Bölgesel Ordu Haberleri

Ordu'da sanat günleri
Ordu'da sanat günleri

2012 yılından bu yana dünya genelinde kutlanan sanat günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Ordu’da da kutlandı.

Sanatın her alanının bir araya gelerek farkındalık olduğu 15 Nisan Dünya Sanat Günü etkinlikleri 7’den 70’e herkese hitap eden performansları sanatseverlerin beğenisine sundu.

AYLİNSANART TÜRKİYE TİYATRO TOPLULUĞU tarafından içeriği hazırlanan, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen Dünya Sanat Günü etkinliklerinde “Sanatın Özgür ve Özerk Olması” vurgusu yapıldı.

 Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programa Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener’in yanı sıra birçok resmi ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri de katılım sağladı.

Sabah saatlerine Valilik makamı ziyaretleriyle başlayan Ordu’daki Dünya Sanat Günü kutlama programı, saat 19:00’da adeta bir sanat şöleni olarak devam etti.

Fuaye alanında kokteyl ile başlayan etkinlikler, sanatın çeşitli alanından ilgililerin sunumlarıyla devam etti. Oyunlar oynandı, müzik dinletileri ve resim çalışmalarının yanı sıra şair ve yazarların kitapları sanat gününe değer kattı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin davullu kemençeli performansı salona festival havası getirdi.

Özel tiyatro gruplarının gösterileri ve Acapella sunumları görülmeye, izlenmeye değer keyifli dakikalar yaşattı.

Vali Vekili Ballı: “Ordu Bir Sanat ve Sanatçı Şehri”

 15 Nisan Dünya Sanat Günü programında söz alan Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, kentteki sanat anlayışı ve gösterilen gayretlere dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ballı, açıklamalarında;

 “Ordu bir sanat ve sanatçı şehri. Yüzyılı aşkın geçmişi olan tiyatrosuyla, onlarca şairi ve yazarıyla, zengin folkloru ile Ordu Türkiye’de, Karadeniz’de tam bir sanat şehri.  İçinde bulunduğumuz Karadeniz Tiyatrosu da sanatsal ve mimari özellikleri olan bir bina. Böyle bir günün böyle bir binada kutlanması da ayrı bir önem arz ediyor. Bu anlamlı gecenin hazırlanmasında çok emeği olan Devlet Sanatçımız Aylin Gürsoy’a teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlar öncü insanların gayretleriyle, fedakarlıklarıyla ancak bu noktaya getirilebilir. Ordu için de bu tür arkadaşların bir şans olduğunu düşünüyorum.” İfadelerine yer verdi.

Toparlak: “Ordu’da Sanatçı Ordusu Var”

 “Kültür sanat alanında Ordu’nun bir derinliği var” diye Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kentin sanat tarihine ilişkin detayları etkinliklere katılım gösteren sanatseverlere paylaştı. Toparlak, ev hanımlarının dahi Ordu’da Sanatçı Ordusuna katıldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Yener: “Ordu Dünyaya Yeter”

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener de burada yaptığı konuşmada, “Dünya Sanat Günü denildiğinde sadece Ordu’daki etkinlikler düşünülse bile dünyaya yeter diyesi geliyor insanın” diyerek Ordu’dan verilen sanat mesajına dikkat çekti. Yener, Ordu’ya her gün yeni yemi değerler katıldığını ifade ederek Ordu’nun büyük bir sanat potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Yener, Ordu’da sanat eğitimi veren kurumların da tanınması, desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 Akyüz: “Ordu Sanatla Yaşanabilecek Bir Şehir”

Ordu Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı Yasin Akyüz de söz alarak Ordu’daki etkinliklerin oluşmasında emeği geçen AYLİNSANART TİYATRO TOPLULUĞU ve genel sanat yönetmeni Aylin Gürsoy’a teşekkür etti. Akyüz, Ordu’nun sanat anlamında gerçekten yaşanabilecek bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

 Çakmak: “Sanat Her Alanıyla Bir Bütündür”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu emektar sanatçılarından Osman Çakmak, sanatseverlere hitap ederek sanatın her alanıyla bir bütün olduğunu söyleyerek gençlerin de sanatın hangi alanında olursa olsun bir kolundan tutmaları gerektiğini belirtti.

 15 Nisan Dünya Sanat Günü Etkinlikleri sergilenen koro ve sonrasında tango dans performanslarıyla devam etti.

 18 Nisan 2019 Perşembe 17:36:56 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,sanat günü,kültür,tiyatro


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.