Ekonomi Altın Haberleri

Gurbetçi hayal kırıklığı yaşattı
Gurbetçi hayal kırıklığı yaşattı
Kuyumculuk sektörü, gurbetçi ayı denilen bu ayda sektörde bir hareketlenme yaşanacağını umuyordu ama gurbetçiler eskisi gibi alışveriş yapmayarak hayal kırıklığı yaşattı.

Altın fiyatlarındaki yükseliş düğün sezonu olarak adlandırılan bu aylarda kendini hissedilebilir ölçüde göstermeye başladı. İki yıl öncesine kadar yastık altlarının vazgeçilmezi olan altın şimdi sadece kuyumcuların raflarında yer alan bir ürün haline geldi. Temmuz ayının beklentilerinin çok altında geçtiğini belirten Resuloğlu Kuyumculuk’un Müdürü  Murat Türkyılmaz, “Ekonomik kriz birçok sektörü olduğu gibi bizi de vurdu. 2018 ve 2019 yılı arasında yarı yarıya bir düşüş var. Temmuz beklentilerimizin çok altında geçti. Bu sene turistin bir etkisini göremedik. İnsanların gelir seviyeleri düştüğü için eskisi gibi altın satılmıyor. Gurbetçilerimizde de durum aynı onlarda eskisi gibi alışveriş yapmıyorlar.” dedi

Altın alma oranları 10’dan 2’ye düştü

İyi bir sezon beklediklerini fakat tam tersi bir durumun kendini gösterdiğini dile getiren Türkyılmaz dolar ve euro kurunun gerilemesinin buna neden olduğunu belirterek şunları söyledi. “ Bu sezondan beklentimiz yüksekti ama dolar ve euro geri çekilip altın yükselince beklentimizi gerçekleştiremedik. Önceden insanlar nişan, düğün alışverişlerinde 10 adete yakın altın alıyordu ama şimdi bu sayı 3 veya 2’ye düştü.  Artık sadece anlık ihtiyacı gidermek için altın alınıyor.”

Bu zamlara bu taksit yetersiz

Taksitlerle ilgili sınırlamanın sektörü zora soktuğunu vurgulayan Türkyılmaz, “Bir dönem taksitler durdurulmuştu, kredi kartına sadece tek çekim yapabiliyorduk.  İstanbul Kuyumcular Odası’nın yaptığı baskı sayesinde taksitlendirme 4’e çıkarıldı. Ama bu da yeterli değil, kuyumculuk sektöründe rakamlar çok yüksek olduğu için bu bize yetmiyor. 10 bin liralık bir ürün dörde bölündüğünde 2 bin 500 lira yapıyor bu rakamı ödemek herkes için kolay olmuyor.” diye konuştu.

Ordu’nun gelir seviyesi düşük

Sektörün iyileşmesi için altın fiyatlarının düşürülmesinin çözüm olmayacağını söyleyen Türkyılmaz, “Sektörün canlanması gelir seviyesinin artmasına bağlı. Kişi başına düşen gelir seviyesi yükselip insanların alım gücü artarsa sektör düzelebilir. Ordu’daki insanlarında genel olarak fındıktan başka ek gelirleri yok. Herhangi bir ikinci fabrikamız olmadığı için gelir seviyemiz çok düşük.  Konya, Kayseri ve Bursa’nın gelir seviyesi yüksek olduğu için oralarda kuyumculuk sektörü bacasız sanayi olarak adlandırılıyor ama Ordu’da bu durum söz konusu bile değil”

“Sektöre sahip çıkalım”

Kuyumculuğun kıymetli bir sektör olduğunu belirten Türkyılmaz şöyle devam etti; “ Her zaman üstüne koyan bir sektörüz kordon ve burma ile başlattığı yolculuğumuzu ürün portföyümüzü geliştirerek değerli taşlarla devam ettiriyoruz. Pırlanta her geçen gün herkesin ulaşabildiği bir ürün haline gelmeye başladı sektör bu manada güzel bir yere gidiyor. Sektöre sahip çıkalım” NAZAN BEDİR/ KARADENİZ EKONOMİ
06 Ağustos 2019 Salı 11:08:41 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,altın,gurbetçi,satış,kuyumculuk


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Giresun ihracatını yüzde 57 artırdı

Giresun, Türkiye genelinde 81 il arasında 233,4 milyon dolarlık rakam ile ihracatını yüzde 57 oranında en fazla artıran 4’üncü il oldu.

