Bölgesel Ordu Haberleri

Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”
Uğur Lisesi; “İyi bir lise =  iyi bir üniversite”
Ordu Uğur Anadolu Lisesi YKB Kaya Aydın,  lisede iyi bir eğitim alınırsa iyi bir üniversiteye gidilebileceğini, öğrencilerini bu mantalitede yetiştirdiklerini belirterek, “ Her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okuluz” dedi.

Türkiye genelinde Bahçeşehir Uğur Eğitim kurulları ve Uğur okulları kapsamında toplam 150 bin öğrencisi bulunan ve tüm özel okullar içerisinde yüzde 15’lik paya sahip olan Uğur Okulları 15 bin civarında çalışanı ile önemli bir istihdam alanı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok şubesi bulunan okulun Ordu Uğur Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Aydın Uğur Hazırlık Liselerinin kuruluşunu ve Türkiye’de özel okulların durumunu Karadeniz Ekonomiye anlattı. Uğur Hazırlık Liselerinin kuruluş aşamasında 30 ülkeye gidip lise eğitimi üzerine araştırma yaptığını belirten Aydın şöyle konuştu. “Türkiye’de 17 milyon öğrenci var. 5 milyonu lise de eğitim görüyor. Ama özel okul kavramı Türkiye’de çok oturmuş durumda değil yüzde 5 oranında özel okul var. Bu okullarında çoğu anaokul, ilkokul ve ortaokul eğitimi veriyor.  Lise ilkokul ve ortaokula promosyon gibi algılanabiliyor. Genellikle kampüste boş yer varsa lise açılıyor. Öğrenci için en cazip olan okullar sadece kendi yaş aralığını içinde barındıran okullar o yüzden bu tür yapılanmalar da genellikle yaş aralığı dar olmalı. Biz de bu yüzden sadece lise konseptli bir model yaratalım dedik ve araştırmalar yaptık. Türkiye’deki özel okul mantalitesinin dışına çıktık ve her şeyi vadeden değil ihtisas sağlayan bir okul olduk. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizi  okul haricinde başka kişi veya kuruluştan yardım almayacak şekilde yetiştiriyoruz. Lisede iyi bir eğitim alırsan iyi bir üniversiteye gidebilirsin bizde öğrencilerimizi bu mantalitede yetiştiriyoruz. Ayrıca öğrencilerin bu yaşlarda en önemli ihtiyacı rehberlik, rehberliğe çok önem veriyoruz. Sadece Ordu’daki kurumumuzda  4 rehberlik öğretmenimiz var. Üniversiteyi kazanan birçok öğrenci ikinci sene tekrar sınava giriyor bunun nedeni zamanında rehberliği yeterince iyi bir şekilde alamaması. Biz öğrencilerimizin bu tür sorunlar yaşamasını istemiyoruz.”

Ticaret yapmıyoruz nitelikli eleman yetiştiriyoruz

Özel okul kavramı Türkiye’de çok oturmuş durumda değil. Devlet özel okullara işletme gözüyle bakıyor. Biz ticaret yapmıyoruz nitelikli insan gücü yetiştiriyoruz.” diyen Aydın eğitim sistemine dair değerlendirmelerde de bulundu; “Türkiye’de yüzde 5 özel okul var. Eğitim hala devlet eliyle yapılıyor. Dünyaya baktığınız zaman özel eğitim kurumları güçlü olmayan ülkelerin eğitimi, ekonomisi ve üretimi zayıftır.  Türkiye’de eğitim düzeltilmek isteniyorsa özel eğitim kurumlarının güçlendirilmesi gerek.  Ama devlet bize engel oluyor. Özel okulları işletme olarak görüyor ama özel okullar işletme değil. Biz ticaret yapmıyoruz, nitelikli eleman yetiştiriyoruz. Eğitim teşviki veriliyordu ama bu teşvik kesildi. Bir vatandaş üretim yapmak istiyorum dediğinde teşvik veriliyor ama çocuğumu okutmak istiyorum dediğinde bu teşvik verilmiyor. Ülkelerin kalkınması sadece ürün satarak olmaz. Katma değer üretmeliyiz ve bunun için de nitelikli eleman yetiştirmemiz lazım bunu yapmazsak kalkınamayız. Anadolu’da öğrenci eğitim teşviki çok önemli. 10- 15 bin alınan bir yerde 5 bin lira devlet verdiği zaman herkes çocuğunu özel okula verebilir. Devlet liselerinde sınıflarda öğrenci sayıları 40 kişi önümüzdeki sene liseye gelenlerle bu sayı 50’ye çıkabilir. Bu şartlar altında eğitim kaliteli olmuyor. 17 milyon öğrenciden bahsediyoruz. Genç nüfus avantaj fakat nitelikli eğitim verilmezse bu avantaj dezavantaja dönecek. Ülkenin kalkınması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için eğitim teşviki yeniden verilmelidir.”

