Ekonomi Bankacılık Haberleri

“Yeni kalkınma planına ihtiyacımız var”
“Yeni kalkınma planına ihtiyacımız var”
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmesi iş dünyasının  kısa süreli olsada nefes almasına, bir canlanma yaşamasına sebep olacak. Sektör temsilcileri daha uzun vadede bu oranların daha aşağılara çekilmesi gerektiği kanaatinde.

Vakit kaybediyoruz

Dünyada geçen yılın son çeyreğinde küresel ekonominin üzerinde kara bulutlar dolaştığını söyleyen ekonomist, gazetecisi yazar Meliha Okur gazetemize özel yaptığı açıklamada “ Kimse bu kara bulutları görmek istemedi. Yeni yıla girdiğimizde gördük ki bütün dünyada sıkıntı büyük. Dünya ekonomileri küçülüyor. Özellikle Amerika’da Batı’da ve Çin’de. Bu çok önemli herkesin nakite ihtiyacı var. O yüzden Amerika faizleri 25 baz puan indirdi. Bunun bize yansımasını herkes farklı farklı yorumlayacak. Biz de faizleri indirdik. Kısa sürede sıcak paracıların ben onlara tefeci diyorum Türkiye’ye gelmesine katkıda bulunacak. Bizim sıcak paraya değil doğrudan yatırıma ve yeni ulusal kalkınma planına ihtiyacımız var. Bu ülkede kamu, özel sektör, vatandaş borçlu, bütçe açık veriyor biz bu işin içinden nasıl çıkarız. Vakit kaybediyoruz” dedi.

Faizler yıllık 12’lere düşürülmeli

“Faiz indirimi iş adamlarına nefes aldırdı” diyen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin şöyle konuştu; “Bu indirimler çok olumlu Yüksek fiyatlarda ticaret yapmak mümkün değil. Şu an faiz indirimi biraz olsun nefes aldırdı. Ama tabi ki yeterli değil. Yılık 12’lere düşmesi gerekiyor. Sanayi ve ticaret kesiminin çoğu borçlu bunlar için yeni destek paketleri olmalı. Bir veya iki yıl ödemesiz krediler çıkarılmalı. Sürdürülebilirlik için zaman yaratılması gerekiyor. Bankalar birliğine bağlı olan tüm bankaların bir an önce bu indirim kararına katılması gerekiyor.

İndirim kademeli olarak sürdürülmeli

Faiz indirim kararını Giresun iş dünyası adına değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Ülkemizin büyüme sürecine katkı sağlayacak ve istihdamın önünü açacak olan faiz indirim kararının kademeli olarak sürdürülmesi, enflasyon ile mücadele süreci ile entegreli bir politika uygulanması açısından önemlidir. Enflasyon oranlarının yüzde 15’lere gerilediği ve yıl sonu beklentilerinde pozitif eğimin ortaya çıktığı bugünlerde karar kritik önemde ve gelecek dönemin çizgilerini ortaya koyan bir durum olması açısından emeği geçenlere teşekkür ederiz.” diye konuştu.

İndirimler iş dünyasını cesaretlendiriyor

İndirimin önce iş dünyasına moral olarak yansıdığını vurgulayan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, “Bu indirimler iş dünyasını cesaretlendiriyor. Ama bu oranların önümüzdeki süreçte daha da aşağılara çekilmesi gerekiyor. Ekonominin gidişi ile alakalı dünya piyasalarına baktığımız zaman belki sert bir faiz indirimi bize olumsuz yansıyabilirdi. Ama zaman içinde periyodik olarak faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bu indirimle ekonomimizde bir canlanma görülecek ama 2023 hedeflerine ulaşmamız noktasında faizler hala yüksek. Devletimizin desteklerinin devam edeceğinin beklentisi içerisindeyim. Artık biz Türkiye’de vergi rekortmenlerinin bankalar değil istihdam ve üretim sağlayan kesimin olmasını istiyoruz. Bankaların her yıl açıklamış olduğu yüksek kar oranları ekonomimizin sağlıklı büyüdüğünü göstermez.” ifadelerini kullandı.

