Ekonomi Diğer Haberler

Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’
Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’

2014 yılından bugüne kadar teşvik belgeli yatırımlarda 597 milyar lira olan sabit yatırım tutarının sadece yüzde 8.4’lük kısmının 6. bölge kapsamındaki illerde kullanılması bölgesel teşviklerde reform ihtiyacını gündeme getirdi.

Peki ne yapılmalı ?

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde toplam 597 milyar lira tutarındaki sabit yatırımlarda aslan payı yüzde 36.2 ile 1’inci bölge illerinin oldu. 3’ncü bölge illeri ise yüzde 20.6’lık paya sahip oldu. 2’nci bölge yatırımlardan yüzde 17.7 pay alırken 4’ncü bölgede bu oran yüzde 8.7, 5’nci bölgede ise yüzde 5.4 düzeyinde kaldı. Ekonomik açıdan en güçsüz olan 6’ncı bölgenin yatırımlardan aldığı pay yüzde 8.4 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar dikkate alındığında bölgesel teşvikin yatırımcı için cazibesini yitirdiğini öne süren bölge oda başkanları ve işadamları Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalarda özellikle 5. ve 6. bölge illerinde yatırımların istenen düzeye gelmediğini vurguluyorlar.

M. Suat Hacısalihoğlu - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:

“Trabzon olarak 3.bölge teşviklerinden yararlanıyor olmamıza rağmen geleceği kurtarmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Tarım ürünlerinin ücretlerinin yüksek olması hepimizi zorluyor. Tarım ürünlerine devlet belli bir sübvansiyon uygulayarak enflasyonu düşürebilir. Sanayi ürünlerinde şu an yatırım olmayacağına göre mevcut kapasitelerin kullanım oranlarının yükseltilmesi lazım. Bu da ancak finansla olur. Yani iş camiamızın mevcut kapasitelerini kullanmaları için verilecek kredilerin belli oranda desteklenmesi lazım. Özel sektöre bugüne kadar sağlanan kredilerin yapılandırılması konusundaki desteğin yanında üretim konusunda piyasaların harekete geçmesinde devletin faiz oranlarına sübvansiyon uygulaması gerekmektedir. Belli fonlardaki paraların özellikle imalata dönük kullandırılması geleceğimizi kurtarmak adına önem arz etmektedir.”

Servet Şahin – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Bölgesel teşvik konusunda bir reforma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık özelinde bakıldığında eğimli araziler ve yaşlı bahçeler nedeniyle yeterince verim alınamıyor. Bizim 100 kilo fındık aldığımız yerde Çarşamba ve Terme’deki üretici 300 kilo fındık alabiliyor. O nedenle üretime devam etmek istiyorsak bölgeye teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekir. Fındık gibi doğrudan döviz getiren bir üründen bahsediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin koşulları da bizim bölgemiz için avantaj sağlamıyor. Çünkü burada arazi az ve oldukça pahalı. Buraya gelecek yatırımcı elindeki parayı araziye harcarsa üretmek için kullanacak para bulamaz. Arazi değeri daha düşük yerlerde yeni yatırımlar yapmanın yollarını aramalıyız ki bölgemizi sanayi ve üretim anlamında daha cazip kılabilelim.  

Dr. Ali Çelik - Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Hâlihazırda yatırımların yüzde 92’sinin gelişmiş illere yapılıyor olması mevcut teşvik sisteminde bir takım sıkıntıların olduğunun göstergesidir. Teşvikin yetersiz ve kısa süreli olması yatırımcıda sanki biz buraya yatırım yapmamız için itekliyorlar ve iki gün sonra bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız intibaı yaratıyor. Bu nedenle gelişmemiş iller yeterince yatırım alamıyor. Devlet, hangi yörenin ne tür ciddi sıkıntıları varsa analizler yapıp daha uzun vadede yatırımcıya sorun teşkil etmeyecek çözümler üretmelidir. Konu çok ciddi bir biçimde tartışılıp ele alınmalıdır. Yoksa gelişmiş ve gelişmemiş iller arasındaki uçurum daha da artacaktır.”

Tayfun Karataş- Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Dezavantajlı bölgelerde devletin sübvanse uygulamalarının artırılması gerekiyor. Gelişmiş bölgelere gösterilen hassasiyet bizim gibi az gelişmiş bölgelere de gösterilmelidir. Bu sağlandığı takdirde biz daha çok üretmek için daha fazla istihdam yaratmak için çaba harcarız.”

