‘’Esnafa destek olmanın tam zamanı’’

 ‘’Esnafa destek olmanın tam zamanı’’

TESK Genel Başkanı Palandöken, ‘’Coronavirüs salgını nedeniyle işlerinde sorun yaşayan esnaf ve sanatkarların krediye ulaşabilmesi için etkin bir sicil düzenlemesi yapılması gerek. Bankalar iyi gün değil kötü gün dostu olmalı, esnafa destek olmanın tam zamanı’’

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı işletmeler için alınması gereken tedbirler konusunda öneriler getirerek, işletmelerin ay sonunda ödeyecekleri kira, elektrik, su, doğal gaz ve maaş ödemelerine destek sağlanması gerektiğini bildiren Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, ‘’Salgının ardından esnaf ve KOBİ'lerin altından kalkamayacağı bir tabloyla karşılaşmamaları için bazı tedbirler alınmasına ihtiyaç duyuluyor. Alınması gereken tedbir önerileri ise şöyle; işletmelerin ay sonunda ödeyecekleri kira, elektrik, su, doğal gaz ve maaş ödemelerine destek verilmeli, işletmelerde çalışan personelin su, elektrik, doğal gaz ve telefonlarının kesilmemesi ve ödeme tarihi gelmiş faturalarının ödemeleriyle kredi kartı borçlarının ve kredi taksit ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmeli, devletin kiracısı konumundaki işverenlerin kira ödemelerine kolaylık getirilmeli, çek ödemelerine yönelik idari ve hukuki işlem en az 1 ay ötelenmeli, günlük veya haftalık yevmiye ile çalışan kişilerin ve bakmakla yükümlü olduğu ailelerinin mağdur olmaması için, İşsizlik Sigortası Fonundan destek sağlanmalı, süresi dolan veya yenilenmesi gereken idari ve ticari işlem ve belgelerin süreleri uzatılmalı, e-haciz işlemleri 3 ay durdurulmalı’’ ifadelerini kullandı.

‘’Esnafa destek olmanın tam zamanı’’

Esnafa kullandırılan kredilerinin gecikme faiz oranlarının düşürülmesini ve kredi şartlarında iyileştirme yapılmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘’Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle işlerinde sorun yaşayan esnaf ve sanatkarların krediye ulaşabilmesi için etkin bir sicil düzenlemesi yapılması gerek. Bankalar iyi gün değil kötü gün dostu olmalı, esnafa destek olmanın tam zamanı. Ekonomide çarkların dönmeye devam edebilmesi için orta direk olan esnaf ve sanatkarlarımıza kredilerde kolaylık sağlanmalı. Esnafımız kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandığı kredilerin taksitlerini ödemeyi geciktirdiğinde yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu dönemde gecikme faiz oranları düşürülmeli."

 


Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?