Ekonomi Diğer Haberler

Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Yeni Ekonomi Programı bekleneni vermedi
Gazeteci Hakan Güldağ, “Yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi 2019’da yüzde 2,3’lük bir büyüme gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6,1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Verilerden yola çıkarsak bunu imkanı olduğunu düşünmüyorum.”

İkinci çeyrekte ekonomi yüzde 1.5 oranında daraldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.5 oranında daraldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Dünya Gazetesi Sahibi Gazeteci Hakan Güldağ 4’üncü çeyrekte pozitif büyüme rakamları görmenin baz etkisinden dolayı mümkün olabileceğini belirterek şunları söyledi; “ Ekonomimiz 2018’in son çeyreğinde yüzde 2.8 daralmıştı. Şu an sanayi üretim rakamlarının genel seyrine bakarsak hala geçen senenin altında olmakla beraber makasın kapandığını görüyoruz. Onun için 3’üncü çeyrekte değilse de 4’üncü çeyrekte pozitif bir büyüme rakamı görürüz. Bunun için daha net bir açıklama yapmak için temmuz, ağustos ve eylül ayındaki sanayi üretim rakamlarını görüyor olmamız lazım ama eylülün rakamları henüz açıklanmadı. Elimizde şu an satın alma müdürlerinin endeksinin rakamları var. Biliyorsunuz 50’nin altında olan satın alma yöneticileri endeksi verisi olumsuzluğa işaret ediyor. Bu rakamlarda  temmuz ayında bir düşüş oldu ve  46.7’e geriledi daha sonra ağustosta tekrar 48’e çıktı. Eğer eylül’de de devam ederse pozitif büyüme rakamı görülebilir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin geleneksel olarak 3’üncü çeyrekte faaliyetleri zirve yapıyor bu yılda aynı şekilde olursa eğer eğilim toparlanma yönünde olabilir.”

İkinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirilemez

İkinci yarının 2018’in ikinci yarısı gibi geçmesi durumunda ekonominin eksi küçülmeyle yılı kapatacağını belirten Güldağ, “Elimizde şöyle bir gerçek var ekonomimiz yüzde 1.5 daraldı. 2019’un ilk yarısı itibariyle yüzde 1.9’luk bir daralma oluştu. Eğer ikinci yarıda 2018’in ikinci yarısı gibi bir seyir olursa o zaman Türkiye ekonomisi 2019 yılını eksi 1 küçülme ile kapatır. Eğer biz sıfır olsun ne büyüyelim ne küçülelim demek istiyorsak ikinci yarıda yüzde 1.7’lik büyüme gerçekleştirmemiz lazım. Eğer yeni ekonomi programında ilan edildiği gibi yüzde 2.3’lük bir büyüme 2019’da gerçekleşecekse bizim ikinci yarıda yüzde 6.1’lik bir büyüme gerçekleştirmemiz gerekiyor. Onun da imkanı olduğunu düşünmüyorum. Böylelikle yeni ekonomi programındaki yüzde 2.3’lük hedefin tutturulmasının zor olacağını söylemek mümkün.” dedi.

Büyüme modelinde değişiklik yapılmalı

İstikrarlı bir ekonomide büyümenin yakalanabilmesi için neler yapılması gerektiğine de değinen Güldağ güvenin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu; “ İstikrarlı büyümek için öncelikle piyasadaki güvenin oluşturulması, enflasyonun aşağı çekilmesi ve buna bağlı olarak faiz oranlarında aşağıya düşmesi lazım. Bugün istikrarlı büyümenin en önemli güvencesi arz ve talep cephesi. Hem yurt dışında pazarlarımızın gelişmesi hem de yurt içinde pazarımızın canlı olması gerekiyor. Bunun yansıdığı yer de yatırımlar. Eğer üretici kesim tüketimde bir yeni yatırımlar yapar, bunu görmezlerse yatırım durur. Şu an da biz yatırımların durduğu bir durumdayız. Açıklanan ithalata bağlı yatırımlarımızın yüzde 20’ler civarında düştüğünü görüyoruz. Bu da bize sanayicinin henüz yatırım iştahında olmadığını gösteriyor. Üreticilerimiz ve sanayicilerimiz ne zaman yatırım iştahına kavuşursa o zaman istikrarlı büyüme kendini gösterir. Ama şunu belirtmem gerek Türkiye’nin büyüme modelinde bir değişikliğe gitmesi şart. Çünkü eski iç göçe, verimlilik artışına yönelik büyüme modeli artık geride kalmış gibi görünüyor. Çünkü Türkiye’nin kentleşme oranları çok değişti. Bundan 20-30 yıl önce yüzde 40’lar 50’ler civarında olan kentlerde yaşayanların toplama oranı bugün yüzde 80’lere yükseldi.  Kentli olabildik mi bu ayrı bir konu ama kentlileştiğimiz çok açık. Artık bizim iç göçle gelen dinamikleri de yavaş yavaş kaybettiğimizi görüyoruz. Yani köyden şehre gelip hizmet sektöründe çalışan insanlar verimlilik artışı ile önemli bir büyüme gerçekleştirmişlerdi. Cumhuriyet döneminin potansiyel büyüme hızını yüzde 5 seviyelerine çekmişlerdi ama bugün o seviyeleri iç göçteki dinamikleri kaybettiğimiz için yakalamamız için pek mümkün değil.”

