Kapat

Feda bizde kâr bankalarda

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Finansman sorununun en önemli sıkıntımız. Biz herkes bu yükü paylaşsın, fedakarlık yapsın istiyoruz. Ancak bankalar fedayı bize bırakıp kârı kendileri alıyor.”

 Feda bizde kâr bankalarda

Fedakarlık

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ordu’da çeşitli ziyaretler ve temaslarda bulundu.  Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu ekonomide yaşanan sıkıntılara değindi. Hisarcıklıoğlu, “Finansman sorunu en önemli sıkıntımız. Biz herkes yükü paylaşsın, fedakârlık yapsın, diyoruz. Bankalar bu fedakarlığı şöyle taksim ediyor. Fedayı bize bırakıp, karı kendileri alıyor. Ama inşallah bunu da aşacağız. Hükümetimizle devamlı istişare içindeyiz. Yıllardır hep vurguladığımız ticari alacak sigortası da çıktı. Burada da özellikle Halkbank’tan destek sağladık. Kamu’dan alacaklar ve özellikle KDV iadeleri konusu da sürekli gündemde tutuyor ve takip ediyoruz. Otomobil, mobilya, beyaz eşya ve konutta bizim talebimizle KDV-ÖTV indirimi gelmişti. Konut hariç diğerleri Temmuz’da sonra erdi. Ama 6 ay boyunca bu sektörlerde işleri bir miktar toparladı. Önümüzdeki 2 yılın ekonomi programı açıklandı. Sorunlar doğru tespit ve teşhis edilerek, gerçekçi tedbirler ortaya konulmuş. Ekonomideki hassasiyetler dikkate alınmış. Planlanan adımların ekonomide bir sıçrama tahtası işlevi göreceğini, böylece güçlü ve istikrarlı büyüme sürecine geçiş sağlayacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede ve sizlerden gelen talepler ışığında, yeniden hükümete önerilerimi ileteceğiz, devletten tek isteğimiz, rakiplerle şartlarımız eşit olsun.” dedi.

Risk olmadan başarı olmaz

Girişimcilik konusuna da vurgu yapan TOBB Başkanı gelecekte rahat edebilmek için girişimci çıkartmak zorunda olduğumuzu yoksa işsizlik ordusu ile karşı karşıya kalacağımızı  belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Girişimci demek sınırlarını aşan konfor alanının dışına çıkan kimse demek. İstihdamı artırmanın tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçiyor. Girişimcilikte birinci iş hayal, ben 35 yıllık girişimciyim hala her gün hayal kurarım. Hayal kurmaktan korkmayın. Bizim Türkçede yanlış bir tabir var 'hayalperest'. Her şey hayal ile başlıyor. Hayallerimizden hedef çıkartacağız, hedef koymazsanız o zaman hayalperest oluruz. Güne 'yeni ne yapabilirim ?' diye başlamanız lazım. Bütün gençlerimizi icat çıkartmak için yetiştirmemiz lazım. Yeni fikirler hep günlük hayatımızda, başka yerde değil. Risk almayı da bilmek lazım cesur olmayan girişimci olamaz. Risk almalısınız. Kazanırsın da batarsın da. Hata yaptıkça ders alıyorsunuz aslında. Bunun okulu yok, kendin yaşaman lazım." 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?