Ekonomi Diğer Haberler

Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’

2014 yılından bugüne kadar teşvik belgeli yatırımlarda 597 milyar lira olan sabit yatırım tutarının sadece yüzde 8.4’lük kısmının 6. bölge kapsamındaki illerde kullanılması bölgesel teşviklerde reform ihtiyacını gündeme getirdi.

Peki ne yapılmalı ?

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde toplam 597 milyar lira tutarındaki sabit yatırımlarda aslan payı yüzde 36.2 ile 1’inci bölge illerinin oldu. 3’ncü bölge illeri ise yüzde 20.6’lık paya sahip oldu. 2’nci bölge yatırımlardan yüzde 17.7 pay alırken 4’ncü bölgede bu oran yüzde 8.7, 5’nci bölgede ise yüzde 5.4 düzeyinde kaldı. Ekonomik açıdan en güçsüz olan 6’ncı bölgenin yatırımlardan aldığı pay yüzde 8.4 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar dikkate alındığında bölgesel teşvikin yatırımcı için cazibesini yitirdiğini öne süren bölge oda başkanları ve işadamları Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalarda özellikle 5. ve 6. bölge illerinde yatırımların istenen düzeye gelmediğini vurguluyorlar.

M. Suat Hacısalihoğlu - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:

“Trabzon olarak 3.bölge teşviklerinden yararlanıyor olmamıza rağmen geleceği kurtarmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Tarım ürünlerinin ücretlerinin yüksek olması hepimizi zorluyor. Tarım ürünlerine devlet belli bir sübvansiyon uygulayarak enflasyonu düşürebilir. Sanayi ürünlerinde şu an yatırım olmayacağına göre mevcut kapasitelerin kullanım oranlarının yükseltilmesi lazım. Bu da ancak finansla olur. Yani iş camiamızın mevcut kapasitelerini kullanmaları için verilecek kredilerin belli oranda desteklenmesi lazım. Özel sektöre bugüne kadar sağlanan kredilerin yapılandırılması konusundaki desteğin yanında üretim konusunda piyasaların harekete geçmesinde devletin faiz oranlarına sübvansiyon uygulaması gerekmektedir. Belli fonlardaki paraların özellikle imalata dönük kullandırılması geleceğimizi kurtarmak adına önem arz etmektedir.”

Servet Şahin – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Bölgesel teşvik konusunda bir reforma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık özelinde bakıldığında eğimli araziler ve yaşlı bahçeler nedeniyle yeterince verim alınamıyor. Bizim 100 kilo fındık aldığımız yerde Çarşamba ve Terme’deki üretici 300 kilo fındık alabiliyor. O nedenle üretime devam etmek istiyorsak bölgeye teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekir. Fındık gibi doğrudan döviz getiren bir üründen bahsediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin koşulları da bizim bölgemiz için avantaj sağlamıyor. Çünkü burada arazi az ve oldukça pahalı. Buraya gelecek yatırımcı elindeki parayı araziye harcarsa üretmek için kullanacak para bulamaz. Arazi değeri daha düşük yerlerde yeni yatırımlar yapmanın yollarını aramalıyız ki bölgemizi sanayi ve üretim anlamında daha cazip kılabilelim.  

Dr. Ali Çelik - Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Hâlihazırda yatırımların yüzde 92’sinin gelişmiş illere yapılıyor olması mevcut teşvik sisteminde bir takım sıkıntıların olduğunun göstergesidir. Teşvikin yetersiz ve kısa süreli olması yatırımcıda sanki biz buraya yatırım yapmamız için itekliyorlar ve iki gün sonra bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız intibaı yaratıyor. Bu nedenle gelişmemiş iller yeterince yatırım alamıyor. Devlet, hangi yörenin ne tür ciddi sıkıntıları varsa analizler yapıp daha uzun vadede yatırımcıya sorun teşkil etmeyecek çözümler üretmelidir. Konu çok ciddi bir biçimde tartışılıp ele alınmalıdır. Yoksa gelişmiş ve gelişmemiş iller arasındaki uçurum daha da artacaktır.”

Tayfun Karataş- Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Dezavantajlı bölgelerde devletin sübvanse uygulamalarının artırılması gerekiyor. Gelişmiş bölgelere gösterilen hassasiyet bizim gibi az gelişmiş bölgelere de gösterilmelidir. Bu sağlandığı takdirde biz daha çok üretmek için daha fazla istihdam yaratmak için çaba harcarız.”

Hasan Çakırmelikoğlu - Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimlerinde dövizde ki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda. Ülkemiz ekonomisi için çıkış yolu; üretim ekonomisine geçerek yeni yatırımlar ve istihdam şartlarını oluşturmak.  Yüksek faizin ülke gündeminden kalkmasını sağlamalıyız. Giresun ekonomisi ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için üretmeye devam edecektir. Teşvikler önemlidir ancak yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorunu yatırım ve istihdam önünde engeldir.