Yüzde 5’i yakalamış bir büyüme hızına ihtiyaç var

Türkiye’nin kalkınmasının büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamasıyla mümkün olabileceğini bir sene eksi büyüyüp sonra artı büyümesinin fayda sağlamayacağını ifade eden Güldağ,“Ekonomiyi yeniden büyüme rotasına sokmak bugün ki sıkıntıları aşmak için yeterli olmayacak. Türkiye’nin artık üretim imkanlarını bir üst seviyeye çıkarması gerekiyor ki yeniden yüksek büyüme oranlarını yakalayabilsin. Yoksa bugün ki dinamiklere bağlı kalırsak artık o dinamikler gücünü yitirdiği için istikrarlı yüksek büyüme oranlarını göremez belki yüzde 2-3’lerde ancak büyüyebiliriz. Kalkınma ancak büyüme hızları yüksek pek çok yılı art arda yaşamakla mümkün olabilir. Bir sene eksi büyüyüp iki sene artı büyüyüp sonra tekrar eksi büyüme o ivmeyi kazandırmıyor. Onun için sürdürülebilir, yüzde 5’i yeni dinamiklerle yakalamış bir büyüme hızına ihtiyacımız var. Yüzde 2-3’ler her yıl 600 bin gencine iş bulmak durumunda olan Türkiye için yeterli değil. Ama içi boş kof bir büyüme yerine yeni bir kalınma modeline ihtiyacımız var. Dünyadaki gelişmeleri de göz önüne alarak bundan sonra nasıl bir sıçrama gerçekleştirmemiz gerek.  Şu anda  bu konuda bir avantajımız var. Dünyada yapılan bütün araştırmalar gösteriyor ki ortanca yaşı 30 ile 40 arasında olan ülkeler kalkınma hamlesini gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin şu anda ortanca yaşı 33 buna çok uygun bir imkan hazırlıyor.  Zenginleşme en kolay bu sürede yakalanabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. NAZANBEDİR/KARADENİZEKONOMİ
08 Eylül 2019 Pazar 15:45:46 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,ekonomi,program,büyüme


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Rusya asfaltlarında Düzce bazaltı kullanacak

Düzce Belediyesi, kentteki ocaklardan çıkarılan, dayanıklılığı ve sert yapısı nedeniyle asfalt yol yapımında kullanılan bazalt isimli kayacı Rusya'ya ihraç edecek.

Haberin Devamını Oku

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi yatırım programına alındı

Tokat Yeşil Sanayi Sitesinin 2020 yılı yatırım programına alınması ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Tokat Belediye Başkanı Eroğlu Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Resmî Gazetede yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

Haberin Devamını Oku

DOKAP ve Samsun İl Tarım’dan organik gübre dağıtımı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP ile birlikte yürütülmekte olan "Organik Havzalarda Organik üretimin geliştirilmesi" projesi kapsamında Çarşamba Şeker Fabrikası'nda üreticilere organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Müze kart fiyatı düştü

300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

Haberin Devamını Oku

Palamutun fiyatı 20 TL’ye düştü!

Denizlerde av sezonu devam ederken, bu yıl sınırlı miktarda avlanan palamut tezgahlarda artmasıyla fiyatı 20 TL'ye geriledi.

Haberin Devamını Oku

Bafra Belediyesi dışa bağımlılığı azaltıyor

Bafra Belediyesi, ilçe genelinde kullandığı park ve dolmuş duraklarında kullanılan oturma grupları, banklar, kamelyaları kendi bünyesinde üreterek dışa bağımlılığı azaltıyor.

