Şirketlerden Haberler

Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım
Sakarya’ ya 30 milyon liralık yatırım
• Kadir Durak,’’ Yaklaşık 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak. Bin kişilik istihdamımızın yanında 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız”

Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayan Durak Fındık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak İSO 500’de sağladığı başarı sonrası gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başarısının sırrının müşteri memnuniyetinden geldiğini vurgulayan Durak, “Fındık sattığımız ve aldığımız bütün müşterilerimiz bizim için çok önemli. . Gerek alıcı gerekse satıcı iki tarafı da memnun etmeye çalışıyoruz geçen yıl finansman konusunda piyasanın yaşadığı sıkıntının bir kısmını bizde yaşadık ama güven sarsmamak için, iş yaptığımız firmaların ücretlerini aynı gün içinde hiçbir erteleme yapmadan verdik. Böyle devam ettiğimiz sürece daha da başarılı olacağımızı düşüyorum.” dedi.

Finansmana ulaşmak artık daha zor

Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların finansmana ulaşım konusunda bir takım zorluklar ortaya çıkardığını belirten Durak, “Finansmana ulaşmak artık Türkiye’de üç yıl önceye göre daha zor. Eğer bilançonuz ve şirket yapınız kaynak yaratmaya müsaitse birtakım sıkıntıları aşabiliyor kaynak yaratma problemlerinin önüne geçebiliyorsunuz. Bizim avantajımız şu yönde oldu ihracat yaptığımız için dolar artışından olumsuz yönde etkilenmedik. İç piyasaya satış yapıyor olsak bu süreçten olumsuz etkilenebilirdik. Ama bizim çalıştığımız firmalar Avrupa’da büyük sanayi firmaları olduğu için çok büyük bir sıkıntı yaşamadık.” ifadelerini kullandı.

Katma değerli ürünler için sermaye biriktiremiyoruz

Türk fındık sanayisinin gelişememesinin gerekli destekleri alamamasından kaynaklandığını belirten Durak, “Katma değerli ürünler üretmek için sermaye biriktiremiyoruz bu yüzden yeni yatırımların kapısını açamıyoruz. Türk fındığının şu anda yüzde 55’i çiğ olarak ihraç ediliyor. Bunun yüzde 40’ı işlenmiş yüzde 2’si ise bir marka bu çok düşük bir rakam. Bu konuda çalışmalarımız var ama hayata geçireceğimiz tarih tam olarak belli değil.” diye konuştu.

Ciro hedefi 1,5 milyar TL

2019 yılından ciro beklentisinin 1,5 milyar TL olduğunu, mevcut istihdam sahalarında daha fazla yatırıma odaklandıklarını vurgulayan Kadir Durak, “ Biz kendimizi geliştirerek büyümeye çalışıyoruz. Rekabeti artıracak alanlara yatırım yapıyoruz. Batı Karadeniz’deki fabrikamıza üretim hattı kuruyoruz. Fındığın seçme kalitesini artırıp maliyetini düşürecek 7 tane seçici kameralı makine aldık. Yeni seçme hattı soğuk hava ve kabuklu fındık depoları yaptık. 30 milyon liralık yatırım temmuz sonu itibariyle bitmiş olacak 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız.  NAZAN BEDİR/ KARADENİZ EKONOMİ
18 Haziran 2019 Salı 14:42:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,durak,fındık,ordu


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

“Ordu’nun çöpüne talibiz”

Yaşanabilir bir çevre bilinciyle yola çıkan ve ayda 800 ton civarında çöpü kullanıma geri kazandıran Akdeniz Geri Dönüşüm Ordu’nun bütün ilçelerinde faaliyet göstermek istiyor.

Haberin Devamını Oku

Giresun’da makine sektörü kabına sığmıyor

Geçen yıla oranla yüzde 20 büyüyen Sarıgöl Konveyör Sistemleri, yeni açacağı fabrikasıyla birlikte mevcut istihdamına ek 70 kişiye daha iş imkanı sağlayacak.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.