Ekonomi Diğer Haberler

Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

2014 yılından bugüne kadar teşvik belgeli yatırımlarda 597 milyar lira olan sabit yatırım tutarının sadece yüzde 8.4’lük kısmının 6. bölge kapsamındaki illerde kullanılması bölgesel teşviklerde reform ihtiyacını gündeme getirdi.

Peki ne yapılmalı ?

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde toplam 597 milyar lira tutarındaki sabit yatırımlarda aslan payı yüzde 36.2 ile 1’inci bölge illerinin oldu. 3’ncü bölge illeri ise yüzde 20.6’lık paya sahip oldu. 2’nci bölge yatırımlardan yüzde 17.7 pay alırken 4’ncü bölgede bu oran yüzde 8.7, 5’nci bölgede ise yüzde 5.4 düzeyinde kaldı. Ekonomik açıdan en güçsüz olan 6’ncı bölgenin yatırımlardan aldığı pay yüzde 8.4 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar dikkate alındığında bölgesel teşvikin yatırımcı için cazibesini yitirdiğini öne süren bölge oda başkanları ve işadamları Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalarda özellikle 5. ve 6. bölge illerinde yatırımların istenen düzeye gelmediğini vurguluyorlar.

M. Suat Hacısalihoğlu - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:

“Trabzon olarak 3.bölge teşviklerinden yararlanıyor olmamıza rağmen geleceği kurtarmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Tarım ürünlerinin ücretlerinin yüksek olması hepimizi zorluyor. Tarım ürünlerine devlet belli bir sübvansiyon uygulayarak enflasyonu düşürebilir. Sanayi ürünlerinde şu an yatırım olmayacağına göre mevcut kapasitelerin kullanım oranlarının yükseltilmesi lazım. Bu da ancak finansla olur. Yani iş camiamızın mevcut kapasitelerini kullanmaları için verilecek kredilerin belli oranda desteklenmesi lazım. Özel sektöre bugüne kadar sağlanan kredilerin yapılandırılması konusundaki desteğin yanında üretim konusunda piyasaların harekete geçmesinde devletin faiz oranlarına sübvansiyon uygulaması gerekmektedir. Belli fonlardaki paraların özellikle imalata dönük kullandırılması geleceğimizi kurtarmak adına önem arz etmektedir.”

Servet Şahin – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Bölgesel teşvik konusunda bir reforma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık özelinde bakıldığında eğimli araziler ve yaşlı bahçeler nedeniyle yeterince verim alınamıyor. Bizim 100 kilo fındık aldığımız yerde Çarşamba ve Terme’deki üretici 300 kilo fındık alabiliyor. O nedenle üretime devam etmek istiyorsak bölgeye teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekir. Fındık gibi doğrudan döviz getiren bir üründen bahsediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin koşulları da bizim bölgemiz için avantaj sağlamıyor. Çünkü burada arazi az ve oldukça pahalı. Buraya gelecek yatırımcı elindeki parayı araziye harcarsa üretmek için kullanacak para bulamaz. Arazi değeri daha düşük yerlerde yeni yatırımlar yapmanın yollarını aramalıyız ki bölgemizi sanayi ve üretim anlamında daha cazip kılabilelim.  

Dr. Ali Çelik - Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Hâlihazırda yatırımların yüzde 92’sinin gelişmiş illere yapılıyor olması mevcut teşvik sisteminde bir takım sıkıntıların olduğunun göstergesidir. Teşvikin yetersiz ve kısa süreli olması yatırımcıda sanki biz buraya yatırım yapmamız için itekliyorlar ve iki gün sonra bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız intibaı yaratıyor. Bu nedenle gelişmemiş iller yeterince yatırım alamıyor. Devlet, hangi yörenin ne tür ciddi sıkıntıları varsa analizler yapıp daha uzun vadede yatırımcıya sorun teşkil etmeyecek çözümler üretmelidir. Konu çok ciddi bir biçimde tartışılıp ele alınmalıdır. Yoksa gelişmiş ve gelişmemiş iller arasındaki uçurum daha da artacaktır.”

