Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu'da sanat günleri
Ordu'da sanat günleri
2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Sanatın her alanının bir araya gelerek farkındalık olduğu 15 Nisan Dünya Sanat Günü etkinlikleri 7’den 70’e herkese hitap eden performansları sanatseverlerin beğenisine sundu.

AYLİNSANART TÜRKİYE TİYATRO TOPLULUĞU tarafından içeriği hazırlanan, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen Dünya Sanat Günü etkinliklerinde “Sanatın Özgür ve Özerk Olması” vurgusu yapıldı.

 Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programa Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener’in yanı sıra birçok resmi ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri de katılım sağladı.

Sabah saatlerine Valilik makamı ziyaretleriyle başlayan Ordu’daki Dünya Sanat Günü kutlama programı, saat 19:00’da adeta bir sanat şöleni olarak devam etti.

Fuaye alanında kokteyl ile başlayan etkinlikler, sanatın çeşitli alanından ilgililerin sunumlarıyla devam etti. Oyunlar oynandı, müzik dinletileri ve resim çalışmalarının yanı sıra şair ve yazarların kitapları sanat gününe değer kattı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin davullu kemençeli performansı salona festival havası getirdi.

Özel tiyatro gruplarının gösterileri ve Acapella sunumları görülmeye, izlenmeye değer keyifli dakikalar yaşattı.

Vali Vekili Ballı: “Ordu Bir Sanat ve Sanatçı Şehri”

 15 Nisan Dünya Sanat Günü programında söz alan Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, kentteki sanat anlayışı ve gösterilen gayretlere dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ballı, açıklamalarında;

 “Ordu bir sanat ve sanatçı şehri. Yüzyılı aşkın geçmişi olan tiyatrosuyla, onlarca şairi ve yazarıyla, zengin folkloru ile Ordu Türkiye’de, Karadeniz’de tam bir sanat şehri.  İçinde bulunduğumuz Karadeniz Tiyatrosu da sanatsal ve mimari özellikleri olan bir bina. Böyle bir günün böyle bir binada kutlanması da ayrı bir önem arz ediyor. Bu anlamlı gecenin hazırlanmasında çok emeği olan Devlet Sanatçımız Aylin Gürsoy’a teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlar öncü insanların gayretleriyle, fedakarlıklarıyla ancak bu noktaya getirilebilir. Ordu için de bu tür arkadaşların bir şans olduğunu düşünüyorum.” İfadelerine yer verdi.

Toparlak: “Ordu’da Sanatçı Ordusu Var”

 “Kültür sanat alanında Ordu’nun bir derinliği var” diye Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kentin sanat tarihine ilişkin detayları etkinliklere katılım gösteren sanatseverlere paylaştı. Toparlak, ev hanımlarının dahi Ordu’da Sanatçı Ordusuna katıldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Yener: “Ordu Dünyaya Yeter”

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener de burada yaptığı konuşmada, “Dünya Sanat Günü denildiğinde sadece Ordu’daki etkinlikler düşünülse bile dünyaya yeter diyesi geliyor insanın” diyerek Ordu’dan verilen sanat mesajına dikkat çekti. Yener, Ordu’ya her gün yeni yemi değerler katıldığını ifade ederek Ordu’nun büyük bir sanat potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Yener, Ordu’da sanat eğitimi veren kurumların da tanınması, desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 Akyüz: “Ordu Sanatla Yaşanabilecek Bir Şehir”

Ordu Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı Yasin Akyüz de söz alarak Ordu’daki etkinliklerin oluşmasında emeği geçen AYLİNSANART TİYATRO TOPLULUĞU ve genel sanat yönetmeni Aylin Gürsoy’a teşekkür etti. Akyüz, Ordu’nun sanat anlamında gerçekten yaşanabilecek bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

 Çakmak: “Sanat Her Alanıyla Bir Bütündür”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu emektar sanatçılarından Osman Çakmak, sanatseverlere hitap ederek sanatın her alanıyla bir bütün olduğunu söyleyerek gençlerin de sanatın hangi alanında olursa olsun bir kolundan tutmaları gerektiğini belirtti.

 15 Nisan Dünya Sanat Günü Etkinlikleri sergilenen koro ve sonrasında tango dans performanslarıyla devam etti.

 
18 Nisan 2019 Perşembe 17:36:56 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanat günü,kültür,tiyatro


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Her buluşmada bir proje desteklenecek

Perşembe Lisesi mezunları artık her buluşmada Perşembe’nin bir projesine destek verme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

GTB lisanslı depoları TMO kullanımına açıyor

TMO 21 Ağustos’tan itibaren Giresun Ticaret Borsası’nın lisanslı deposunda fındık alımına başlayacak.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da açılacak firma 350 kişiye istihdam sağlayacak

Amasya Belediye Başkanı Sarı, “Söz verdiğimiz gibi işsizliğe paydos, işsizliğe son demek için önemli adımlar atmaya başladık”

Haberin Devamını Oku

Kastamonu Belediyesi’nden kadın üreticilere destek

Kastamonu'da ev kadınları evde ürettikleri ürünleri, belediyenin Sarı Konak Kadın Kooperatifi’ne kiraladığı tarihi konakta satışa sunuyor.

Haberin Devamını Oku

 Fındık -40 dereceye dayanabilecek

Altaş Yağ Sanayi’nin fabrika sahası içerisindeki tarım alanlarına diktiği  Çin’den getirdiği -40 derece soğuğa dayanan fındık fidanları tuttu.

Haberin Devamını Oku

Aflatoksin oluşumunu önleyecek hususlar

Fındıkta aflatoksin oluşmasının önüne geçilebilmesi için hasat ve harmanda dikkat edilecek hususlar açıklandı.

Haberin Devamını Oku

‘’Üreticilerimiz aceleci davranmamalı’’

‘’TMO tarafından çiftçilere 19 Ağustos'tan itibaren alımlar için randevu verilecek, 21 Ağustos'ta da ürün kabulüne başlanacak.’’

Haberin Devamını Oku

Giresun’da ulaşıma 38 milyon harcandı

2019 yılında Giresun’a 51 milyon 367 bin 510 TL ödenek geldiği ve yapılması hedeflenen toplam 659 projenin 202’sinin bitirildiği, 355’inin devam ettiği, 69’unun ihale aşamasında olduğu 32’sine ise henüz başlanılmadığı, 3’ünün de iptal edildiği belirtildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.