Şirketlerden Haberler

“Hedef 6 Milyonluk Yatırım”
“Hedef 6 Milyonluk Yatırım”

Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, yeni sezona 6 milyonluk yeni yatırımla girmeye hazırlandıklarını söyledi.

Fındık sektörünün köklü firmalarından Erçal Fındık Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Erçal, “ Yeni sezona kapasiteyi artırarak girmeye hazırlanıyoruz. Hedef burada 6 milyonluk yatırım yapmak.” dedi. İsmet Erçal, fındık sektöründe yaşanan istikrarsızlıkların üreticiden, bu işin ticaretini yapanlara kadar yansıdığını belirterek Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne özel şu açıklamaları yaptı:

“ÜRETİCİ BAHÇEYE GİRMEDEN FİYATI BİLMELİDİR”

“Erçal Fındık olarak, Zonguldak’ta ki fabrikamızın kapasitesini artırma kararı aldık. Toplamda 6 milyonluk bir yatırımı yeni sezona hazır hale getireceğiz. Türkiye fındık sektöründe önemli kazanımlara sahip. Biz bu gücü üretimden kaliteye, rekolte ve fiyat istikrarına kadar sağlamalıyız. Fındıkta küresel ısınma ve iklim değişikliklerinden ülkemiz etkilenmiş ve çok rekolteli yıllar geride kalmıştır. Fındıkta Avrupa’nın istediği rekolte ve fiyat istikrarıdır. Dünya’nın en fazla fındığını üreten ülke olarak, bu gücümüzü zaman varken kullanmazsak eğer yakın gelecekte bize karşı Amerika ve Avrupa’nın oyunları artar, Türk fındığına engel koymaya kalkarlar ve güçlüyken güçsüz duruma düşeriz. Ancak böyle bir lüksleri bugün için yok. Çünkü dünyanın en kaliteli ve en verimli fındığını Türkiye olarak biz üretiyoruz. Dünya genelinde üretilen fındıklar, çikolata firmalarının işini görmüyor. Biz Türkiye olarak kazanımlarımızı korursak Avrupa bu gerçeğin farkında olduğu için Türk fındığını el üstünde tutmaya devam edecektir. Ulusal Fındık Çalıştayı’nda konuşulanlar, eğer konuşulduğu yerde kalır, fındık üreticisi güçlü tutulmaz ve bahçeye girmeden mahsulün fiyatını bilmezse burada kaybeden Türkiye olacaktır.”

“GEÇMİŞ, BAŞARI OLARAK ANLATILMAMALI”

“Buradan şunu net söylemek gerekir, ülkemize en son 2012 yılında fındıktan 3 milyar dolar döviz girmiş. Bugün aradan 7-8 sene geçmiş. Biz ülkemize 2,5 milyar doları başarı olarak anlatmaya kalkmamalı ve yakın gelecekte fındıktan ülkemize 5-10 milyar dolar nasıl döviz getirebiliriz, bunun şartlarını ortaya koymalı, bunları tartışmalıyız. Bugün başkaları fındıktan 15 milyar dolar kazanıyorsa, biz ülke olarak fındığı çuvaldan çıkaramamış ve daha fazla katma değer oluşturamamışız demektir.”

“UCUZ TARIM KREDİSİ SAĞLANMALIDIR”

Türk fındık ihracatçısı çok değerli işler yapıyor.  Modern tesisler Avrupa’da dahi yok. Ancak biz ülke olarak fındıktaki gücümüzü, ülkemize daha fazla döviz getirerek kullanmalıyız. Güçlü alıcıların olduğu yerde, güçlü satıcılar ve güçlü üreticiler olmak zorundadır. Bu altyapı eksikliklerinin Tarım Bakanlığı tarafından giderilmesi, Türk fındığının geleceği açısından büyük önem arz ediyor. Bugün ülkemiz kotasında fındık olan 15 borsanın tamamında lisanslı depoculuk faaliyetine geçmeli, seans salonları açmalı, üreticiye değerli evrak; çek ve senet verilerek ucuz tarım kredisi sağlanmalıdır.” KARADENİZ EKONOMİ

ERÇAL FINDIKTAN YENİ ÜRÜN "KAKAOLU FINDIK EZMESİ"

Kumru ilçesi esnaflarından Erçal Fındık tarafından imal edilen yeni kakaolu fındık ezmesi, raflarda yerini aldı.

 14 Mayıs 2019 Salı 09:23:02 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,erçal fındık,ismet erçal,yatırım


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Erçal Group’tan birlik ve beraberlik yemeği

Erçal Group'tan Geleneksel İftar Yemeği Erçal Group tarafından bu yıl 4’cüsü düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar yemeği yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye fındığının yüzde 35’i Ordu’dan

Vali Seddar Yavuz, “Ülkemizdeki fındık üretiminin yüzde 35’ini Ordu  olarak biz üretiyoruz. Ancak ihracat rakamlarına baktığımızda ihracatı çok az yaptığımız görülüyor.”

Haberin Devamını Oku

Çambaşı 12 ay canlı kalacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Karadeniz Bölgesi’nin önemli yaylarından biri olan Çambaşı Yaylası’nda yapacakları yatırım ve çalışmalarla hizmet kalitesini artırıp turizmi geliştireceklerini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan dünyaya en estetik ihracat

Türkiye’yi dünya sağlık turizminin önde gelen ülkeleri arasına sokmakta büyük rolü bulunan Doç. Dr. Hayati Akbaş; ABD, S. Arabistan, Fransa, İtalya ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen hastalarını Samsun FBM Estetik Klinik’te ağırlıyor.

Haberin Devamını Oku

Devletin zirveleri Samsun’da

Samsun'daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları devletin zirvesini bir araya getirdi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi

TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Cirosunu 2 yılda yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması ilk sırayı aldı.

Haberin Devamını Oku

TİM Ordu’da ihracatçılarla buluştu

TİM, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ederken bu seferki durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretiminde dibi gördük

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Haberin Devamını Oku

Liselerde yeni sistem belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katılarak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Haberin Devamını Oku

“Deniz turizmini arttıracağız”

Hilmi Güler “Tarım, hayvancılık ve ihracat açısından konteynır limanı son derece önemli bir proje. Dolayısıyla ilk etapta konteynır limanını hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“75 milyar dolar hedefini etkilemeyecek”

İsmail Gülle, “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemin’den çıkmamız durumunda, 1484 ürün kodunda, sıfır olan vergi oranının artacağına şahit olacağız.”

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane TSO ‘dan bayram mesajı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

“Kuru çaya da zam yapılsın”

Sebahattin Arslantürk,“Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları değiştirilmedi. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur.”

Haberin Devamını Oku

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir bir sistem

Ünal Kaya, “ Yeni kurulan sistemler ile vatandaşımızın hizmetleri daha güvenli ve kolay almaları sağlanarak işlemler basitleştirildi. Bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltıldı.”

Haberin Devamını Oku

En hızlı büyüyen şirketler Samsun’da açıklanacak

19 Mayıs Pazar günü Samsun’da isimleri açıklanacak olan en hızlı büyüyen 100 şirketin plaket alacağı törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

Haberin Devamını Oku

Yabancılara konut satışı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Trabzon’da 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara 255 konut satışı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun’a 400 milyon TL Bütçe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu,  IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yatırımcılara yaklaşık 400 Milyon TL destek bütçesi ayrıldı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.