Ekonomi Bankacılık Haberleri

“Yeni kalkınma planına ihtiyacımız var”
“Yeni kalkınma planına ihtiyacımız var”
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmesi iş dünyasının  kısa süreli olsada nefes almasına, bir canlanma yaşamasına sebep olacak. Sektör temsilcileri daha uzun vadede bu oranların daha aşağılara çekilmesi gerektiği kanaatinde.

Vakit kaybediyoruz

Dünyada geçen yılın son çeyreğinde küresel ekonominin üzerinde kara bulutlar dolaştığını söyleyen ekonomist, gazetecisi yazar Meliha Okur gazetemize özel yaptığı açıklamada “ Kimse bu kara bulutları görmek istemedi. Yeni yıla girdiğimizde gördük ki bütün dünyada sıkıntı büyük. Dünya ekonomileri küçülüyor. Özellikle Amerika’da Batı’da ve Çin’de. Bu çok önemli herkesin nakite ihtiyacı var. O yüzden Amerika faizleri 25 baz puan indirdi. Bunun bize yansımasını herkes farklı farklı yorumlayacak. Biz de faizleri indirdik. Kısa sürede sıcak paracıların ben onlara tefeci diyorum Türkiye’ye gelmesine katkıda bulunacak. Bizim sıcak paraya değil doğrudan yatırıma ve yeni ulusal kalkınma planına ihtiyacımız var. Bu ülkede kamu, özel sektör, vatandaş borçlu, bütçe açık veriyor biz bu işin içinden nasıl çıkarız. Vakit kaybediyoruz” dedi.

Faizler yıllık 12’lere düşürülmeli

“Faiz indirimi iş adamlarına nefes aldırdı” diyen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin şöyle konuştu; “Bu indirimler çok olumlu Yüksek fiyatlarda ticaret yapmak mümkün değil. Şu an faiz indirimi biraz olsun nefes aldırdı. Ama tabi ki yeterli değil. Yılık 12’lere düşmesi gerekiyor. Sanayi ve ticaret kesiminin çoğu borçlu bunlar için yeni destek paketleri olmalı. Bir veya iki yıl ödemesiz krediler çıkarılmalı. Sürdürülebilirlik için zaman yaratılması gerekiyor. Bankalar birliğine bağlı olan tüm bankaların bir an önce bu indirim kararına katılması gerekiyor.

İndirim kademeli olarak sürdürülmeli

Faiz indirim kararını Giresun iş dünyası adına değerlendiren Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “Ülkemizin büyüme sürecine katkı sağlayacak ve istihdamın önünü açacak olan faiz indirim kararının kademeli olarak sürdürülmesi, enflasyon ile mücadele süreci ile entegreli bir politika uygulanması açısından önemlidir. Enflasyon oranlarının yüzde 15’lere gerilediği ve yıl sonu beklentilerinde pozitif eğimin ortaya çıktığı bugünlerde karar kritik önemde ve gelecek dönemin çizgilerini ortaya koyan bir durum olması açısından emeği geçenlere teşekkür ederiz.” diye konuştu.

İndirimler iş dünyasını cesaretlendiriyor

İndirimin önce iş dünyasına moral olarak yansıdığını vurgulayan Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, “Bu indirimler iş dünyasını cesaretlendiriyor. Ama bu oranların önümüzdeki süreçte daha da aşağılara çekilmesi gerekiyor. Ekonominin gidişi ile alakalı dünya piyasalarına baktığımız zaman belki sert bir faiz indirimi bize olumsuz yansıyabilirdi. Ama zaman içinde periyodik olarak faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bu indirimle ekonomimizde bir canlanma görülecek ama 2023 hedeflerine ulaşmamız noktasında faizler hala yüksek. Devletimizin desteklerinin devam edeceğinin beklentisi içerisindeyim. Artık biz Türkiye’de vergi rekortmenlerinin bankalar değil istihdam ve üretim sağlayan kesimin olmasını istiyoruz. Bankaların her yıl açıklamış olduğu yüksek kar oranları ekonomimizin sağlıklı büyüdüğünü göstermez.” ifadelerini kullandı.