Özel bankalarda uymak zorunda kalacak

Trabzon ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Bu indirim piyasada bir hareketlenme yaratacak. Ama önümüzdeki süreçte umuyorum ki indirimler daha da aşağılara çekilecek ve ekonomik yönden daha da toparlanmamız sağlanacak. Ayrıca ekonomiye yön veren kamu bankaları bu indirime uyacağı için özel bankalarda buna uymak zorunda kalacak.”

Paradan para kazanma dönemi son bulmalı

Yatırım ortamı için faizlerin düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Çamsan Ordu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz şunları söyledi; “Ülkemizde yatırım ikliminin oluşturulması gerekiyor. Dövizin ve enflasyonun dizginlendiği, işsizliğin geriye düşmeye başladığı, dış ticaretin arttığı, cari açığın düştüğü ve borsası 100 bin puanı aşan bir ülkede artık paradan para kazanma dönemi son bulmalı ve yatırıma odaklanılmalıdır. Ne var ki ülkemizde faiz oranları çok yüksek. Bu yüksek oran varken, yatırıma yönelen kişi bulmak haliyle zor oluyor. Merkez Bankası da bu konuda gerekli adımı atarak indirim yaptı, sıra özel bankalarda.”

Yatırım iklimi oluşturulmalı

Yaşar Group Ceosu Mustafa Polatcan, “Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi adına biz sanayiciler tüm dünya pazarlarını gezerek ülkemize döviz getirerek katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Merkez bankasının olumlu adımından sonra özel bankalarında gerekli adımları atması piyasalarda olumlu karşılanacak. Sanayicimizin rekabet gücünü artırmalıyız. Ülke olarak çok güçlü olduğumuza  inanıyorum, yatırım ikliminin oluşturulmasıyla ülkemiz dışarıdan ve içeriden yeni yatırımlar alacak. Birlik ve beraberliğimiz tüm sorunların üstesinden gelmemizi sağlayacak.” 

 Hükümet bunun takibini iyi yapmalı

Merkez Bankası gerekeni yaptı sıra özel bankalarda diyen Ordu Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Fatih Titiz, “Hükümetin bunun takibini iyi yapması gerekir. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz. En düşük konut kredisi faiz oranının yüzde 0.97, 0.98 ve 1'e çekilmesi sektöre büyük bir canlılık getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
04 Ağustos 2019 Pazar 18:10:57 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,faiz,indirim,işdünyası,merkez bankası


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Turkey değil ‘Türkiye’

TİM Başkanı Gülle,” Cumhurbaşkanımızın özellikle dikkati çektiği Made in Turkey yerine Türkiye kullanılması ile ilgili süreci ihracatçı ailesi olarak destekliyoruz. bundan sonra sattığımız her üründe Turkey yerine 'Türkiye'yi kullanacağız."

Haberin Devamını Oku

Kahverengi kokarca için yol ve yöntem belirlenecek

Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike" konulu toplantı yapılacak.

Haberin Devamını Oku

Türk tarımı için Hollanda çok iyi örnek

Sarı, ‘’Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda’da yapılanlar çok iyi örnek’’

Haberin Devamını Oku

‘’İstihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Demir, ‘’Havza Bekdiğin’de 10 bin dönümlük çalışmayı başlatıyoruz. Üretim ve istihdam çoğaldıkça Samsun kazanacak’’

Haberin Devamını Oku

Borsalar lisanslı depoculuk için bir araya geldi

Lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığı ile ilgili Erzincan Ticaret Borsası ile Trabzon Ticaret Borsası başkan ve yönetim kurulu üyeleri bir araya geldiler.