Tayfun Karataş- Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Dezavantajlı bölgelerde devletin sübvanse uygulamalarının artırılması gerekiyor. Gelişmiş bölgelere gösterilen hassasiyet bizim gibi az gelişmiş bölgelere de gösterilmelidir. Bu sağlandığı takdirde biz daha çok üretmek için daha fazla istihdam yaratmak için çaba harcarız.”

Hasan Çakırmelikoğlu - Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimlerinde dövizde ki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda. Ülkemiz ekonomisi için çıkış yolu; üretim ekonomisine geçerek yeni yatırımlar ve istihdam şartlarını oluşturmak.  Yüksek faizin ülke gündeminden kalkmasını sağlamalıyız. Giresun ekonomisi ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için üretmeye devam edecektir. Teşvikler önemlidir ancak yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorunu yatırım ve istihdam önünde engeldir.

Murat Şimşek- Ordu Sanayiciler Odası Başkan Vekili

Hükümet bölgemiz için önemli teşvikler çıkarmıştır. Biz; yatırımın önündeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorununun çözülmesini, sanayicimizin, ihracatçımızın, iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapacağı ikliminin oluşturulmasını bekliyoruz.  Bankalara para bırakmak cazip olduğu sürece yatırım ortamı sağlayamazsınız. Bu nedenle öncelik yatırım ve istihdam sağlayacak olan kesimi, yüksek faizin altında ezilen sanayicilerimizi korumak olmalıdır.

 

 

İllerin bölgesel dağılımı

 

1. Bölge: Ankara-Antalya-Bursa Eskişehir-İstanbul-İzmir-Kocaeli-Muğla

2. Bölge: Adana-Aydın-Bolu-Çanakkale-Denizli-Edirne-Isparta-Kayseri-Kırklareli-Konya-Sakarya-Tekirdağ-Yalova

3. Bölge: Balıkesir-Bilecik-Burdur-Gaziantep-Karabük-Karaman-Manisa-Mersin-Samsun-Trabzon-Uşak-Zonguldak-

4. Bölge: Afyonkarahisar-Amasya-Artvin-Bartın-Çorum-Düzce-Elazığ-Erzincan-Hatay-Kastamonu-Kırıkkale-Kırşehir-Kütahya-Malatya-Nevşehir-Rize-Sivas

5. Bölge: Aksaray-Bayburt-Çankırı-Erzurum-Giresun-Gümüşhane-Kahramanmaraş-Kilis-Niğde-Ordu-Osmaniye-Sinop-Tokat-Tunceli-Yozgat

6. Bölge: Ağrı-Ardahan-Batman-Bingöl-Bitlis-Diyarbakır-Hakkâri-Iğdır-Kars-Mardin-Muş-Siirt-Şanlıurfa-Şırnak-Van- Bozcaada & Gökçead
28 Nisan 2019 Pazar 00:16:30 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,teşvik,yatırım,gelişmiş,reform


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

TKGM Parsel Sorgulamada yeni özellik

Taşınmazın kat mülkiyetli mi kat irtifaklı mı olduğunu zemin tipi bölümü üzerinden sorgulanabiliyor.

Haberin Devamını Oku

Kredi limiti 100 milyon liraya düştü!

BDDK, yeni bir yönetmelikle 500 milyon lira limiti 100 milyon liraya düşürdü. Limit değişikliği, bankalara kredi aşamasında ayrıntılı finansal bilgi sunmakla yükümlü reel sektör firması kapsamını genişletecek.

Haberin Devamını Oku

‘’Giresun için çalışıyoruz”

Şenlikoğlu,‘’Şehir genelinde hizmet gitmeyen tek bir sokağımız kalmayacak. Giresun için çalışıyoruz”

Haberin Devamını Oku

“İhracat 300 bin tonu geçecek”

Türkiye'nin yeni ihracat sezonunda 300 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç etmesini bekliyor.

