Ekonomi Diğer Haberler

Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

2014 yılından bugüne kadar teşvik belgeli yatırımlarda 597 milyar lira olan sabit yatırım tutarının sadece yüzde 8.4’lük kısmının 6. bölge kapsamındaki illerde kullanılması bölgesel teşviklerde reform ihtiyacını gündeme getirdi.

Peki ne yapılmalı ?

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde toplam 597 milyar lira tutarındaki sabit yatırımlarda aslan payı yüzde 36.2 ile 1’inci bölge illerinin oldu. 3’ncü bölge illeri ise yüzde 20.6’lık paya sahip oldu. 2’nci bölge yatırımlardan yüzde 17.7 pay alırken 4’ncü bölgede bu oran yüzde 8.7, 5’nci bölgede ise yüzde 5.4 düzeyinde kaldı. Ekonomik açıdan en güçsüz olan 6’ncı bölgenin yatırımlardan aldığı pay yüzde 8.4 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar dikkate alındığında bölgesel teşvikin yatırımcı için cazibesini yitirdiğini öne süren bölge oda başkanları ve işadamları Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalarda özellikle 5. ve 6. bölge illerinde yatırımların istenen düzeye gelmediğini vurguluyorlar.

M. Suat Hacısalihoğlu - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:

“Trabzon olarak 3.bölge teşviklerinden yararlanıyor olmamıza rağmen geleceği kurtarmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Tarım ürünlerinin ücretlerinin yüksek olması hepimizi zorluyor. Tarım ürünlerine devlet belli bir sübvansiyon uygulayarak enflasyonu düşürebilir. Sanayi ürünlerinde şu an yatırım olmayacağına göre mevcut kapasitelerin kullanım oranlarının yükseltilmesi lazım. Bu da ancak finansla olur. Yani iş camiamızın mevcut kapasitelerini kullanmaları için verilecek kredilerin belli oranda desteklenmesi lazım. Özel sektöre bugüne kadar sağlanan kredilerin yapılandırılması konusundaki desteğin yanında üretim konusunda piyasaların harekete geçmesinde devletin faiz oranlarına sübvansiyon uygulaması gerekmektedir. Belli fonlardaki paraların özellikle imalata dönük kullandırılması geleceğimizi kurtarmak adına önem arz etmektedir.”

Servet Şahin – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Bölgesel teşvik konusunda bir reforma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık özelinde bakıldığında eğimli araziler ve yaşlı bahçeler nedeniyle yeterince verim alınamıyor. Bizim 100 kilo fındık aldığımız yerde Çarşamba ve Terme’deki üretici 300 kilo fındık alabiliyor. O nedenle üretime devam etmek istiyorsak bölgeye teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekir. Fındık gibi doğrudan döviz getiren bir üründen bahsediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin koşulları da bizim bölgemiz için avantaj sağlamıyor. Çünkü burada arazi az ve oldukça pahalı. Buraya gelecek yatırımcı elindeki parayı araziye harcarsa üretmek için kullanacak para bulamaz. Arazi değeri daha düşük yerlerde yeni yatırımlar yapmanın yollarını aramalıyız ki bölgemizi sanayi ve üretim anlamında daha cazip kılabilelim.  

Dr. Ali Çelik - Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Hâlihazırda yatırımların yüzde 92’sinin gelişmiş illere yapılıyor olması mevcut teşvik sisteminde bir takım sıkıntıların olduğunun göstergesidir. Teşvikin yetersiz ve kısa süreli olması yatırımcıda sanki biz buraya yatırım yapmamız için itekliyorlar ve iki gün sonra bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız intibaı yaratıyor. Bu nedenle gelişmemiş iller yeterince yatırım alamıyor. Devlet, hangi yörenin ne tür ciddi sıkıntıları varsa analizler yapıp daha uzun vadede yatırımcıya sorun teşkil etmeyecek çözümler üretmelidir. Konu çok ciddi bir biçimde tartışılıp ele alınmalıdır. Yoksa gelişmiş ve gelişmemiş iller arasındaki uçurum daha da artacaktır.”

Tayfun Karataş- Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Dezavantajlı bölgelerde devletin sübvanse uygulamalarının artırılması gerekiyor. Gelişmiş bölgelere gösterilen hassasiyet bizim gibi az gelişmiş bölgelere de gösterilmelidir. Bu sağlandığı takdirde biz daha çok üretmek için daha fazla istihdam yaratmak için çaba harcarız.”