Özel bankalarda uymak zorunda kalacak

Trabzon ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Bu indirim piyasada bir hareketlenme yaratacak. Ama önümüzdeki süreçte umuyorum ki indirimler daha da aşağılara çekilecek ve ekonomik yönden daha da toparlanmamız sağlanacak. Ayrıca ekonomiye yön veren kamu bankaları bu indirime uyacağı için özel bankalarda buna uymak zorunda kalacak.”

Paradan para kazanma dönemi son bulmalı

Yatırım ortamı için faizlerin düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Çamsan Ordu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Poyraz şunları söyledi; “Ülkemizde yatırım ikliminin oluşturulması gerekiyor. Dövizin ve enflasyonun dizginlendiği, işsizliğin geriye düşmeye başladığı, dış ticaretin arttığı, cari açığın düştüğü ve borsası 100 bin puanı aşan bir ülkede artık paradan para kazanma dönemi son bulmalı ve yatırıma odaklanılmalıdır. Ne var ki ülkemizde faiz oranları çok yüksek. Bu yüksek oran varken, yatırıma yönelen kişi bulmak haliyle zor oluyor. Merkez Bankası da bu konuda gerekli adımı atarak indirim yaptı, sıra özel bankalarda.”

Yatırım iklimi oluşturulmalı

Yaşar Group Ceosu Mustafa Polatcan, “Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi adına biz sanayiciler tüm dünya pazarlarını gezerek ülkemize döviz getirerek katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Merkez bankasının olumlu adımından sonra özel bankalarında gerekli adımları atması piyasalarda olumlu karşılanacak. Sanayicimizin rekabet gücünü artırmalıyız. Ülke olarak çok güçlü olduğumuza  inanıyorum, yatırım ikliminin oluşturulmasıyla ülkemiz dışarıdan ve içeriden yeni yatırımlar alacak. Birlik ve beraberliğimiz tüm sorunların üstesinden gelmemizi sağlayacak.” 

 Hükümet bunun takibini iyi yapmalı

Merkez Bankası gerekeni yaptı sıra özel bankalarda diyen Ordu Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Fatih Titiz, “Hükümetin bunun takibini iyi yapması gerekir. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz. En düşük konut kredisi faiz oranının yüzde 0.97, 0.98 ve 1'e çekilmesi sektöre büyük bir canlılık getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu. NAZAN BEDİR/KARADENİZ EKONOMİ
04 Ağustos 2019 Pazar 18:10:57 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,faiz,indirim,işdünyası,merkez bankası


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

“TMO’nun amacı kar etmek değil”

TMO Genel Müdürü Güldal, “TMO’nun görevi kendi görev alanındaki ürünlerin üretimi aşamasında üreticiyi, tüketimi aşamasında da tüketiciyi kollamak. Ülke menfaati için zarar etmemiz gerekiyorsa zararda edebiliriz.”

Haberin Devamını Oku

Su ürünleri av sezonu başlıyor

1 Eylül’den itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Haberin Devamını Oku

“Şehirden göç edilmesini engelleyecek projelere imza atacağız”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, göreve geldiği günden bu yana geçen süre ve Altınordu Belediyesi’nin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

OTSO istihdam için iş birliği imzaladı

OTSO, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş Birliği Protokolü (MEGİP) imzaladı.

Haberin Devamını Oku

Kavak OSB’ye büyük yatırım

Türkiye’nin en büyük süt ürünleri imalatçılarından Kaanlar Gıda yatırım için Samsun Kavak OSB’yi tercih etti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye Müteahhitlik listesinde yerini korudu

Uluslararası müteahhitlik pazarının durgun seyrettiği 2018 yılında Türkiye performansını koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer aldı.

Haberin Devamını Oku

Samsun hasatta 4 milyon 415 bin TL kazanç sağladı

Samsun’da buğday hasadında il ekonomisine yaklaşık 4 milyon 415 bin TL kazanç sağlandı.

Haberin Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Trabzon’a geliyor.

Haberin Devamını Oku

289 milyon TL’lik IPARD II projesi desteklendi

IPARD II Programının ilk 4 çağrı dönemi boyunca hayvancılık, gıda işleme, paketleme de depolama ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi sektörlerinde toplam tutarı 289 milyon TL olan 980 adet proje desteklenmiştir.