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için protokol imzalandı

Giresun Tarım İl Müdürü Dr. Muhammed Angın ve Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Kahverengi Kokarca ile Feromon Tuzaklarının İzlenme ve Mücadele Amaçlı Temini ve Kullanılmasına ait Protokol imzaladı.

Haberin Devamını Oku

İhracatçılara yeni uygulama AloTİM

TİM’in yeni mobil uygulaması AloTİM ile ihracatçılar soru ve sorunlarına 7/24 cevap bulabilecek.

Haberin Devamını Oku

Akpunar, 6. kitabını okurları ile buluşturdu

Ordu Büyükşehir Kültür ve Sanat Galerisinde düzenlenen imza gününde okurları ile biraraya gelen Akpunar’a  kitapseverler büyük ilgi gösterdi.

Haberin Devamını Oku

4 bin kişiye istihdam sağlayacak proje

4 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceği belirtilen "Ada'ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı" projesi Şenlikoğlu’na sunuldu.

Haberin Devamını Oku

‘’Profesyonel yarıcı şirketler oluşturulmalı’’

Şenlikoğlu, ‘’ Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeni iş kapıları açılmasının önünü açacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Kırsal kalkınmada yatırımlar 57 milyona ulaştı

Yılmaz, ‘’Kırsal kalkınma yatırımlarından bugüne kadar ilimize kazandırılan proje sayısı 93'e, toplam yatırım tutarı ise 56.802.520,00 TL’ye ulaştı.’’

Haberin Devamını Oku

TMO fiyatları artırdı

TMO'nun sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre levant kalite fındığın kilosu 20,5 TL'den, Giresun kalite fındığın kilosu 21 TL'den ve sivri kalite fındığın kilosu ise 20 TL'den satılacak.

Haberin Devamını Oku

Şirketler nitelikli işgücü arıyor

Teşvikler ve dijitalleşmenin etkisiyle ihracata yönelen şirketler, nitelikli işgücü istihdamı için yoğun arayış içerisine girdi.

Haberin Devamını Oku

Öğrencilere staj ve iş imkanı sağlanacak

MÜSİAD ve UDEF, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi ve istihdam gibi alanları da içeren protokolle, yabancı uyruklu öğrencilerin, yurt içi ve yurt dışındaki MÜSİAD üyesi şirketlerde staj ve iş imkânları sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

DOKA’dan Karadeniz turizmine 20 milyon lira destek

DOKA Genel Sekteri Adıyaman,  bölgenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumak, yöresel zenginliklerine sahip çıkmak ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanacak projelere toplamda 20 milyon lira destek sağlayacaklarını açıkladı.

Haberin Devamını Oku

Stok azlığı ‘ikinci el’ talebini artırdı

Bir yıldır devletin uyguladığı ambargo nedeniyle sıfır araçların piyasaya sayılı olarak getirildiğinin altını çizen Yüksel, “Stok azlığı ikinci el araca olan talebi artırdı. Ancak 1 ay içinde piyasaya giren sıfır araçlarla birlikte ikinci el fiyatları sabitlenebilir” dedi

Haberin Devamını Oku

Başkan Tepe 16 milyon liralık projeden endişeli

Gülyalı’da 16 milyon lira harcanarak yapılan ve yakın zamanda faaliyete başlaması planlanan Çikolata Park için endişeleri olduğunu dile getiren Başkan Tepe, “Kilogramı 200 liraya çikolata satmak gerçekçi değil. Ayrıca dünyaca ünlü markalarımızın olmadığı yerde çikolatayı pazarlamamız çok zor.”

Haberin Devamını Oku

Fuarda son gün 23 Şubat!

15 Şubat Cumartesi günü kapılarını açan Tüyap Kitap Fuarı, 23 Şubat Pazar akşamına kadar TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverleri bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Artvin Çoruh Üniversitesi tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ihtisaslaşıyor

Artvin Çoruh Üniversitesi YÖK tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Tıbbi-Aromatik Bitkiler’ alanında ihtisaslaşma programına seçildi.

Haberin Devamını Oku

Kuzey Kafkas Tekstil’den 800 kişilik istihdam sözü

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun’da yeni OSB’ler için çalışmalar sürüyor

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ilçelerde yeni Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)  kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

TMO’dan ilk tahsis 20 bin ton

TMO kabuklu fındık satış esaslarını açıkladı. Buna göre ilk etapta 20 bin ton fındık tahsis edilecek ve satışlar kilogram başı Levant kalite 20,50 TL, Giresun kalite 21,00 TL, Sivri kalite 20,00 TL olarak gerçekleşecek.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.