Haberin Devamını Oku

Türk mobilya sektörü ABD’ye açıldı

2019 yılının ilk 7 ayında Türk mobilya sektörü ABD’ye 90 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Haberin Devamını Oku

Üretim düşüyor, tüketim azalıyor

‘'2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır'’

Haberin Devamını Oku

136 bin kişi Samsun’dan uçtu

2019 yılı Temmuz ayı havalimanı istatistiklerine göre, Samsun-Çarşamba Havalimanı toplam 136 bin 968 yolcuya hizmet verdi.

Haberin Devamını Oku

Kamu işçisine yüzde 27,6’lık zam

Hükümet ile Türk-İş, 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’nde yapılan anlaşmanın ardından 2 bin TL alan bir kamu işçisi yüzde 27,6 zam alacağı ortaya çıktı.

Haberin Devamını Oku

30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilecek

Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamını Oku

Kuyumculuk sektöründe yeni rüzgar

Hopa ilçe merkezinde Celal Toker tarafından işletilecek olan ve zengin ürün çeşitliliği ile aranacak bir showroom mağazası olacak yeni işyerini açma çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 12,8 oldu

Türkiye'de işsizlik oranı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 12,8 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

‘’Dayanıksız konutlar yenilenmeli’’

''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir.''

Haberin Devamını Oku

Mesele ve problem sosyolojik

‘’Meselenin bahçelerin yeni dikilmesi, bahçelerin genç olması, farklı çeşitlerin denenmemesi ile bir ilgisinin olmadığı açıkça ortada. Meseleyi tam da burada tespit etmek gerekirse, mesele ve problem sosyolojik.’’

Haberin Devamını Oku

Artvin’de ihracat oranı yüzde 24,2 düştü

Artvin’de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Aynı dönemde Türkiye’de ihracat yüzde 1,9 oranında artarken, ithalat ise yüzde 19,8 oranında düştü.

Haberin Devamını Oku

Tarıma dayalı yüzde 50 hibe desteği

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla tarıma dayalı ekonomik yatırımlara % 50 hibe desteği verilmektedir.

Haberin Devamını Oku

Devletten iş kuracaklara prim desteği

8 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay boyunca prim desteği veriliyor. Bu destek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor.

Haberin Devamını Oku

‘’İnşaat sektöründe darboğaz devam ediyor’’

Işık, ‘’Önceki yılın aynı dönemine göre Güven Endeksi’ndeki görece yüksek düşüş, inşaat sektörünün hâlihazırda yaşadığı darboğaz devam ediyor. Geride bıraktığımız temmuz ayındaki faiz indirimi sonrasında konut satışlarında ve inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacaktır.’’

Haberin Devamını Oku

“Böyle giderse Çin fındık alımlarını azaltacak”

Karimex CEO’su Albayrak Çin’in fındık kalitesinden mutsuz olduğunu bu şekilde mal gelmeye devam ederse fındık alımlarını azaltacaklarını söyledi.

Haberin Devamını Oku

Turizmin 500 alt sektörle etkileşimi var

Turizm deyip geçmeyin. Sektörün neredeyse 500 alt sektörle doğrudan ve dolaylı bağlantısı var. Etkileşim halinde olunan sektörler ciddi yatırım ve beklentileri ile turizme hayat veriyor.

Haberin Devamını Oku

Trabzon ekonomisine değer katanlar ödüllendirildi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Trabzon’a Değer Katanlar Novotel’de düzenlenen törenle gümüş telkareden imal edilmiş fındık çotanağı plaketi ile ödüllendirildiler.

Haberin Devamını Oku

‘’Yeni ihracat pazarları yakalanacak’’

Tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla atılan adımda sektörde halihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Haberin Devamını Oku

Üç  sektörün talebi 'Köklü çözümler istiyoruz'

Devletin sağladığı teşvik ve vergi indirimleri otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörlerde hareketlenme yaşatsa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil de köklü çözümlerin getirilmesinden yana.

Haberin Devamını Oku

Başkan Yılmaz’dan Ordululara bayram mesajı

Kurban Bayramı münasebetiyle 9 Ağustos Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın makamında bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.