Haberin Devamını Oku

Samsun ve Irak ticarette işbirliği yapacak

Samsun’da yatırım fırsatlarını yerinde görmek ve işbirliğini geliştirmek için Iraklı kadın milletvekilleri, Samsun TSO Başkanı Murzioğlu’nu ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

2019’da hamsi ihracatından 9 milyon gelir sağlandı

DKİB verilerine göre hamsi dış satımından 2019'da 9 milyon 711 bin 116 dolar gelir sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Hedef üretimde 150 bin tonu aşmak

Demir, ‘’Kanaatimiz odur ki üretimde 150 bin tonu aşmanın bu hedefe çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

‘’Barınak eko-turizm amaçlı hale gelecek’’

Ordu BB Başkanı Güler, yeni bir çalışmayla Perşembe’de balıkçı barınağının marina tarzı bir düzenleme ile hem su ürünleri hem de eko-turizm amaçlı bir hale getireceklerini kaydetti.

Haberin Devamını Oku

2020 pasaport tutarına yüzde 22 zam

Pasaport, tutarına 2020 yılı için yüzde 22,58 oranında zam yapıldı.

Haberin Devamını Oku

‘’5 yılda 60 milyonluk tasarruf etmiş olduk’’

Tören, ‘’Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk’’

Haberin Devamını Oku

Bürokratlar ‘Giresun Buluşması’nda toplanacak

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından planlanan Giresun Buluşması etkinliği 29 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da yer alan Latanya Otel’de gerçekleştirilecek.

Haberin Devamını Oku

Bal üretimi Ordu ekonomisine 300 Milyon TL katkı sağlıyor

Yılmaz, ‘’Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle Ordu ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 Milyon TL civarında katkı sağlamaktadır.’’

Haberin Devamını Oku

Tapu işlemlerinde yüzde 16 artış

Tapu dairelerinde yapılan toplam işlem sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Haberin Devamını Oku

Muratlı Barajından milli ekonomiye 86 Milyon TL katkı

Muratlı Barajında 2019 yılında 371.548.380 kWh enerji üretilmiş olup, milli ekonomiye 85.546.127 TL katkı sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Giresun’un ekonomik parametreleri

Giresun’un ekonomisine genel bakış

Haberin Devamını Oku

‘’Sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmalı’’

Aydın, ‘’TMO’dan ranta değil,  şantiyedeki ürüne katma değer yaratacak sanayicilere eşit ve adil ölçüde satışlar yapılmasını bekliyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

Ordu OSB’ye 1000 yeni istihdam

Ordu OSB’ye bu yıl Türkiye’nin en büyük ilk 500’ünde yer alan bir tekstil firması yatırım gerçekleştirecek. Bu yatırım ile mevcut istihdam sayısı 5 bine çıkacak.

Haberin Devamını Oku

Firmaları bankaların eline düşürmeyin

Bu yılın üretim, istihdam ve ihracat yılı olması gerektiğine dikkat çeken Düzce TB Başkanı Karslıoğlu, geçtiğimiz son 2 yılda finansman koşullarının zorlaştığını belirterek “firmaları bankaların eline düşürüp, yüksek faize mahkum etmeyin” dedi

Haberin Devamını Oku

‘’Dünya pazarında prestijimize güç katacağız’’

Balcı, ‘’İMOB’da Türk mobilyasının kalitesini, işçiliğini, tasarım gücünü yansıtarak üye markalarımızla birlikte dünya pazarında prestijimize daha da güç katmayı hedefliyoruz’’

Haberin Devamını Oku

Daralan iç pazara ihracat dopingi!

Seramik sektörünün önemli firmalarından Turan Seramik’in Yönetim Kurulu Başkanı Çakmak, 2019 yılında iç pazarda yaşanan yüzde 30 daralmaya rağmen ihracatlarını yarı yarıya artırdıklarını belirti.

Haberin Devamını Oku

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği’nde iyileştirme

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile KOSGEB arasında geçen yıl gerçekleştirilen işbirliği meyvelerini vermeye başladı. Yurt dışı iş gezisi desteğinde iyileştirme yönünde yeni somut adımlar atıldı.

Haberin Devamını Oku

Yaşar Group 2023’de istihdamını 1000’e çıkaracak

Birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Group üç yeni yatırım için hazırlıklara başladı. Şirketin CEO’su Polatcan yatırımlar bittiğinde firmanın istihdam sayısının 1000 kişiye ulaşacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ülkenin kalkınması için OSB’lerin kamulaştırılması şart!

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon bu yılın kalkınma yılı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.