Hasan Çakırmelikoğlu - Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimlerinde dövizde ki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda. Ülkemiz ekonomisi için çıkış yolu; üretim ekonomisine geçerek yeni yatırımlar ve istihdam şartlarını oluşturmak.  Yüksek faizin ülke gündeminden kalkmasını sağlamalıyız. Giresun ekonomisi ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için üretmeye devam edecektir. Teşvikler önemlidir ancak yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorunu yatırım ve istihdam önünde engeldir.

Murat Şimşek- Ordu Sanayiciler Odası Başkan Vekili

Hükümet bölgemiz için önemli teşvikler çıkarmıştır. Biz; yatırımın önündeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorununun çözülmesini, sanayicimizin, ihracatçımızın, iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapacağı ikliminin oluşturulmasını bekliyoruz.  Bankalara para bırakmak cazip olduğu sürece yatırım ortamı sağlayamazsınız. Bu nedenle öncelik yatırım ve istihdam sağlayacak olan kesimi, yüksek faizin altında ezilen sanayicilerimizi korumak olmalıdır.

 

 

İllerin bölgesel dağılımı

 

1. Bölge: Ankara-Antalya-Bursa Eskişehir-İstanbul-İzmir-Kocaeli-Muğla

2. Bölge: Adana-Aydın-Bolu-Çanakkale-Denizli-Edirne-Isparta-Kayseri-Kırklareli-Konya-Sakarya-Tekirdağ-Yalova

3. Bölge: Balıkesir-Bilecik-Burdur-Gaziantep-Karabük-Karaman-Manisa-Mersin-Samsun-Trabzon-Uşak-Zonguldak-

4. Bölge: Afyonkarahisar-Amasya-Artvin-Bartın-Çorum-Düzce-Elazığ-Erzincan-Hatay-Kastamonu-Kırıkkale-Kırşehir-Kütahya-Malatya-Nevşehir-Rize-Sivas

5. Bölge: Aksaray-Bayburt-Çankırı-Erzurum-Giresun-Gümüşhane-Kahramanmaraş-Kilis-Niğde-Ordu-Osmaniye-Sinop-Tokat-Tunceli-Yozgat

6. Bölge: Ağrı-Ardahan-Batman-Bingöl-Bitlis-Diyarbakır-Hakkâri-Iğdır-Kars-Mardin-Muş-Siirt-Şanlıurfa-Şırnak-Van- Bozcaada & Gökçead28 Nisan 2019 Pazar 00:16:32 Etiketler: karadeniz ekonomi,haberler,gündem,gazete,teşvik,yatırım,gelişmiş,reform


Bunlarada Bakmak İstermisiniz ?
Yorumlar
bu habere henüz yorum yapılmamıştır.
Gündemden Haberler

‘40 gözeler’ 250 bin ziyaretçi bekliyor

40 ayrı kaynağın birleşmesi sonucu oluşan 25 metre yükseklikten dökülen Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Haberin Devamını Oku

Serbest çalışanların oranı yüzde 32

Dünyadaki çeşitli ülkelerdeki serbest meslek sahiplerinin toplam çalışan nüfusundaki payı belli olurken, Türkiye’de bu oranın yüzde 32 olduğu saptandı.

Haberin Devamını Oku

“Dövizden piyasa çok etkilenecek”

Dövizin piyasaya olan etkilerini değerlendiren Osman Kalafat, “Dövizden piyasa çok etkilenecek, sebze meyvenin dışında süt ürünlerine yüzde 20-25 gibi yeni bir zam geldi ve 15-20 gün sonra tekrar yüzde 10’luk bir zam daha bekleniyor.” dedi.

Haberin Devamını Oku

“2018’de başlayan kriz etkisini 2019’da hissettirdi”

Ordu Müteahhitler Derneği Başkanı Fatih Titiz, Kriz 2018’in ortalarında başladı.Ülkenin en fazla ihtiyacı olan inşaat sektörünü ise çok fazla etkiledi.” İfadelerini kullandı.

Haberin Devamını Oku

İhracat 3 kat arttı!

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Murat Gürsoy, 10 bin tonluk üretimden 2 bin ton ihracat rakamına ulaşan asma yaprağını ve ilçe ekonomisini, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ETSO) Gökalp Coşkun’a sordu.

Haberin Devamını Oku

GRÜ Rektörü;''Ortak girişim konusunda kapılarımız her zaman açık''

iresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un, Giresun’da üniversiteli olmak ve akademik hayatla ilgili görüşlerine ve özellikle girişimcilik hakkındaki uzman tavsiyelerine kulak verin deriz.

Haberin Devamını Oku

“Bildiğiniz tulumbaları unutun”

10’uncu yılını dolduran, Türkiye genelinde 18 ilde 50 mağazası ve yurtdışında 4  şubesi ile 200 kişiye istihdam sağlayan Osmanlı Tulumbacısı,  Ordu’da hizmet vermeye başladı.

