ünal Kaya, “ Yeni kurulan sistemler ile vatandaşımızın hizmetleri daha güvenli ve kolay almaları sağlanarak işlemler basitleştirildi. Bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltıldı.”

Haberin Devamını Oku

En hızlı büyüyen şirketler Samsun’da açıklanacak

19 Mayıs Pazar günü Samsun’da isimleri açıklanacak olan en hızlı büyüyen 100 şirketin plaket alacağı törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

Haberin Devamını Oku

Yabancılara konut satışı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Trabzon’da 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara 255 konut satışı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun’a 400 milyon TL Bütçe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,  IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yatırımcılara yaklaşık 400 Milyon TL destek bütçesi ayrıldı.

Haberin Devamını Oku

“Ülkemizin bütünlüğüne vurulmak istenen bir darbedir”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu 18 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da yapılmasının planlanlanan Pontus Soykırımı 100.Yılı Belgeseli ve Konferansı hakkında açıklama yaptı.

Haberin Devamını Oku

Mağduriyetler giderilecek

Bakan Kurum, “Afete maruz alanla alakalı tespitlerin yapılmasına müteakip, vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde konutların inşasına en kısa sürede girmiş olacağız.

Haberin Devamını Oku

İnşaat Sektöründe toparlanma zaman alacak

​​​​​​​​​​​​​​Selçuk Uçar, “Geride bıraktığımız yılın son çeyreğinde %8,7 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü 2009 küresel krizinden sonraki en kötü performansını sergilemektedir.”

Haberin Devamını Oku

Ordu SMMMO’da yeni dönem

Ordu SMMM Odası’nın genel kurul kongre seçimleri neticesinde yönetim, denetleme ve disiplin kurulu asil üyeliklerine seçilen toplam 13 isim mazbatasını aldı.

Haberin Devamını Oku

Yaş çay alım fiyatı 2,90 TL

2019 yılı için yaş çay alım fiyatı 2,90 TL olarak tespit edildi.

Haberin Devamını Oku

Merkez Bankası enflasyonu yükseltti

Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini 6,20'den 6,43'e, enflasyon beklentisini ise yüzde 16,23'ten yüzde 16,68'e çıkardı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da verim artışı, Türkiye ortalamasının 3 katı

Bamsı Akın, “Samsun, Türkiye’nin en bilinçli çiftçi profiline sahip illerinden birisi.Model bahçelerdeki uygulamalarımızla daha şimdiden Türkiye ortalamasının 3 katına ulaşmış bulunuyoruz.”

Haberin Devamını Oku

Parsel sorguda 2018 satışları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması ekranındaki Analiz menüsüne 2018 yılı verileri kullanıma açıldı.

Haberin Devamını Oku

Turizmde hareketlilik başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tatil düzenlemesi, turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Haberin Devamını Oku

NC-CNC Tezgah İşçiliği Sınavı yapıldı

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından organize edilen TOBB Meybem tarafından gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik Belge sınavları sürüyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Verim ve kaliteyi artıracağız’’

Giresun Valisi Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Eğitim ve Uygulama Projesi” başlatıldı.

Haberin Devamını Oku

Turizm dijitalleşmeli

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından hazırlanan

Haberin Devamını Oku

Şubat ayında işsizlik arttı!

Şubat ayı dönemi işsizlik rakamı belli oldu.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.