Hasan Çakırmelikoğlu - Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimlerinde dövizde ki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda. Ülkemiz ekonomisi için çıkış yolu; üretim ekonomisine geçerek yeni yatırımlar ve istihdam şartlarını oluşturmak.  Yüksek faizin ülke gündeminden kalkmasını sağlamalıyız. Giresun ekonomisi ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için üretmeye devam edecektir. Teşvikler önemlidir ancak yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorunu yatırım ve istihdam önünde engeldir.

Murat Şimşek- Ordu Sanayiciler Odası Başkan Vekili

Hükümet bölgemiz için önemli teşvikler çıkarmıştır. Biz; yatırımın önündeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorununun çözülmesini, sanayicimizin, ihracatçımızın, iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapacağı ikliminin oluşturulmasını bekliyoruz.  Bankalara para bırakmak cazip olduğu sürece yatırım ortamı sağlayamazsınız. Bu nedenle öncelik yatırım ve istihdam sağlayacak olan kesimi, yüksek faizin altında ezilen sanayicilerimizi korumak olmalıdır.

 

 

İllerin bölgesel dağılımı

 

1. Bölge: Ankara-Antalya-Bursa Eskişehir-İstanbul-İzmir-Kocaeli-Muğla

2. Bölge: Adana-Aydın-Bolu-Çanakkale-Denizli-Edirne-Isparta-Kayseri-Kırklareli-Konya-Sakarya-Tekirdağ-Yalova

3. Bölge: Balıkesir-Bilecik-Burdur-Gaziantep-Karabük-Karaman-Manisa-Mersin-Samsun-Trabzon-Uşak-Zonguldak-

4. Bölge: Afyonkarahisar-Amasya-Artvin-Bartın-Çorum-Düzce-Elazığ-Erzincan-Hatay-Kastamonu-Kırıkkale-Kırşehir-Kütahya-Malatya-Nevşehir-Rize-Sivas

5. Bölge: Aksaray-Bayburt-Çankırı-Erzurum-Giresun-Gümüşhane-Kahramanmaraş-Kilis-Niğde-Ordu-Osmaniye-Sinop-Tokat-Tunceli-Yozgat

6. Bölge: Ağrı-Ardahan-Batman-Bingöl-Bitlis-Diyarbakır-Hakkâri-Iğdır-Kars-Mardin-Muş-Siirt-Şanlıurfa-Şırnak-Van- Bozcaada & Gökçead
28 Nisan 2019 Pazar 00:16:32 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,teşvik,yatırım,gelişmiş,reform


Ekonomi Haberleri
Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘’Fındığın içi kadar kabuğu da ekonomiye değer katacak’’

“Fındık kabuğundan aktif karbon üretimi için kolları sıvadık.Türkiye’de fındık üretiminde ilk sıralarda yer alan ilimizde fındığın içi olduğu kadar kabuğu da ekonomiye katma değer katacak.’’

Haberin Devamını Oku

Safranbolu’ya ilk ‘Kahve Müzesi’ açıldı

Türk kahvesini gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla, Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Safranbolu ilçesinde Türkiye'nin ilk Kahve Müzesi açıldı.

Haberin Devamını Oku

Yabancıya konut satışında Türkiye ekonomisi kazanıyor

‘’Haziran ayında yabancıya konut satışı, yüzde 30,5 artışla 2 bin 60'tan 2 bin 689'a yükseldi. Ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi kazanıyor.’’

Haberin Devamını Oku

Bölgenin ekonomisi ürün çeşitliliği ile kalkınacak

3.Tarım Şurası toplantısında, yörenin ana geçim kaynağı olan fındığın dışındaki ürün çeşitlendirmeleri üzerinde duruldu.

Haberin Devamını Oku

Anzer Balı’na rakip “Biz hem daha ucuz hem daha lezzetliyiz”

Kendi ürettikleri ballara 300 TL değer biçen Yaşar Balcı, Anzer Balı’nın 1000 TL’den satılmasına tepki göstererek, “Bin TL’ye bal olmaz Senoz Vadisi’nin balı Anzer Balı’ndan daha iyidir.” dedi.

Haberin Devamını Oku

Hedef 65 milyar dolar turizm geliri

11. Kalkınma Planı çerçevesinde 2023 yılında turizm gelirinin 65 milyar dolar olması hedefleniyor. Plan çerçevesinde yat limanlarının yapılabilir bulunması halinde Kamu Özel İş Birliği Modeli (KÖİ) ile hayata geçirilmesi sağlanacak.

