Kapat

Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

 Bu rakamlar gösteriyor ki ‘ Teşvik edilemiyoruz’

2014 yılından bugüne kadar teşvik belgeli yatırımlarda 597 milyar lira olan sabit yatırım tutarının sadece yüzde 8.4’lük kısmının 6. bölge kapsamındaki illerde kullanılması bölgesel teşviklerde reform ihtiyacını gündeme getirdi.

Peki ne yapılmalı ?

Teşviklere rağmen yatırımların sadece yüzde 8.4’lük kısmının az gelişmiş illere gitmesi bölge teşviki konusunda yeni tartışmaları beraberinde getirdi. 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde toplam 597 milyar lira tutarındaki sabit yatırımlarda aslan payı yüzde 36.2 ile 1’inci bölge illerinin oldu. 3’ncü bölge illeri ise yüzde 20.6’lık paya sahip oldu. 2’nci bölge yatırımlardan yüzde 17.7 pay alırken 4’ncü bölgede bu oran yüzde 8.7, 5’nci bölgede ise yüzde 5.4 düzeyinde kaldı. Ekonomik açıdan en güçsüz olan 6’ncı bölgenin yatırımlardan aldığı pay yüzde 8.4 olarak gerçekleşti.

Bu rakamlar dikkate alındığında bölgesel teşvikin yatırımcı için cazibesini yitirdiğini öne süren bölge oda başkanları ve işadamları Karadeniz Ekonomi Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalarda özellikle 5. ve 6. bölge illerinde yatırımların istenen düzeye gelmediğini vurguluyorlar.

M. Suat Hacısalihoğlu - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı:

“Trabzon olarak 3.bölge teşviklerinden yararlanıyor olmamıza rağmen geleceği kurtarmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum. Tarım ürünlerinin ücretlerinin yüksek olması hepimizi zorluyor. Tarım ürünlerine devlet belli bir sübvansiyon uygulayarak enflasyonu düşürebilir. Sanayi ürünlerinde şu an yatırım olmayacağına göre mevcut kapasitelerin kullanım oranlarının yükseltilmesi lazım. Bu da ancak finansla olur. Yani iş camiamızın mevcut kapasitelerini kullanmaları için verilecek kredilerin belli oranda desteklenmesi lazım. Özel sektöre bugüne kadar sağlanan kredilerin yapılandırılması konusundaki desteğin yanında üretim konusunda piyasaların harekete geçmesinde devletin faiz oranlarına sübvansiyon uygulaması gerekmektedir. Belli fonlardaki paraların özellikle imalata dönük kullandırılması geleceğimizi kurtarmak adına önem arz etmektedir.”

Servet Şahin – Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Bölgesel teşvik konusunda bir reforma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık özelinde bakıldığında eğimli araziler ve yaşlı bahçeler nedeniyle yeterince verim alınamıyor. Bizim 100 kilo fındık aldığımız yerde Çarşamba ve Terme’deki üretici 300 kilo fındık alabiliyor. O nedenle üretime devam etmek istiyorsak bölgeye teşviklerin daha cazip hale getirilmesi gerekir. Fındık gibi doğrudan döviz getiren bir üründen bahsediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nin koşulları da bizim bölgemiz için avantaj sağlamıyor. Çünkü burada arazi az ve oldukça pahalı. Buraya gelecek yatırımcı elindeki parayı araziye harcarsa üretmek için kullanacak para bulamaz. Arazi değeri daha düşük yerlerde yeni yatırımlar yapmanın yollarını aramalıyız ki bölgemizi sanayi ve üretim anlamında daha cazip kılabilelim.  

Dr. Ali Çelik - Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Hâlihazırda yatırımların yüzde 92’sinin gelişmiş illere yapılıyor olması mevcut teşvik sisteminde bir takım sıkıntıların olduğunun göstergesidir. Teşvikin yetersiz ve kısa süreli olması yatırımcıda sanki biz buraya yatırım yapmamız için itekliyorlar ve iki gün sonra bir takım olumsuzluklarla karşılaşacağız intibaı yaratıyor. Bu nedenle gelişmemiş iller yeterince yatırım alamıyor. Devlet, hangi yörenin ne tür ciddi sıkıntıları varsa analizler yapıp daha uzun vadede yatırımcıya sorun teşkil etmeyecek çözümler üretmelidir. Konu çok ciddi bir biçimde tartışılıp ele alınmalıdır. Yoksa gelişmiş ve gelişmemiş iller arasındaki uçurum daha da artacaktır.”

Tayfun Karataş- Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

“Dezavantajlı bölgelerde devletin sübvanse uygulamalarının artırılması gerekiyor. Gelişmiş bölgelere gösterilen hassasiyet bizim gibi az gelişmiş bölgelere de gösterilmelidir. Bu sağlandığı takdirde biz daha çok üretmek için daha fazla istihdam yaratmak için çaba harcarız.”

Hasan Çakırmelikoğlu - Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı

Ülkemizin gündemindeki önemli konulardan biri enflasyon ve ekonomik daralma. 2018 seçimlerinde dövizde ki yükseliş ile başlayan süreç piyasaya yansımış ve ardından farklı bir mecraya kaymış durumda. Ülkemiz ekonomisi için çıkış yolu; üretim ekonomisine geçerek yeni yatırımlar ve istihdam şartlarını oluşturmak.  Yüksek faizin ülke gündeminden kalkmasını sağlamalıyız. Giresun ekonomisi ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi için üretmeye devam edecektir. Teşvikler önemlidir ancak yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorunu yatırım ve istihdam önünde engeldir.

Murat Şimşek- Ordu Sanayiciler Odası Başkan Vekili

Hükümet bölgemiz için önemli teşvikler çıkarmıştır. Biz; yatırımın önündeki yüksek enflasyon ve yüksek faiz sorununun çözülmesini, sanayicimizin, ihracatçımızın, iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapacağı ikliminin oluşturulmasını bekliyoruz.  Bankalara para bırakmak cazip olduğu sürece yatırım ortamı sağlayamazsınız. Bu nedenle öncelik yatırım ve istihdam sağlayacak olan kesimi, yüksek faizin altında ezilen sanayicilerimizi korumak olmalıdır.

 

 

İllerin bölgesel dağılımı

 

1. Bölge: Ankara-Antalya-Bursa Eskişehir-İstanbul-İzmir-Kocaeli-Muğla

2. Bölge: Adana-Aydın-Bolu-Çanakkale-Denizli-Edirne-Isparta-Kayseri-Kırklareli-Konya-Sakarya-Tekirdağ-Yalova

3. Bölge: Balıkesir-Bilecik-Burdur-Gaziantep-Karabük-Karaman-Manisa-Mersin-Samsun-Trabzon-Uşak-Zonguldak-

4. Bölge: Afyonkarahisar-Amasya-Artvin-Bartın-Çorum-Düzce-Elazığ-Erzincan-Hatay-Kastamonu-Kırıkkale-Kırşehir-Kütahya-Malatya-Nevşehir-Rize-Sivas

5. Bölge: Aksaray-Bayburt-Çankırı-Erzurum-Giresun-Gümüşhane-Kahramanmaraş-Kilis-Niğde-Ordu-Osmaniye-Sinop-Tokat-Tunceli-Yozgat

6. Bölge: Ağrı-Ardahan-Batman-Bingöl-Bitlis-Diyarbakır-Hakkâri-Iğdır-Kars-Mardin-Muş-Siirt-Şanlıurfa-Şırnak-Van- Bozcaada & Gökçead

Bu Haberlerede Göz Attınızmı ?