Haberin Devamını Oku

Hopaport’a 5 yıllık izin

ISPS Kod kapsamında 2019 yılı Ağustos ayından geçerli olmak üzere Hopaport’a 5 yıllık izin belgesi verildi.

Haberin Devamını Oku

TMO ilk fındık alımını gerçekleştirdi

TMO'nun, Lisanslı Depo Tesislerindeki ilk fındık alımı törenini gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

5’nci Samsun Tarım Fuarı ülke ekonomisine katkı sunacak

Bu yıl beşincisini gerçekleştirilecek olan Samsun Tarım Fuarı ülkeler arasında ticari bir köprü oluşturarak ülke ekonomisine önemli katkı sunacak.

Haberin Devamını Oku

Karadeniz Bölgesi’nde sabun ağacı verimi

Türkiye'de yetiştirmek adına geçen yıl Hindistan ve Çin'den 104 kilogram sabun ağacı tohumu getirtildi.

Haberin Devamını Oku

Ekonomik değeri yüksek ‘mor patates’

Bolu’da çiftçilere örnek olması amacıyla ekonomik değeri yüksek 'mor patates' ekimi yapıldı. İçindeki pigmentler sayesinde mor rengi alan patatesler ilk kez topraktan çıkarıldı.

Haberin Devamını Oku

İkinci altı ayda yüzde 4’lük artış sağlanacak

‘’Son 10 yılda sözleşme imzalanan yıllarda ilk altı ay için verilen en yüksek değer oldu. İkinci altı ayda da yüzde 4'lük bir artış sağlayacağız"

Haberin Devamını Oku

Samsun ekonomisi gastronomi turizminden geçecek

Kavak Belediyesi, yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak isteyenler için gözünü gastronomi turizmine çevirdi.

Haberin Devamını Oku

Trabzon’da 534, Samsun’da 448 konut yabancılara satıldı

Yabancıya konut satışı tüm hızıyla sürerken, Ocak-Temmuz döneminde 24 bin 144 adede ulaştı. Trabzon'da 534, Samsun'da 448 adet konut yabancılara satıldı.

Haberin Devamını Oku

ODÜ’de devir teslim töreni gerçekleşti

Ordu Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Ali Akdoğan, gerçekleştirilen devir teslim töreninde rektörlük görevini Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’tan devraldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancı yatırımcı güven ortamımızı sorguluyor

Turan Seramik Yönetim Kurulu Üyesi Çakmak, “Türkiye’de merkez bankasının bağımsızlığı bir miktar zedelendi. Merkez bankası başkanı süresi dolmadan görevden alındı. Bu durumda yabancı yatırımcılar işlerin devlet isteğinde gitmediği zaman ona hemen müdahale edildiğini düşünüyor ve bu onların yatırım yapmasını engelliyor.”

Haberin Devamını Oku

Çal Mağarasını 87 bin turist ziyaret etti

Trabzon Düzköy ilçesine bağlı Çal Mahallesi’nde, denizden bin 50 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarasını bu yılın 7 aylık döneminde toplam 87 bin 618 yabancı turist ziyaret etti.

Haberin Devamını Oku

Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı yapılmayacak

Üreticilerin, ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerekiyor. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Haberin Devamını Oku

Dünyanın tatları Bistro Zerdeçal’da buluştu

Asırlar boyunca insanlığa kazandırdığı şifa ve yemeklere kattığı lezzetin yanında farklı kültürleri buluşturmak gibi bir özelliği de sahip olan zerdeçal, Ordu’da isminin hakkını veren bir mekânla bütünleşti.

Haberin Devamını Oku

‘’Fiyatın 25 kuruş üzerindeki rakamdan fındık alacağız’’

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekiplerin oluşturulduğunu ve ürün kabulüne başladıklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

“Büyük isimlerden beklentiler de büyük olur”

Kendisini bir Ordu sevdalısı olarak tanımlayan Yücel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler’i doğru projeler ve yönlendirmelerle karar alınması koşuluyla kent için büyük bir şans olarak görüyor.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.