Haberin Devamını Oku

TÜGİS 59 yaşında!

Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası(TÜGİS) 2020 yılında 59. yaşını kutluyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB, Elazığ için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem için destek kampanyası başlatarak bölgeye yardım tırı gönderdi.

Haberin Devamını Oku

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

‘’İstihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Demir, ‘’Havza Bekdiğin’de 10 bin dönümlük çalışmayı başlatıyoruz. Üretim ve istihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Haberin Devamını Oku

Borsalar lisanslı depoculuk için bir araya geldi

Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı ile ilgili Erzincan Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret Borsası başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldiler.

Haberin Devamını Oku

Samsun ve Irak ticarette işbirliği yapacak

Samsun’da yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve işbirliğini geliştirmek için Iraklı kadın milletvekilleri, Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

2019’da hamsi ihracatından 9 milyon gelir sağlandı

DKİB verilerine göre hamsi dış satımından 2019'da 9 milyon 711 bin 116 dolar gelir sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Hedef üretimde 150 bin tonu aşmak

Demir, ‘’Kanaatimiz odur ki üretimde 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Barınak eko-turizm amaçlı hale gelecek’’

Ordu BB Başkanı Güler, yeni bir çalışmayla Perşembe’de balıkçı barınağının marina tarzı bir düzenleme ile hem su ürünleri hem de eko-turizm amaçlı bir hale getireceklerini kaydetti.

Haberin Devamını Oku

2020 pasaport tutarına yüzde 22 zam

Pasaport, tutarına 2020 yılı için yüzde 22,58 oranında zam yapıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’5 yılda 60 milyonluk tasarruf etmiş olduk’’

Tören, ‘’Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk’’

Haberin Devamını Oku

Bürokratlar ‘Giresun Buluşması’nda toplanacak

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından planlanan Giresun Buluşması etkinliği 29 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yer alan Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Haberin Devamını Oku

Bal üretimi Ordu ekonomisine 300 Milyon TL katkı sağlıyor

Yılmaz, ‘’Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle Ordu ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 Milyon TL civarında katkı sağlamaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Tapu işlemlerinde yüzde 16 artış

Tapu dairelerinde yapılan toplam işlem sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Haberin Devamını Oku

Muratlı Barajından milli ekonomiye 86 Milyon TL katkı

Muratlı Barajında 2019 yılında 371.548.380 kWh enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 85.546.127 TL katkı sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un ekonomik parametreleri

Giresun’un ekonomisine genel bakış

Haberin Devamını Oku

‘’Sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmalı’’

Aydın, ‘’TMO’dan ranta değil,  şantiyedeki ürüne katma değer yaratacak sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmasını bekliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’ye 1000 yeni istihdam

Ordu OSB’ye bu yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan bir tekstil firması yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım ile mevcut istihdam sayısı 5 bine çıkacak.

Haberin Devamını Oku

Firmaları bankaların eline düşürmeyin

Bu yılın üretim, istihdam ve ihracat yılı olması gerektiğine dikkat çeken Düzce TB Başkanı Karslıoğlu, geçtiğimiz son 2 yılda finansman koşullarının zorlaştığını belirterek “firmaları bankaların eline düşürüp, yüksek faize mahkum etmeyin” dedi

Haberin Devamını Oku

‘’Dünya pazarında prestijimize güç katacağız’’

Balcı, ‘’İMOB’da Türk mobilyasının kalitesini, işçiliğini, tasarım gücünü yansıtarak üye markalarımızla birlikte dünya pazarında prestijimize daha da güç katmayı hedefliyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Daralan iç pazara ihracat dopingi!

Seramik sektörünün önemli firmalarından Turan Seramik’in Yönetim Kurulu Başkanı Çakmak, 2019 yılında iç pazarda yaşanan yüzde 30 daralmaya rağmen ihracatlarını yarı yarıya artırdıklarını belirti.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.