Haberin Devamını Oku

“Hızlı büyüme sağlayacak sektörler belirlendi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “11. Kalkınma Planı ile ülkemize orta ve uzun vadede rekabet gücü kazandırarak daha hızlı bir büyümeye yöneltecek sektörleri belirledik”

Haberin Devamını Oku

Murzioğlu’ndan Ordu borsası ve sanayi odasına ziyaret

Salih Zeki Murzioğlu, Ordu’nun sosyo ekonomik durumu ile Ordu Ticaret Borsası çalışmaları ve projelerimiz hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamını Oku

Fındık işçileri sigortalı oluyor

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, sigortalı olarak fındık toplamak isteyen işçilerin belediyeye müracaatta bulunabilecekleri bildirildi.

Haberin Devamını Oku

Karavan turizmi hayata geçiyor

Başkan Güler,‘’İlimiz kış turizmi, doğa turizmi ve eko turizmi anlamında en şanslı illerden birisi. Bu kapsamda çeşitli projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.’’

Haberin Devamını Oku

2 bin ton tritikale üretimi bekleniyor

‘’Tritikale ekimi yapılan toplam 5 bin dekar alandan ortalama 350-400 kilogram dane verimi olmak üzere 2 bin tona yakın ürün elde edilmesi bekleniyor’’

Haberin Devamını Oku

‘’Bölgemiz sahipsiz bırakılmamalı’’

Karataş,’’Altınordu ve Ünye ilçelerimize kamulaştırma bedeli olarak, kısmi manada kredi tahsisi gerçekleştirildi.’’

Haberin Devamını Oku

E-İpotek işlemi yaygınlaşıyor

E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti. 

Haberin Devamını Oku

İşsizlik oranı yüzde 13 yükseldi!

Türkiye'de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 puan artarak yüzde 13'e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 116 bin kişilik artışla 4 milyon 202 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Haberin Devamını Oku

Tokat’ın ekonomisi Erbaa’dan geçiyor

4 bin kişilik istihdamı ile dünya standartlarında üretim yapan firmaları bünyesinde barındıran Erbaa Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün adından daha fazla söz ettirirken tekstil sektöründen gıdaya ve orman ürünlerine dış pazarda çok önemli ağırlığa sahip.

Haberin Devamını Oku

Asma Fındık,‘Entegre olma yolunda ilerliyor’

Fındık sektöründe iç piyasaya hizmet veren Asma Fındık yeni açacağı fabrikasında entegre üzerine yoğunlaşıp uluslararası arenada da ilerlemeyi hedefliyor.

Haberin Devamını Oku

Rıhtım’da Olive’den yeni tatlar

Güraks tarafından 2017 yılında hizmete giren kompleks, sadece kent insanının değil şehir dışından gelen yerli ve yabancı binlerce konuğun uğrak mekanlarından birisi olarak ikinci yılını geride bırakırken yeniliklere açık işletmecilik anlayışı ile beğeni topluyor.

Haberin Devamını Oku

‘’Enerji verimliliği geleceğin yeni sektörü ve mesleği’’

‘’Enerji Verimliliği Müşavirliği mesleği sahaya çıkacak. 10 milyar dolarlık bir yatırım ile 2033 yılında 30 milyar dolarlık bir verimlilik, tasarruf söz konusu”

Haberin Devamını Oku

Kuyumcuya düğün dopingi

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumculuk sektöründe hareketlenme kendini göstermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Şişecam Düzcam BIZNET 2019’a sponsor oldu

Şişecam Düzcam, ürün gamını Hindistan yerel pazarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip çeşitlendirerek yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Haberin Devamını Oku

 ‘’Demokrasinin, milletimizin ve devletimizin yanındayız.’’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimi yıldönümü dolayısıyla 81 Oda-Borsa olarak ortak bir mesaj yayımladı.

Haberin Devamını Oku

Amasya’da işsizliği azaltacak proje

Amasya’nın sorunu için akil adamlara danışan, 2 bin 500 kişiye verdiği istihdam sözüyle yatırımcıları kente çağıran Başkan Sarı kentin dünü bugünü ve yarınına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Haberin Devamını Oku

Çay önemli bir tanıtım aracı

‘’Çay önemli bir tanıtım aracı. Bölge için Çay Kanunu çok önemli.’’

Haberin Devamını Oku

5 yıldızlı otel projesi temeli atıldı

Çambaşı’na Ordulu işadamları tarafından yapılacak olan 5 yıldızlı otel projesinin inşaatına başlandı.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.