Murat Şimşek- Ordu Sanayiciler Odası Başkan Vekili

Hükümet bölgemiz için önemli teşvikler çıkarmıştır. Biz; yatırımın önündeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorununun çözülmesini, sanayicimizin, ihracatçımızın, iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapacağı ikliminin oluşturulmasını bekliyoruz.  Bankalara para bırakmak cazip olduğu sürece yatırım ortamı sağlayamazsınız. Bu nedenle öncelik yatırım ve istihdam sağlayacak olan kesimi, yüksek faizin altında ezilen sanayicilerimizi korumak olmalıdır.

 

 

İllerin bölgesel dağılımı

 

1. Bölge: Ankara-Antalya-Bursa Eskişehir-İstanbul-İzmir-Kocaeli-Muğla

2. Bölge: Adana-Aydın-Bolu-Çanakkale-Denizli-Edirne-Isparta-Kayseri-Kırklareli-Konya-Sakarya-Tekirdağ-Yalova

3. Bölge: Balıkesir-Bilecik-Burdur-Gaziantep-Karabük-Karaman-Manisa-Mersin-Samsun-Trabzon-Uşak-Zonguldak-

4. Bölge: Afyonkarahisar-Amasya-Artvin-Bartın-Çorum-Düzce-Elazığ-Erzincan-Hatay-Kastamonu-Kırıkkale-Kırşehir-Kütahya-Malatya-Nevşehir-Rize-Sivas

5. Bölge: Aksaray-Bayburt-Çankırı-Erzurum-Giresun-Gümüşhane-Kahramanmaraş-Kilis-Niğde-Ordu-Osmaniye-Sinop-Tokat-Tunceli-Yozgat

6. Bölge: Ağrı-Ardahan-Batman-Bingöl-Bitlis-Diyarbakır-Hakkâri-Iğdır-Kars-Mardin-Muş-Siirt-Şanlıurfa-Şırnak-Van- Bozcaada & Gökçead28 Nisan 2019 Pazar 00:16:30 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,teşvik,yatırım,gelişmiş,reform


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

Vali Yavuz işadamlarına moral verdi

Vali Seddar Yavuz, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işadamları ile iftar yemeği programında bir araya geldi

Haberin Devamını Oku

Sümela Manastırı turizme açılıyor

Türkiye'nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 25 Mayıs Cumartesi günü açılacak.

Haberin Devamını Oku

''Tarımda ve fındıkta gelecek var''

Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, fındığı kullanan piyasaların ve Ferrero’nun konuya olan yaklaşımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberin Devamını Oku

Fidan ihracat değeri 40 milyon dolar

FÜAB Başkanı Hurşit Nallı, ülkenin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirtti.

Haberin Devamını Oku

Trabzon BBŞ solucan gübresi üretecek

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi bünyesinde solucan gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamını Oku

22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi        

Türkiye, ABD'nin Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Haberin Devamını Oku

Kalkınma hamlesi ‘Konteyner Limanı’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Konteyner Limanı ile Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde Ünye’nin gelecekte kalkınma hamlesi yaşayacağını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Ferrero sektörde yatırım yapmaya devam edecek

Türk fındığının en önemli alıcılarından Ferrero, sektörde değer zincirini daha mükemmel hale getirmeyi hedeflediğini ve bunun için de yatırım yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Haberin Devamını Oku

Atık çamurlar yakıt olarak kullanılıyor

Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Fatih Yıldız, 22 adet atık su tesisinden çıkartılan 24 bin ton atık çamurun yüzde 90’ının çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanıldığını söyledi. 

Haberin Devamını Oku

Çam balı üretimi desteklenmeli

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretimin desteklenmesi talep edildi.

Haberin Devamını Oku

‘Karadeniz Ekonomi’ TİM Toplantısında

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ hedefi doğrultusunda düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanındaki paydaşların bir araya geldiği toplantının üçüncü durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Yeşilay’dan Ordu’ya ödül

​​​​​​​Yeşilay tarafından her yıl düzenli olarak yapılan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Yetenek Yarışması yapıldı.

Haberin Devamını Oku

Hanehalkı azalıyor

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor.

Haberin Devamını Oku

Ordu BŞB Aybastı için seferber oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı ilçesinde meydana gelen heyelan afetinden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Haberin Devamını Oku

İşverenin ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmayacak

Eşlerine ait iş yerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik bekleyen ev hanımlarına kötü haber Yargıtay'dan geldi.

Haberin Devamını Oku

Arılar için 758 bin 303 Euro bütçe

Karadeniz havzasında sınır ötesi işbirliği programı kapsamında ajanslarının da proje ortağı olarak yer aldığı Karadeniz Havzasında Arıcılık ve Arıcılığa Bağlantılı Sektörlerde Ticaret ve Modernizasyonun Artırılması Projesi uygulanmaya başladı.

Haberin Devamını Oku

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.