Özel okullardan vergi alınmamalı

Son olarak devletin özel eğitim kurumlarından vergi almaması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Devletin özel eğitim kurumlarına hiçbir katkısı yok. Tam tersi bizim devlete katkımız var.Bir öğrencinin devlete maliyeti en az 5 bin lira. Bize her kayıt yaptıran öğrenciyle devletin üstünden yük almış oluyoruz. Bu yüzden devletin bu kurumlardan ve çalışanlardan vergi almaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel

Enver Yücel 1957’de Giresun’da doğdu. Lise eğitimini Haydarpaşa Lisesinde yatılı olarak tamamladı. Devamında, Matematik Bölümü’nü bugünkü ismi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde bitirdi. Türkiye ve yurt dışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Yücel; Uğur Hazırlık, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Uğur Dershaneleri, Bahçeşehir Okulları, Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri, Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi, Bay Atlantic University "Washington’’, Berlin International University of Applied Sciences "Berlin", BAU International University ‘’Batumi’’, Bahçeşehir Cyprus University "Cyprus", Mentora Dil Okulları ve CES Dil Okulu kurucusudur. Ayrıca Xi'an International University’nin BAU Global Eğitim Ağı’na ve Fulford Academy’nin K12 School bünyesine katılmasını sağlamıştır.

 
16 Ekim 2019 Çarşamba 09:12:15 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,uğur li̇sesi̇,üniversite,eğitim,öğrenci


Bölgesel Haberler
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Çotanak ve Fiskobirlik Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak

Fiskobirlik ve Çotanak Solucan Gübresi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı’na katılacak.

Haberin Devamını Oku

OGU 10 ayda 900 bin yolcuya hizmet verdi

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan 2019 yılı Ocak-Ekim ayları arasında 6 bin 661 uçak trafiği ile 899 bin 400 yolcuya hizmet verildi.

Haberin Devamını Oku

Giresun Belediyesi 2020 bütçesi 250 milyon lira!

Giresun Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi 250 milyon lira olarak belirlendi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye en fazla fındığı İtalya’ya sattı

Türkiye, 1 Ocak-31 Ekim arasında 100'ün üzerinde ülkeye 251 bin 293 ton fındık ihraç etti. Bu ihracat karşılığında bir milyar 578 milyon dolar kazanan Türkiye, söz konusu dönemde en fazla fındığı İtalya'ya sattı.

Haberin Devamını Oku

Kanunlar geriye yürümez!

Ordu SMMMO Başkanı Baş, aralıkta yasalaşacağı tahmin edilen Yeni Vergi Taslağının yürürlük tarihinin Ocak 2019 olarak gösterilmesini “Kanunlar geriye  yürümez” diyerek eleştirdi.

Haberin Devamını Oku

İŞGEM Ordu’nun gelir kaynağı olacak

Ordu’nun istihdam olanaklarının artması ve kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran ürünlerin imalatı, yeni ihracat pazarlarına açılacak işletmeler için Altınordu Belediyesi tarafından İŞGEM kuruluyor.

Haberin Devamını Oku

Başkan Güler’den, ODÜ’ye Veteriner Fakültesi müjdesi

‘’Ordu Büyükşehir Belediye’miz ve Ordu Üniversite’mizin entegrasyonu sonucunda modern bir Veteriner Fakültesi’ne kavuşacağız.’’

Haberin Devamını Oku

435 bin TL değerinde enerji tasarrufu

600 kW kurulu güç elde edilecek ve tesis aracılığıyla Lisanslı Depolama Tesisi’nin enerji ihtiyacının yüzde 45’i karşılanacak. Bu sayede yıllık olarak yaklaşık 435 bin TL değerinde enerji tasarrufu sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

Gıda sektörü temsilcileri fuarda buluşuyor

Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.

