Bölgesel Tokat Haberleri

“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”
“Konut alanı kadar ticaret alanlarına da ihtiyaç var”
Tokat TSO Başkanı Çelik, Tokat’ın yeni konut alanları kadar,  yeni ticaret alanlarına da  ihtiyacı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik, uzun yıllardır kent merkezinde ticaret bölgesinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyerek, Dimes kavşağı ve Üniversite Kampüsü arasında kalan alanda yapılacak bir imar düzenlemesiyle şehrin nefes alabileceği önerisinde bulundu. Çelik Türkiye Büyük Millet Meclisinde Grubu olan siyasi partilere hitaben yazdığı yazıda şu ifadelere yer verdi; “Şehrimize baktığımızda üniversite itibariyle batı girişi halihazırda düzensiz yüzlerce yapı ve işyerleriyle doludur. Kaldı ki bu yapıların çoğunun yapı ruhsatları dahi yok. Şehir olarak yeni konut alanları arayışında olduğumuzu biliyoruz. Bunun için gerekli çalışmaların yapılmasına öncülük ediyor, belediye ile müteahhitler arasında köprü de oluşturmaya çalışıyoruz. Peki bu şehrin yeni konut alanları kadar, hatta belki de daha fazla bir şekilde yeni ticaret alanlarına ihtiyacı olduğunu neden görmezden geliyoruz. Bir başka durum ise yaklaşık 4 yıldır kapalı ve atıl olan şehrin içerisinde kalan Dimes'in eski fabrikasının sanayi alanı kapsamında olması. Buna rağmen burada yeniden fabrika açılmasına izin verilmemekle birlikte bugüne dek ticaret ya da konut için de bir alan oluşturulamamış olması. İlimizin göz bebeği Dimes'in merkez adresine imar düzenlemesi yapılmadığı için mağdur edilmektedir. Konu yıllardır belirsizlik içerisinde beklemekte, mağduriyet devam etmektedir. Yineliyoruz. Şehrin konut alanından ziyade acilen yeni ticaret alanlarına ihtiyacının olduğunu söylüyoruz. Gıda toptancıları, mobilyacılar, traktör galerileri ve acil olarak ticari anlamda faaliyet gösteren benzer firmaları bir araya toplayıp kümelenme oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili Belediyemiz ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Kümelenmeye sıcak bakan sektör temsilcileriyle de en yakın zamanda bir araya gelerek bu talebimizi her platformda dile getireceğiz. Planlı büyüme ile şehrin ticaretini prestijli hale getirmeyi ve artık vitrinlerimizi oluşturma vaktinin geldiğini düşünüyoruz.”

Kavşak düzenlemesi şart

Trafik yığılmalara da değinen Çelik acilen çözüm getirilmesi gerektiğini vurguladı.Çelik, “ Organize Sanayi Bölgesinden çıkan tırların mecburi olarak DİMES Kavşağını kullanıyor olması  nedeniyle ciddi yoğunluklar yaşanmaktadır. Yine Ali'n Otel'in olduğu Organize Sanayi Giriş Kavşağında da yaşanan aşırı yığılmalar hepimizin malumu. Bu bölgede kesinlikle bir kavşak düzenlemesinin şart olduğunu biliyoruz ve istiyoruz. Öyle ki yapılacak düzenlemede bu kavşakla birlikte Karşıyaka Bölgesine açılacak bir yol ile DİMES Kavşağındaki yığılmaların sona ereceğini öngörüyoruz.” dedi.

Çelik, ayrıca imar düzenlemesi ile Tokat’a yakışır bir hizmet binası, fuar alanı ve kongre merkezi,  yapımı konusunda bir projeleri olduğunu söyledi. HABER MERKEZİ

 

 
15 Ekim 2019 Salı 16:07:43 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,konut,tokat


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.