Haberin Devamını Oku

Lezzeti Bafra’da saklı

Bafra Pidesi ile meşhur Niyazi Kesim’de, manda da Bafralı, peynir de. Odun fırınından çıktıktan sonra kenarlarına elle sürülen tereyağı da Bafralı olunca, ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor. İşte o doyumsuz tat şimdi Samsun Batı Park’ta.

Haberin Devamını Oku

Erçal Group’tan birlik ve beraberlik yemeği

Erçal Group'tan Geleneksel İftar Yemeği Erçal Group tarafından bu yıl 4’cüsü düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar yemeği yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

Haberin Devamını Oku

Türkiye fındığının yüzde 35’i Ordu’dan

Vali Seddar Yavuz, “Ülkemizdeki fındık üretiminin yüzde 35’ini Ordu  olarak biz üretiyoruz. Ancak ihracat rakamlarına baktığımızda ihracatı çok az yaptığımız görülüyor.”

Haberin Devamını Oku

Çambaşı 12 ay canlı kalacak

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Karadeniz Bölgesi’nin önemli yaylarından biri olan Çambaşı Yaylası’nda yapacakları yatırım ve çalışmalarla hizmet kalitesini artırıp turizmi geliştireceklerini söyledi.

Haberin Devamını Oku

Samsun’dan dünyaya en estetik ihracat

Türkiye’yi dünya sağlık turizminin önde gelen ülkeleri arasına sokmakta büyük rolü bulunan Doç. Dr. Hayati Akbaş; ABD, S. Arabistan, Fransa, İtalya ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen hastalarını Samsun FBM Estetik Klinik’te ağırlıyor.

Haberin Devamını Oku

Devletin zirveleri Samsun’da

Samsun'daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları devletin zirvesini bir araya getirdi.

Haberin Devamını Oku

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi

TOBB öncülüğünde, TEPAV işbirliği ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. Cirosunu 2 yılda yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması ilk sırayı aldı.

Haberin Devamını Oku

TİM Ordu’da ihracatçılarla buluştu

TİM, ihracat ekosisteminin Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmaya devam ederken bu seferki durağı Ordu oldu.

Haberin Devamını Oku

Sanayi üretiminde dibi gördük

Sanayi üretiminin Mart ayında piyasa beklentisinden daha ılımlı yıllık düşüşler kaydetmesi ekonomistleri Nisan ayında da ılımlı toparlanmanın sürmesi beklentisine soktu.

Haberin Devamını Oku

Liselerde yeni sistem belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katılarak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı.

Haberin Devamını Oku

“Deniz turizmini arttıracağız”

Hilmi Güler “Tarım, hayvancılık ve ihracat açısından konteynır limanı son derece önemli bir proje. Dolayısıyla ilk etapta konteynır limanını hayata geçirmek istiyoruz.”

Haberin Devamını Oku

“75 milyar dolar hedefini etkilemeyecek”

İsmail Gülle, “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemin’den çıkmamız durumunda, 1484 ürün kodunda, sıfır olan vergi oranının artacağına şahit olacağız.”

Haberin Devamını Oku

Gümüşhane TSO ‘dan bayram mesajı

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Haberin Devamını Oku

“Kuru çaya da zam yapılsın”

Sebahattin Arslantürk,“Devletin ÇAYKUR eliyle kontrol ettiği piyasada yaklaşık 2 yıldan beri kuru çay fiyatları değiştirilmedi. Bu durum hem ÇAYKUR, hem de özel sektörün ciddi anlamda zarar etmesine neden olmuştur.”

Haberin Devamını Oku

Kaliteli, adil, kolay erişilebilir bir sistem

Ünal Kaya, “ Yeni kurulan sistemler ile vatandaşımızın hizmetleri daha güvenli ve kolay almaları sağlanarak işlemler basitleştirildi. Bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltıldı.”

Haberin Devamını Oku

En hızlı büyüyen şirketler Samsun’da açıklanacak

19 Mayıs Pazar günü Samsun’da isimleri açıklanacak olan en hızlı büyüyen 100 şirketin plaket alacağı törene, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da katılacak.

Haberin Devamını Oku

Yabancılara konut satışı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Trabzon’da 2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara 255 konut satışı gerçekleştirildi.

Haberin Devamını Oku

Takip'te Kalın Güncel Haberler İçin Abone Olun

Bültenimize Abone Olarak Güncel Haber ve Yeniliklerden Haberdar Olabilirsiniz.