Haberin Devamını Oku

Duran fındık ‘entegre’ olacak

Fındık sektörünün önemli firmalarından olan ve 36 yıldır sektörde yer alan  Duran Fındık entegre olma yolunda ilk adımını attı. Firma Karacaömer’deki 5 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip tesislerini 3 bin 500 metrekarelik daha yer alarak büyütme kararı aldı.

Haberin Devamını Oku

‘’Şehirlerimizin geleceği üretimde’’

‘’ Türkiye'nin, şehirlerimizin geleceği üretimde. Özellikle katma değeri yüksek üretim ağlarına yoğunlaşmamız, özellikle dışa bağımlılık noktasında minimum noktasına ulaşmamız şart.’’

Haberin Devamını Oku

İpotekli satışta en yüksek oran Artvin’de

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 54,3 ile Artvin oldu.

Haberin Devamını Oku

Hilmi Güler’in tercihi fındıklı baklava

Güler,‘’Fındık hem yerli hem de çok lezzetli olan bir ürünümüz. İnşallah bundan sonra herkes fındıklı baklavayı da yaygın olarak tadacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

Enver Yücel’e göre işte geleceğin yeni mesleği

Uğur Okulları CEO’su Enver Yücel eğitim sisteminin dünü, bugünü ve yarına üzerine yaptığı konuşmada gelecek on yılın en popüler mesleğinin veri mühendisliği olacağını vurguladı.

Haberin Devamını Oku

Patronlar Kulübü; ORDUSİAD

Bundan tam 27 yıl önce takvim yaprakları 22 Eylül 1992 Salı’yı gösterirken kabuğunu kırma çabası içinde olan Ordulu sanayici ve işadamlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan bir oluşumla kurulan Ordu Sanayiciler ve İşadamları Derneği ilk toplantısını gerçekleştirmişti.

Haberin Devamını Oku

ORMEK’ten kadın istihdamına destek

Kursiyerlerine “Ev Yemekleri Yapımı ve Pastacılık Belgesi” veren ORMEK, kadınların girişimci olmasına hatta kendi işletmelerini kurmasına da imkân sağlıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’150 milyon dolarlık sektörde payımızı artırmayı hedefliyoruz’’

Yüce, ‘’150 milyon dolarlık dev sektörde şehrimizin payını daha da artırmayı hedefliyor, peyzaj ve süs bitkiciliği alanında öncü yapmaya çalışıyor, projeler üretiyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Rize Artvin Havalimanına 88,5 milyon ton dolgu yapılacak

Rize Artvin Havalimanı için 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılması planlanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Ev ekonomisi teşvik amaçlı hale getirilmeli’’

‘’Süt ve mamullerine olan talebi karşılamak için TYP uygulamalarının yörede ev ekonomisi şekliyle yapılan hayvancılığı teşvik amaçlı hale getirilmesi gerekmektedir.’’

Haberin Devamını Oku

Beş yıl sonra ortada yerli ihracatçı kalır mı?

Fındık sektörünün köklü firmalarından Gürsoy’un YK Başkanı ve KFMİB Başkan yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy fındık sektöründe risklerin büyüdüğüne dikkat çekerek tedbirler alınmadığı takdirde sektörü zor günlerin beklediğini vurguladı.

Haberin Devamını Oku

‘’Firmalar bir ay sonra temelini atabilirler’’

‘’10 gün sonra imar planımızın onaylanmış şekli ile müteşebbislerimize tapusunu aldığımız yerlerin tahsisini gerçekleştireceğiz. Alt yapısını oluşturabilen firmalar 1 ay sonra binalarının temellerini atabilirler.’’

Haberin Devamını Oku

‘‘Türk Dünyası Kültür Başkentine adayız’’

''2012 yılından beri uygulanan Türk Dünyası Kültür Başkentine 2021 yılı için adayız. Sakarya’nın kültürü 2021 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için en uygun aday konumuna getiriyor.''

Haberin Devamını Oku

Turizmde kolay ödeme rahatlığı

TÜRSAB, turizm sektöründe büyük ses getirecek projesiyle acentelerin seyahat severlere en uygun tur opsiyonlarını sunmasını sağlarken ödemeleri iyzico alt yapısıyla sunacak.

Haberin Devamını Oku

‘’Altı dilimli gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz’’

MÜSİAD, ‘’Mükellef sayısının artmasına ve verginin tabana yayılmasına yardımcı olacağına inandığımız altı dilimli bir gelir vergisi teklifinde bulunuyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.