Kapat

‘’İstihdamda toparlanma sinyallerini görüyoruz’’

''2019 Ekim ayında kurulan şirket sayısında eylüle göre yüzde 8,5, geçen yıla göre yüzde 18 artış var. İstihdama baktığımızda güçlü toparlanma sinyallerini görüyoruz.''

 ‘’İstihdamda toparlanma sinyallerini görüyoruz’’

İpekyolu İşadamları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, güven verici adımlarla ekonomik aktiviteyi desteklemeye yönelik tedbirlerin etkisiyle 2019 yılını birçok kurumun, tahminleri ve beklentileri ötesindeki pozitif bir büyümeyle geride bırakacağız diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘’Güven endekslerindeki istikrarlı artışlar, toparlanmanın güçlenerek sürdüğünü çok net ortaya koyuyor. Üretim, ihracat ve istihdam öncelikli yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Yeni ekonomi programında ortaya koyduğumuz hedeflere ve değişim idealimize Türkiye olarak emin adımlarla ilerleyeceğiz. Son TOBB verilerine göre 2019 Ekim ayında kurulan şirket sayısında eylüle göre yüzde 8,5, geçen yıla göre yüzde 18 artış var. İstihdama baktığımızda güçlü toparlanma sinyallerini görüyoruz. Eylül ayında 400 binin üzerinde SGK girişi var, ekim ayı pozitif devam ediyor, kasım, aralık istihdam tarafında da bunu görüyoruz. İşte tüm bu göstergeler, Türkiye'nin 2020 yılı için ortaya koyduğu büyüme potansiyeline çok rahat bir şekilde ulaşacağını gösteriyor. Türkiye'nin sunduğu stratejik konumu ve avantajı kaçırmayın. Türkiye istikrarlı, güçlü yönetim ve sistem yapısıyla, konumuyla emin adımlarla hedefine ilerlerken, gelin geç kalmayın. Geç kalanlar ileride daha çok hayıflanacak, kaybettiği zamana üzülecek. Son 12 aylık cari fazla rakamı cumhuriyet tarihi rekoru olan 5,9 milyar dolara ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atarak ekonomik aktiviteyi canlandırırken cari fazla vermeyi de başardığımız çok tarihi bir yıl olarak 2019'u hatırlayacağız. Özellikle eylül ayı itibarıyla son 12 aylık cari fazla rakamı, cumhuriyet tarihi rekoru olan 5,9 milyar dolara ulaştı. Pozitif büyümenin gerçekleşeceği bir yılda cari fazla verilmesi hususu literatüre girecek nitelikte çok önemli bir performans olarak inşallah tarihe geçecek." diye konuştu.
‘’Yüzde 5 büyüme’’

Türkiye son bir yılda operasyonları püskürtecek bir refleksle tekrardan ekonomik olarak güçlü büyüme trendine girmeye başladığını ve son çeyrek itibarıyla Türkiye ekonomisinin yüzde 4, yüzde 5 büyüme patikasına girmeye başladığını ifade eden Albayrak, Ekim, kasım, aralık ayları tekrar yüzde 5 büyüyor. Bu ne demek biliyor musunuz? İstihdam demek, yatırım demek, Türkiye ekonomisinin gelir düzeyinin hep birlikte eskisinden daha güçlü artmaya başlaması demek’’ dedi.

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?